logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Natalia Intotero (preşedintele Comisiei de învăţământ a Camerei): Educaţia trebuie să rămână apolitică

Image Imagine din galeria Agerpres

Preşedintele Comisiei pentru învăţământ a Camerei Deputaţilor, Natalia Intotero (PSD), a declarat vineri că educaţia trebuie să rămână apolitică, în contextul în care a primit "semnale îngrijorătoare" privind politizarea viitoarelor conduceri din unităţile de învăţământ preuniversitar.

"Învăţământul românesc trece prin momente dificile. Întregul proces educaţional a fost perturbat de situaţia epidemiologică mondială, iar elevii, cadrele didactice, precum şi personalul administrativ din sistem au fost obligaţi să se adapteze noilor condiţii şi realităţi. Aşa cum am mai spus, deschiderea şcolilor este o măsură pe care o susţin, pentru care fosta guvernare PNL trebuia să găsească de mult soluţii. Însă, subiectul de astăzi este la fel de important şi poate afecta generaţiile de elevi pentru mulţi ani de acum încolo. Vorbim despre politizarea unităţilor de învăţământ preuniversitar', a spus Intotero, potrivit unui comunicat de presă remis AGERPRES.

Potrivit sursei citate, în data de 9 ianuarie 2021 încetează contractele de management educaţional ale directorilor şi directorilor adjuncţi din unităţile de învăţământ preuniversitar, care au ocupat aceste funcţii prin concursul organizat în 2016, iar conform legislaţiei în vigoare, funcţiile respective urmează să fie ocupate prin detaşare în interesul învăţământului, asigurând astfel conducerea interimară până la organizarea concursului.

"În acest context, am primit semnale îngrijorătoare privind politizarea viitoarelor conduceri. Sesizările respective subliniază modul partizan şi netransparent în care inspectoratele şcolare judeţene au făcut selecţia directorilor. Nu au fost consultate autorităţile locale, nu au fost consultaţi părinţii sau elevii, iar decizia, se pare, s-a luat din sediul de partid. La audierile din Parlament, toţi miniştrii propuşi de coaliţia de centru-dreapta au promis deschidere şi colaborare, inclusiv ministrul Educaţiei. Constatăm, însă, că au trecut doar două săptămâni şi deja avem mai multe întrebări decât răspunsuri. Pe ce criterii s-au ales directorii interimari peste tot în ţară? Ce impact vor avea aceste conduceri de moment asupra elevilor, care deja trec printr-o experienţă şcolară şubredă din cauza pandemiei? Nu în ultimul rând, trebuie să ne gândim şi la profesori, mulţi dintre ei cu familii acasă. Ţinând cont că suntem la mijlocul anului şcolar, ce se va întâmpla cu cadrele didactice care îşi desfăşoară acum activitatea pe orele rezervate directorilor demişi, după ce aceştia îşi vor relua activitatea educaţională cu normă întreagă de profesor?", a mai spus Intotero.

Aceasta şi-a exprimat "dezamăgirea" şi a făcut apel la factorii de decizie şi la liderii politici ai coaliţiei de centru-dreapta să nu politizeze sistemul de învăţământ.

"Nu destabilizaţi şi mai mult, în plină pandemie, un sistem aflat la limită, prin numirea unor persoane cu competenţe îndoielnice la conducerea şcolilor! Susţineţi profesioniştii, oamenii cu experienţă care cunosc sistemul şi ştiu să administreze corespunzător o instituţie de învăţământ! Încă este timp. Vă invit să găsim soluţii împreună, alături de cetăţeni, în vederea trasării unui viitor educaţional stabil şi coerent pentru toţi copiii. Prin dialog cu toate părţile implicate, putem asigura un mediu cu perspective pozitive şi pentru cadrele didactice şi restul personalului din învăţământ. Astăzi, îi voi adresa domnului Sorin Cîmpeanu, ministrul Educaţiei, o interpelare, solicitând clarificările de rigoare în toate aspectele menţionate anterior", a afirmat Intotero. AGERPRES/(AS - autor Dana Piciu, editor: Florin Marin, editor online: Gabriela Badea) 

