Eveniment la Parlament prilejuit de împlinirea a 169 de ani de la dezrobirea romilor; Păun: 75 % dintre romi o duc prost
Comisia pentru drepturile omului, culte și problemele minorităților naționale a Camerei Deputaților a organizat, miercuri, o masă rotundă prilejuită de împlinirea a 169 de ani de la dezrobirea romilor.
Președintele Comisiei pentru drepturile omului, deputatul Nicolae Păun, reprezentantul minorității rome în Parlament, a vorbit despre absența unui program de țară pentru romi, menționând că nici actuala coaliție n-a demarat un astfel de proiect.
''Cred că după 169 de ani, 170 de ani, pentru că procesul de dezrobire n-a început la o dată fixă, (...) putem vorbi de perioade distincte, (...) în această perioadă, așteptările comunităților de romi de pe teritoriul României cu siguranță au fost altele. Probabil că, dacă societatea românească ne-ar fi tratat cu mai multă seriozitate, ar fi luat în considerare un lucru care este esențial și anume că 500 de ani am fost robi. Să fii rob înseamnă să slujești. Adică noi am slujit în diferite forme această țară, fie că vorbim de romii mănăstirești, fie că vorbim de alte categorii de romi - boierești sau alte categorii de romi, problema este că noi am slujit generații întregi. Și, altfel spus, înseamnă că am pus umărul la bunăstarea acestei țări, într-o formă sau alta, în anumite perioade mai bune sau mai rele ale istoriei neamului românesc'', a afirmat parlamentarul.
Foto: (c) MIHAI POZIUMSCHI / AGERPRES FOTO
El a arătat că romii au participat direct sau indirect la cele două mari războaie, existând consemnări în acest sens și gropi comune ''care nici până acum nu au fost luate în considerare''.
''În 1989 a existat un ultim eveniment, să sperăm. Nu știm ce ne mai așteaptă istoria, dacă nu se va repeta, și la 1989 romii au participat și au pus numărul ca bunăstarea acestei țări sau țara să se îndrepte către un alt parcurs. Deci, am avut statut de robi, am avut statut de deportați, perioada 1941 - 1944, am avut statut de asimilați, perioada comunistă, am avut și suntem într-o situație, zic eu, de marginalizare socială. O altă formă de robie, nu instituționalizată, ci o robie modernă. Dintr-un număr procentual, zic eu, de 100% comunități de romi pe teritoriul României, 75% dintre romi o duc prost și foarte prost, rău și foarte rău, ceea ce înseamnă cu 170 de ani de libertate, așa-zisă libertate, nu a fost și nu este o perioadă în care putem să scoatem în evidență că lucruri extraordinare s-au petrecut'', a susținut Păun.
Potrivit acestuia, sunt peste 200.000 de case ale romilor care nu au documente, sunt peste 100.000 de copii care nu merg la școală, abandonul școlar fiind unul dramatic.
''Putem vorbi despre persoane tinere chiar sau chiar și mai în vârstă - zeci de mii de persoane - care nu s-au întâlnit cu un medic de familie. Peste 200 și ceva de mii tineri nu-și găsesc un loc de muncă și lista poate continua. Așa că împărțim, dacă vreți, minoritatea romă, după 170 de ani, în două categorii: o categorie procentuală, undeva la 20 - 25% care a reușit prin generații de muncă sau generații anterioare au reușit pe cont propriu, fără să fie ajutați, să se integreze (...) și 75% care trăiesc ca în Evul Mediu'', a arătat deputatul.
Nicolae Păun a declarat că s-ar fi bucurat dacă actuala coaliție guvernamentală și-ar fi însușit această situație, ar fi demarat un proiect sau un program de țară.
Foto: (c) MIHAI POZIUMSCHI / AGERPRES FOTO
''M-aș fi bucurat enorm de mult și speranțele mele ar fi fost chiar foarte mari dacă actuala coaliție guvernamentală și-ar fi însușit oarecum această stare de fapt și ar fi demarat printre problemele pe care le are un Guvern, bineînțeles, un proiect sau un program de țară, cel pe care noi l-am anunțat și anume 'Rom pentru România' și ar fi încercat să vină cu niște soluții concrete. Deocamdată nu văd nimic concret și ăsta este lucrul pentru care în următoarea perioadă de timp voi continua să atrag atenția că nu este de ajuns doar să avem locuri speciale la licee, dacă nu reușim să le punem două sendvișuri în pachet. (...) Trebuie să înțelegem că fără apă curentă, ca să putem să-i spălăm și să putem să-i îngrijim, nu avem cum să-i facem o generație de bază a viitorului de mâine. Nu am revenit în Parlamentul României pentru că nu am loc de muncă, nu am revenit în Parlamentul României pentru că sunt dator la cineva, eu nu am coloratură politică, nu sunt nici de stânga, nici de dreapta, nici de Polul nord, nici de Polul sud. Eu sunt reprezentantul comunităților de romi și întotdeauna am să spun lucrurile așa cum cred eu de cuviință că trebuie spuse'', a mai transmis Păun.
