Iaşi: Deputatul Emanuel Ungureanu a depus o plângere la Parchet pe numele ministrului Sănătăţii şi a altor şefi de instituţii

Vicepreşedintele Comisiei de Sănătate şi Familie din cadrul Camerei Deputaţilor, Emanuel Ungureanu (USR), a declarat miercuri, la Iaşi, că a depus o plângere penală la Parchetul General, în legătură cu dosarul stimulatoarelor şi defibrilatoarelor implantabile.
Potrivit sursei citate, plângerea a fost depusă împotriva ministrului Sănătăţii, Alexandru Rafila, "sub aspectul săvârşirii infracţiunii prevăzută la art. 297 al. 1 Cod Penal, faptă săvârşită prin menţinerea nelegală în funcţie a managerului Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă 'Sf. Spiridon' Iaşi".
În aceeaşi adresă trimisă Parchetului, deputatul Emanuel Ungureanu a făcut un denunţ şi împotriva directorului general economic din cadrul Ministerului Sănătăţii, "sub aspectul săvârşirii infracţiunii prevăzută la art. 298 Cod Penal, faptă săvârşită prin neverificarea şi neinformarea ministrului Sănătăţii cu privire la existenţa arieratelor la nivelul Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă 'Sf. Spiridon' Iaşi".
De asemenea, Parchetul General a fost sesizat şi împotriva fostului director executiv al Direcţiei Judeţene de Sănătate Publică (DSP) Iaşi, Liviu Stafie, "sub aspectul săvârşirii infracţiunii prevăzută la art. 298 Cod Penal, faptă săvârşită prin neluarea măsurilor care se impun ca urmare a adresei Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă 'Sf. Spiridon' Iaşi, prin care era informat de reutilizarea unor dispozitive implantabile".
Totodată, denunţul deputatului Emanuel Ungureanu îi vizează şi pe preşedintele-director general al Casei Judeţene de Asigurări de Sănătate (CJAS) Iaşi şi medicul şef, "sub aspectul săvârşirii infracţiunii prevăzută la art. 298 Cod Penal, faptă săvârşită prin neluarea măsurilor care se impun ca urmare a adresei Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă 'Sf. Spiridon Iaşi', prin care erau informaţi de reutilizarea unor dispozitive implantabile".
"Parchetul spune că e de vină Bîrliba (fostul manager al Spitalului 'Sf Spiridon' - n.r). O fi de vină că nu a spus în 2018, dar instituţiile informate de el cu privire la nereguli au făcut ceva? Dacă e vinovat Bîrliba, atunci e vinovat şi Rafila, că ştia de datoriile pe care le are domnul Timofte (actualul manager al Spitalului Sf Spiridon - n.r) şi nu l-a demis din funcţie, e vinovată şi Bumbac pentru că nu l-a informat pe ministru, e vinovat şi ăla de la CJAS, e vinovată toată lumea. Nu e ok să scoatem (vinovat -n.r.) un singur doctor, să dăm cu toţii în el, şi restul se prefac că ei nu ştiu", a declarat presei deputatul Emanuel Ungureanu.
Parlamentarul USR a afirmat, totodată, că problema dispozitivelor medicale second hand este practicată şi în alte centre medicale din ţară.
"Doctorul Tesloianu nu făcea ceva ce nu ştiau ceilalţi că se face. Tesloianu nu este primul medic care a luat şpagă. Nu este nici ultimul care ia şpagă. Am o întrebare retorică: de ce doar la Iaşi? De ce nu se vorbeşte de dispozitivele refolosite de la Timişoara, în condiţiile în care medicii de acolo au făcut un studiu că acelaşi lucru s-a întâmplat timp de 14 ani la Timişoara? De ce nu-şi asumă oamenii să spună 'la un moment dat nu am avut bani pentru dispozitive noi şi am reimplantat de la morţi din motive caritabile'? Pentru că puţini dintre ei au făcut din motive de caritate. Au făcut-o pe şpagă. (...) De aceea tac", a declarat Emanuel Ungureanu.