Afisari: 19

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Viata Parlamentara 20-04-2026 16:59

Csoma Botond: Dacă PSD își retrage miniștrii, trebuie să reluăm discuțiile de la zero

Liderul deputaților UDMR, Csoma Botond, a declarat, luni, că, în situația în care PSD își retrage miniștrii din guvern, discuțiile trebuie reluate de la zero și nu mai pot fi legate 'de o singură persoană'. Potrivit acestuia, cu toate tensiunile, 'logic' și 'rațional' ar fi să se continue cu aceeași formulă și cu aceea

Viata Parlamentara 20-04-2026 14:20

Abrudean: E complicat să fie de acord PNL cu propunerea PSD de interzicere a vânzării activelor statului la companii strategice

Președintele Senatului, Mircea Abrudean, a declarat luni că PNL nu susține proiectul depus de PSD privind interzicerea vânzării activelor statului la companii strategice de interes național până la 31 decembrie 2027. 'Trebuie să avem în vedere mai multe aspecte aici. PNL, prin premierul Bolojan și prin Guvernul pe care îl conduce, a

Viata Parlamentara 20-04-2026 13:49

Zamfir: Proiectul de lege privind interzicerea vânzării activelor statului la companii strategice - responsabil și necesar

Liderul senatorilor PSD, Daniel Zamfir, a anunțat, luni, că a depus, în procedură de urgență, un proiect care prevede interzicerea vânzării activelor statului la companii strategice de interes național până la 31 decembrie 2027, deoarece nu ar fi un moment potrivit pentru un asemenea demers în actualul context geopolitic.

Viata Parlamentara 20-04-2026 13:20

Zamfir (PSD): Depunerea unei moțiuni de cenzură de către PSD e un fapt posibil

Liderul senatorilor PSD, Daniel Zamfir, a declarat luni că dacă premierul Ilie Bolojan nu va ține cont că Guvernul și-a pierdut majoritatea și nu poate funcționa fără o majoritate parlamentară, depunerea unei moțiuni de cenzură de către PSD e un fapt posibil. 'Astăzi, Partidul Social Democrat va lua decizia. Este previzibilă. (...) Dacă do

Viata Parlamentara 16-04-2026 13:45

Florin Roman: Ilie Bolojan nu are de ce să accepte demisia cerută de Grindeanu; piromanul NORDIS dă foc României

București, 16 apr /Agerpres/ - Deputatul PNL Florin Roman a susținut, joi, că România este aruncată în instabilitate politică de președintele PSD, Sorin Grindeanu, subliniind că premierul Ilie Bolojan nu are de ce să accepte demisia cerută de acesta. 'România este aruncată în instabilitate politică de arogantul premier NORDIS al PSD

Viata Parlamentara 16-04-2026 12:30

Abrudean: Cea mai mare vulnerabilitate a unei țări este cearta internă

Președintele Senatului, Mircea Abrudean, a evidențiat importanța stabilității politice, care înseamnă 'predictibilitate și încredere', România având nevoie de un parteneriat 'stabil între stat și cetățean'. 'Liniștea nu este un lux, este o strategie de dezvoltare. În aprilie 2026, România are nevoie

Viata Parlamentara 14-04-2026 13:48

Abrudean: Rezultatul alegerilor din Ungaria - confirmă direcția proeuropeană a întregii regiuni

Președintele Senatului, Mircea Abrudean, a afirmat, marți, că rezultatul alegerilor din Ungaria confirmă direcția proeuropeană a întregii regiuni. 'Eu cred că e un rezultat care con

Viata Parlamentara 14-04-2026 13:35

Abrudean: Scenariul unui guvern minoritar - nu e de dorit; președintele are legitimitatea și atribuțiile să medieze

Președintele Senatului, Mircea Abrudean, a declarat, marți, că scenariul unui guvern minoritar este ultimul care ar fi de dorit, pentru că ar accentua și mai mult instabilitatea politică. În opinia sa, președintele Nicușor Dan poate interveni pentru menținerea actualei coaliții, având legitimitatea necesară și atributele constituționale să medieze.

