INTERVIU/Anne-France Dautheville, prima femeie care a făcut turul lumii solo pe motocicletă: Călătoria se construieşte de la sine, pe parcurs
A urmat vântul, şi-a ascultat instinctul şi, din pasiune pentru călătorii în şa şi scris, dar şi din dorinţa de a dovedi că acest lucru este posibil, franţuzoaica Anne-France Dautheville a devenit, în 1973, prima femeie care a făcut turul lumii singură pe motocicletă. În acest weekend, carismatica temerară în vârstă de 75 de ani, jurnalistă şi scriitoare, s-a aflat în România, în cadrul ediţiei a III-a a Bucharest Adventure Travel Sessions (BATS), organizată la 7 septembrie de Asociaţia Şcoala Călătoare.
Într-un interviu acordat în exclusivitate AGERPRES cu acest prilej, Anne-France Dautheville, a vorbit despre primul raliu moto la care a participat în 1972, unde a fost singura femeie între zeci de bărbaţi piloţi, şi a dezvăluit de ce a ales să călătorească singură.
De asemenea, ea a povestit cum a reuşit să se descurce din punct de vedere financiar, şi nu numai, într-o astfel de aventură, dar şi să demonteze mituri legate de călătoria unei motocicliste singure în ţări precum Afganistan, India sau Turcia.
În plus, temerara a rememorat emoţiile şi revelaţiile trăite în şa, dar şi amintirile cele mai dragi, care o însoţesc de atunci în fiecare clipă.
AGERPRES: În 1973, la nici 30 de ani, v-aţi urcat în şaua unei Kawasaki şi aţi devenit prima femeie care a făcut turul lumii singură pe motocicletă. Cum a răsărit această idee, ce poate fi considerată nebunească în lumea de astăzi, în care aproape nicio călătorie nu este realizată fără hărţi GPS şi internet?
Anne-France Dautheville: Prima călătorie pe motocicletă a fost în 1972, când am participat la un raliu moto între Paris şi Isfahan, Iran, unde am fost singura femeie dintre zeci de bărbaţi - aveam 28 de ani. Am continuat în Afganistan, împreună cu câţiva motociclişti, şi în Pakistan, cu şi mai puţini. Atunci am scris prima carte ('Une demoiselle sur une moto', publicată în 1973 - n.r.), apoi am decis să plec şi să fac doar ceea iubesc: să călătoresc şi să scriu. În 1973 am plecat în turul lumii pentru că m-am gândit că dacă vreau să exist în lumea motociclismului trebuie să fac ceva care să reprezinte o imagine, să fie ceva de impact, un vis devenit realitate. Iar visul este să călătoreşti în jurul lumii! Şi să fii singur. Dacă aş fi călătorit cu cineva, ar fi fost o persoană de care eram îndrăgostită, şi mi-ar fi luat o parte din atenţie, din energie, iar eu am vrut să fiu complet deschisă. Aşa că am călătorit singură şi a fost superb. Pentru că toată lumea vrea să vadă femeia care călătoreşte singură cu motocicleta.
AGERPRES: Câte ţări aţi străbătut, în cât timp şi aproximativ câţi kilometri aţi parcurs în acest tur al lumii?
Anne-France Dautheville: Am început la 1 iulie şi cred că m-am întors la 15 sau 20 noiembrie. Între 20.000 şi 30.000 de kilometri, nu ştiu cu exactitate. Am pornit din Canada, am trecut prin Alaska, Japonia, India, Pakistan, Afganistan, Iran, Turcia, Bulgaria, Iugoslavia - nu am putut traversa Ungaria, era interzis - şi din nordul ţării am ajuns în Austria, Germania şi Paris.
AGERPRES: Aţi plănuit această călătorie de anvergură cu mult timp înainte?
Anne-France Dautheville: Am plecat şi am zis: 'Să vedem ce se întâmplă'. Călătoria se construieşte de la sine, pe parcurs.
