logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Începe prima sesiune parlamentară a anului; priorităţi - legile Educaţiei, reforma pensiilor speciale

Imagine din galeria Agerpres

Senatul şi Camera Deputaţilor încep, miercuri, prima sesiune parlamentară ordinară a acestui an.

Preşedintele Camerei Deputaţilor, Marcel Ciolacu, şi preşedintele interimar al Senatului, Alina Gorghiu, au convocat cele două foruri legislative de la ora 16,00 şi, respectiv, ora 12,00.

Conform reglementărilor, în prima zi a sesiunii parlamentare sunt aleşi, în şedinţa de plen a fiecărei Camere, membrii Birourilor permanente - vicepreşedinţii, secretarii şi chestorii, cu excepţia preşedinţilor, care sunt aleşi la începutul legislaturii.

Alegerea conducerilor celor două Camere legislative se face la propunerea grupurilor parlamentare, în conformitate cu ponderea acestora, potrivit configuraţiei politice şi negocierii liderilor grupurilor. Listele candidaţilor propuşi pentru Birourile permanente se supun în întregime votului Camerei Deputaţilor, respectiv al Senatului şi se aprobă cu votul deschis al majorităţii parlamentarilor prezenţi.

Pe agenda noii sesiuni parlamentare urmează să se afle proiecte de lege importante pentru respectarea termenelor asumate prin Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă.

Liderii PSD şi PNL au anunţat, printre priorităţile legislative, proiectele privind Educaţia şi reforma pensiilor speciale.

Proiectele legilor Educaţiei au fost aprobate de conducerea PNL şi urmează ca în această săptămână să aibă loc o întâlnire a coaliţiei de guvernare pentru a se stabili calendarul adoptării lor, a anunţat preşedintele liberalilor, premierul Nicolae Ciucă, care a adăugat că aceste acte normative trebuie finalizate până cel târziu la începutul lunii aprilie, în condiţiile în care sunt jaloane în PNRR.

La rândul său, liderul PSD Marcel Ciolacu a transmis că legile Educaţiei reprezintă o prioritate legislativă pentru social-democraţi, menţionând, însă, că discuţiile despre aceste proiecte trebuie continuate cu premierul şi cu ministrul de Finanţe, dar şi cu autorităţile locale, având în vedere impactul financiar semnificativ al implementării noilor acte normative.

"Începem să creionăm şi să mergem cu propunerile noastre de eventuale modificări în coaliţie şi să stabilim care sunt etapele de implementare a legii, în integralitatea sa, în perioada următoare", a afirmat Ciolacu.

Senatul şi Camera Deputaţilor urmează să se pronunţe şi asupra proiectului de lege privind pensiile speciale.

"Din punctul nostru de vedere, prioritatea unu sunt pensiile speciale şi aşteptăm, împreună şi cu Ministerul Justiţiei, să găsim forma constituţională ca acest capitol cu pensiile speciale să fie închis, o dată pentru totdeauna, în România", a declarat Marcel Ciolacu.

"Există o restanţă pe care trebuie să o onorăm în această sesiune parlamentară: este vorba despre proiectul legislativ care rezolvă problema pensiilor speciale; la fel, o chestiune care trenează de foarte mult timp. Ne dorim să promovăm în această sesiune parlamentară acest proiect legislativ, care o dată pentru totdeauna să elimine acele situaţii reclamate în decursul vremii şi de noi, şi de celelalte partide parlamentare şi care, din păcate, datorită neconstituţionalităţii foarte multor proiecte depuse şi adoptate de Parlament până acum nu s-a materializat", a indicat şi purtătorul de cuvânt al PNL, Ionuţ Stroe.

Liberalii au anunţat ca prioritate şi proiectul privind creşterea de la 2.000 lei la 3.000 lei a pragului de la care sunt impozitate pensiile.

Un alt proiect avut în vedere de PNL este cel al comasării alegerilor locale cu cele parlamentare. Potrivit lui Ionuţ Stroe, există, din punctul de vedere al liberalilor, "suficiente" argumente şi de natură constituţională pentru promovarea unui asemenea proiect, dar nu înainte de a fi discutat în coaliţie şi agreat cu PSD şi UDMR.

