Senat: Proiectul privind publicitatea pentru jocurile de noroc, adoptat

Senatul a adoptat, miercuri, în plen, proiectul care vizează limitarea publicităţii audiovizuale pentru jocurile de noroc şi pentru pariurile sportive.
S-au înregistrat 80 de voturi "pentru" şi două abţineri.
Plenul şi-a însuşit raportul de admitere cu amendamente al Comisiilor juridică şi de cultură.
Senatorii au votat pentru permiterea reclamelor între orele 23,00 şi 6,00, iar reclamele outdoor nu pot depăşi 30 de metri pătraţi.
Senatorii au votat amendamentele propuse de liberali, precum cel care permite, în intervalul orar 6,00 - 23,00, "inserturile grafice ale mărcii, siglei sau altui simbol prin care se poate identifica titularul mărcii", însoţite de mesajul "Fii responsabil" şi de interdicţia participării la jocurile de noroc a persoanelor sub 18 ani.
Un alt amendament adoptat prevede că "formele de publicitate exterioară sunt permise dacă dimensiunile materialelor publicitare nu depăşesc, în mod individual, o suprafaţă de 30 de metri pătraţi" şi nu promovează premii în bani sau bunuri materiale.
A fost admis, de asemenea, un amendament propus de senatorul UDMR Turos Lorand, care stipulează "interzicerea oricărei forme de comunicare comercială audiovizuală pentru activităţile de jocuri de noroc, reglementate potrivit art. 10 alin. 1 din OUG nr. 77/2009 privind organizarea şi exploatarea jocurilor de noroc, prezentate sau recomandate de personalităţi ale vieţii publice, culturale, ştiinţifice, sportive ori de alte persoane care, datorită celebrităţii lor, pot încuraja activităţile de jocuri de noroc şi pariuri sportive".
Proiectul de act normativ pentru completarea art. 29 din Legea 504/2002 a audiovizualului şi pentru modificarea şi completarea Legii 148/2000 privind publicitatea va fi dezbătut de Camera Deputaţilor, for decizional în acest caz.
În cadrul dezbaterilor din plen, preşedintele interimar al Senatului, Alina Gorghiu, a precizat că prin această reglementare tinerii vor fi protejaţi, menţionând că, dacă există propuneri constructive, ele pot fi adoptate la Camera Deputaţilor, iar lucrurile pot fi puse pe făgaşul normal.
"Sunt de acord cu discursul auzit până acum pe secvenţa următoare - jocurile de noroc reprezintă una dintre cele mai populare modalităţi de petrecere a timpului liber şi una din cele mai toxice pentru adolescenţi. Tinerii noştri sunt afectaţi de genul acesta de divertisment. (...) A crescut piaţa de jocuri ilegale între 23 şi 60%, ca atare, dacă vrem să fim oameni serioşi şi să facem ceva corect şi coerent, adoptăm această lege. (...) Eu cred că tinerii cu această reglementare vor fi protejaţi şi vă rog să înţelegeţi argumentele, vă rog să verificaţi site-urile de specialitate din alte ţări europene şi o să vedeţi maniera serioasă în care colegii din comisiile de raport au elaborat această lege. Suntem deschişi cu toţii la propuneri constructive şi suntem convinşi că dacă acestea vor fi făcute în Camera Deputaţilor lucrurile pot fi puse pe făgaşul normal. Pentru că da, jocurile de noroc sunt o problemă", a transmis Gorghiu.
După adoptare, senatorul PSD Cristian Niculescu-Ţâgârlaş a mulţumit pentru votul din plen pe acest proiect legislativ modificat semnificativ la comisii, dar "extrem de util" pentru a fi aplicat în România.
"Mulţumesc că aţi votat această propunere legislativă, ea a fost modificată într-un mod substanţial de către membrii Comisiei juridice şi membrii Comisiei de cultură, raportat la amendamentele depuse de către liberali şi de către UDMR. Pentru asta, mulţumesc dezbaterii şi schimbului de argumente care au determinat o modificare semnificativă, dar extrem de utilă pentru ca această lege să fie aplicabilă în România", a punctat el.
Senatorul USR Narcis Mircescu a afirmat că grupul său parlamentar a votat pentru această iniţiativă, însă a menţionat că publicitatea stradală nu ar trebui să mai conţină reclame la jocurile de noroc.