Conform declaraţiilor acestuia, practica refolosirii dispozitivelor medicale refolosite este practicată nu doar în cardiologie.
"Nimeni nu spune că ce făcea dr Tesloianu făceau şi alţii ori pentru operaţii oftalmologice, ori pentru dispozitive ortopedice de la morţi. Ştie toată lumea. Parchetul General a spart o bubă. Şi e foarte bine că face asta. Dar dacă se opresc, ca în cazul dr Lucan, doar la acest caz, şi durează judecata vreo 5 ani (....), iar ne întâlnim cu toţii aici. Nu putem să ne facem bine dacă lăsăm toate inspecţiile sanitare de stat şi toţi nenorociţii ăştia de la CJAS care fac controale de formă nu răspund niciodată în faţa legii. Acum dau vina cu toţii pe Tesloianu, dar cei care au venit în control şi au văzut că acele dispozitive se reimplantează de ce nu au făcut nimic? Ei au o răspundere", a declarat deputatul Emanuel Ungureanu.
Vicepreşedintele Comisiei de Sănătate din Camera Deputaţilor a declarat, totodată, că responsabili de dezastrul de la Spitalul "Sfântul Spiridon" sunt toţi cei care au ştiut de aceste nereguli şi au tăcut.
"Catastrofa care s-a declanşat aici brusc are la bază un război între găşti care au ştiut că se întâmplă aceste lucruri extrem de grave şi au tăcut. Timofte l-a dat în gât pe Tesloianu şi pe Bîrliba, ca să-i ia locul, nu pentru că îi păsa de pacienţi. Dacă în anul 2018 fostul director medical Timofte era interesat de soarta pacienţilor ar fi făcut o conferinţă de presă (...) pentru a spune despre neregulile de aici (...). Ar fi spus pacienţilor că trebuie să refolosească dispozitivele din lipsă de fonduri. Au tăcut toţi, s-au certat pe şpagă, şi acum o gaşcă se preface că nu ştia ce făcea cealaltă gaşcă. Toate găştile de aici ştiau că se refolosesc dispozitivele de la pacienţi morţi, pentru că le luau din alte centre universitare. Asta înseamnă că şi Timişoara ştia, ştia şi Braşovul, şi Clujul ştia", a declarat Emanuel Ungureanu.
Reamintim că medicul cardiolog Dan Tesloianu a fost reţinut pe 17 februarie de Parchetul General pentru săvârşirea infracţiunilor de abuz în serviciu, în formă continuată (238 de acte materiale), complicitate la continuarea executării lucrărilor după dispunerea opririi acestora de către organele de control competente, potrivit legii, şi luare de mită.
"În situaţia de fapt reţinută de procurori, se menţionează că inculpatul şi-ar fi exercitat atribuţiile de serviciu, cu intenţie, în mod defectuos, prin implantarea, în perioada 2017 - august 2022, a unui număr de 238 de dispozitive extrase din cadavre sau a căror sursă de provenienţă nu se cunoaşte, ignorând riscul de a provoca pacienţilor probleme medicale grave sau chiar decesul, procedând astfel la reutilizarea lor, deşi acest lucru este interzis de legislaţia primară. Totodată, producătorii dispozitivelor medicale consemnează pe ambalajul aparatelor interdicţia reutilizării acestora. Din probele administrate în cauză până în prezent, a rezultat că inculpatul a operaţionalizat o reţea formată din cadre medicale care i-au furnizat dispozitive cardiace implantabile, extrase inclusiv de la pacienţi decedaţi, fără respectarea prevederilor legale şi fără acordul, anterior decesului, al persoanelor în cauză sau al aparţinătorilor. Ulterior, acesta a executat proceduri medicale de reimplantare a acestor dispozitive, fără a le înregistra în gestiunea spitalului (în lipsa unor documente de provenienţă) şi, în consecinţă, fără a parcurge fluxul procedural intern, neexistând avize de conformitate din partea Ministerului Sănătăţii, certificate de garanţie şi documente care să ateste parcurgerea procedurilor de sterilizare", susţin procurorii.
