Moţiunea de cenzură 'Guvernul Orban/PNL - privatizarea democraţiei româneşti' - dezbătută şi votată miercuri în Parlament
Senatul şi Camera Deputaţilor, reunite în şedinţă comună, vor dezbate şi vota miercuri moţiunea de cenzură intitulată "Guvernul Orban/PNL - privatizarea democraţiei româneşti", semnată de 208 parlamentari, iniţiată de social-democraţi după ce, săptămâna trecută, Executivul şi-a angajat răspunderea pe proiectul privind alegerea primarilor în două tururi de scrutin.
Moţiunea a fost citită luni în plenul reunit al Parlamentului de către deputatul PSD Daniel Suciu.
Potrivit Regulamentului Parlamentului, moţiunea de cenzură se prezintă în şedinţa comună a celor două Camere în cel mult cinci zile de la data depunerii.
Dezbaterea moţiunii de cenzură are loc după trei zile de la data când a fost prezentată în şedinţa comună a celor două Camere.
"Conform evaluării noastre actuale, nu există numărul necesar de voturi, chiar dacă PSD este normal că încearcă să creeze această percepţie publică. Sigur că vom vedea, nu mai avem mult de aşteptat şi vom vedea ce se va întâmpla mâine, noi suntem pregătiţi pentru orice eventualitate. Căderea moţiunii înseamnă continuarea activităţii Guvernului şi ambiţia de a pune în practică toate măsurile benefice incluse în programul de guvernare. În cazul în care se va aduna numărul de voturi necesare pentru adoptarea moţiunii de cenzură, sigur că ne ducem spre anticipate", a declarat, marţi, prim-ministrul Ludovic Orban.
Liderul interimar al social-democraţilor, Marcel Ciolacu, preşedintele Camerei Deputaţilor, a afirmat că sunt suficiente voturi pentru a trece moţiunea de cenzură.
"Avem suficiente voturi (pentru a trece moţiunea de cenzură - n.r.), înseamnă că avem mai mult de 233", a precizat, tot marţi, Marcel Ciolacu.
Pentru a trece moţiunea de cenzură este nevoie de voturile favorabile a 233 de parlamentari.
Iniţiatorii moţiunii de cenzură arată că Guvernul Orban trebuie demis de urgenţă atât pentru că schimbarea sistemului electoral în prag de alegeri încalcă standardele europene, cât şi pentru că adoptarea acestor modificări s-a făcut în mod unilateral, fără consultare şi dezbatere, prin angajarea răspunderii de către partidul aflat la putere.
"Cu fiecare angajare de răspundere, ordonanţă după ordonanţă, Guvernul PNL vrea să demonstreze tuturor că este groparul democraţiei româneşti! V-am avertizat public, în repetate rânduri, că există o linie roşie peste care nu se poate trece şi că modificarea legilor electorale cu atât de puţin timp înainte de alegeri este un abuz de democraţie. Aţi ignorat cu bună ştiinţă toate aceste avertismente, aţi călcat în picioare normele constituţionale şi aţi trecut cu tancul peste standardele europene doar pentru a vă satisface setea electorală de putere! Curtea Constituţională v-a spus deja, prin cele două decizii din 29 ianuarie 2020, că mergeţi pe un drum greşit. Că este un abuz de putere să vii cu angajări de răspundere pe proiecte aflate deja în procedură parlamentară. Că PNL încalcă grav Legea fundamentală! Domnule Orban, aţi deschis o cutie a Pandorei care poate avea repercusiuni tragice pe viitor asupra tuturor românilor. Regulile democratice nu sunt facultative!", susţin semnatarii moţiunii.
Aceştia consideră că decizia de a modifica legislaţia electorală cu patru luni înainte de alegeri aruncă România la marginea Europei.
