logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Diamantul roz ''Pink Legacy'', de aproape 19 carate, scos la licitaţie în Geneva

Imagine din galeria Agerpres

Un diamant roz excepţional de aproape 19 carate, numit ''Pink Legacy'', cu o valoare estimată între 30 şi 50 de milioane de dolari, va fi scos la vânzare în oraşul Geneva din Elveţia, de casa de licitaţii Christie's, relatează vineri AFP.

''Greutatea sa exactă este de 18,96 carate. Ţinând cont că majoritatea diamantelor roz cântăresc mai puţin de un carat, este o greutate considerabilă", a explicat pentru AFP Jean-Marc Lunel, specialist în bijuterii la Christie's.

"Trebuie să ştiţi că acesta este extraordinar şi este probabil cel mai frumos (diamant) prezentată vreodată la o licitaţie publică. Aşadar, toate speranţele sunt permise pentru vânzarea acestei pietre, marţi", a precizat el.

Acest diamant roz ''fancy vivid'' - cea mai mare saturaţie - a aparţinut familiei Oppenheimer, care a condus timp de zeci de ani compania minieră De Beers.

''Acest diamant provine din minele din Africa de Sud. A fost tăiat cu mult timp în urmă - a fost descoperit acum aproximativ un secol, a fost probabil tăiat în anii '20 şi nu a fost retăiat'', a adăugat Lunel.

"Imaginaţi-vă un domino din care aţi tăia colţurile... Tăietura sa este destul de clasică, noi o numim tăietură smarald; cele mai multe diamante tăiate astăzi au dimensiunile modificate pentru a scoate în evidenţă faţetele", a mai spus specialistul.

''Pink Legacy'' s-a aflat în proprietatea familiei Oppenheimer timp de mai multe decenii, potrivit Christie's, care nu a dezvăluit numele actualului proprietar al pietrei.

Valoarea diamantului este estimată la 30 - 50 de milioane de dolari (între 26,5 şi 44,1 milioane de euro).

 


Foto: (c) MARTIAL TREZZINI / EPA


Suma poate părea foarte importantă, însă ''este adevărat că nu există nicio cotă pentru aceste diamante'' având în vedere raritatea lor, a remarcat Lunel adăugând că, în acest caz, experţii au stabilit estimările pe baza a ''câteva diamante cu aspect similar care au fost vândute anterior".

Un record istoric a fost stabilit pe piaţa internaţională a diamantelor în luna noiembrie când Christie's a vândut ''The Pink Promise'', un diamant roz intens cu formă ovală, de puţin sub 15 carate, cu 32,48 miliarde de dolari - un record mondial pe carat pentru un diamant roz (2,17 milioane pe carat).

În 2013, un diamant roz foarte mare de 59,60 de carate a fost adjudecat de Sotheby's la un preţ de 83 de milioane de dolari, respectiv 1,39 milioane pe carat.

În cadrul licitaţiei de marţi vor fi scoase la vânzare şi alte diamante şi bijuterii, printre acestea numărându-se trei bijuterii ale celebrului bijutier american cu sediul în Paris JAR (iniţialele lui Joel Arthur Rosenthal), ale cărui piese sunt foarte căutate deoarece creatorul nu lucrează decât cu prietenii sau cu rudele sale. O broşă în formă de fluture, decorată cu diamante colorate este, de exemplu, estimată între 400.000 şi 600.000 de dolari.

O altă broşă semnată de JAR, în formă de floare, în tonuri de albastru şi mov, este estimat între 800.000 şi 1,2 milioane de dolari.

Mai mult decât atât, un colier de perle, care a aparţinut lui Horace Elgin Dodge, cofondatorul companiei auto americane Dodge este estimat între 600.000 şi 800.000 de dolari.

''Pink Legacy'' a fost expus în Hong Kong, Londra şi New York înainte de a fi scos la licitaţie de Christie's în Geneva la 13 noiembrie.AGERPRES/(AS - autor: Dana Purgaru, editor: Codruţ Bălu, editor online: Adrian Dădârlat)

Afisari: 47

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Zig Zag 29-08-2026 16:17

Sarah Ferguson urmează să revină în Regatul Unit (presă)

Sarah Ferguson ar urma să revină în Regatul Unit după ce a locuit pentru o perioadă în străinătate, în urma scandalului legat de prietenia ei și a fostului său soț, Andrew Mountbatten-Windsor, cu Jeffrey Epstein, pedofilul american condamnat la închisoare, informează sâmbătă DPA. Fosta cumnată a regelui Charles al

Zig Zag 29-08-2026 14:18

Myanmar, o țară sfâșiată de război, se unește în jurul ''soțiilor spiritelor''

În centrul Myanmarului, o țară sfâșiată de un război civil, ''soțiile spiritelor'' se reunesc din nou, în pofida tuturor greutăților, pentru a-i întruchipa pe zeii lor ancestrali, în cadrul unei sărbători animiste în care persoanele LGBT+ ocupă un loc central, informează AFP. Ele beau, dansea

Zig Zag 29-08-2026 12:14

Aeroportul din Nashville ar putea fi redenumit în onoarea cântăreței Dolly Parton

Aeroportul Internațional din Nashville ar putea primi numele legendei muzicii country Dolly Parton, potrivit unei propuneri anunțate vineri de guvernatorul statului Tennessee, Bill Lee, și de conducerea aeroportului după decesul celebrei artiste americane, care a murit pe 25 august la vârsta de 80 de ani, informează DPA. Inițiativa de re

Zig Zag 28-08-2026 21:14

Noul rege al Norvegiei, Haakon al VIII-lea, va depune jurământul de credință în cursul zilei de marți

Noul rege al Norvegiei, Haakon al VIII-lea, va depune jurământul de credință față de Constituția norvegiană marțea viitoare, la câteva zile după decesul tatălui său, regele Harald al V-lea, care a încetat din viață vin

Zig Zag 28-08-2026 15:51

Céline Dion a sosit la Paris, cu două săptămâni înaintea concertelor sale din Franța

Cântăreața canadiană Céline Dion a aterizat vineri pe Aeroportul din Bourget, în apropiere de Paris, cu aproximativ două săptămâni înainte de startul seriei sale de concerte pe care urmează să le susțină în Franța și care au stârnit entuziasmul fanilor din lumea întreagă, a dezvăluit o sursă aeroportuară pentru AFP.

