Comisia "Sparanghelul"/Oprea: Aglomeraţia de pe Aeroportul de la Cluj, pe fondul unor disfuncţionalităţi profunde
Aglomeraţia care s-a creat pe Aeroportul de la Cluj, pe 9 aprilie, când 1.900 de români care urmau să lucreze la ferme din Germania la cules de sparanghel s-au înghesuit pentru a se îmbarca în 12 curse charter, s-a produs pe fondul unor "disfuncţionalităţi profunde", a declarat, marţi, preşedintele comisiei parlamentare de anchetă privind acest caz, senatorul PSD Radu Oprea.
"Am constatat că aeroportul a fost închis între orele 9,00 - 11,00, pe o dispută între aeroport şi una dintre firmele de handling şi lucrul acesta a dus la întârzieri, la formarea aglomeraţiei în parcarea aeroportului. Niciunul dintre românii care s-au aflat în acea zi în aeroport nu avea bilet, dar este un lucru permis pentru cursele charter, şi sunt foarte multe elemente care arată disfuncţionalităţi profunde în relaţiile dintre cei care operează în interiorul Aeroportului Internaţional de la Cluj", a precizat Oprea, după audierea reprezentanţilor firmelor de handling.
Potrivit senatorului PSD, din audieri a reieşit "foarte clar" că sunt ferme din Germania care au plătit zborurile charter în cauză.
"Astăzi a reieşit foarte clar că sunt ferme din Germania care au plătit zborurile charter. Am transmis scrisori către firmele care au operat zborurile respective să ne comunice cine a plătit zborurile, astfel încât să putem să ajungem cu întrebările şi în Germania şi să aflăm relaţiile între autorităţile germane şi române cum s-au petrecut. Cei pe care i-am audiat până acum, unii ne-au vorbit despre organizatori, cum ar fi reprezentanţii MAI, Poliţia de Frontieră, Poliţia Transporturi, alţii au spus că au venit în grupuri, dar în acele grupuri oamenii se cunoşteau între ei, deci există un organizator care nu neapărat a fost prezent în Aeroportul de la Cluj", a menţionat preşedintele comisiei.
Oprea a adăugat că au fost finalizate investigaţiile referitoare la ceea ce s-a întâmplat în aeroport pe 9 aprilie, iar acum comisia îşi îndreaptă atenţia către Ambasada României din Germania şi, ulterior, spre miniştrii Transporturilor, de Interne şi de Externe.
"Am finalizat investigaţiile privind ceea ce s-a întâmplat în Aeroportul de la Cluj, în acea zi. De acum, trebuie să mergem către Ambasada României din Germania, despre felul în care a existat corespondenţă între Guvernele Germaniei şi României, despre felul în care a apărut articolul 10 în Ordonanţa Militară nr. 7, acel articol care se referă la zborurile charter. Imediat ajungem şi la miniştri, pentru că deja sunt elemente care ne arată că avem pentru ce să-l audiem pe ministrul Transporturilor, pe domnul Bode, avem, de asemenea, elemente care ne arată că trebuie să-l chemăm la comisie şi pe ministrul Afacerilor Interne, domnul Vela, acum aşteptăm să primim răspunsul de la Ambasada Germaniei şi, în funcţie de ceea ce vom primi, vom constata dacă avem elemente pentru a-l audia şi pe domnul ministru al Afacerilor Externe", a explicat social-democratul.
El a susţinut că au fost constatate "disfuncţionalităţi profunde în comunicare, în organizare, iar vidul legislativ este foarte clar".
"Trebuie să ne explice domnul ministru al Transporturilor, de exemplu, de ce la acea dată nu exista reglementare în transportul cu autocare. Am văzut astăzi că au sosit 50 de persoane cu acelaşi autocar, deci nu exista nicio distanţare fizică. Veţi vedea că au luat aceste măsuri, dar după Cluj. De ce a fost nevoie ca 1.900 de români să fie puşi în pericol, în parcarea Aeroportului de la Cluj, şi să fie supuşi riscului potenţial al infectării cu COVID? Dacă nu se întâmpla Clujul, oare ar fi luat toate măsurile necesare? Apoi au reuşit să revină cu legislaţie", a explicat Oprea.
Comisia se reuneşte din nou săptămâna viitoare.
Parlamentul a aprobat constituirea acestei comisii la solicitarea liderilor PSD, Pro România şi ALDE, Marcel Ciolacu, Victor Ponta şi Călin Popescu-Tăriceanu. AGERPRES/(A - autor: Sorinel Peneş, editor: Claudia Stănescu, editor online: Irina Giurgiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Parlament - dezbatere: Fenomenul traficului de persoane, în creștere; aproximativ jumătate dintre victime sunt minori
Aproximativ jumătate dintre victimele traficului de persoane sunt minori, iar fenomenul este în creștere, au evidențiat reprezentanții World Vision România într-o dezbatere organizată, marți, la Senat, împreună cu Comisia specială parlamentară care se ocupă de traficul de persoane. Potrivit Agenției Naționale Împo
Csoma Botond: Dacă PSD își retrage miniștrii, trebuie să reluăm discuțiile de la zero
Liderul deputaților UDMR, Csoma Botond, a declarat, luni, că, în situația în care PSD își retrage miniștrii din guvern, discuțiile trebuie reluate de la zero și nu mai pot fi legate 'de o singură persoană'. Potrivit acestuia, cu toate tensiunile, 'logic' și 'rațional' ar fi să se continue cu aceeași formulă și cu aceea
Abrudean: E complicat să fie de acord PNL cu propunerea PSD de interzicere a vânzării activelor statului la companii strategice
Președintele Senatului, Mircea Abrudean, a declarat luni că PNL nu susține proiectul depus de PSD privind interzicerea vânzării activelor statului la companii strategice de interes național până la 31 decembrie 2027. 'Trebuie să avem în vedere mai multe aspecte aici. PNL, prin premierul Bolojan și prin Guvernul pe care îl conduce, a
Zamfir: Proiectul de lege privind interzicerea vânzării activelor statului la companii strategice - responsabil și necesar
Liderul senatorilor PSD, Daniel Zamfir, a anunțat, luni, că a depus, în procedură de urgență, un proiect care prevede interzicerea vânzării activelor statului la companii strategice de interes național până la 31 decembrie 2027, deoarece nu ar fi un moment potrivit pentru un asemenea demers în actualul context geopolitic.
