Fontana di Trevi, sufocată zilnic de fluxul mare de turişti
De câţiva ani, unul dintre cele mai emblematice monumente din capitala Italiei este sufocat de fluxul mare de turişti care îl ia cu asalt zilnic, relatează miercuri AFP.
Piaţa Trevi, unde se află celebra fântână din secolul al XVIII-lea inclusă în Patrimoniul Mondial UNESCO, este situată în mijlocul unui labirint de alei, într-o micuţă zonă din centrul istoric al Romei, aglomerată de fluxul cotidian de vizitatori.
"Ar fi nevoie de mai multă ordine, altfel vizita nu este una plăcută", susţine Rafel Llerat, un turist de 44 de ani venit din Spania pentru a admira Fontana di Trevi.
Aproximativ cincisprezece agenţi de la poliţia municipală sunt însărcinaţi cu menţinerea ordinii în acest spaţiu îngust, ei având totodată şi rolul de a ţine sub supraveghere capodopera lui Bernini. Dotaţi cu fluiere, aceştia se asigură că vizitatorii au un comportament adecvat. "Nu, nu puteţi merge în această zonă, riscaţi să distrugeţi marmura", se adresează unul dintre aceştia unui turist care încearcă să-şi mănânce îngheţata pe marginea fântânii.
În urmă cu trei săptămâni, o ceartă a izbucnit între un tânăr turist olandez şi un italo-american în vârstă de 44 de ani care au pus ochii în acelaşi timp pe un loc strategic, tocmai bun pentru a face o fotografie la Fontana di Trevi.
"Este unul dintre cele mai frumoase locuri din Roma, oamenii ar trebui să fie mai bine educaţi. Ar trebui să se înţeleagă faptul că avem în faţa noastră un monument", spune Valentina Baldi din Toscana, în vârstă de 48 de ani.
Confruntat cu numărul tot mai mare de vizitatori, edilul Romei şi-a exprimat în mod repetat dorinţa de a instala un sistem de acces controlat la opera de artă barocă, care tocmai a fost restaurată, pentru a decongestiona zona.
"Dacă ar fi trebuit să aşteptăm la coadă, nu am mai fi venit", a declarat Sal Boscarello, un american în vârstă de 39 de ani întrebat despre această posibilă restricţie.
Aruncarea unei monede cu mâna dreapta peste umărul stâng este un obicei devenit tradiţie la Fontana di Trevi, o superstiţie care asigură reîntoarcerea în Cetatea Eternă. De asemenea, pe fondul unor valori de temperatură record în luna august în Roma, Fontana di Trevi nu a scăpat nici de amatorii de scăldat în locuri publice, numeroşi turişti dorind să o imite pe diva suedeză Anita Ekberg în memorabila scenă din pelicula "La dolce vita" a lui Federico Fellini.
La mijlocul lunii august, un cuplu de turişti canadieni de 30 de ani au încercat să se scalde la miezul nopţii în faimoasa fântână, cei doi au fost însă alungaţi de forţele de ordine. Ei nu au renunţat, însă. Câteva ore mai târziu, s-au aruncat în apele limpezi, o aventură care i-a costat o amendă de 450 de euro.
Fontana di Trevi nu este singurul monument roman vizat de astfel de evenimente. Cu câteva zile în urmă, poliţia a apelat la reţelele de socializare pentru identificarea unor turişti vorbitori de limbă engleză care s-au scăldat în fântâna din Piazza Venezia. Un gest ce "aduce în mod grav atingere sentimentului naţional şi memoriei celor decedaţi cărora le este dedicat monumentul", se arată pe pagina de Facebook a poliţiei.
Evenimentul a fost hotărâtor pentru primarul Romei care a dispus desfăşurarea unor agenţi din cadrul poliţiei municipale pentru a monitoriza zi şi noapte fântânile din centrul istoric, vizate de o duzină de episoade similare, sancţionate de carabinieri, doar în luna august.
În 2016, mai mulţi tineri italieni care se scăldaseră în una dintre fântânile din Piazza del Popolo au fost convocaţi de carabinieri, trădaţi de selfie-urile pe care le-au publicat pe Facebook.
