logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Claudiu Năsui (USR): Nu cred că mergem în direcția corectă susținând Guvernul Ciolacu; guvernul trebuie să plece

Image

Guvernul Ciolacu trebuie să plece, iar USR nu face bine susținând acest guvern, a declarat miercuri deputatul Claudiu Năsui, care a anunțat anterior că votează moțiunea de cenzură 'Premierul NORDIS trebuie să plece, românii s-au săturat de umilință'.

El a arătat că nu există încă un vot oficial într-un for de conducere al USR referitor la poziția parlamentarilor formațiunii față de moțiunea de cenzură, dar consideră că Guvernul Ciolacu trebuie să plece.

'Avem două foruri de conducere, Biroul Național și Comitetul Politic, nu a fost dezbătută această problemă nicăieri, doar au fost niște declarații de presă, declarații care, întâmplător, eu nu cred că ne fac bine. Nu cred că mergem în direcția potrivită susținând Guvernul Ciolacu, având în vedere că avem și discursul, care mie mi se pare corect, de opoziție, pentru că eu cred că pe bună dreptate Guvernul Ciolacu este criticat. Și cred că face rău României. Și cred că va face în continuare rău României, pentru că nu are cum să facă altfel. În momentul în care ei tot cresc cheltuielile, nu anulează privilegiile, subvenția pentru partide a rămas foarte mare, pensiile speciale au rămas aceleași, toate sinecurile și privilegiile nu fac decât să sporească în continuare, ei nu o să facă ceva diferit în următorii ani decât au făcut până acum. Și de aceea cred că trebuie să plece acest guvern, pentru România. Dacă nu, în 2028 vom avea fix problema pe care o avem acum pe termen scurt, dar o vom avea atunci și mai mare', a declarat Năsui, la Parlament.

Deputatul USR a adăugat că a cerut ca propunerea lui să fie supusă la vot, dar acest lucru nu s-a întâmplat deocamdată.

'Am cerut să fie supusă la vot. Este o ședință internă. Nu a fost supusă la vot. Eu am cerut lucrul acesta. O să îi las pe colegi să răspundă. Eu sper că da (va fi supusă votului - n.r.) O să cer în continuare până la votul asupra moțiunii ca USR să aibă o poziționare oficială', a adăugat el.

Întrebat cine se opune ca propunerea lui să nu fie supusă la vot, Claudiu Năsui a arătat că, în principiu, cei care au făcut declarații publice că deodată ar susține Guvernul Ciolacu, 'ceea ce este aberant'.

Năsui consideră că există 'o lipsă de coerență', apreciind că abținerea este de fapt un vot contra. El a amintit, în context, că USR a susținut moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Cîțu, pe care a semnat-o alături de parlamentarii AUR.

'În Parlament, lucrurile sunt la vot. Dacă în discursul public poți să fii ambivalent, poți să fii cu toată lumea și cu nimic, la vot trebuie să alegi ce votezi, pentru sau contra. Abținerea este, de fapt, un vot contra. Și atunci aici este unul dintre momentele acelea. La moțiunea împotriva Guvernului Cîțu, nu doar că am votat-o, dar am și semnat-o împreună cu AUR și persoana care a negociat-o a fost chiar domnul Ionuț Moșteanu, atunci. Dacă vrem, inclusiv votul asupra Guvernului Ciolacu, am votat contra acestui guvern și eu cred că am făcut foarte bine, împreună cu noi au votat contra și cei de la AUR. Am votat contra bugetului, împreună cu noi au votat contra și cei de la AUR. Nu ar trebui votul USR să depindă de ce face AUR sau PSD. Câteodată votăm și noi cu PSD și PNL pentru că ni se pare că e o idee bună pentru România. Nu trebuie să depindă votul tău de ce face altul. Trebuie să depindă de ce crezi tu că e bine pentru România. Și în momentul acesta întrebarea e dacă credem sau nu că Guvernul Ciolacu este un rău pentru România sau nu. Eu cred că este un rău și aș vrea și ca partidul din care fac parte să considere același lucru sau cel puțin să pot să am un vot pe lucrul acesta', a explicat deputatul USR.

Moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Ciolacu, inițiată de AUR, S.O.S. România și POT, a fost citită, marți, în plenul Parlamentului, urmând să fie dezbătută și votată vineri, într-un alt plen reunit. AGERPRES/(A - redactor: Cătălina Matei, editor: Andreea Rotaru, editor online: Ada Vîlceanu) 

Afisari: 611

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Viata Parlamentara 22-07-2026 13:50

Grindeanu: PSD nu va vota proiectul de lege privind integritatea; USR vrea să-și apere penalii

Parlamentarii PSD nu vor vota proiectul de lege privind integritatea, depus marți la Camera Deputaților de PNL, care conține o serie de amendamente ale USR 'pentru a-și apăra penalii condamnați definitiv' și 'care amputează controlul ANI asupra averilor demnitarilor', a anunțat președintele Camerei, Sorin Grindeanu, lider al PSD. 'Ceea ce a

Viata Parlamentara 22-07-2026 12:20

UPDATE/Camera Deputaților - convocată în sesiune extraordinară în perioada 27 - 31 iulie

Deputații se vor reuni în sesiune extraordinară în perioada 27 - 31 iulie, a decis miercuri Biroul Permanent al Camerei Deputaților. 'Camera Deputaților se convoacă în sesiune extraordinară în data de 27 iulie 2026, ora 9:00, pentru perioada 27-31 iulie 2026', potrivit deciziei conducerii Camerei. Pe ordinea de zi

Viata Parlamentara 22-07-2026 12:19

Abrudean: Am convocat Senatul în sesiune extraordinară pentru săptămâna viitoare; legile PNRR, pe agendă

Președintele Senatului, Mircea Abrudean, a anunțat miercuri că a convocat Camera superioară a Parlamentului în sesiune extraordinară pentru perioada 27-31 iulie în vederea adoptării proiectelor de lege privind PNRR și alte două inițiative pornind de la situația creată la ANCPI, care afectează aplicarea cotei reduse de TVA pentru locuințe. 'Așa

Viata Parlamentara 17-07-2026 18:00

Deputatul AUR Dan Tanasă, audiat de procurori în legătură cu postările în care instiga la boicotarea imigranților (surse)

Deputatul AUR Dan Tanasă a fost audiat vineri, la Parchetul General, în legătură cu postări ale sale pe Facebook în care instiga românii să boicoteze muncitorii imigranți, au declarat surse judiciare, pentru AGERPRES. Conform surselor citate, în acest dosar se fac cercetări pentru incitare la violență, ură sau discriminare împotri

Viata Parlamentara 17-07-2026 14:47

Senatorul Dehelean (USR): Modificarea HG pentru locuințele comunitare ar fi o minimă reparație morală în cazul Pașca

Senatorul USR Bihor, Silviu Dehelean, a declarat vineri, pentru AGERPRES, că modificarea unei hotărâri de guvern pentru locuințele comunitare ar putea acoperi un vid legislativ și ar oferi sprijin inițiativelor sociale private, inclusiv celor destinate persoanelor vulnerabile din Bihor, dar ar reprezenta și 'o minimă reparație morală' a statului față de

Viata Parlamentara 15-07-2026 16:49

Oprea (PSD): Este foarte necesar ca toate legile privitoare la reforme să ajungă în Parlament

Senatorul PSD Radu Oprea a afirmat, miercuri, că este 'foarte necesar' ca toate legile privitoare la reforme să ajungă în Parlament. La finalul unei întâlniri avute la Parlament cu reprezentanții confederațiilor patronale, Oprea a precizat că dialogul va continua, urmând să fie axat pe o serie de priorități legislative pe care m

Viata Parlamentara 15-07-2026 13:20

Camera Deputaților/Tușa (PSD): Cea mai amplă reformă a Codului de procedură penală merge mai departe

Cea mai amplă reformă a Codului de procedură penală din ultimii ani merge mai departe, a declarat miercuri deputata PSD Diana Tușa, președinta Comisiei speciale comune a Camerei Deputaților și Senatului pentru combaterea traficului de persoane. Social-democrata s-a referit la decizia Curții Constituționale care a admis parțial obiecția de neco