Parlamentarii vor dezbate şi alte proiecte care ţin de îndeplinirea jaloanelor din PNRR şi ordonanţe adoptate de Executiv.

În plus, este de aşteptat ca, în cazul rotaţiei premierilor între PNL şi PSD, prevăzută în protocolul coaliţiei de guvernare pentru mai, să fie supuse spre dezbaterea celor două Camere ale Parlamentului mai multe proiecte care vor fi incluse în programul de guvernare.

Social-democraţii au anunţat că se lucrează la un nou program de guvernare, iar preşedintele PSD Marcel Ciolacu, care va prelua funcţia de prim-ministru în acest caz, a avansat ideea reducerii impozitării muncii şi supraimpozitarea companiilor cu venituri uriaşe.

Totodată, USR a anunţat că va iniţia, în prima zi a sesiunii parlamentare, o nouă moţiune simplă împotriva ministrului de Interne, Lucian Bode, având în vedere acuzaţiile de plagiat privind lucrarea sa de doctorat. AGERPRES/(AS - autori: Alina Novăceanu, Livia Popescu; editor: Claudia Stănescu, editor online: Ada Vîlceanu)

Afisari: 91

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Viata Parlamentara 25-06-2026 22:47

Grindeanu: Astăzi am convenit cu o parte dintre liderii politici principiile generale ale unui viitor acord

Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat, joi, că a convenit cu o parte dintre liderii politici principiile generale ale unui viitor acord politic legate de țintele macroeconomice, PNRR, OCDE și SAFE. 'Se fac primii pași pentru un nou Guvern. Astăzi, am convenit cu o parte dintre liderii politici principiile generale ale unui viitor A

Viata Parlamentara 25-06-2026 16:09

Parlamentul se reunește în ședință comună pe 29 iunie, prilej cu care președintele Israelului va adresa un mesaj

Birourile permanente reunite ale Camerei Deputaților și Senatului au aprobat, joi, convocarea unei ședințe comune a Parlamentului în data de 29 iunie, în care președintele Statului Israel, Isaac Herzog, care se va afla în vizită oficială în România, va transmite un mesaj. Potrivit unui memorandum aprobat de conduc

Viata Parlamentara 25-06-2026 12:26

Diana Tușa: Copiii noștri merită protecție reală, nu judecători 'înțelegători' cu abuzatorii

Deputata PSD Diana Tușa, președintele Comisiei speciale comune parlamentare pentru combaterea traficului de persoane, afirmă că, în cazuri de abuz sexual asupra copiilor, clemența nu este o virtute, ci e complicitate, iar copiii merită protecție reală, nu judecători 'înțelegători' cu abuzatorii. Reacția acesteia vine după ce un inculpat con

Viata Parlamentara 23-06-2026 00:19

Sighiartău: Guvernul trădării a căzut; PNL cere președintelui să convoace consultările conform Constituției

Guvernul 'trădării' a căzut, iar PNL cere președintelui Nicușor Dan să convoace consultările conform Constituției, a declarat, luni seară, secretarul general al partidului, Robert Sighiartău. 'Guvernul trădării a căzut. Nu poți construi pe trădare și pe corupție morală. Au fost 48 de zile pierdute pentru România și pentru români, au fos

Viata Parlamentara 23-06-2026 00:05

Grindeanu spune că Nicușor Dan va face destul de repede consultări pentru desemnarea unui nou premier

Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat luni seară, după votul Parlamentului de respingere a învestirii guvernului Adrian Veștea, că se așteaptă ca în următoarele zile președintele Nicușor Dan să cheme

Viata Parlamentara 23-06-2026 00:01

UPDATE Veștea: Am venit în acest proiect cu bune intenții; îmi pare rău că nu s-a putut materializa

Premierul desemnat, Adrian Veștea, a afirmat, luni seară, că a tratat cu responsabilitate formarea Guvernului, punctând că a venit în acest proiect cu bune intenții, răspunzând unei provocări. 'Am venit în acest proiect cu bune intenții, dintr-o funcție aleasă pe care mi-am câștigat-o în urma unui vot un

Viata Parlamentara 22-06-2026 23:59

Veștea, după ce Guvernul a picat în Parlament: Votul nu a fost cel pe care l-am sperat pentru România

Premierul desemnat Adrian Veștea a declarat, luni, după ce Guvernul propus de el a picat în Parlament, că votul nu a fost cel pe care l-a sperat pentru România, dar îl respectă.

