logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Partidele parlamentare propun măsuri pentru ca populaţia şi industria să treacă cu bine peste majorarea preţurilor la energie

Imagine din galeria Agerpres

Reprezentanţii partidelor parlamentare au propus, joi, în cadrul unei dezbateri online, o serie de măsuri pentru ca populaţia şi industria din România să poată trece cu bine peste majorările preţurilor la energie electrică şi gaze.

Purtătorul de cuvânt al PSD, Radu Oprea, a menţionat că social-democraţii au depus mai multe iniţiative legislative în Parlament care se referă atât la plafonarea preţurilor, cât şi la sprijinirea consumatorului vulnerabil şi a IMM-urilor.

"Sunt deja foarte multe relatări în mass-media şi nu numai, care arată că preţurile au crescut extraordinar de mult şi că este o provocare pentru majoritatea românilor să treacă această iarnă în ceea ce priveşte preţul la gaze, la energie electrică şi la lemnele de foc. PSD a venit cu un set de propuneri ţinând cont şi de conjunctura europeană. Avem demersuri făcute prin europarlamentarii noştri la Comisia Europeană pentru a găsi nişte măsuri care să ţină de legislaţia europeană, astfel încât preţurile la gaze şi la energie electrică să scadă. (...) Avem un proiect legat de plafonare, pentru că este o măsură temporară care poate să dea siguranţă cetăţenilor români că vor avea posibilitatea să treacă această iarnă. Având un preţ fix la gaze şi la energie predictibil, nu mai introducem acea stare de tensiune în societate să fim cu toţii cu ochii pe factură. (...) A treia propunere legislativă am depus-o astăzi în Parlament, va sprijini întreprinderile mici şi mijlocii să facă şi ele faţă acestui val de scumpiri", a spus Oprea.

El a adăugat că PSD a urgentat aprobarea legii consumatorului vulnerabil, la care a contribuit cu două amendamente: legea să se aplice de la 1 noiembrie şi alocaţia pentru lemne de foc să crească de la 80 de lei la 320 de lei.

Deputatul USR PLUS Cristina Prună, vicepreşedinte în Comisia pentru Industrii şi Servicii din Camera Deputaţilor, a menţionat că trebuie luate măsuri imediate pentru ca atât consumatorii casnici, cât şi industria şi IMM-urile să nu resimtă impactul creşterii facturilor.

"Intervenţia trebuie să se întâmple la nivelul Guvernului, pentru ca ea să fie imediată. (...) Între compensare şi plafonare, eu cred că Guvernul ar trebui să aleagă. Din punctul meu de vedere, dacă ne uităm să le aplicăm pe amândouă, cred că acest lucru nu ar face decât să dea piaţa peste cap. Noi aici am avut de-a lungul timpului o poziţie foarte clară - dacă vrem să vedem un impact imediat şi la nivelul celor care muncesc, dar şi la nivelul IMM- urilor şi al industriei, măsurile trebuie să fie unele de tip fiscal. Dacă vorbim de salariaţi, putem să ne uităm la o reducere a fiscalităţii pe salarii, a taxelor pe salarii (...) şi atunci oamenii ar putea să îşi acopere aceste creşteri de facturi. De cealaltă parte, dacă ne uităm la IMM-uri, putem să ne uităm la o reducere a acestei diferenţe de factură a energiei, o compensare a lor, prin măsuri fiscale. Putem să ne uităm la un credit fiscal pe care să îl dăm IMM-urilor sau industriei, astfel încât să nu vedem pe lanţ aceste creşteri de preţuri", a afirmat Prună.

Deputatul UDMR Bende Sandor, preşedintele Comisiei pentru industrii şi servicii din Camera Deputaţilor, a susţinut că trebuie intervenit rapid pentru sprijinirea consumatorilor care au fost luaţi prin suprindere de creşterea preţurilor la energie şi la gaze.

"Din păcate, am ajuns aici, preţurile la energie au crescut foarte-foarte mult şi poziţia UDMR este că trebuie să venim cu un sprijin pentru consumatorii care au fost luaţi prin suprindere de creşterea acestor preţuri şi trebuie făcută o intervenţie rapidă. O intervenţie poate să vină din partea Guvernului şi asta în zona compensării. În cadrul plafonării, acolo s-a mai discutat, s-a explicat, preţul energiei este format din mai multe componente, sunt componente fixe. Ce vom plafona? Preţul de producţie? Plafonăm preţul de producţie, dar ce facem cu importul, pentru că România importă aproximativ zilnic, în medie, 10, 15, chiar 20%, în unele cazuri, din necesarul de energie electrică. Eu nu cred că reuşim să plafonăm şi importul. Pe termen scurt rămâne această posibilitate de compensare, pe care eu cred că guvernanţii o vor avea în vedere. Singura soluţie pe care o văd eu viabilă în momentul de fată este compensarea", a afirmat deputatul UDMR.

