Csoma Botond: Dacă PSD își retrage miniștrii, trebuie să reluăm discuțiile de la zero
Liderul deputaților UDMR, Csoma Botond, a declarat, luni, că, în situația în care PSD își retrage miniștrii din guvern, discuțiile trebuie reluate de la zero și nu mai pot fi legate 'de o singură persoană'.
Potrivit acestuia, cu toate tensiunile, 'logic' și 'rațional' ar fi să se continue cu aceeași formulă și cu aceeași majoritate parlamentară.
UDMR nu-și va retrage miniștrii din guvern, a completat deputatul.
El a subliniat, totodată, că UDMR nu va face parte dintr-un guvern minoritar sprijinit de AUR în parlament.
'Un guvern minoritar, când trebuie să iei decizii foarte importante și de multe ori nepopulare nu ar putea funcționa pentru că ai sabia lui Damocles deasupra capului, oricând se poate depune o moțiune de cenzură și nu ai majoritate în parlament și pică un guvern minoritar. Eu cred că, în atare condiții, logic și rațional ar fi ca, cu toate tensiunile care există, să continuăm în aceeași formulă cu aceeași majoritate parlamentară ca în prezent. Ca aritmetică parlamentară, nu prea există altă soluție', a afirmat Csoma Botond, la Palatul Parlamentului.
Întrebat dacă UDMR consideră că Ilie Bolojan ar trebui să facă un pas în spate pentru a nu se ajunge la o moțiune de cenzură, în cazul în care PSD îi va retrage sprijinul politic, liderul deputaților UDMR a răspuns: 'E greu de spus, nu aș dori să mă pronunț pe acest aspect'.
'Cert este că noi nu ne retragem miniștrii', a adăugat Csoma Botond.
El a punctat că, în cazul în care se ajunge la o criză politică, va fi o situație 'extrem de dificilă' pentru că piețele deja reacționează, leul s-a depreciat, dobânda va crește.
'Noi, în actuala formulă, sigur îl susținem pe domnul Bolojan, dar dacă Partidul Social al Democrat își retrage miniștrii trebuie să reluăm discuțiile de la zero și atunci nu ne mai putem lega de o singură persoană', a transmis deputatul UDMR.
Csoma Botond a precizat că nu vrea să numească niciun vinovat pentru această criză.
'Eu am crezut, eu vă spun ce sentimente am avut după adoptarea bugetului, știți că a fost un conflict și când am adoptat bugetul pentru că Partidul Social Democrat solicitase un miliard lei pentru anumite cheltuieli bugetare, prima dată domnul prim-ministru n-a fost de acord, dar, după aceea, s-a ajuns totuși la un compromis. Eu atunci m-am gândit că, dacă am fost în stare să ajungem la acest compromis, această coaliție totuși va continua în această formulă. Se pare că m-am înșelat amarnic, nu a fost să fie. Într-o coaliție totuși de patru partide trebuia să ai un compromis, nu poți să ai numai o singură viziune sau o singură abordare, când ai o coaliție formată din patru formațiuni politice', a explicat liderul deputaților UDMR.
Conform acestuia, deciziile din coaliție au fost luate prin consens, dar au fost și anumite nemulțumiri și PSD a avut dreptate că, pe lângă aceste măsuri care vizau reducerea deficitului bugetar, e nevoie și de unele care să relanseze economia.
'Dar, pe ansamblu, eu cred că totuși guvernarea, deși foarte lent, să spun așa, pentru că au fost foarte multe certuri în această guvernare, cât de cât s-a dus în direcția bună', a completat Csoma Botond.
Întrebat dacă UDMR ar mai fi dispusă să facă o guvernare alături de PSD în cazul în care social-democrații depun o moțiune de cenzură cu AUR, Csoma Botond a menționat că acest aspect nu a fost discutat.
'Nu cred că ar trebui să ajungem la asemenea excludere (a unei viitoare colaborări cu PSD - n.r.), pentru că nu prea ai multe variante în parlamentul ăsta și fără Partidul Social Democrat nu prea există majoritate, deci nu cred că ar trebui să mergem în acest sens, dar cu AUR nu dorim să avem nicio legătură. Dacă cumva cineva se gândește să facă un guvern minoritar cu sprijinul AUR în parlament, eu pot spune cu certitudine că UDMR nu va face parte din acel guvern minoritar sprijinit de AUR în parlament', a transmis parlamentarul UDMR.
El a amintit că au fost foarte multe certuri în actuala coaliție și există percepția că nu se face nimic și nu se guvernează în beneficiul cetățenilor.
Întrebat dacă consideră justificată solicitarea PSD de schimbare a premierului, Csoma Botond a spus că ar fi fost mai bine să se respecte protocolul coaliției și să se facă rotativa. AGERPRES/(A - redactor: Alina Novăceanu, editor: Claudia Stănescu, editor online: Andreea Lăzăroiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Sighiartău: Guvernul trădării a căzut; PNL cere președintelui să convoace consultările conform Constituției
Guvernul 'trădării' a căzut, iar PNL cere președintelui Nicușor Dan să convoace consultările conform Constituției, a declarat, luni seară, secretarul general al partidului, Robert Sighiartău. 'Guvernul trădării a căzut. Nu poți construi pe trădare și pe corupție morală. Au fost 48 de zile pierdute pentru România și pentru români, au fos
Grindeanu spune că Nicușor Dan va face destul de repede consultări pentru desemnarea unui nou premier
Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat luni seară, după votul Parlamentului de respingere a învestirii guvernului Adrian Veștea, că se așteaptă ca în următoarele zile președintele Nicușor Dan să cheme
UPDATE Veștea: Am venit în acest proiect cu bune intenții; îmi pare rău că nu s-a putut materializa
Premierul desemnat, Adrian Veștea, a afirmat, luni seară, că a tratat cu responsabilitate formarea Guvernului, punctând că a venit în acest proiect cu bune intenții, răspunzând unei provocări. 'Am venit în acest proiect cu bune intenții, dintr-o funcție aleasă pe care mi-am câștigat-o în urma unui vot un
Veștea, după ce Guvernul a picat în Parlament: Votul nu a fost cel pe care l-am sperat pentru România
Premierul desemnat Adrian Veștea a declarat, luni, după ce Guvernul propus de el a picat în Parlament, că votul nu a fost cel pe care l-a sperat pentru România, dar îl respectă.
