logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Senat/Comisii: Raport de admitere pentru legea privind pedepsirea șoferilor drogați

Imagine din galeria Agerpres

Comisiile juridică și de sănătate din Senat au acordat, luni, raport de admitere cu amendamente propunerii legislative privind pedepsirea celor care conduc vehicule după ce au consumat droguri sau alte substanțe psihoactive, medicamentele pe baza unei prescripții medicale fiind excluse.

Proiectul a fost amânat de două ori în Comisia juridică pentru a avea timp suplimentar pentru formularea de amendamente.

'Trebuie să avem mai mult timp pentru a vedea care este varianta cea mai bună pentru o reglementare limpede și fără echivoc', a explicat, pe 25 martie, președintele Comisiei juridice din Senat, Ion Rujan.

Proiectul referitor la pedepsirea șoferilor drogați a fost amendat luni de cele două comisii, astfel încât pedepsele au rămas, ca în prezent, de la unu la cinci ani și nu au mai fost majorate de la doi la șapte ani, cum prevedea proiectul de lege în forma inițială.

'Conducerea unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deținerii permisului de conducere de către o persoană care are în sânge droguri sau alte substanțe cu efecte psihoactive se pedepsește cu închisoare de la 1 la 5 ani și interzicerea exercitării unor drepturi. Nu se pedepsește fapta (...) dacă prezența în sânge a substanțelor psihoactive a fost determinată de administrarea anterioară a unor medicamente utilizate în baza unei prescripții medicale, eliberate în condițiile legii, cu respectarea dozei terapeutice și a celorlalte indicații și recomandări privind administrarea acestora', prevede forma amendată a propunerii legislative pentru modificarea Legii 286/2009 privind Codul penal.

Prezenta lege intră în vigoare în termen de un an de la data publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I, se precizează în actul normativ modificat.

'Până la data intrării în vigoare a legii, Ministerul Sănătății va elabora lista substanțelor psihoactive care va fi aprobată prin lege, în conformitate cu prevederile art. 241 din Legea nr.187/2012 pentru punerea în aplicare a Legii nr. 286/2009 privind Codul penal, și va lua măsurile necesare astfel încât eliberarea medicamentelor care conțin substanțe psihoactive sau cu efecte psihoactive să se realizeze doar în baza unei prescripții medicale', au stabilit senatorii celor două comisii.

Pe 30 ianuarie, la Senat, ca primă Cameră sesizată, a fost depusă o inițiativă legislativă care prevede că un șofer a comis o infracțiune atunci când în sângele său a fost depistată o substanță psihoactivă. Propunerea legislativă de modificare a Codului penal a fost inițiată de mai mulți parlamentari, printre care se numără Alina Gorghiu, Robert Cazanciuc, Cristian Niculescu-Țâgârlaș și Daniel Fenechiu.

Inițiatorii proiectului au precizat că proiectul de lege este menit 'să protejeze viața'.

În expunerea de motive a propunerii legislative se arată că 'legiuitorul a considerat, dintotdeauna, gravă conduita persoanei care conduce autovehiculul ulterior consumului de substanțelor psihoactive, indiferent de cantitatea consumată sau de concentrația depistată în organism, având în vedere efectele pe care astfel de substanțe le produc asupra organismului'.

Proiectul de lege și raportul cu amendamente ar putea intra luni în plenul Senatului, în calitate de prim for legislativ sesizat. AGERPRES/(AS - redactor: Livia Popescu, editor: Mihai Simionescu, editor online: Anda Badea)

Afisari: 623

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Viata Parlamentara 22-07-2026 13:50

Grindeanu: PSD nu va vota proiectul de lege privind integritatea; USR vrea să-și apere penalii

Parlamentarii PSD nu vor vota proiectul de lege privind integritatea, depus marți la Camera Deputaților de PNL, care conține o serie de amendamente ale USR 'pentru a-și apăra penalii condamnați definitiv' și 'care amputează controlul ANI asupra averilor demnitarilor', a anunțat președintele Camerei, Sorin Grindeanu, lider al PSD. 'Ceea ce a

Viata Parlamentara 22-07-2026 12:20

UPDATE/Camera Deputaților - convocată în sesiune extraordinară în perioada 27 - 31 iulie

Deputații se vor reuni în sesiune extraordinară în perioada 27 - 31 iulie, a decis miercuri Biroul Permanent al Camerei Deputaților. 'Camera Deputaților se convoacă în sesiune extraordinară în data de 27 iulie 2026, ora 9:00, pentru perioada 27-31 iulie 2026', potrivit deciziei conducerii Camerei. Pe ordinea de zi

Viata Parlamentara 22-07-2026 12:19

Abrudean: Am convocat Senatul în sesiune extraordinară pentru săptămâna viitoare; legile PNRR, pe agendă

Președintele Senatului, Mircea Abrudean, a anunțat miercuri că a convocat Camera superioară a Parlamentului în sesiune extraordinară pentru perioada 27-31 iulie în vederea adoptării proiectelor de lege privind PNRR și alte două inițiative pornind de la situația creată la ANCPI, care afectează aplicarea cotei reduse de TVA pentru locuințe. 'Așa

Viata Parlamentara 17-07-2026 18:00

Deputatul AUR Dan Tanasă, audiat de procurori în legătură cu postările în care instiga la boicotarea imigranților (surse)

Deputatul AUR Dan Tanasă a fost audiat vineri, la Parchetul General, în legătură cu postări ale sale pe Facebook în care instiga românii să boicoteze muncitorii imigranți, au declarat surse judiciare, pentru AGERPRES. Conform surselor citate, în acest dosar se fac cercetări pentru incitare la violență, ură sau discriminare împotri

