logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Camera Deputaţilor: Veniturile personalului de la Casa Naţională de Asigurări de Sănătate - majorate

Imagine din galeria Agerpres

Camera Deputaţilor a adoptat, marţi, proiectul de lege prin care se majorează veniturile personalului de la Casa Naţională de Asigurări de Sănătate.

S-au înregistrat 203 voturi "pentru", unul "împotrivă" şi 55 de abţineri.


Deputaţii au introdus mai multe amendamente în acest sens la Ordonanţa Guvernului nr. 21/2023 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătăţii, precum şi pentru modificarea şi completarea unor acte normative cu impact în domeniul sănătăţii.

Potrivit noilor prevederi, salariul şi celelalte drepturi ale personalului CNAS şi al caselor de asigurări se vor stabili "la nivelul maxim de salarizare aflat în plată aferent funcţiilor din cadrul aparatului de lucru al Guvernului".

Deputaţii au adoptat un amendament care prevede că "asimilarea funcţiilor şi salariilor (...), precum şi stabilirea noului nivel de salarizare se realizează prin ordin al preşedintelui CNAS, în limita bugetului aprobat prin Legea bugetului de stat".

"Pentru funcţiile din cadrul CNAS şi caselor de asigurări de sănătate care nu au corespondent în statele de funcţii ale aparatului de lucru al Guvernului (...), stabilirea salariilor de bază se face prin asimilarea acestora cu cel al altor funcţii existente la nivelul CNAS şi al caselor de asigurări de sănătate pentru care s-a realizat asimilarea, pe baza unor criterii obligatorii aprobate prin ordinul prevăzut", mai prevede actul normativ.

Criteriile obligatorii care urmează a fi avute în vedere la această asimilare sunt: "a) pentru funcţiile de conducere: studiile, gradul profesional, atribuţiile specifice, complexitatea activităţii, nivelul de coordonare; b) pentru funcţiile de execuţie: gradul sau treapta profesională, gradaţia, nivelul de studii şi atribuţiile specifice".

Conform altor amendamente adoptate, aceste criterii de asimilare sunt obligatorii, dar nu limitative, prin ordinul preşedintelui CNAS putându-se aproba şi alte criterii de asimilare.

"Pentru funcţiile din cadrul CNAS şi caselor de asigurări de sănătate care au corespondent în cadrul aparatului de lucru al Guvernului şi pentru care (...) rezultă procente diferite de majorare salarială, stabilirea nivelului de salarizare se face prin acordarea, pentru toate funcţiile, a celui mai mare procent rezultat", au mai stabilit deputaţii.

Totodată, se aplică acest procent de majorare şi pentru funcţiile din cadrul CNAS şi caselor de asigurări de sănătate care nu au corespondent în cadrul aparatului de lucru al Guvernului.

Pentru funcţiile de director general al CNAS şi directorii generali ai caselor de asigurări, procentul rezultat "se aplică limitelor salariale reglementate la art. 292 alin. (4) şi art. 298 alin. (4) din Legea nr. 95/2006", respectiv la nivelul corespunzător prevăzut de lege pentru funcţia de secretar general din minister, mai prevede actul normativ adoptat.

Camera Deputaţilor este for decizional pentru acest act normativ. AGERPRES/(AS - autor: Alina Novăceanu, editor: Andreea Rotaru, editor online: Andreea Lăzăroiu)

Afisari: 37

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Viata Parlamentara 18-06-2025 13:55

Polul suveranist cu viziuni europene 'Alianța Întâi România', format în Parlament

Aproximativ 30 de parlamentari, membri S.O.S. România, POT și din grupul neafiliaților, au decis miercuri să formeze 'Alianța Întâi România', un pol suveranist 'cu viziuni europene'. 'În fața dumneavoastră găsiți un grup parlamentar, un pol, o mișcare, o alianță parlamentară formată din colegi

Viata Parlamentara 18-06-2025 13:35

Ungureanu (USR): DGA să facă orice act de cercetare penală, indiferent de natura infracțiunii (proiect)

Deputatul USR Emanuel Ungureanu a anunțat miercuri că va depune la Parlament un proiect care prevede că lucrătorii de poliție judiciară în cadrul Direcției Generale Anticorupție (DGA) vor putea efectua, în condițiile legii, orice act de cercetare penală dispus de procurorul competent, indiferent de natura infracțiunii. 'Zilele

Viata Parlamentara 18-06-2025 12:58

Camera Deputaților/ Exercitarea fără drept a atribuțiilor de preot, rabin, imam, clericale ori monahale - infracțiune

Plenul Camerei Deputaților a adoptat, miercuri, un proiect de lege prin care se clarifică interdicția exercitării fără drept a funcțiilor clericale și monahale și se asigură dreptul exclusiv al cultelor asupra modalităților religioase de cinstire a persoanelor canonizate, beatificate, sanctificate, trecute în rândul drepților sau recunoscute ca simboluri

Viata Parlamentara 18-06-2025 11:49

Camera Deputaților: Autoritățile să asigure condiții pentru practicarea sportului de către persoane cu toate tipurile de handicap

Camera Deputaților a adoptat, miercuri, în unanimitate, un proiect de lege care prevede includerea persoanelor cu toate tipurile de handicap în categoria celor pentru care autoritățile administrației publice au obligația să asigure condiții pentru practicarea educației fizice și sportului. Actul normativ modifică în acest sens Legea educației

Viata Parlamentara 17-06-2025 18:02

Paul Ciprian Pintea, senatorul care și-a falsificat CV-ul, condamnat pentru conducere cu permisul suspendat