Parlament - învestire/Guvernul Veștea - respins de Parlament
Guvernul Adrian Veștea a fost respins, luni, de Parlament, cu 189 de voturi 'pentru' și 23 de voturi împotrivă. Au fost 212 de voturi exprimate. Votul asupra cererii de acordare a încrederii Parlamentului asupra programului și a întregii liste a Guvernului a fost secret cu bile. Pentru ca Guvernul să fi
Parlament - învestire Guvern/ S-a încheiat votul pentru Cabinetul propus de Adrian Veștea
Deputații și senatorii au finalizat, luni, votul din plenul comun al Parlamentului, reunit pentru învestirea Guvernului Adrian Veștea. Miniștrii propuși de Veștea au fost audiați luni de comisiile de specialitate ale Parlamentului. Votul asupra cererii de acordare a încrederii Parlamentului asupra programului și a &i
Paul Stănescu spune că următorul premier propus ar trebui să fie de la PSD
Senatorul PSD Paul Stănescu, fost secretar general al partidului, a declarat luni că, în cazul în care Guvernul Adrian Veștea nu va trece de votul Parlamentului, următorul premier desemn
Parlament - învestire Guvern/Robert Alecu (neafiliat): Votul meu va fi împotrivă; singura soluție - întoarcerea la alegeri anticipate
Deputatul neafiliat Robert Alecu a declarat luni, în plenul Parlamentului, că nu va vota noul Guvern și că singura soluție onestă rămâne întoarcerea la alegeri anticipate. 'Astăzi ni se cere să acordăm un cec în alb, un cec pe care în cele din urmă îl vor plăti tot românii. Iar eu nu voi gira acest
Parlament - învestire Guvern/ Darău (USR): Guvernul propus - o coalizare a tot ce este mai rău
Executivul propus de premierul desemnat Adrian Veștea este 'o coalizare a tot ce este mai rău în politica românească', a declarat, luni, în plenul reunit, ministrul interimar al Economiei, Irineu Darău (USR), în cadrul dezbaterii anterioare votului parlamentarilor cu privire la învestirea acestei formule de Cabinet.
Parlament - Învestire Guvern/Dumitru Manea: Acest guvern este rezultatul unui blat de cartier
Senatorul SOS România, Dumitru Manea, a declarat luni, în plenul reunit al Parlamentului, că Guvernul Veștea este unul 'antiromânesc' și reprezintă rezultatul unui 'blat de cartier'. 'Domnilor prezumtivi miniștri, sunteți un guvern antiromânesc, ca și cel de dinaintea dumneavoastră, ca și cei care s-au răzgândi
Parlament - învestire Guvern/ Răzvan Chiriță: : România are nevoie de stabilitate și predictibilitate
Liderul grupului parlamentar Uniți pentru România, Răzvan Chiriță, a declarat luni seara, în plenul reunit al Parlamentului, în cadrul ședinței de învestire a Cabinetului Veștea, că România traversează un moment dificil în care responsabilitatea trebuie să primeze în fața calculelor politice. În
Parlament - învestire Guvern/ Buzoianu (USR): Poporul nu a votat să fie subjugat de PSD
Poporul nu a votat să fie subjugat de PSD, a afirmat, luni, în plenul reunit al Parlamentului, la învestirea Guvernului Adrian Veștea, ministrul interimar al Mediului, Diana Buzoianu (USR). 'Ce ne propune astăzi PSD? Să ardem casa. Ni se promite cu emoție în glas că vom construi un castel și, de fapt, vom primi o cocioabă
Parlament - învestire Guvern/Veștea: Intenția mea este de a debloca țara; au rămas 70 de zile pentru finalizarea PNRR
Premierul desemnat Adrian Veștea a declarat luni, în plenul reunit al Parlamentului, că își dorește să deblocheze situația în care se află România, reamintind că au rămas 70 de zile până la finalizarea proiectelor PNRR. 'Am răspuns cu bună credință, ca orice român, acestei provocări. Intenția mea este de
Parlament - învestire Guvern/ A început votul
Votul în plenul reunit al Parlamentului, pentru învestirea Guvernului Veștea, a început. Anterior, miniștrii propuși de Veștea au fost audiați de comisiile de specialitate ale Parlamentului. Votul asupra cererii de acordare a încrederii Parlamentului asupra programului și a întregii liste a Guvernul
Parlament - învestire Guvern/ Pambuccian (Minorități): Noi vom vota acest guvern
Liderul Grupului Minorităților Naționale din Camera Deputaților, Varujan Pambuccian, a declarat, luni seară, că parlamentarii afiliați acestui grup vor vota pentru învestirea guvernului lui Adrian Veștea. 'Într-un minut, ce poți să spui? Vreau să spun de la bun început că noi vom vota acest guvern și vom vota acest guvern