Viata Parlamentara 17-07-2026 14:47

Senatorul Dehelean (USR): Modificarea HG pentru locuințele comunitare ar fi o minimă reparație morală în cazul Pașca

Senatorul USR Bihor, Silviu Dehelean, a declarat vineri, pentru AGERPRES, că modificarea unei hotărâri de guvern pentru locuințele comunitare ar putea acoperi un vid legislativ și ar oferi sprijin inițiativelor sociale private, inclusiv celor destinate persoanelor vulnerabile din Bihor, dar ar reprezenta și 'o minimă reparație morală' a statului față de

Viata Parlamentara 15-07-2026 16:49

Oprea (PSD): Este foarte necesar ca toate legile privitoare la reforme să ajungă în Parlament

Senatorul PSD Radu Oprea a afirmat, miercuri, că este 'foarte necesar' ca toate legile privitoare la reforme să ajungă în Parlament. La finalul unei întâlniri avute la Parlament cu reprezentanții confederațiilor patronale, Oprea a precizat că dialogul va continua, urmând să fie axat pe o serie de priorități legislative pe care m

Viata Parlamentara 15-07-2026 13:20

Camera Deputaților/Tușa (PSD): Cea mai amplă reformă a Codului de procedură penală merge mai departe

Cea mai amplă reformă a Codului de procedură penală din ultimii ani merge mai departe, a declarat miercuri deputata PSD Diana Tușa, președinta Comisiei speciale comune a Camerei Deputaților și Senatului pentru combaterea traficului de persoane. Social-democrata s-a referit la decizia Curții Constituționale care a admis parțial obiecția de neco

Viata Parlamentara 13-07-2026 22:36

Bolojan spune că liberalii au rezerve privind o succesiune de guverne minoritare în care PSD să aibă întâietate

Premierul interimar Ilie Bolojan, lider al PNL, a declarat, luni, că liberalii au o 'rezervă majoră de încredere' în a susține o succesiune de guverne minoritare în care social democrații să se afle primii la guvernare. Bolojan a pledat pentru o rotație a guvernelor minoritare în care un Cabinet de centru-dreapt

Viata Parlamentara 13-07-2026 22:19

Grindeanu: Ne vom bate pe tot terenul cu hashtagii ăștia; pare că e o pestă care a cuprins România

Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat, luni, că social-democrații se vor 'bate pe tot terenul' cu PNL și USR, acuzând că singura politică publică a celor două partide după moțiunea de cenzură este 'înjurătura la adresa PSD'. 'Dacă vă uitați de, hai să spunem, de la moțiune încoace, singura politică

Viata Parlamentara 13-07-2026 22:11

Bolojan: Fără o înțelegere între partide, de luat în calcul anticipatele la toamnă sau în primăvara anului viitor

Premierul interimar Ilie Bolojan, președintele PNL, a declarat că în cazul în care nu se ajunge la o înțelegere între partidele parlamentare pentru depășirea crizei politice, în sensul învestirii unui nou guvern, alegerile anticipate pot fi luate în calcul în toamna acestui an sau în primăvara anului viitor.

Viata Parlamentara 13-07-2026 13:47

Dimitriu (USR): Grindeanu inventează un scenariu imposibil, ca să aibă scuze să nu voteze legea ANI

Deputatul USR Alexandru Dimitriu, fost secretar de stat în Ministerul Justiției, a contrazis luni afirmațiile făcute de liderul PSD, Sorin Grindeanu, privind modificarea legii ANI și a subliniat că prevederile acesteia nu ar avea o putere retroactivă în cazul președintelui USR, Dominic Frtiz. ''Grindeanu a scos una nouă: US

Viata Parlamentara 10-07-2026 11:54

Budăi: Bolojan nu ar rămâne nicio secundă pe scaunul de premier demis, dacă AUR nu și-ar dori

Deputatul PSD Marius Budăi susține că Ilie Bolojan nu ar rămâne 'nicio secundă pe scaunul de premier demis', 'dacă AUR nu și-ar dori acest lucru', menționând că 'testul suprem' va fi după următoarea desemnare a unui prim-ministru. 'Liberalii din cercul premierului demis Ilie Bolojan susțin că acesta va rămâne p&aci

Viata Parlamentara 07-07-2026 13:26

Inițiativă USR de modificare a Legii cetățeniei; se elimină o cerință care nu mai corespunde realităților actuale

Parlamentarii USR de Diaspora, deputatul Iulian Lorincz și senatorul Cătălin Bochileanu, au depus o inițiativă legislativă care le conferă cetățenilor străini căsătoriți cu români dreptul de a solicita cetățenia română, chiar dacă nu domiciliază în România. Proiectul modifică Legea cetățeniei, astfel încât p

Viata Parlamentara 07-07-2026 13:22

Abrudean: România are nevoie de stabilitate economică și de încredere

Președintele Senatului, Mircea Abrudean, a evidențiat, marți, că România are nevoie de stabilitate economică și de încredere, care se construiește prin fapte și consecvență. 'România are nevoie de stabilitate economică și de încredere. Investitorii și instituțiile financiare nu se uită la promisiuni, ci la rezultate. Întrebare

Viata Parlamentara 29-06-2026 19:56

Președintele Statului Israel - prezent în Parlament; a avut întrevederi cu Abrudean și Grindeanu și s-a adresat plenului reunit

Președintele Statului Israel, Isaac Herzog, aflat într-o vizită oficială în România, a fost prezent luni în Parlament, unde a avut întâlniri cu președinții celor două Camere - Mircea Abrudean și Sorin Grindeanu - și a ținut un discurs în plenul reunit. *** La întâlnirea cu președintele Senatului, Mir