"USR a votat pentru iniţiativa legislativă dezbătută, USR a pus reflectorul pe acest fenomen al jocurilor de noroc din România şi a venit cu două iniţiative legislative şi sunt de acord cu colegul meu Turos Lorand, care a spus că este un pas înainte, însă nu rezolvăm nimic dacă nu facem şi alţi paşi. Sunt la îndemâna noastră, USR a depus o lege care este în Senat. Din păcate, stă în comisii, părerea mea este că ar fi trebuit demult votată şi trimisă la Camera Deputaţilor legea care interzice funcţionarea păcănelelor în apropierea şcolilor. De asemenea, a depus o iniţiativă legislativă care să interzică publicitatea stradală şi continuăm să credem că această publicitate stradală nu ar trebui să mai conţină reclame la jocurile de noroc", a spus Mircescu.
Senatorul AUR Rodica Boancă a afirmat că legea trebuia să treacă în forma iniţială, adică fără niciun fel de publicitate pentru jocurile de noroc, susţinând că forma adoptată a trecut cu amendamente care "îndulcesc" foarte mult situaţia.
"Deşi mă aşteptam ca legea să treacă în forma iniţială, am constatat cu surprindere că amendamentele admise sunt foarte îndulcite, îndulcesc foarte mult situaţia, aşa că nu vom scăpa de publicitatea în ceea ce priveşte jocurile de noroc şi s-a punctat anterior faptul că aceste jocuri de noroc reprezintă un flagel. Am documentat la faţa locului, am văzut elevi sub 18 ani intrând fără nicio problemă în sălile de jocuri, nu există niciun fel de control asupra intrării, participării şi ulterior marcării lor şi devenirea lor ca victime, până la urmă, ale acestui viciu. Din punctul nostru de vedere, legea trebuia să treacă aşa cum era, adică fără publicitate nici în online, nici la tv, nici pe clădiri pentru jocurile de noroc", a menţionat Boancă. AGERPRES/(A, AS - autor: Sorinel Peneş, editor: Claudia Stănescu, editor online: Gabriela Badea)
* Mai multe imagini pe AGERPRES FOTO
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
Parlamentul a aprobat înființarea Comisiei speciale comune pentru combaterea traficului de persoane
Plenul reunit al Camerei Deputaților și Senatului a aprobat, marți, înființarea Comisiei speciale comune pentru combaterea traficului de persoane. Înființarea acestei comisii a fost propusă de președintele Camerei Deputaților, Ciprian Șerban. Printre obiectivele comisiei se numără: analiza cauzelor și factorilor stru
USR a lansat o petiție pentru eliminarea conținutului ilegal de pe rețelele sociale; a depus un proiect de lege anti-manipulare
USR a lansat o petiție privind un proiect de lege anti-manipulare online, care vizează eliminarea conținutului ilegal și ''limitarea minciunii și manipulării'' pe rețelele sociale. Propunerea legislativă a fost depusă de deputatul USR Radu Miruță. Conform unui comunicat transmis marți de USR, un număr cât m
Parlamentul se reunește în ședință; înființarea Comisiei speciale pentru combaterea traficului de persoane - pe ordinea de zi
Deputații și senatorii se reunesc marți, începând cu ora 12:00, într-o ședință de plen comun. Unul dintre proiectele care se află pe ordinea de zi a plenului comun de marți este hotărârea privind înființarea Comisiei speciale comune a Camerei Deputaților și Senatului pentru combaterea traficului de persoane.
Ciprian Șerban propune sancționarea deputaților care lipsesc de la ședințe: 5% din indemnizație pentru fiecare zi de absență
Președintele Camerei Deputaților, Ciprian Șerban, a declarat miercuri că a propus modificarea regulamentului, astfel încât deputații care lipsesc de la ședințele de plen și de la cele ale comisiilor să fie sancționați cu reținerea a 5% din indemnizație pentru fiecare zi în care absentează, în prezent această sancțiune fiind de 1% din indemniza
Camera Deputaților/ Bp: Sesizarea AUR și S.O.S România la CCR privind reducerea numărului de posturi de la Cameră - neîntemeiată
Sesizarea grupurilor parlamentare AUR și S.O.S. România la Curtea Constituțională privind Hotărârea Camerei Deputaților privind reducerea numărului de posturi alocate compartimentelor din serviciile instituției este neîntemeiată, se arată în punctul de vedere adresat Curții de către Biroul permanent al Camerei Deputaților.