Anchetatorii arată că o mare parte dintre intervenţiile de introducere a unor dispozitive cardiace implantabile, inclusiv extrase de la pacienţi decedaţi, derulate/recomandate de către medic, nu erau necesare, procedându-se la operaţionalizarea lor fie prin consemnarea unor diagnostice fictive, fie prin recomandarea anterioară a unor medicamente care să provoace reacţii de natură a conduce la simptomatologia specifică.
În acelaşi dosar, alţi şapte medici sunt urmăriţi penal pentru luare de mită, patru pacienţi sunt cercetaţi pentru dare de mită. Faţă de unul dintre medici, procurorul a dispus luarea măsurii preventive a controlului judiciar pe o durată de 60 de zile, cu obligaţia de a nu mai exercita profesia de medic. Printre medicii care au intrat în atenţia procurorilor de la Parchetul General află şi fostul şef de clinică unde lucra dr Tesloianu şi fostul manager al spitalului "Sf. Spiridon". AGERPRES / (A, AS - autor: Daniela Malache, editor: Marius Frăţilă, editor online: Simona Aruştei)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
PNL: Schimbarea lui Ponta de la șefia Comisiei pentru politică economică - consecință a excluderii din PSD
Liberalii resping afirmațiile deputatului Victor Ponta, candidat independent la alegerile prezidențiale, cu privire la o implicare a acestora în schimbarea sa de la șefia Comisiei pentru politică economică din Camera Deputaților și subliniază că a fost înlocuit ca urmare a excluderii din PSD. 'Partidul Național Liberal respinge
Camera Deputaților/ Victor Ponta - înlocuit de la șefia Comisiei pentru politică economică
Deputatul Victor Ponta, candidat independent la alegerile prezidențiale, a anunțat marți că va fi înlocuit din funcția de președinte al Comisiei de politică economică din Camera Deputaților. 'România are nevoie de competență și de lideri adevărați! Am fost, până astăzi, președintele Comisiei de politică economică din Came
Abrudean: Consumul de droguri slăbește structura socială a țării; tratamentul și reintegrarea consumatorilor - o prioritate
Președintele interimar al Senatului, Mircea Abrudean, a afirmat, marți, că în lupta împotriva drogurilor este prioritară o capacitate de răspuns consolidată printr-un parteneriat eficient între școală, autorități locale și familie. El a participat la dezbaterea 'Epidemia de droguri în școli și licee', organizată
Cameră/ Președintele ANSVSA: Măsuri de prevenire a febrei aftoase; transporturi clandestine, identificate în urma controalelor
Președintele Autorității Sanitare Veterinare, Alexandru Nicolae Bociu, a prezentat, marți, în Comisia pentru agricultură a Camerei Deputaților, măsurile luate pentru prevenirea apariției febrei aftoase la animale în România, precizând că au fost făcute mai multe controale la granița cu Ungaria și au fost identificate transporturi clandestine,
David: Prevenția privind consumul de droguri trebuie făcută de specialiști, cu implicarea părinților și profesorilor
Ministrul Educației, Daniel David, a subliniat, marți, că prevenția privind consumul de droguri trebuie făcută de specialiști, cu implicarea părinților și a profesorilor, punctând importanța unei abordări interdisciplinare și a unor tratamente validate științific. 'Prevenția trebuie făcută de către cei care știu să facă prevenție. De
Președintele interimar al Senatului, Mircea Abrudean: Aderarea României la OCDE, un proiect de țară
Președintele interimar al Senatului, Mircea Abrudean, a evidențiat că aderarea României la Organizația pentru Cooperare și Dezvoltare Economică (OCDE) nu este doar un obiectiv diplomatic, ci un proiect de țară. 'România merge înainte spre OCDE! Aderarea la OCDE nu e doar un obiectiv diplomatic, ci un proiect de țară care
Senat/ Vela: Grupul POT a decis să facă grevă parlamentară, în semn de solidaritate cu AUR
Parlamentarii POT fac grevă și nu vor participa luni nici la dezbaterile cu privire la punctele de pe ordinea de zi a plenului și nici la vot, a anunțat senatorul partidului Gheorghe Vela, care a precizat că această decizie s-a luat în semn de protest, ''pentru că democrația, în România, este, cu adevărat, anulată''.
