Senat/ Dezbateri la legea pensiilor private - Armeanu (ASF): Randamentul sistemului - 7,9% pentru participanți
Proiectul legii pensiilor private respectă toate principiile și bunele practici internaționale și acest sistem al pensiilor private și-a atins ținta economică de obținere a unui randament de 7,9% pentru participanți, a declarat, marți, vicepreședintele Autorității de Supraveghere Financiară (ASF) Dan Armeanu, la dezbaterea organizată de Comisiile senatoriale de buget și muncă.
Senatorii din cele două comisii au început dezbaterile la acest proiect, care a fost aprobat de Guvern în 21 august și prevede, între altele, că persoanele care optează să retragă banii din Pilonul 2, pilonul obligatoriu administrat privat, vor primi inițial doar 30% din sumă, iar plata pentru restul banilor va fi eșalonată pe 8 ani.
Armeanu a precizat că sistemul de pensii private și-a dovedit în timp 'utilitatea și soliditatea'.
'Este un sistem care, practic, a crescut și a ajuns undeva la 10% din produsul intern brut, un sistem care și-a atins ținta economică, obiectivul economic de a recompensa participanții cu un anumit randament. Randamentul pe cei 17 ani este undeva la 7,9%, în timp ce inflația este în jur de 4,3%. Este un sistem de excelență care a ajutat foarte mult piața de capital. Piața de capital nu se putea dezvolta și nu putea să ajungă la acest nivel fără susținerea sistemului de pensii private, unde în fondul de pensii sunt principalii investitori instituționali', a explicat Armeanu.
Potrivit acestuia, legea este esențială pentru sistemul de pensii private pentru că 'definitivează arhitectura legislativă a sistemului de pensii'.
'Până acum aveam reglementată partea de acumulare, în curând, probabil, vom avea legiferată și partea de decumulare. (...) Această lege respectă toate principiile solide pe care le-am utilizat în cei 17 ani pe partea de acumulare: segregarea activelor (...), garantarea sumelor intrate în sistem, dreptul de moștenire, de proprietate. (...) Forma actuală a legii respectă absolut toate principiile și bunele practici internaționale în materie de pensii private', a adăugat Armeanu.
Președintele Comisiei de buget, Gabriela Horga, a spus că, în iulie, 8,4 milioane de români aveau deja bani acumulați în pilonul 2 de pensii și peste 900.000 de conturi active în pilonul 3 de pensii.
Ea a menționat că este necesară această lege a plății care să stabilească modalitățile de încasare a pensiei private, pentru că este o recomandare prioritară în procesul de aderare la OCDE. 'Trebuie să avem explicații transparente privind modul de calcul al procentului pentru suma forfetară, numărul de ani de plată', a mai spus Horga.
Potrivit acesteia, în prezent, pensiile administrate în pilonul doi se plătesc doar către un număr restrâns de participanți, care au acumulat contribuții din 2008 încoace, fie sub formă de tranșe lunare, fie în sumă unică, în funcție de valoarea activului și opțiunea beneficiarului.
'Prin acest proiect de lege vom discuta despre plăți programate sau o pensie viageră. Cred că participanții trebuie să-și păstreze dreptul de a opta pentru suma forfetară într-un anumit procent, așa cum stabilește și legea, dar, în același timp, trebuie să ne gândim și la viitorii pensionari care trebuie să beneficieze de această pensie și astfel trebuie menținută lichiditatea și solvabilitatea fondurilor de pensie', a adăugat ea.
Senatoarea liberală Nicoleta Pauliuc a anunțat că propune un amendament la proiect potrivit căruia pacienții oncologici și cei care sunt bolnavi în stadiu terminal, cu o speranță de viață mai mică de 12 ani, să poată primi la cerere sută la sută din banii acumulați în fondurile de pensii private sub formă de plată unică. 'Știm foarte clar că pentru pacientul oncologic, principalul inamic este timpul. (...) Acest amendament nu este doar despre bani, spun eu că noi, în Parlamentul României, nu facem doar legi, ci vorbim despre umanitate, despre empatie, despre respect, solidaritate cu cei aflați în suferință', a spus Pauliuc.
Senatoarea USR Violeta Alexandru a afirmat că este în favoarea proiectului, menționând că nu este o lege perfectă, dar 'acoperă niște nevoi'. 'Nu aveam o lege privind plata pensiilor private. (...) Acest lucru trebuia făcut mai demult', a susținut ea.
Violeta Alexandru a mai spus că atunci când se vorbește de pensie, înseamnă 'plată eșalonată, nu un depozit' care trebuie încasat.
Conform senatoarei USR, este foarte bine că procentul din suma care se încasează la început a fost ridicat de la 25% la 30%.
Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, a criticat proiectul, susținând că acesta este 'un atac la principiile capitalismului, la proprietate, la libera inițiativă'.