Senat: Proiect pentru instituirea Anului Constantin Brâncuși în 2026
O propunere legislativă privind instituirea în 2026 a Anului Constantin Brâncuși, la 150 de ani de la nașterea marelui sculptor, a fost înregistrată la Senat, ca primă Cameră parlamentară sesizată. Inițiatorii demersului legislativ, 62 de parlamentari PSD și PNL, subliniază că acesta reprezintă ''un act de omagiere a
Expoziție foto cu personalități culturale și lăcașuri de cult, la Palatul Parlamentului
Biroul permanent al Camerei Deputaților a aprobat miercuri o solicitare din partea deputatului Mihail Neamțu, președinte al Comisiei pentru cultură, referitoare la organizarea unei expoziții cu fotografii ce prezintă personalități culturale și ale cultelor religioase, precum și lăcașuri de cult. Expoziția, care va avea loc în baza unui parteneria
USR a depus un proiect de limitare a promovării în mediul online a conținutului fals sau care incită la ură
Parlamentarii USR au depus, miercuri, un proiect privind limitarea propagării prin platforme online foarte mari a conținutului ilegal, care incită la ură sau care, pe teme majore de interes național, manipulează prin utilizarea malițioasă a tehnologiei, cu scopul inducerii în eroare a opiniei publice. Deputatul USR Radu Miruță, inițiator, spune că este t
Deputatul Radu Miruță: USR va depune o moțiune de cenzură în luna mai
Parlamentarii USR iau în calcul depunerea unei moțiuni de cenzură în luna mai, după alegerile prezidențiale, a anunțat, miercuri, deputatul Radu Miruță. El a precizat că USR nu îl va susține pe Marcel Ciolacu premier. 'Oferta făcută de PSD cu susținerea actualei coaliții pentru Crin Antonescu cu Marcel Ciolacu premier este
Camera Deputaților/ Maria Cernit (POT): Femeile sunt inima fiecărei familii, temelia fiecărei comunități
Președintele Comisiei pentru egalitatea de șanse pentru femei și bărbați din Camera Deputaților, Maria Cernit (POT), a declarat miercuri că femeile sunt inima fiecărei familii, temelia fiecărei comunități și 'sufletul acestei națiuni', 'prin ele se țese echilibrul lumii', iar respectul pentru ele nu se arată cu flori, ci cu fapte. Maria Cernit
Senat: Modificări la legea securității naționale privind datele cu caracter personal, pe ordinea de zi de marți a Comisiei juridice
Comisia juridică a Senatului dezbate, marți, un proiect care modifică Legea nr.51/1991 privind securitatea națională a României, care include mai multe prevederi referitoare la datele cu caracter personal. Proiectul a fost adoptat pe 12 noiembrie 2024 de Camera Deputaților, prim for legislativ sesizat, Senatul urmând să se exprime
Senat: Marți - dezbatere publică generată de propunerea legislativă care majorează pedepsele pentru șoferii drogați
Inițiatorii propunerii legislative care prevede că un șofer a comis o infracțiune atunci când în sângele său a fost depistată o substanță psihoactivă organizează, marți, la Senat, dezbaterea publică intitulată 'Droguri. Toleranță zero'. La această dezbatere vor participa senatori și deputați, reprezentanți ai instituț
Parlament: Moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Ciolacu a fost respinsă (oficial)
Parlamentul a respins, vineri, moțiunea de cenzură inițiată de 155 de deputați și senatori AUR, S.O.S România și POT. S-au înregistrat 147 de voturi 'pentru' și un vot 'împotrivă'. Parlamentarii PSD, PNL, USR, UDMR și minorități nu au votat. Pentru a fi adoptată această moțiune era nevoie de vot
Parlament: Moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Ciolacu a fost respinsă (surse)
Parlamentul a respins, vineri, moțiunea de cenzură inițiată de AUR, S.O.S România și POT. S-au înregistrat 147 de voturi 'pentru' și un vot 'împotrivă'. Parlamentarii PSD, PNL, USR, minorități și UDMR nu au votat. Pentru a fi adoptată această moțiune era nevoie de voturile favorab
Parlament/ Critici ale Opoziției, la dezbaterea cererii de revocare a lui Toni Greblă de la șefia AEP
Parlamentari ai Opoziției au criticat vineri, în plen, activitatea lui Toni Greblă la Autoritatea Electorală Permanentă, unii dintre ei susținând că decizia de revocare a acestuia a venit prea târziu, nemulțumiri fiind exprimate și în legătură cu desemnarea interimară a vicepreședintelui Zsombor Vajda la șefia AEP.