Însă, romanii îşi amintesc mai ales un episod ce a vizat o altă capodoperă a lui Bernini, Fontana della Barcaccia, vandalizată în 2015 de suporterii echipei Feyenoord, cu prilejul unui meci dintre echipa olandeză de fotbal şi reprezentanta Romei.AGERPRES/(AS - autor: Dana Purgaru, editor: Codruţ Bălu, editor online: Alexandru Cojocaru)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Conflict între copiii actorului Alain Delon: Cei doi fii ai săi, condamnați la amenzi cu suspendare
Cei doi fii ai lui Alain Delon au fost condamnați miercuri, la Paris, la amenzi cu suspendare de câte 1.000 de euro pentru înregistrarea și publicarea unei conversații private între sora lor și tatăl lor defunct, în contextul unei dispute privind moștenirea celebrului actor, informează AFP. Copiii legendarului star al cinematografiei fr
Turcia îl acuză pe Kanye West că i-a jignit 'valorile civilizaționale'
Turcia l-a criticat marți pe Kanye West, pe care îl acuză că i-a jignit 'credința' și 'valorile civilizaționale' în timpul unui concert susținut în fața a zeci de mii de oameni, informează AFP. Mai multe concerte ale rapperului american au fost interzise în Europa în ultimele luni din cauza declarațiilor sale antis
Fiica prințesei Mette-Marit a Norvegiei s-a întors din Australia pentru a fi alături de mama sa grav bolnavă
Fiica prințesei moștenitoare a Norvegiei, Mette-Marit și-a întrerupt studiile în Australia și s-a întors miercuri la Oslo pentru a fi lângă mama sa, grav bolnavă, transmite AFP. Prințesa Ingrid Alexandra, care studiază științe sociale la Universitatea din Sydney de anul trecut, a sosit dimineață în Norvegia pentru
Un urs a rănit patru persoane în două fabrici și o zonă rezidențială din Japonia
Un urs a rănit patru persoane după ce a intrat în două fabrici și într-o zonă rezidențială din nordul Japoniei, au relatat marți poliția și presa, transmite AFP. Un număr record de 13 persoane au fost ucise de urși în Japonia anul trecut. ''Un incident care a implicat un urs a avut loc în orașul F
Turcia: Val de nemulțumiri după o reprezentație prea expeditivă a rapperului american Travis Scott
Rapperul Travis Scott, un nume important al stilului hip-hop american, a stârnit furia fanilor turci, care l-au huiduit copios luni dimineață la Istanbul după o reprezentație a sa considerată mult prea expeditivă, potrivit unor înregistrări video și mărturii publicate pe rețelele de socializare, informează AFP. Unul dintre site-uri
Norvegia recuperează porțelanuri și candelabre de pe o epavă din secolul al XVIII-lea
Arheologii au recuperat o colecție de porțelanuri chinezești și obiecte de proveniență europeană de pe o epavă din secolul al XVIII-lea descoperită recent în apele din largul coastelor Norvegiei, au declarat luni reprezentanți ai Guvernului din Oslo și ai unui muzeu norvegian, informează Reuters. Printre bunurile găsite în rămășițele acelei nave cu
Germania: Un nou drive-in, specializat în căpșuni, se bucură de popularitate în rândul șoferilor flămânzi
Berlin, 1 iun /Agerpres/ - Cozi lungi de automobile s-au format la un drive-in din nord-vestul Germaniei în această lună, clienții venind nu pentru cartofi prăjiți sau burgeri, ci pentru căpșuni, informează DPA. Luna mai face parte din sezonul căpșunilor în Germania, cu multe tarabe de pe marginea drumurilor care își vând produsele șofe
Cântăreața Dua Lipa și actorul Callum Turner s-au căsătorit în acest weekend la Londra (media)
Cântăreața pop Dua Lipa și actorul Callum Turner s-au căsătorit în acest weekend la Londra, au relatat duminică publicațiile britanice, inclusiv The Sun, conform căruia cei doi au pregătit o petrecere fastuoasă de trei zile în Sicilia, relatează AFP și dpa. Cele două vedete britanice și-au făcut schimb de jurăminte într
VIDEO Număr record de 94.000 de fani la concertul Metallica de pe Stadionul Olimpic din Berlin
Un număr record de 94.000 de fani au participat sâmbătă la un concert susținut de trupa americană Metallica pe Stadionul Olimpic din Berlin, informează duminică dpa. Veteranii rockului au afirmat că publicul de sâmbătă a fost cel mai numeros văzut vreodată pe Olympiastadion, care are o capacitate obișnuită 73.800 de spectatori &ici
Laos: Unul dintre cei șapte bărbați blocați într-o peșteră a fost salvat
Unul dintre cei șapte bărbați care au rămas blocați în interiorul unei peșteri pe jumătate inundate din Laos a fost salvat vineri, a anunțat o echipă de salvatori pe rețelele de socializare, informează AFP. 'Prima persoană a fost recuperată cu succes și a fost scoasă din peșteră', a precizat o echipă de salvatori thailandezi &ici
Un fost stareț al Templului Shaolin, condamnat la 24 de ani de închisoare pentru deturnare de fonduri
Justiția chineză l-a condamnat vineri pe un fost lider al celebrului Templu Shaolin la o pedeapsă de 24 de ani de închisoare pentru deturnare de fonduri și corupție, fapte comise pe parcursul a trei decenii, informează AFP. Liu Yingcheng, care purta numele de Shi Yongxin atunci când era stareț, a fost demis din funcție în iul
Danemarca: Regina Margrethe a II-a a fost externată
Regina Margrethe a II-a, care a renunțat la tronul Danemarcei în urmă cu doi ani, a fost externată din spitalul în care se afla începând de luni pentru a primi tratament împotriva unui hematom de mari dimensiuni format la nivelul șoldului în urma unei căzături, a anunțat vineri biroul de presă al Palatului Regal din Copenhaga, cita
Actrița Helen Mirren, insultată de un activist pro-palestinian
Poliția londoneză a anunțat că examinează o înregistrare video ce arată un activist pro-palestinian care o insultă pe actrița britanică Helen Mirren pe străzile din Londra din cauza sprijinului public acordat de aceasta Israelului, informează vineri AFP. 'Iat-o pe Helen Mirren, o sionistă declarată. Ai spus că Israelul ar trebui să e
Prințul moștenitor al Norvegiei își va scurta vizita în Japonia din cauza stării de sănătate a soției sale
Prințul moștenitor Haakon al Norvegiei își va scurta apropiata vizită în Japonia din cauza stării de sănătate a soției sale, prințesa Mette-Marit, care suferă de o maladie pulmonară incurabilă, a anunțat vineri biroul de presă al Palatului Regal din Oslo, informează AFP. Prințul Haakon se va deplasa la Tokyo între 1 și 3 iuni
Autoritățile din Georgia scot la licitație colecția de vinuri a lui Stalin
Guvernul georgian a desigilat vineri, pentru prima oară, pivnița de vinuri ce i-au aparținut lui Stalin și care cuprinde aproximativ 40.000 de rarități franceze și georgiene, cu intenția de a scoate la licitație această colecție de vinuri, dintre care unele datează din secolul XIX, transmite Reuters. Fondurile rezultate urmează să fie folosite pentru a deschid