Senatorul Paul Ciprian Pintea a fost condamnat marți de Înalta Curte de Casație și Justiție la un an și cinci luni închisoare cu suspendare, după ce a fost prins conducând o mașină având permisul suspendat. Senatorul a primit nouă luni pentru conducerea unui vehicul cu permisul suspendat, pedeapsă contopită cu o altă condamnare de un an

Viata Parlamentara 17-06-2025 17:04

Senat/ Nicoleta Pauliuc: Politicile de sănătate trebuie să răspundă nevoilor reale ale pacienților cu dermatită atopică

Politicile de sănătate trebuie să răspundă nevoilor reale ale pacienților cu dermatită atopică, a declarat, marți, președinta Comisiei pentru apărare, ordine publică și siguranță națională a Senatului, Nicoleta Pauliuc, la dezbaterea 'Dincolo de piele. Realitatea nevăzută a dermatitei atopice'. Potrivit organizatorilor, evenimentul a fost dedicat conșt

Viata Parlamentara 17-06-2025 13:14

Expoziția ''Dincolo de ape'' - la Parlament; Buzoianu: E un simbol devastator, oameni care au viața distrusă într-o secundă

Expoziția ''Dincolo de ape'', realizată de Greenpeace, cu fotografii care surprind efectele inundațiilor din 2024 care au devastat județul Galați, a fost prezentată la Parlament. ''Zilele acestea discutăm de cât de ușor poate să fie distrusă viața a mii de români, pentru că pur și simplu nu a fost creată inf

Viata Parlamentara 17-06-2025 12:58

Conducerea ASF nu poate cumula remunerația executivă cu indemnizația de membru în CA (proiect al USR)

Parlamentarii USR au depus, marți, un proiect de lege potrivit căruia șefii Autorității de Supraveghere Financiară (ASF) nu mai pot cumula remunerația executivă cu indemnizația de membru în Consiliul de Administrație. Potrivit proiectului, pe durata mandatului, președintele, prim-vicepreședintele și cei trei vicepreședinți ''bene

Viata Parlamentara 16-06-2025 20:09

Camera Deputaților/ Rîndașu (ANAR): Situația la Praid - dificilă; populația nu este în pericol în acest moment

Directorul Departamentului pentru situații de urgență de la Administrația Națională Apele Române, Sorin Rîndașu, a declarat, luni, la Comisia pentru mediu a Camerei Deputaților, că surparea planșeului la Salina Praid nu este una iminentă, menționând, însă, că situația este dificilă din punct de vedere al alimentării cu apă a populației.

Viata Parlamentara 16-06-2025 18:55

Florin Roman: Nu dețin apartamente sau case în București sau județul Ilfov

Deputatul PNL Florin Roman a afirmat, luni, că nu deține în proprietate un apartament în București, de aceea încasează suma de decontare a chiriei, menționând, însă, că soția sa are locuința în Capitală, la care el nu are niciun drept. 'Am fost acuzat că dețin proprietate în București, în Ilfov, alții ați vor

Viata Parlamentara 16-06-2025 18:27

Ciprian Șerban: Depun un proiect de modificare a Statutului parlamentarilor; cei cu proprietăți în București nu beneficiază de decontarea chiriilor

Președintele Camerei Deputaților, social-democratul Ciprian Șerban, a anunțat, luni, că va depune un proiect de modificare a statutului astfel încât parlamentarii care au proprietăți în București, inclusiv soțiile acestora, nu vor mai beneficia de sumele pentru decontarea chiriilor. 'Mai bine mai târziu decât niciodată. Am ses

Viata Parlamentara 16-06-2025 17:20

Camera Deputaților/AUR și S.O.S. România cer comisie de anchetă privind Salina Praid; urmează votul în plen

Grupurile parlamentare AUR și S.O.S. România din Camera Deputaților au solicitat, luni, la Biroul permanent, înființarea unei comisii de anchetă privind investigarea cauzelor producerii accidentului ecologic de la Salina Praid și identificarea responsabilităților instituționale. Conducerea Camerei Deputaților a stabilit ca această cerere să fie inc

Viata Parlamentara 16-06-2025 14:14

Ghinea (USR): Viitorul premier trebuie nominalizat cât mai rapid; atunci pot fi reluate negocierile

Senatorul USR Cristian Ghinea consideră că viitorul premier trebuie nominalizat 'cât mai rapid', subliniind că 'abia în acel moment', cu un leadership asumat al viitoarei coaliții de guvernare, pot fi reluate negocierile pe pachetul fiscal privind reducerea deficitului bugetar. 'Menirea acestui grup de lucru era să treacă î

Viata Parlamentara 16-06-2025 13:36

Blaga: Trebuie să fii fraier să faci rocadă a doua oară pentru funcția de premier

Senatorul PNL Vasile Blaga a pledat, luni, pentru seriozitate în negocierea noului guvern și a măsurilor de reducere a deficitului bugetar. 'Numai mâine nu este 20 iunie. Și România trebuie să prezinte la Bruxelles un plan viabil. Altfel, vom avea mari probleme. Pe de altă parte, toate partidele care participă la negocier

Viata Parlamentara 13-06-2025 14:33

Grindeanu: Le-am cerut colegilor parlamentari care au o proprietate în Capitală să renunțe la deconturile chiriei

Președintele interimar al PSD, Sorin Grindeanu, a anunțat, vineri, că le-a solicitat tuturor colegilor parlamentari să renunțe la sumele provenite din deconturi ale chiriei, în condițiile în care dețin o proprietate în Capitală. 'Le-am cerut tuturor colegilor parlamentari să renunțe de urgență la sumele provenite din deco