Viata Parlamentara 08-04-2026 16:46

Sibiu: Tinerii de 16 ani ar putea merge la psiholog fără acordul părinților (proiect USR)

Senatorul USR Sibiu, Ruxandra Cibu Deaconu, a anunțat, miercuri, că lucrează la o modificare legislativă prin care tinerii care au împlinit 16 ani să poată merge singuri la psiholog, fără acordul părinților. 'Lucrez la o modificare legislativă prin care tinerii care au împlinit 16 ani să poată accesa consiliere psihologică fără acord parental.

Viata Parlamentara 08-04-2026 15:26

Camera Deputaților/Mihail Neamțu: Nu există viitor pentru AI dacă nu ai o infrastructură energetică

Președintele Comisiei de cultură din Camera Deputaților, Mihail Neamțu, a declarat pentru AGERPRES că inteligența artificială nu are viitor fără o infrastructură energetică solidă, subliniind că energia reprezintă astăzi cea mai mare problemă atât pentru România, cât și pentru Europa. Mihail Neamțu a fost gazda evenimentului

Viata Parlamentara 08-04-2026 14:43

Camera Deputaților/Se instituie ziua de 24 iunie ca 'Ziua Sătmarului'

Plenul Camerei Deputaților a adoptat miercuri un proiect de lege care stabilește data de 24 iunie drept 'Ziua Sătmarului'. 'Se instituie ziua de 24 iunie ca 'Ziua Sătmarului'. Cu prilejul 'Zilei Sătmarului', autoritățile administrației publice centrale și locale, instituțiile publice de cultură din țară și străinătate, precum și org

Viata Parlamentara 08-04-2026 13:00

Camera Deputaților/Ungureanu (USR): Cer guvernului să aducă la lumină toate contractele privind dosarele vaccinării

Deputatul USR Emanuel Ungureanu a solicitat guvernului să prezinte public toate contractele și toate ședințele secretizate referitoare la dosarele vaccinării anti-COVID. 'Astăzi am un mesaj foarte clar către domnul Bolojan și către guvernul țării noastre - să aducă la lumină toate contractele, toate ședințele secretizate de guvern în

Viata Parlamentara 08-04-2026 12:53

Deputații au modificat ordonanța privind guvernanța corporativă a întreprinderilor publice în privința cheltuielilor cu transportul, diurna și cazarea

Cheltuielile cu reprezentarea, transportul, diurna și cazarea administratorilor și directorilor întreprinderilor publice ale căror acțiuni sunt admise la tranzacționare, realizate în scopul exercitării mandatelor, nu reprezintă beneficii sau avantaje, prevede un proiect de lege adoptat miercuri de plenul Camerei Deputaților. Deputa

Viata Parlamentara 08-04-2026 12:29

Gorghiu: Un proiect necesar pentru lupta împotriva violenței domestice - respins în Senat cu concursul extremiștilor; îl redepun

Deputatul PNL Alina Gorghiu a anunțat, miercuri, că va redepune în Parlament proiectul de lege care permitea Consiliului Național al Audiovizualului să emită recomandări privind difuzarea unor anunțuri de interes public, după ce acesta a fost respins de Senat în calitate de for decizional. 'Mobilizarea slabă a senatorilor, dubl

Viata Parlamentara 08-04-2026 12:02

Camera Deputaților/Sprijin psihologic gratuit pentru părinții și tutorii legali ai copiilor cu Down sau cu tulburări autiste

Deputații au adoptat, miercuri, cu majoritate de voturi, o propunere legislativă care completează Legea nr. 95/2006, introducând măsuri de sprijin psihologic destinate părinților și tutorilor legali ai copiilor cu sindrom Down sau cu tulburări din spectrul autist decontate integral din fondurile sistemului de asigurări sociale de sănătate.