AGERPRES: Cum v-aţi descurcat cu banii, marele obstacol pentru mulţi dintre cei care vor să pornească într-o astfel de aventură?
Anne-France Dautheville: Am avut 5.000 de franci. Asta a fost tot. Am cheltuit aproximativ jumătate din Canada în Alaska... Poţi călători foarte ieftin, desigur, chiar şi în ţări cu venituri ridicate. Eu mâncam în benzinării, seara obişnuiam să gătesc la foc... Apoi, cu cealaltă jumătate am plătit biletul până în Tokyo şi nu mi-a mai rămas nimic. Kawasaki a organizat interviuri cu presa - la acea vreme persoanele intervievate erau plătite - şi astfel am obţinut banii pe care i-am cheltuit mai departe. Din India în Franţa nu a fost scump pentru că, ştiu că e oribil să spun asta, în ţările sărace, chiar dacă eşti falit eşti bogat. Am dormit în hoteluri modeste, care de multe ori nu aveau duşuri... şi obişnuiam să mă duc la hamam ca să mă spăl. Înveţi să te descurci. Au mai fost femei care au făcut astfel de lucruri, însă nu şi-au povestit în scris aventurile. Deci, de fapt, e vorba despre a descoperi.
AGERPRES: V-aţi numărat printre puţinele motocicliste din anii 70 şi, mai mult decât atât, aţi plecat într-o călătorie singură pe motocicletă în jurul lumii. Care au fost comentariile pe care le-aţi auzit cel mai frecvent?
Anne-France Dautheville: Când mi-am cumpărat prima motocicletă, un moped de 50 cmc, în 1968 sau 1960, când lucram în publicitate, am zis: 'Mă duc să văd Marea Mediterană'. Reacţiile imediate au fost: 'Cum, te duci singură? Dar e periculos!'. Deci Franţa era periculoasă în opinia lor. Apoi, când am zis că vreau să mă duc singură în Afganistan, am fost avertizată că voi fi violată. Dar am făcut drumul şi pot să spun că niciodată nu m-am simţit mai respectată, ajutată şi protejată aşa cum m-am simţit în ţările musulmane. Imaginaţi-vă, de exemplu, că în Pakistan sau Turcia, au fost situaţii în care după ce mâncam în localuri şi voiam să plătesc aflam că cineva achitase pentru mine nota, fără să-mi spună nimic, şi plecase. Noi facem aşa ceva pentru prietenii noştri arabi? Este vorba despre onoare. De asemenea, când m-am întors, am fost întrebată de jurnalişti, pentru că am fost singură, dacă am fost violată.
AGERPRES: Şi bănuiesc faptul că aţi fost întrebată de multe ori dacă v-a fost teamă.
Anne-France Dautheville: Da. Şi le-am răspuns: de şerpi. În afară de şerpi m-am temut de beţivi şi de drogaţi - urăsc drogurile. În rest, nu mi-a fost frică. Pentru oamenii pe care i-am întâlnit eu eram un 'televizor color'. O atracţie. Dar întotdeauna am fost respectată. Pentru ei eram o femeie şi totodată o războinică, iar ei au un mare respect pentru femeile războinice. În toate ţările musulmane există legende despre personaje feminine războinice. În plus, cred că erau foarte mândri de faptul că eram singură, asta însemnând că aveam încredere în onoarea lor.
AGERPRES: V-aţi aflat în situaţii limită, de viaţă şi de moarte?
Anne-France Dautheville: Da, spre exemplu, urcam în trecătoarea Khyber, între Pakistan şi Afganistan, şi dintr-o dată, nu ştiu de ce, m-am oprit şi am tras pe dreapta, înainte ca drumul să se îngusteze şi acest lucru să nu mai fie posibil. Şi, dintr-o dată, am văzut două camioane coborând în goană către mine, într-o întrecere nebunească. Dacă aş fi fost cu 500 de metri mai departe m-ar fi zdrobit pentru că nu aş fi avut cum să mă opresc sau să mă dau la o parte.