Europarlamentarul PNL Cristian Buşoi a apreciat că politicile la nivel european "trebuie să aibă în vedere şi reducerea sărăciei energetice".

"Trebuie să fim corecţi şi să spunem că o bună parte din creşterea preţului la electricitate este legat şi de eforturile şi direcţia strategică la nivelul UE de decarbonizare, tot ceea ce înseamnă pactul verde european, creşterea costului certificatelor verzi care în final s-a regăsit şi într-o creştere a preţurilor la electricitate. Preţul crescut la gaze are în România cu totul alte cauze, mai degrabă de decizii naţionale, de context regional, de felul în care Rusia şi Gazprom folosesc o anumită situaţie. UE este foarte hotărâtă să meargă pe direcţia decarbonizării, iar din acest punct de vedere trebuie să ne aşteptăm în anii următori ca preţurile la energie să nu fie unele mici sau să nu scadă. (...) Vor fi programe pentru a putea instala la consumatorii casnici anumite surse de energie nepoluantă. Comisia Europeană poate da un acord, pe o perioadă limitată, pentru anumite măsuri ale unor ţări membre care pun o pauză situaţiei de liberalizare în domeniul energiei. Sunt anumite ţări europene care au luat decizia să facă o plafonare la preţuri în domeniul energiei, o plafonare tranzitorie pe o perioadă definită", a spus Buşoi.

Dezbaterea s-a intitulat "Plafonare versus compensare. Soluţia salvatoare pentru tema momentului: facturile la energie şi gaze naturale" şi a fost organizată de DC News Media Group. AGERPRES/(A - autor: Dana Piciu, editor: Florin Marin, editor online: Gabriela Badea) 

Afisari: 45

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Viata Parlamentara 08-06-2026 14:31

Bustul lui Vasile Stroescu, primul președinte de vârstă al Parlamentului României Mari, dezvelit la Camera Deputaților

Bustul lui Vasile Stroescu, primul președinte de vârstă al Parlamentului României Mari, a fost dezvelit, luni, la Palatul Parlamentului, ceremonia religioasă fiind oficiată de Preasfințitul Părinte Varlaam Ploieșteanul, episcop-vicar patriarhal. Evenimentul a fost organizat la solicitarea deputaților PSD Cosmin Andrei, Ecaterina Ma

Viata Parlamentara 07-06-2026 12:41

Proiect USR: Retragerea decorațiilor pentru persoanele condamnate definitiv și cele care au colaborat cu Securitatea

Parlamentarii USR Sorin Șipoș, Cynthia Păun și Vlad Șendroiu au depus o inițiativă legislativă care modifică sistemul național de decorare al României astfel încât persoanelor condamnate definitiv la închisoare - indiferent dacă e vorba de executare sau cu suspendare - și persoanelor care au colaborat cu Securitatea să li se retragă, de drept,

Viata Parlamentara 04-06-2026 22:13

Mihai Enache (AUR): Prin desemnarea ca premier a lui Eugen Tomac, rolul Parlamentului este ignorat

Liderul deputaților AUR, Mihai Enache, susține că președintele Nicușor Dan ar fi încălcat Constituția prin desemnarea ca premier a lui Eugen Tomac pentru că acesta nu ar beneficia de o susținere parlamentară 'relevantă' și nu poate pretinde că reprezintă voința exprimată de români prin vot. 'Mihai Enache îl acuză

Viata Parlamentara 04-06-2026 21:43

Grupul PACE - Întâi România: Nu oferim cecuri în alb; votul nostru pentru orice cabinet, condiționat

Grupul parlamentar PACE - Întâi România anunță că nu oferă 'cecuri în alb' niciunui guvern, iar votul de învestire a cabinetului lui Eugen Tomac va fi condiționat de acceptarea 'a trei linii roșii fundamentale'. 'Grupul parlamentar PACE - Întâi România ia act de desemnarea domnului Eugen Tomac

Viata Parlamentara 03-06-2026 14:22

Camera Deputaților/Un defibrilator automat - amplasat în incinta Palatului Parlamentului

Conducerea Camerei Deputaților a aprobat, miercuri, o propunere din partea Societății Naționale de Cruce Roșie din România de a amplasa un defibrilator automat în Palatul Parlamentului. 'Societatea Națională de Cruce Roșie din România, persoană juridică de drept public, autonomă, neguvernamentală, apolitică și fără scop patrimonial, propu

Viata Parlamentara 03-06-2026 13:02

Ziua Tratatului de la Trianon, marcată în plenul Senatului

Președintele Comisiei de politică externă a Senatului, Titus Corlățean (PSD), a evidențiat miercuri, în plenul Senatului, că Legea privind Ziua Tratatului de la Trianon, marcată pe 4 iunie, este necesară pentru conștientizarea importanței sale de către generațiile tinere. ''Legea Ziua Tratatului de la Trianon în Român