'Vă cam pute capitalismul și nu prea credeți că românii știu ce să facă cu banii lor. Vreți să stabiliți ce să facă românii cu banii lor. (...) Speranța de viață este 65 de ani. Lăsați românii să manifeste, să decidă ce fac cu banii lor. Noi ne vom opune acestei încercări de a confisca în folosul statului acești bani. (...) Este un atac la principiile capitalismului, la proprietate, la libera inițiativă', a replicat Peiu.
Senatorul PSD Eugen Dogariu a afirmat că trebuie să se facă o distincție între reglementările pe pilonul 2 și cele pe pilonul 3.
'Cred că aici ar trebui o discuție separată între ceea ce înseamnă pilonul 2, apărut ca urmare incidenței legii unde ne-am înscris obligatoriu, și pilonul 3, care este facultativ. Probabil că, acum 10 ani, când mi-am făcut pensia facultativă, m-aș fi gândit de două ori în condițiile legii actuale. Deci, aici cred că trebuie cumva să separăm această discuție și să vedem exact dacă nu putem să separăm și modalitățile de plată sau schema de plată a pensiei', a precizat acesta.
Radu Crăciun, președintele Asociației pentru Pensiile Administrate Privat din România, a spus că dorește ca România să nu facă experimente și să aplice practicile cunoscute de decenii.
'În momentul în care sistemul de pensii private, pilonul 2, a fost creat, el a fost gândit de la bun început ca un sistem complementar pilonului 1. Această complementaritate o vedeți din modul în care sunt virați banii: o parte din bani se duc către sistemul public, altă parte merge către pilonul 2. Acest parteneriat, această complementaritate trebuie să continue, credem noi, inclusiv la plată, pentru că nu trebuie să uităm un lucru: prin faptul că o parte din bani sunt virați la pilonul 2, pensiile publice scad. Pensiile publice sunt mai mici prin faptul că o parte se duc la pilonul 2. Și atunci ideea este că, în momentul în care oamenii încasează o pensie publică, ea să fie completată prin acest stil de plăți lunare și de pensia privată, în așa fel încât ei să nu simtă acea scădere a pensiei publice. (...) Altminteri, riscul pe care cred că-l avem și nu cred că este ceea ce ar fi de dorit este ca să scădem pensiile publice pentru ca să dăm toți banii odată oamenilor îndată ce se pensionează, ceea ce nu este indicat', a explicat Crăciun.
Alin Iacob, reprezentantul Asociației Utilizatorilor Români de Servicii Financiare (AURSF), a opinat că oamenii trebuie să decidă cum utilizează banii, menționând că trebuie să li se dea posibilitatea de a opta pentru retragerea integrală, retragerea parțială, completată de menținerea banilor.
'Toată lumea ne-a asigurat că e vorba de banii noștri și acum, după 18 ani, ni se spune: nu, dumneavoastră primiți o bucățică, iar restul vă dăm cu țârâita, în condițiile în care aveți cea mai mică perioadă de viață sănătoasă și în care România, din nefericire, este în top 5 inflație în Uniunea Europeană în ultimii 10 ani de zile. (...) Despre asta vorbim, că se va împărți un număr de ani, timp în care (...) oamenii vor primi cu 10% mai puțin în termeni reali, de la un an la altul (...), și la final vei vedea că rămâi cu mai nimic din această modalitate', a susținut acesta.
Dezbaterile vor continua la acest proiect, senatorii urmând să depună amendamente.
'Vom analiza toate propunerile făcute și vom da o recomandare pentru aceste amendamente', a precizat Dan Armeanu, la finalul discuțiilor.
Senatul este prima Cameră sesizată cu acest proiect, Comisiile de buget, finanțe și de muncă vor întocmi raportul. Camera Deputaților este decizională. AGERPRES/(A - redactor: Alina Novăceanu, editor; Florin Marin, editor online: Simona Aruştei)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Sighiartău: Guvernul trădării a căzut; PNL cere președintelui să convoace consultările conform Constituției
Guvernul 'trădării' a căzut, iar PNL cere președintelui Nicușor Dan să convoace consultările conform Constituției, a declarat, luni seară, secretarul general al partidului, Robert Sighiartău. 'Guvernul trădării a căzut. Nu poți construi pe trădare și pe corupție morală. Au fost 48 de zile pierdute pentru România și pentru români, au fos
Grindeanu spune că Nicușor Dan va face destul de repede consultări pentru desemnarea unui nou premier
Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat luni seară, după votul Parlamentului de respingere a învestirii guvernului Adrian Veștea, că se așteaptă ca în următoarele zile președintele Nicușor Dan să cheme
UPDATE Veștea: Am venit în acest proiect cu bune intenții; îmi pare rău că nu s-a putut materializa
Premierul desemnat, Adrian Veștea, a afirmat, luni seară, că a tratat cu responsabilitate formarea Guvernului, punctând că a venit în acest proiect cu bune intenții, răspunzând unei provocări. 'Am venit în acest proiect cu bune intenții, dintr-o funcție aleasă pe care mi-am câștigat-o în urma unui vot un
Veștea, după ce Guvernul a picat în Parlament: Votul nu a fost cel pe care l-am sperat pentru România
Premierul desemnat Adrian Veștea a declarat, luni, după ce Guvernul propus de el a picat în Parlament, că votul nu a fost cel pe care l-a sperat pentru România, dar îl respectă.