AGERPRES: Unii motociclişti vorbesc în aceste situaţii despre o voce interioară...
Anne-France Dautheville: Instinct. Cred că atunci când conduci motocicleta, o parte din minte este foarte atentă la condus, iar cealaltă parte se bucură de libertate. Iar în acele momente subconştientul, intuiţia, se exprimă. Nu conştientul. Un călugăr budist, căruia i-am explicat aceste lucruri pe care le simţeam când călătoream cu motocicleta, mi-a spus că aceasta este meditaţie. Mi s-a părut ciudat, credeam că pentru a medita trebuie să stai în postură lotus, cu o mantra în cap... Ei bine, nu. Când călătoreşti, totul se rezumă la aici şi acum.
AGERPRES: Aţi simţit ceva similar cu maşina?
Anne-France Dautheville: În maşină stai într-o cutie. Corpul nu călătoreşte. Pe motocicletă, corpul se exprimă... şi este fericit.
AGERPRES: Multe persoane care au fost în aventuri similare au declarat că s-au întors schimbate, că s-au redescoperit, s-au reinventat. Puteţi spune acelaşi lucru?
Anne-France Dautheville: Eu nu mă autoanalizez. Când m-am întors, mi-am scris cartea ('Et j'ai suivi le vent', Payot, 2017 - n.r.) şi am înţeles ce am făcut. Îmi face plăcere să trăiesc cu mine 24 de ore din 24... şi cu pisicile mele, dar nu sunt fascinată de mine. Sunt o unealtă care construieşte înţelegerea.
AGERPRES: Care sunt amintirile cele mai dragi care v-au rămas după această călătorie?
Anne-France Dautheville: Noaptea petrecută singură lângă iazul cu apă termală din Yukon, Alaska, de pe râul Liard, cu luminile aurorei boreale care se scurg din cer deasupra mea... o imagine incredibilă care mă însoţeşte mereu. Apoi, capul lui Buddha din valea Bamian din Afganistan şi, de asemenea, aşezările rămase pustii din Zelve, din apropiere de localitatea Goreme (Turcia), unde stau singură şi mă gândesc la oamenii care au trăit şi dispărut acolo. În aceste momente, timpul dispare. Este aici şi acum.
AGERPRES: Aţi avut ocazia să călătoriţi cu motocicleta în România?
Anne-France Dautheville: Nu am călătorit cu motocicleta în România. Era prea frig când am fost în regiune. Mi-ar fi plăcut foarte mult pentru că iubesc Europa de Est. Am trecut prin Bulgaria, dar nu am avut voie să călătoresc, a fost doar o traversare, iar în Iugoslavia mi-a plăcut foarte mult.
AGERPRES: Cum vă simţiţi când vedeţi atât de multe locuri frumoase prin care aţi trecut, care sunt în prezent distruse de război?
Anne-France Dautheville: Este o crimă. În acelaşi timp, trecem de la distrugere la renaştere, apoi din nou de la distrugere la renaştere. Întâlnesc foarte des tineri afgani în Paris, refugiaţi, iar când am pe tabletă fotografiile cu ţara lor le arăt şi plângem împreună. Atunci eu mă întorc în Afganistan, iar ei sunt aceiaşi oameni pe care i-am cunoscut acolo, oameni demni, mândri, cu simţul umorului, complet diferiţi de mine, dar care au ceva pe care îl ador şi îl respect.
AGERPRES: În România aţi avut parte de o primire călduroasă, din partea unora dintre membrele Asociaţiei Femeilor Motocicliste, iar la nivel mondial sunt mai multe motocicliste ca oricând. Ce sfat aţi oferi unei persoane şi mai ales unei femei care doreşte să plece singură cu motocicleta în jurul lumii?
Anne-France Dautheville: Nu pot oferi un sfat pentru că planeta nu este aceeaşi. Generaţiile s-au schimbat. Nu le pot spune decât să fie fericite şi să facă ceea ce le face plăcere.