Viata Parlamentara 03-06-2026 12:52

Camera Deputaților: 42 de proiecte de lege - respinse de plen; niciun proiect adoptat

Camera Deputaților a respins, miercuri, în plen, 42 de proiecte de lege, 11 dintre acestea fiind legi organice care aveau raport de respingere. Printre proiectele respinse s-a numărat propunerea legislativă privind instituirea programului ''Masă la Școală'' pentru elevii din învățământul primar și gimnazial, d

Viata Parlamentara 02-06-2026 22:31

Abrudean: AUR și PSD au confirmat, încă o dată, că parteneriatul lor funcționează în Parlament

Președintele Senatului, Mircea Abrudean (PNL), a declarat, marți, că AUR și PSD au confirmat, încă o dată, că parteneriatul lor funcționează în Parlament, el adăugând că aceste două partide lucrează împreună când e vorba de propriile interese, dar nu au venit cu nicio soluție pentru guvernarea țării. 'AUR și P

Viata Parlamentara 02-06-2026 20:23

Senat/ Fenechiu (PNL): Votul pentru ICR a arătat că există o majoritate; să meargă cu o propunere la Cotroceni

Liderul grupului PNL din Senat, Daniel Fenechiu, consideră că prin votul PSD-AUR acordat moțiunii de cenzură în luna mai, precum și prin cel de marți pentru conducerea Institutului Cultural Român a fost 'validată' o majoritate, îndemnând-o să avanseze o propunere de premier la Cotroceni. 'Moțiunea de cenzură a validat la niv

Viata Parlamentara 01-06-2026 11:21

USR propune ca adolescenții de peste 16 ani să poată merge la psiholog fără acordul părinților

Adolescenții care au împlinit vârsta de 16 ani ar putea beneficia de servicii de intervenție psihologică, psihoterapie și consiliere școlară fără acordul expres al părinților, potrivit unei inițiative legislative depuse de mai mulți senatori USR. Proiectul este semnat de senatorii Ruxandra Cibu Deaconu, Cynthia Păun, Sorin Șipoș și George Ștefănach

Viata Parlamentara 29-05-2026 14:41

Dronă căzută la Galați/ Weber: Războiul împotriva Ucrainei generează amenințări majore inclusiv pentru statele NATO

Comisia pentru apărare, ordine publică și siguranță națională din Camera Deputaților a luat act cu profundă îngrijorare de incidentul grav petrecut în cursul serii trecute în spațiul aerian național, la Galați, unde o dronă de proveniență rusă a afectat proprietăți aflate pe teritoriul României, transmite președintele comisiei, Mihai Weber.

Viata Parlamentara 29-05-2026 13:44

PACE-Întâi România propune înființarea unei comisii parlamentare de anchetă privind activitatea CNA

Grupul parlamentar PACE - Întâi România propune înființarea unei comisii parlamentare de anchetă care să investigheze 'derapajele de natură totalitară, a abuzurilor de putere și a introducerii cenzurii ideologice de către Consiliul Național al Audiovizualului (CNA)'. Proiectul de hotărâre va fi depus la Biroul permanent al Senatului, a a

Viata Parlamentara 28-05-2026 13:00

Funcționarii publici din Camera Deputaților contestă noua lege a salarizării și se pregătesc de grevă generală

Sindicatul Funcționarilor Publici Parlamentari din Camera Deputaților sunt nemulțumiți de noul proiect al legii salarizării, pe care îl consideră 'un atac direct, deliberat și fără precedent' la adresa democrației și echilibrului puterilor în stat, deprofesionalizând Parlamentul, și anunță joi că a început demersurile de strângere de sem

Viata Parlamentara 27-05-2026 15:09

Camera Deputaților/Biroul permanent, de acord cu sesizarea lui Sorin Grindeanu la CCR pe OUG 38/2026

Biroul permanent al Camerei Deputaților a aprobat, miercuri, proiectul Punctului de vedere asupra conflictului și a eventualelor căi de soluționare a conflictului juridic de natură constituțională dintre Parlament și Guvern, generat de emiterea și transmiterea spre publicare a OUG nr. 38/2026, care vizează și Programul SAFE de înzestrare a Armatei.

Viata Parlamentara 27-05-2026 14:56

Predoiu: Stabilitatea politică și relansarea economică - lucruri care trebuie gândite când se ia în discuție structura Guvernului

Vicepremierul interimar Cătălin Predoiu consideră că la stabilirea structurii Guvernului trebuie avute în vedere stabilitatea politică și necesitatea relansării economice. 'În urmă cu un an de zile, coaliția s-a format pe ideea de a stabiliza, de a redresa din punct de vedere politic țara, de a redresa din punct de vedere buget