Parlament - învestire/Guvernul Veștea - respins de Parlament
Guvernul Adrian Veștea a fost respins, luni, de Parlament, cu 189 de voturi 'pentru' și 23 de voturi împotrivă. Au fost 212 de voturi exprimate. Votul asupra cererii de acordare a încrederii Parlamentului asupra programului și a întregii liste a Guvernului a fost secret cu bile. Pentru ca Guvernul să fi
Parlament - învestire Guvern/ S-a încheiat votul pentru Cabinetul propus de Adrian Veștea
Deputații și senatorii au finalizat, luni, votul din plenul comun al Parlamentului, reunit pentru învestirea Guvernului Adrian Veștea. Miniștrii propuși de Veștea au fost audiați luni de comisiile de specialitate ale Parlamentului. Votul asupra cererii de acordare a încrederii Parlamentului asupra programului și a &i
Paul Stănescu spune că următorul premier propus ar trebui să fie de la PSD
Senatorul PSD Paul Stănescu, fost secretar general al partidului, a declarat luni că, în cazul în care Guvernul Adrian Veștea nu va trece de votul Parlamentului, următorul premier desemn
Parlament - învestire Guvern/Robert Alecu (neafiliat): Votul meu va fi împotrivă; singura soluție - întoarcerea la alegeri anticipate
Deputatul neafiliat Robert Alecu a declarat luni, în plenul Parlamentului, că nu va vota noul Guvern și că singura soluție onestă rămâne întoarcerea la alegeri anticipate. 'Astăzi ni se cere să acordăm un cec în alb, un cec pe care în cele din urmă îl vor plăti tot românii. Iar eu nu voi gira acest
Parlament - învestire Guvern/ Darău (USR): Guvernul propus - o coalizare a tot ce este mai rău
Executivul propus de premierul desemnat Adrian Veștea este 'o coalizare a tot ce este mai rău în politica românească', a declarat, luni, în plenul reunit, ministrul interimar al Economiei, Irineu Darău (USR), în cadrul dezbaterii anterioare votului parlamentarilor cu privire la învestirea acestei formule de Cabinet.
Parlament - Învestire Guvern/Dumitru Manea: Acest guvern este rezultatul unui blat de cartier
Senatorul SOS România, Dumitru Manea, a declarat luni, în plenul reunit al Parlamentului, că Guvernul Veștea este unul 'antiromânesc' și reprezintă rezultatul unui 'blat de cartier'. 'Domnilor prezumtivi miniștri, sunteți un guvern antiromânesc, ca și cel de dinaintea dumneavoastră, ca și cei care s-au răzgândi
Parlament - învestire Guvern/ Răzvan Chiriță: : România are nevoie de stabilitate și predictibilitate
Liderul grupului parlamentar Uniți pentru România, Răzvan Chiriță, a declarat luni seara, în plenul reunit al Parlamentului, în cadrul ședinței de învestire a Cabinetului Veștea, că România traversează un moment dificil în care responsabilitatea trebuie să primeze în fața calculelor politice. În
Parlament - învestire Guvern/ Buzoianu (USR): Poporul nu a votat să fie subjugat de PSD
Poporul nu a votat să fie subjugat de PSD, a afirmat, luni, în plenul reunit al Parlamentului, la învestirea Guvernului Adrian Veștea, ministrul interimar al Mediului, Diana Buzoianu (USR). 'Ce ne propune astăzi PSD? Să ardem casa. Ni se promite cu emoție în glas că vom construi un castel și, de fapt, vom primi o cocioabă
Parlament - învestire Guvern/Veștea: Intenția mea este de a debloca țara; au rămas 70 de zile pentru finalizarea PNRR
Premierul desemnat Adrian Veștea a declarat luni, în plenul reunit al Parlamentului, că își dorește să deblocheze situația în care se află România, reamintind că au rămas 70 de zile până la finalizarea proiectelor PNRR. 'Am răspuns cu bună credință, ca orice român, acestei provocări. Intenția mea este de
Parlament - învestire Guvern/ A început votul
Votul în plenul reunit al Parlamentului, pentru învestirea Guvernului Veștea, a început. Anterior, miniștrii propuși de Veștea au fost audiați de comisiile de specialitate ale Parlamentului. Votul asupra cererii de acordare a încrederii Parlamentului asupra programului și a întregii liste a Guvernul
Parlament - învestire Guvern/ Pambuccian (Minorități): Noi vom vota acest guvern
Liderul Grupului Minorităților Naționale din Camera Deputaților, Varujan Pambuccian, a declarat, luni seară, că parlamentarii afiliați acestui grup vor vota pentru învestirea guvernului lui Adrian Veștea. 'Într-un minut, ce poți să spui? Vreau să spun de la bun început că noi vom vota acest guvern și vom vota acest guvern