"Nu poţi să fii la putere şi să modifici legea electorală din interes conjunctural, cu câteva luni înainte de alegeri, pentru a-ţi crea un avantaj propriu. Este un abuz de putere evident. Un abuz care încalcă în mod flagrant Constituţia României şi standardele de bună practică definite de Comisia de la Veneţia şi împărtăşite de toate statele membre ale Uniunii Europene. Niciunul dintre dumneavoastră nu cred că îşi doreşte să fie părtaşul unui asemenea abuz. Problema principală nu e dacă alegerile sunt într-un singur tur, în două tururi sau în zece. Discuţii privind modificarea legislaţiei electorale se pot realiza, dar nu aşa, încălcând toate normele, cutumele legislative. Nouă nu ne e frică de alegeri, cei care schimbă legea cu patru luni înainte de scrutin sunt cei care cred că, dacă nu schimbă regulile, vor avea o problemă, dar acesta nu este un argument democratic. Aşadar, stimaţi colegi, având în vedere dorinţa PNL de a privatiza democraţia din România, vă rog să susţineţi această moţiune de cenzură! Drumul României nu este spre est. Nu-i lăsaţi să ducă România pe acel drum!", se mai arată în textul moţiunii de cenzură.
Conform Constituţiei, Guvernul îşi poate angaja răspunderea în faţa Camerei Deputaţilor şi a Senatului, în şedinţă comună, asupra unui program, a unei declaraţii de politică generală sau a unui proiect de lege. Guvernul este demis dacă, după asumarea răspunderii, se depune moţiune de cenzură şi aceasta este adoptată. Dacă Executivul nu a fost demis, proiectul de lege prezentat, modificat sau completat, după caz, cu amendamente acceptate de Guvern, se consideră adoptat. AGERPRES/(AS - autor: Andreea Rotaru, editor: Florin Marin, editor online: Irina Giurgiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Csoma Botond: Dacă PSD își retrage miniștrii, trebuie să reluăm discuțiile de la zero
Liderul deputaților UDMR, Csoma Botond, a declarat, luni, că, în situația în care PSD își retrage miniștrii din guvern, discuțiile trebuie reluate de la zero și nu mai pot fi legate 'de o singură persoană'. Potrivit acestuia, cu toate tensiunile, 'logic' și 'rațional' ar fi să se continue cu aceeași formulă și cu aceea
Abrudean: E complicat să fie de acord PNL cu propunerea PSD de interzicere a vânzării activelor statului la companii strategice
Președintele Senatului, Mircea Abrudean, a declarat luni că PNL nu susține proiectul depus de PSD privind interzicerea vânzării activelor statului la companii strategice de interes național până la 31 decembrie 2027. 'Trebuie să avem în vedere mai multe aspecte aici. PNL, prin premierul Bolojan și prin Guvernul pe care îl conduce, a
Zamfir: Proiectul de lege privind interzicerea vânzării activelor statului la companii strategice - responsabil și necesar
Liderul senatorilor PSD, Daniel Zamfir, a anunțat, luni, că a depus, în procedură de urgență, un proiect care prevede interzicerea vânzării activelor statului la companii strategice de interes național până la 31 decembrie 2027, deoarece nu ar fi un moment potrivit pentru un asemenea demers în actualul context geopolitic.
Zamfir (PSD): Depunerea unei moțiuni de cenzură de către PSD e un fapt posibil
Liderul senatorilor PSD, Daniel Zamfir, a declarat luni că dacă premierul Ilie Bolojan nu va ține cont că Guvernul și-a pierdut majoritatea și nu poate funcționa fără o majoritate parlamentară, depunerea unei moțiuni de cenzură de către PSD e un fapt posibil. 'Astăzi, Partidul Social Democrat va lua decizia. Este previzibilă. (...) Dacă do
Florin Roman: Ilie Bolojan nu are de ce să accepte demisia cerută de Grindeanu; piromanul NORDIS dă foc României
București, 16 apr /Agerpres/ - Deputatul PNL Florin Roman a susținut, joi, că România este aruncată în instabilitate politică de președintele PSD, Sorin Grindeanu, subliniind că premierul Ilie Bolojan nu are de ce să accepte demisia cerută de acesta. 'România este aruncată în instabilitate politică de arogantul premier NORDIS al PSD
Abrudean: Cea mai mare vulnerabilitate a unei țări este cearta internă
Președintele Senatului, Mircea Abrudean, a evidențiat importanța stabilității politice, care înseamnă 'predictibilitate și încredere', România având nevoie de un parteneriat 'stabil între stat și cetățean'. 'Liniștea nu este un lux, este o strategie de dezvoltare. În aprilie 2026, România are nevoie
Abrudean: Rezultatul alegerilor din Ungaria - confirmă direcția proeuropeană a întregii regiuni
Președintele Senatului, Mircea Abrudean, a afirmat, marți, că rezultatul alegerilor din Ungaria confirmă direcția proeuropeană a întregii regiuni. 'Eu cred că e un rezultat care con
Abrudean: Scenariul unui guvern minoritar - nu e de dorit; președintele are legitimitatea și atribuțiile să medieze
Președintele Senatului, Mircea Abrudean, a declarat, marți, că scenariul unui guvern minoritar este ultimul care ar fi de dorit, pentru că ar accentua și mai mult instabilitatea politică. În opinia sa, președintele Nicușor Dan poate interveni pentru menținerea actualei coaliții, având legitimitatea necesară și atributele constituționale să medieze.