Viata Parlamentara 22-06-2026 23:45

Parlament - învestire/Guvernul Veștea - respins de Parlament

Guvernul Adrian Veștea a fost respins, luni, de Parlament, cu 189 de voturi 'pentru' și 23 de voturi împotrivă. Au fost 212 de voturi exprimate. Votul asupra cererii de acordare a încrederii Parlamentului asupra programului și a întregii liste a Guvernului a fost secret cu bile. Pentru ca Guvernul să fi

Viata Parlamentara 22-06-2026 23:31

Parlament - învestire Guvern/ S-a încheiat votul pentru Cabinetul propus de Adrian Veștea

Deputații și senatorii au finalizat, luni, votul din plenul comun al Parlamentului, reunit pentru învestirea Guvernului Adrian Veștea. Miniștrii propuși de Veștea au fost audiați luni de comisiile de specialitate ale Parlamentului. Votul asupra cererii de acordare a încrederii Parlamentului asupra programului și a &i

Viata Parlamentara 22-06-2026 23:25

Paul Stănescu spune că următorul premier propus ar trebui să fie de la PSD

Senatorul PSD Paul Stănescu, fost secretar general al partidului, a declarat luni că, în cazul în care Guvernul Adrian Veștea nu va trece de votul Parlamentului, următorul premier desemn

Viata Parlamentara 22-06-2026 23:17

Parlament - învestire Guvern/Robert Alecu (neafiliat): Votul meu va fi împotrivă; singura soluție - întoarcerea la alegeri anticipate

Deputatul neafiliat Robert Alecu a declarat luni, în plenul Parlamentului, că nu va vota noul Guvern și că singura soluție onestă rămâne întoarcerea la alegeri anticipate. 'Astăzi ni se cere să acordăm un cec în alb, un cec pe care în cele din urmă îl vor plăti tot românii. Iar eu nu voi gira acest

Viata Parlamentara 22-06-2026 23:03

Parlament - învestire Guvern/ Darău (USR): Guvernul propus - o coalizare a tot ce este mai rău

Executivul propus de premierul desemnat Adrian Veștea este 'o coalizare a tot ce este mai rău în politica românească', a declarat, luni, în plenul reunit, ministrul interimar al Economiei, Irineu Darău (USR), în cadrul dezbaterii anterioare votului parlamentarilor cu privire la învestirea acestei formule de Cabinet.

Viata Parlamentara 22-06-2026 22:57

Parlament - Învestire Guvern/Dumitru Manea: Acest guvern este rezultatul unui blat de cartier

Senatorul SOS România, Dumitru Manea, a declarat luni, în plenul reunit al Parlamentului, că Guvernul Veștea este unul 'antiromânesc' și reprezintă rezultatul unui 'blat de cartier'. 'Domnilor prezumtivi miniștri, sunteți un guvern antiromânesc, ca și cel de dinaintea dumneavoastră, ca și cei care s-au răzgândi

Viata Parlamentara 22-06-2026 22:54

Parlament - învestire Guvern/ Răzvan Chiriță: : România are nevoie de stabilitate și predictibilitate

Liderul grupului parlamentar Uniți pentru România, Răzvan Chiriță, a declarat luni seara, în plenul reunit al Parlamentului, în cadrul ședinței de învestire a Cabinetului Veștea, că România traversează un moment dificil în care responsabilitatea trebuie să primeze în fața calculelor politice. În

Viata Parlamentara 22-06-2026 22:53

Parlament - învestire Guvern/ Buzoianu (USR): Poporul nu a votat să fie subjugat de PSD

Poporul nu a votat să fie subjugat de PSD, a afirmat, luni, în plenul reunit al Parlamentului, la învestirea Guvernului Adrian Veștea, ministrul interimar al Mediului, Diana Buzoianu (USR). 'Ce ne propune astăzi PSD? Să ardem casa. Ni se promite cu emoție în glas că vom construi un castel și, de fapt, vom primi o cocioabă