El a adăugat că are o misiune grea în următoarea perioadă de timp.
''Nu ne aflăm în lipsă de idei, încercăm să devenim parteneri și nu să arătăm degetul, încercăm să devenim parteneri ai instituțiilor statului, pentru ca împreună să identificăm cele mai bune soluții, să rezolvăm parte din problemele cu care se confruntă comunitățile de romi. Ãsta este și motivul pentru care trebuie să mă deplasez, să stau de vorbă încă o dată cu premierul'', a menționat Nicolae Păun.
Președintele interimar, Ilie Bolojan, a subliniat, într-un mesaj transmis participanților, că dezrobirea romilor reprezintă unul dintre cele mai importante momente din istoria națională.
''Este important ca în această zi să amintim de suferințele îndurate de această comunitate de-a lungul istoriei. Romii au fost supuși, timp îndelungat, umilințelor, discriminării și unei vieți lipsite de demnitate. Datoria noastră morală este să cunoaștem acest trecut, care ne aparține tuturor, din care putem învăța să ne opunem oricăror forme de violență, de excludere și de ură. Istoria ne arată pericolul la care suntem expuși atunci când ignorăm suferința celor marginalizați, când nu sancționăm discriminarea și când cedăm în fața discursurilor care urmăresc să rescrie faptele și să dezbine'', se arată în mesajul lui Bolojan, prezentat de consilierul prezidențial Cătălina Galer.
Potrivit acestuia, dezrobirea romilor nu este doar un moment de comemorare, ci și de celebrare a libertății, a speranței și a demnității recâștigate.
''Nu poate exista democrație veritabilă fără cultură și educație civică, iar România de astăzi dispune de cadrul legislativ și educațional prin care este sprijinită în mod activ incluziunea romilor, într-un climat de echilibru, dialog și cunoaștere. Un exemplu în această direcție este introducerea disciplinei 'Istoria, robia și deportarea romilor' în programa școlară, pentru elevii din ciclul gimnazial și liceal. Astfel, necunoașterea nu va mai putea servi drept scuză pentru a ignora tragedia acestei etnii. Din păcate, există în continuare decalaje care afectează comunitatea romă, mentalități retrograde care împiedică progresul social'', a adăugat președintele interimar.
Foto: (c) MIHAI POZIUMSCHI / AGERPRES FOTO
La eveniment au participat reprezentanți ai Departamentului de Relații Interetnice, parlamentari, reprezentanți ai organizațiilor neguvernamentale, jurnaliști.
Discuțiile au fost moderate de Cătălin Manea, prim-vicepreședinte Asociația Partida Romilor Pro-Europa. AGERPRES/(AS - redactor: Cătălina Matei, editor: Claudia Stănescu, editor online: Gabriela Badea)
* Mai multe imagini pe AGERPRES FOTO
** Citeşte şi:
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Sighiartău: Guvernul trădării a căzut; PNL cere președintelui să convoace consultările conform Constituției
Guvernul 'trădării' a căzut, iar PNL cere președintelui Nicușor Dan să convoace consultările conform Constituției, a declarat, luni seară, secretarul general al partidului, Robert Sighiartău. 'Guvernul trădării a căzut. Nu poți construi pe trădare și pe corupție morală. Au fost 48 de zile pierdute pentru România și pentru români, au fos
Grindeanu spune că Nicușor Dan va face destul de repede consultări pentru desemnarea unui nou premier
Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat luni seară, după votul Parlamentului de respingere a învestirii guvernului Adrian Veștea, că se așteaptă ca în următoarele zile președintele Nicușor Dan să cheme
UPDATE Veștea: Am venit în acest proiect cu bune intenții; îmi pare rău că nu s-a putut materializa
Premierul desemnat, Adrian Veștea, a afirmat, luni seară, că a tratat cu responsabilitate formarea Guvernului, punctând că a venit în acest proiect cu bune intenții, răspunzând unei provocări. 'Am venit în acest proiect cu bune intenții, dintr-o funcție aleasă pe care mi-am câștigat-o în urma unui vot un
Veștea, după ce Guvernul a picat în Parlament: Votul nu a fost cel pe care l-am sperat pentru România
Premierul desemnat Adrian Veștea a declarat, luni, după ce Guvernul propus de el a picat în Parlament, că votul nu a fost cel pe care l-a sperat pentru România, dar îl respectă.