Zig Zag 27-08-2026 17:49

Sandra Bullock și Nicole Kidman joacă din nou împreună în filmul 'Practical Magic 2'

Sandra Bullock și Nicole Kidman se reunesc pe marile ecrane și vor interpreta din nou rolurile unor surori, vrăjitoarele Sally și Gillian Owens, în lungmetrajul 'Practical Magic 2', o continuare care va intra în cinematografe în luna septembrie, la aproape trei decenii după filmul original, informează Reuters. Filmul 'Practical Ma

Zig Zag 27-08-2026 14:43

Tezaurul de la Villena, datând din Epoca Bronzului, a fost furat dintr-un muzeu spaniol

Tezaurul de la Villena, o colecție de artefacte din aur considerată una dintre cele mai prețioase comori din Epoca Bronzului din Europa, a fost furată, parțial sau complet, joi dintr-un muzeu din sud-estul Spaniei, potrivit primăriei din Villena, transmite AFP. 'În jurul orei 05:20, alarma a fost declanșată la Muzeul Villena', iar 'până

Zig Zag 27-08-2026 09:49

Papa Leon al XIV-lea în topul Vanity Fair al personalităților cu cele mai ''originale'' alegeri vestimentare

Papa Leon al XIV-lea a fost inclus în topul celor mai bine îmbrăcate personalități pe anul 2026 în cadrul categoriei ''The Originals'', categorie în care se regăsesc 10 dintre cele mai ''extravagante și inovatoare personalități'' în ceea ce privește alegerile vestimentare, transmite miercuri DPA.

Zig Zag 26-08-2026 19:17

VIDEO Ultima piesă a cântăreței Dolly Parton, încuiată într-o cutie, va fi lansată înainte de centenarul nașterii artistei

Ultima piesă a cântăreței Dolly Parton, încuiată într-o cutie sigilată, aflată în prezent în parcul tematic Dollywood, va fi lansată cu puțin timp înainte de cea de-a 100-a aniversare a artistei americane, care a murit marți la vârsta de 80 de ani, informează DPA. Acel single, care s-ar intitula 'My Place I

Zig Zag 26-08-2026 18:37

FOTO La Tomatina: 22.000 de participanți au transformat un oraș spaniol într-un 'câmp de luptă' roșu și plin de pulpă de tomate

Mii de participanți veniți din întreaga lume s-au bombardat reciproc cu tone de roșii zemoase în cadrul tradiționalului festival La Tomatina, desfășurat anual în ultima zi de miercuri a lunii august în micul oraș spaniol Bunol, informează DPA. Aproximativ 22.000 de participanți - numărul maxim admis într-un oraș cu doar 10.000 de

Zig Zag 26-08-2026 16:43

Familia regală britanică i-a adus un omagiu cântăreței Dolly Parton

Familia regală britanică i-a adus miercuri un omagiu legendarei cântărețe americane de muzică country Dolly Parton, care a murit marți la vârsta de 80 de ani, informează AFP. 'În memoria regretatei și formidabilei Dolly, care a adus bucurie, alinare și inspirație pentru atât de mulți oameni - în special milioanelor de copii ca

Zig Zag 26-08-2026 16:24

Prințul Harry și soția lui, Meghan, s-au întors miercuri în Regatul Unit

Prințul Harry și soția lui, Meghan, au sosit miercuri în Anglia, unde urmează să se stabilească pentru o perioadă nedeterminată, au transmis miercuri mai multe companii mass-media britanice, informează AFP. Cuplul princiar, a cărui întoarcere iminentă în Regatul Unit a fost dezvăluită săptămâna trecută, a călătorit din California la bor

Zig Zag 26-08-2026 03:36

SUA: Cântăreața Dolly Parton a murit din cauza unui cancer (presa americană)

Legenda muzicii country Dolly Parton a încetat din viață la vârsta de 80 de ani după 'o scurtă luptă cu cancerul', a informat marți presa americană, citând reprezentanți ai artistei, relatează AFP. 'După ce a dus cu curaj o scurtă luptă cu cancerul, Dolly a părăsit această lume astăzi la Vanderbilt-Ingram Cancer C

Zig Zag 25-08-2026 22:20

BIOGRAFIE: Dolly Parton, regina absolută a muzicii country

Cântăreața, actrița, femeia de afaceri și filantroapa americană Dolly Parton, care a decedat marți la vârsta de 80 de ani, a fost o legendă absolută a muzicii country, începând încă de la vârsta de 10 ani să compună cântece despre suferința și dezamăgirile din dragoste, informează AFP. Din imaginația ș

Zig Zag 25-08-2026 21:15

Cântăreața Dolly Parton, o legendă a muzicii country, a murit la vârsta de 80 de ani

Legendara cântăreața americană de muzică country Dolly Parton, interpreta unor piese celebre precum 'Jolene' și '9 to 5', a murit la vârsta de 80 de ani, a anunțat marți familia sa într-un mesaj video, informează AFP. 'Eu și familia mea am împărtășit o viață întreagă de amintiri frumoase alături de