Zamfir (PSD): Depunerea unei moțiuni de cenzură de către PSD e un fapt posibil
Liderul senatorilor PSD, Daniel Zamfir, a declarat luni că dacă premierul Ilie Bolojan nu va ține cont că Guvernul și-a pierdut majoritatea și nu poate funcționa fără o majoritate parlamentară, depunerea unei moțiuni de cenzură de către PSD e un fapt posibil. 'Astăzi, Partidul Social Democrat va lua decizia. Este previzibilă. (...) Dacă do
Florin Roman: Ilie Bolojan nu are de ce să accepte demisia cerută de Grindeanu; piromanul NORDIS dă foc României
București, 16 apr /Agerpres/ - Deputatul PNL Florin Roman a susținut, joi, că România este aruncată în instabilitate politică de președintele PSD, Sorin Grindeanu, subliniind că premierul Ilie Bolojan nu are de ce să accepte demisia cerută de acesta. 'România este aruncată în instabilitate politică de arogantul premier NORDIS al PSD
Abrudean: Cea mai mare vulnerabilitate a unei țări este cearta internă
Președintele Senatului, Mircea Abrudean, a evidențiat importanța stabilității politice, care înseamnă 'predictibilitate și încredere', România având nevoie de un parteneriat 'stabil între stat și cetățean'. 'Liniștea nu este un lux, este o strategie de dezvoltare. În aprilie 2026, România are nevoie
Abrudean: Rezultatul alegerilor din Ungaria - confirmă direcția proeuropeană a întregii regiuni
Președintele Senatului, Mircea Abrudean, a afirmat, marți, că rezultatul alegerilor din Ungaria confirmă direcția proeuropeană a întregii regiuni. 'Eu cred că e un rezultat care con
Abrudean: Scenariul unui guvern minoritar - nu e de dorit; președintele are legitimitatea și atribuțiile să medieze
Președintele Senatului, Mircea Abrudean, a declarat, marți, că scenariul unui guvern minoritar este ultimul care ar fi de dorit, pentru că ar accentua și mai mult instabilitatea politică. În opinia sa, președintele Nicușor Dan poate interveni pentru menținerea actualei coaliții, având legitimitatea necesară și atributele constituționale să medieze.
Sibiu: Tinerii de 16 ani ar putea merge la psiholog fără acordul părinților (proiect USR)
Senatorul USR Sibiu, Ruxandra Cibu Deaconu, a anunțat, miercuri, că lucrează la o modificare legislativă prin care tinerii care au împlinit 16 ani să poată merge singuri la psiholog, fără acordul părinților. 'Lucrez la o modificare legislativă prin care tinerii care au împlinit 16 ani să poată accesa consiliere psihologică fără acord parental.
Camera Deputaților/Mihail Neamțu: Nu există viitor pentru AI dacă nu ai o infrastructură energetică
Președintele Comisiei de cultură din Camera Deputaților, Mihail Neamțu, a declarat pentru AGERPRES că inteligența artificială nu are viitor fără o infrastructură energetică solidă, subliniind că energia reprezintă astăzi cea mai mare problemă atât pentru România, cât și pentru Europa. Mihail Neamțu a fost gazda evenimentului
Camera Deputaților/Se instituie ziua de 24 iunie ca 'Ziua Sătmarului'
Plenul Camerei Deputaților a adoptat miercuri un proiect de lege care stabilește data de 24 iunie drept 'Ziua Sătmarului'. 'Se instituie ziua de 24 iunie ca 'Ziua Sătmarului'. Cu prilejul 'Zilei Sătmarului', autoritățile administrației publice centrale și locale, instituțiile publice de cultură din țară și străinătate, precum și org
Camera Deputaților/Ungureanu (USR): Cer guvernului să aducă la lumină toate contractele privind dosarele vaccinării
Deputatul USR Emanuel Ungureanu a solicitat guvernului să prezinte public toate contractele și toate ședințele secretizate referitoare la dosarele vaccinării anti-COVID. 'Astăzi am un mesaj foarte clar către domnul Bolojan și către guvernul țării noastre - să aducă la lumină toate contractele, toate ședințele secretizate de guvern în
Deputații au modificat ordonanța privind guvernanța corporativă a întreprinderilor publice în privința cheltuielilor cu transportul, diurna și cazarea
Cheltuielile cu reprezentarea, transportul, diurna și cazarea administratorilor și directorilor întreprinderilor publice ale căror acțiuni sunt admise la tranzacționare, realizate în scopul exercitării mandatelor, nu reprezintă beneficii sau avantaje, prevede un proiect de lege adoptat miercuri de plenul Camerei Deputaților. Deputa
Gorghiu: Un proiect necesar pentru lupta împotriva violenței domestice - respins în Senat cu concursul extremiștilor; îl redepun
Deputatul PNL Alina Gorghiu a anunțat, miercuri, că va redepune în Parlament proiectul de lege care permitea Consiliului Național al Audiovizualului să emită recomandări privind difuzarea unor anunțuri de interes public, după ce acesta a fost respins de Senat în calitate de for decizional. 'Mobilizarea slabă a senatorilor, dubl