AGERPRES: După această călătorie istorică aţi continuat să conduceţi motociclete în ţări precum Australia şi America de Sud. Aţi avut şi alte aventuri memorabile în şa?
Anne-France Dautheville: În urmă cu 15 ani, cu ocazia împlinirii a 60 de ani, am găsit o motocicletă BMW veche, un model pe care l-am mai condus în Australia, mi-am sunat prietenii din toată Franţa şi le-am spus că vreau să petrecem şi că vreau să mănânc tort. Aşa că am făcut un tur de la un prieten la altul şi a fost splendid. Când m-am întors, am scris povestea. Apoi am spus că la împlinirea a 70 de ani voi face exact acelaşi lucru, iar cele două poveşti vor alcătui o carte minunată. Din păcate, la 69 de ani am avut un accident de maşină - nu de motocicletă! -, au trebuit să taie maşina în două ca să mă scoată de acolo, şi am suferit primele fracturi din viaţa mea. Pentru mine, atunci s-a terminat cu motocicletele şi a rămas doar prima poveste, cuprinsă în cartea 'La vieille qui conduisait des motos', Payot, 2019 - n.r.). AGERPRES/(AS - autor: Dana Purgaru, editor: Gabriela Ionescu, editor online: Adrian Dãdârlat)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Sarah Ferguson urmează să revină în Regatul Unit (presă)
Sarah Ferguson ar urma să revină în Regatul Unit după ce a locuit pentru o perioadă în străinătate, în urma scandalului legat de prietenia ei și a fostului său soț, Andrew Mountbatten-Windsor, cu Jeffrey Epstein, pedofilul american condamnat la închisoare, informează sâmbătă DPA. Fosta cumnată a regelui Charles al
Myanmar, o țară sfâșiată de război, se unește în jurul ''soțiilor spiritelor''
În centrul Myanmarului, o țară sfâșiată de un război civil, ''soțiile spiritelor'' se reunesc din nou, în pofida tuturor greutăților, pentru a-i întruchipa pe zeii lor ancestrali, în cadrul unei sărbători animiste în care persoanele LGBT+ ocupă un loc central, informează AFP. Ele beau, dansea
Aeroportul din Nashville ar putea fi redenumit în onoarea cântăreței Dolly Parton
Aeroportul Internațional din Nashville ar putea primi numele legendei muzicii country Dolly Parton, potrivit unei propuneri anunțate vineri de guvernatorul statului Tennessee, Bill Lee, și de conducerea aeroportului după decesul celebrei artiste americane, care a murit pe 25 august la vârsta de 80 de ani, informează DPA. Inițiativa de re
Noul rege al Norvegiei, Haakon al VIII-lea, va depune jurământul de credință în cursul zilei de marți
Noul rege al Norvegiei, Haakon al VIII-lea, va depune jurământul de credință față de Constituția norvegiană marțea viitoare, la câteva zile după decesul tatălui său, regele Harald al V-lea, care a încetat din viață vin
Céline Dion a sosit la Paris, cu două săptămâni înaintea concertelor sale din Franța
Cântăreața canadiană Céline Dion a aterizat vineri pe Aeroportul din Bourget, în apropiere de Paris, cu aproximativ două săptămâni înainte de startul seriei sale de concerte pe care urmează să le susțină în Franța și care au stârnit entuziasmul fanilor din lumea întreagă, a dezvăluit o sursă aeroportuară pentru AFP.