Daniel Suciu (PSD): Conceptul de grevă parlamentară este pur politic; funcționează în spațiul public
Vicepreședintele Camerei Deputaților, Daniel Suciu, a declarat luni că greva parlamentară este un concept pur politic, iar deputații AUR care s-au declarat în grevă și nu participă la lucrările plenului vor fi considerați absenți și nu vor fi plătiți. Deputatul AUR Gianina Șerban, care este și vicepreședinte al Camerei Deputaților, a anu
Camera Deputaților/ Florin Roman: Cont distinct pentru dezvoltatorul imobiliar doar pentru construcția în cauză
Dezvoltatorii imobiliari ar putea avea un cont distinct, care va putea fi folosit doar pentru construcția în cauză, iar cărțile funciare ar putea fi realizate pentru fiecare apartament, potrivit unui proiect de lege care va fi depus săptămâna viitoare și care a fost analizat luni în comisia de specialitate. Președintele Comis
Mircea Abrudean: Concursuri corecte, în perioada următoare, la Senat
Președintele interimar al Senatului, Mircea Abrudean, a anunțat, luni, că în perioada următoare se vor organiza, în instituție, concursuri ''corecte'', astfel încât profesioniștii să continue să muncească în acest loc. ''Astăzi, conducerea Senatului a aprobat două documente esențiale, &icir
Prezidențiale2025/ Daniel Fenechiu: În turul al doilea vor intra Crin Antonescu și un candidat suveranist
Liderul grupului senatorilor PNL, Daniel Fenechiu, a susținut, luni, că în turul al doilea al alegerilor prezidențiale din luna mai vor intra Crin Antonescu și un candidat suveranist. Potrivit lui Fenechiu, președintele AUR, George Simion, prin apartenența la ECR - Partidul Conservatorilor și Reformiștilor Europeni - este ''mai d
Camera Deputaților cumpără servicii de transport aerian internațional și de cazare la hoteluri în străinătate de 7 milioane lei
Camera Deputaților achiziționează servicii de transport aerian internațional și de cazare la hoteluri în străinătate, în valoare totală estimată de 7 milioane lei. Potrivit site-ului e-licitatie.ro, acordul-cadru care va fi încheiat în acest sens va fi pe o perioadă de
Camera Deputaților/ Proiectul privind cooperarea polițienească internațională - adoptat
Camera Deputaților a adoptat, miercuri, un proiect de lege care reglementează cooperarea polițienească internațională, fiind înregistrate 240 voturi favorabile. Actul normativ prevede crearea unui cadru legislativ și instituțional privind cooperarea polițienească internațională, în vederea prevenirii, investigării infracțiunilor, p
Camera Deputaților/ Andronache despre AUR și POT: Patentează chiulul sub forma grevei parlamentare
Liderul deputaților PNL, Gabriel Andronache, a afirmat miercuri, în plenul Camerei, referindu-se la absența deputaților AUR și POT, că aceștia 'patentează chiulul sub forma grevei parlamentare'. 'Două grupuri parlamentare chiulesc în întregime de la plenul de astăzi, de la votul final. După ce au patentat tipul de
Camera Deputaților: S-a aprobat componența Delegației permanente la Adunarea Interparlamentară a Ortodoxiei
Plenul Camerei Deputaților a aprobat, miercuri, componența nominală și conducerea Delegației permanente la Adunarea Interparlamentară a Ortodoxiei. Delegația permanentă a Camerei Deputaților la Adunarea Interparlamentară a Ortodoxiei va fi condusă de deputatul PSD Ioan Vulpescu. Ceilalți membri ai delegației sunt Alin Coleșa (AU