Viata Parlamentara 13-07-2026 22:36

Bolojan spune că liberalii au rezerve privind o succesiune de guverne minoritare în care PSD să aibă întâietate

Premierul interimar Ilie Bolojan, lider al PNL, a declarat, luni, că liberalii au o 'rezervă majoră de încredere' în a susține o succesiune de guverne minoritare în care social democrații să se afle primii la guvernare. Bolojan a pledat pentru o rotație a guvernelor minoritare în care un Cabinet de centru-dreapt

Viata Parlamentara 13-07-2026 22:19

Grindeanu: Ne vom bate pe tot terenul cu hashtagii ăștia; pare că e o pestă care a cuprins România

Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat, luni, că social-democrații se vor 'bate pe tot terenul' cu PNL și USR, acuzând că singura politică publică a celor două partide după moțiunea de cenzură este 'înjurătura la adresa PSD'. 'Dacă vă uitați de, hai să spunem, de la moțiune încoace, singura politică

Viata Parlamentara 13-07-2026 22:11

Bolojan: Fără o înțelegere între partide, de luat în calcul anticipatele la toamnă sau în primăvara anului viitor

Premierul interimar Ilie Bolojan, președintele PNL, a declarat că în cazul în care nu se ajunge la o înțelegere între partidele parlamentare pentru depășirea crizei politice, în sensul învestirii unui nou guvern, alegerile anticipate pot fi luate în calcul în toamna acestui an sau în primăvara anului viitor.

Viata Parlamentara 13-07-2026 13:47

Dimitriu (USR): Grindeanu inventează un scenariu imposibil, ca să aibă scuze să nu voteze legea ANI

Deputatul USR Alexandru Dimitriu, fost secretar de stat în Ministerul Justiției, a contrazis luni afirmațiile făcute de liderul PSD, Sorin Grindeanu, privind modificarea legii ANI și a subliniat că prevederile acesteia nu ar avea o putere retroactivă în cazul președintelui USR, Dominic Frtiz. ''Grindeanu a scos una nouă: US

Viata Parlamentara 10-07-2026 11:54

Budăi: Bolojan nu ar rămâne nicio secundă pe scaunul de premier demis, dacă AUR nu și-ar dori

Deputatul PSD Marius Budăi susține că Ilie Bolojan nu ar rămâne 'nicio secundă pe scaunul de premier demis', 'dacă AUR nu și-ar dori acest lucru', menționând că 'testul suprem' va fi după următoarea desemnare a unui prim-ministru. 'Liberalii din cercul premierului demis Ilie Bolojan susțin că acesta va rămâne p&aci

Viata Parlamentara 07-07-2026 13:26

Inițiativă USR de modificare a Legii cetățeniei; se elimină o cerință care nu mai corespunde realităților actuale

Parlamentarii USR de Diaspora, deputatul Iulian Lorincz și senatorul Cătălin Bochileanu, au depus o inițiativă legislativă care le conferă cetățenilor străini căsătoriți cu români dreptul de a solicita cetățenia română, chiar dacă nu domiciliază în România. Proiectul modifică Legea cetățeniei, astfel încât p

Viata Parlamentara 07-07-2026 13:22

Abrudean: România are nevoie de stabilitate economică și de încredere

Președintele Senatului, Mircea Abrudean, a evidențiat, marți, că România are nevoie de stabilitate economică și de încredere, care se construiește prin fapte și consecvență. 'România are nevoie de stabilitate economică și de încredere. Investitorii și instituțiile financiare nu se uită la promisiuni, ci la rezultate. Întrebare

Viata Parlamentara 29-06-2026 19:56

Președintele Statului Israel - prezent în Parlament; a avut întrevederi cu Abrudean și Grindeanu și s-a adresat plenului reunit

Președintele Statului Israel, Isaac Herzog, aflat într-o vizită oficială în România, a fost prezent luni în Parlament, unde a avut întâlniri cu președinții celor două Camere - Mircea Abrudean și Sorin Grindeanu - și a ținut un discurs în plenul reunit. *** La întâlnirea cu președintele Senatului, Mir