Parlament - învestire/Guvernul Veștea - respins de Parlament
Guvernul Adrian Veștea a fost respins, luni, de Parlament, cu 189 de voturi 'pentru' și 23 de voturi împotrivă. Au fost 212 de voturi exprimate. Votul asupra cererii de acordare a încrederii Parlamentului asupra programului și a întregii liste a Guvernului a fost secret cu bile. Pentru ca Guvernul să fi
Parlament - învestire Guvern/ S-a încheiat votul pentru Cabinetul propus de Adrian Veștea
Deputații și senatorii au finalizat, luni, votul din plenul comun al Parlamentului, reunit pentru învestirea Guvernului Adrian Veștea. Miniștrii propuși de Veștea au fost audiați luni de comisiile de specialitate ale Parlamentului. Votul asupra cererii de acordare a încrederii Parlamentului asupra programului și a &i
Paul Stănescu spune că următorul premier propus ar trebui să fie de la PSD
Senatorul PSD Paul Stănescu, fost secretar general al partidului, a declarat luni că, în cazul în care Guvernul Adrian Veștea nu va trece de votul Parlamentului, următorul premier desemn
Parlament - învestire Guvern/Robert Alecu (neafiliat): Votul meu va fi împotrivă; singura soluție - întoarcerea la alegeri anticipate
Deputatul neafiliat Robert Alecu a declarat luni, în plenul Parlamentului, că nu va vota noul Guvern și că singura soluție onestă rămâne întoarcerea la alegeri anticipate. 'Astăzi ni se cere să acordăm un cec în alb, un cec pe care în cele din urmă îl vor plăti tot românii. Iar eu nu voi gira acest
Parlament - învestire Guvern/ Darău (USR): Guvernul propus - o coalizare a tot ce este mai rău
Executivul propus de premierul desemnat Adrian Veștea este 'o coalizare a tot ce este mai rău în politica românească', a declarat, luni, în plenul reunit, ministrul interimar al Economiei, Irineu Darău (USR), în cadrul dezbaterii anterioare votului parlamentarilor cu privire la învestirea acestei formule de Cabinet.
Parlament - Învestire Guvern/Dumitru Manea: Acest guvern este rezultatul unui blat de cartier
Senatorul SOS România, Dumitru Manea, a declarat luni, în plenul reunit al Parlamentului, că Guvernul Veștea este unul 'antiromânesc' și reprezintă rezultatul unui 'blat de cartier'. 'Domnilor prezumtivi miniștri, sunteți un guvern antiromânesc, ca și cel de dinaintea dumneavoastră, ca și cei care s-au răzgândi
Parlament - învestire Guvern/ Răzvan Chiriță: : România are nevoie de stabilitate și predictibilitate
Liderul grupului parlamentar Uniți pentru România, Răzvan Chiriță, a declarat luni seara, în plenul reunit al Parlamentului, în cadrul ședinței de învestire a Cabinetului Veștea, că România traversează un moment dificil în care responsabilitatea trebuie să primeze în fața calculelor politice. În
Parlament - învestire Guvern/ Buzoianu (USR): Poporul nu a votat să fie subjugat de PSD
Poporul nu a votat să fie subjugat de PSD, a afirmat, luni, în plenul reunit al Parlamentului, la învestirea Guvernului Adrian Veștea, ministrul interimar al Mediului, Diana Buzoianu (USR). 'Ce ne propune astăzi PSD? Să ardem casa. Ni se promite cu emoție în glas că vom construi un castel și, de fapt, vom primi o cocioabă
Parlament - învestire Guvern/Veștea: Intenția mea este de a debloca țara; au rămas 70 de zile pentru finalizarea PNRR
Premierul desemnat Adrian Veștea a declarat luni, în plenul reunit al Parlamentului, că își dorește să deblocheze situația în care se află România, reamintind că au rămas 70 de zile până la finalizarea proiectelor PNRR. 'Am răspuns cu bună credință, ca orice român, acestei provocări. Intenția mea este de
Parlament - învestire Guvern/ A început votul
Votul în plenul reunit al Parlamentului, pentru învestirea Guvernului Veștea, a început. Anterior, miniștrii propuși de Veștea au fost audiați de comisiile de specialitate ale Parlamentului. Votul asupra cererii de acordare a încrederii Parlamentului asupra programului și a întregii liste a Guvernul
Parlament - învestire Guvern/ Pambuccian (Minorități): Noi vom vota acest guvern
Liderul Grupului Minorităților Naționale din Camera Deputaților, Varujan Pambuccian, a declarat, luni seară, că parlamentarii afiliați acestui grup vor vota pentru învestirea guvernului lui Adrian Veștea. 'Într-un minut, ce poți să spui? Vreau să spun de la bun început că noi vom vota acest guvern și vom vota acest guvern