Sibiu: Tinerii de 16 ani ar putea merge la psiholog fără acordul părinților (proiect USR)
Senatorul USR Sibiu, Ruxandra Cibu Deaconu, a anunțat, miercuri, că lucrează la o modificare legislativă prin care tinerii care au împlinit 16 ani să poată merge singuri la psiholog, fără acordul părinților. 'Lucrez la o modificare legislativă prin care tinerii care au împlinit 16 ani să poată accesa consiliere psihologică fără acord parental.
Camera Deputaților/Mihail Neamțu: Nu există viitor pentru AI dacă nu ai o infrastructură energetică
Președintele Comisiei de cultură din Camera Deputaților, Mihail Neamțu, a declarat pentru AGERPRES că inteligența artificială nu are viitor fără o infrastructură energetică solidă, subliniind că energia reprezintă astăzi cea mai mare problemă atât pentru România, cât și pentru Europa. Mihail Neamțu a fost gazda evenimentului
Camera Deputaților/Se instituie ziua de 24 iunie ca 'Ziua Sătmarului'
Plenul Camerei Deputaților a adoptat miercuri un proiect de lege care stabilește data de 24 iunie drept 'Ziua Sătmarului'. 'Se instituie ziua de 24 iunie ca 'Ziua Sătmarului'. Cu prilejul 'Zilei Sătmarului', autoritățile administrației publice centrale și locale, instituțiile publice de cultură din țară și străinătate, precum și org
Camera Deputaților/Ungureanu (USR): Cer guvernului să aducă la lumină toate contractele privind dosarele vaccinării
Deputatul USR Emanuel Ungureanu a solicitat guvernului să prezinte public toate contractele și toate ședințele secretizate referitoare la dosarele vaccinării anti-COVID. 'Astăzi am un mesaj foarte clar către domnul Bolojan și către guvernul țării noastre - să aducă la lumină toate contractele, toate ședințele secretizate de guvern în
Deputații au modificat ordonanța privind guvernanța corporativă a întreprinderilor publice în privința cheltuielilor cu transportul, diurna și cazarea
Cheltuielile cu reprezentarea, transportul, diurna și cazarea administratorilor și directorilor întreprinderilor publice ale căror acțiuni sunt admise la tranzacționare, realizate în scopul exercitării mandatelor, nu reprezintă beneficii sau avantaje, prevede un proiect de lege adoptat miercuri de plenul Camerei Deputaților. Deputa
Gorghiu: Un proiect necesar pentru lupta împotriva violenței domestice - respins în Senat cu concursul extremiștilor; îl redepun
Deputatul PNL Alina Gorghiu a anunțat, miercuri, că va redepune în Parlament proiectul de lege care permitea Consiliului Național al Audiovizualului să emită recomandări privind difuzarea unor anunțuri de interes public, după ce acesta a fost respins de Senat în calitate de for decizional. 'Mobilizarea slabă a senatorilor, dubl
Camera Deputaților/Sprijin psihologic gratuit pentru părinții și tutorii legali ai copiilor cu Down sau cu tulburări autiste
Deputații au adoptat, miercuri, cu majoritate de voturi, o propunere legislativă care completează Legea nr. 95/2006, introducând măsuri de sprijin psihologic destinate părinților și tutorilor legali ai copiilor cu sindrom Down sau cu tulburări din spectrul autist decontate integral din fondurile sistemului de asigurări sociale de sănătate.