Sandra Bullock și Nicole Kidman joacă din nou împreună în filmul 'Practical Magic 2'
Sandra Bullock și Nicole Kidman se reunesc pe marile ecrane și vor interpreta din nou rolurile unor surori, vrăjitoarele Sally și Gillian Owens, în lungmetrajul 'Practical Magic 2', o continuare care va intra în cinematografe în luna septembrie, la aproape trei decenii după filmul original, informează Reuters. Filmul 'Practical Ma
Tezaurul de la Villena, datând din Epoca Bronzului, a fost furat dintr-un muzeu spaniol
Tezaurul de la Villena, o colecție de artefacte din aur considerată una dintre cele mai prețioase comori din Epoca Bronzului din Europa, a fost furată, parțial sau complet, joi dintr-un muzeu din sud-estul Spaniei, potrivit primăriei din Villena, transmite AFP. 'În jurul orei 05:20, alarma a fost declanșată la Muzeul Villena', iar 'până
Papa Leon al XIV-lea în topul Vanity Fair al personalităților cu cele mai ''originale'' alegeri vestimentare
Papa Leon al XIV-lea a fost inclus în topul celor mai bine îmbrăcate personalități pe anul 2026 în cadrul categoriei ''The Originals'', categorie în care se regăsesc 10 dintre cele mai ''extravagante și inovatoare personalități'' în ceea ce privește alegerile vestimentare, transmite miercuri DPA.
VIDEO Ultima piesă a cântăreței Dolly Parton, încuiată într-o cutie, va fi lansată înainte de centenarul nașterii artistei
Ultima piesă a cântăreței Dolly Parton, încuiată într-o cutie sigilată, aflată în prezent în parcul tematic Dollywood, va fi lansată cu puțin timp înainte de cea de-a 100-a aniversare a artistei americane, care a murit marți la vârsta de 80 de ani, informează DPA. Acel single, care s-ar intitula 'My Place I
FOTO La Tomatina: 22.000 de participanți au transformat un oraș spaniol într-un 'câmp de luptă' roșu și plin de pulpă de tomate
Mii de participanți veniți din întreaga lume s-au bombardat reciproc cu tone de roșii zemoase în cadrul tradiționalului festival La Tomatina, desfășurat anual în ultima zi de miercuri a lunii august în micul oraș spaniol Bunol, informează DPA. Aproximativ 22.000 de participanți - numărul maxim admis într-un oraș cu doar 10.000 de
Familia regală britanică i-a adus un omagiu cântăreței Dolly Parton
Familia regală britanică i-a adus miercuri un omagiu legendarei cântărețe americane de muzică country Dolly Parton, care a murit marți la vârsta de 80 de ani, informează AFP. 'În memoria regretatei și formidabilei Dolly, care a adus bucurie, alinare și inspirație pentru atât de mulți oameni - în special milioanelor de copii ca
Prințul Harry și soția lui, Meghan, s-au întors miercuri în Regatul Unit
Prințul Harry și soția lui, Meghan, au sosit miercuri în Anglia, unde urmează să se stabilească pentru o perioadă nedeterminată, au transmis miercuri mai multe companii mass-media britanice, informează AFP. Cuplul princiar, a cărui întoarcere iminentă în Regatul Unit a fost dezvăluită săptămâna trecută, a călătorit din California la bor
SUA: Cântăreața Dolly Parton a murit din cauza unui cancer (presa americană)
Legenda muzicii country Dolly Parton a încetat din viață la vârsta de 80 de ani după 'o scurtă luptă cu cancerul', a informat marți presa americană, citând reprezentanți ai artistei, relatează AFP. 'După ce a dus cu curaj o scurtă luptă cu cancerul, Dolly a părăsit această lume astăzi la Vanderbilt-Ingram Cancer C
BIOGRAFIE: Dolly Parton, regina absolută a muzicii country
Cântăreața, actrița, femeia de afaceri și filantroapa americană Dolly Parton, care a decedat marți la vârsta de 80 de ani, a fost o legendă absolută a muzicii country, începând încă de la vârsta de 10 ani să compună cântece despre suferința și dezamăgirile din dragoste, informează AFP. Din imaginația ș
Cântăreața Dolly Parton, o legendă a muzicii country, a murit la vârsta de 80 de ani
Legendara cântăreața americană de muzică country Dolly Parton, interpreta unor piese celebre precum 'Jolene' și '9 to 5', a murit la vârsta de 80 de ani, a anunțat marți familia sa într-un mesaj video, informează AFP. 'Eu și familia mea am împărtășit o viață întreagă de amintiri frumoase alături de










