logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Cameră: Trei proiecte de modificare a legilor Justiţiei - termen de dezbatere depăşit, fiind adoptate tacit

Imagine din galeria Agerpres

 propuneri legislative de modificare a legilor Justiţiei, iniţiate de deputatul PSD Cătălin Rădulescu, au depăşit termenul de dezbatere, fiind considerate adoptate tacit de Camera Deputaţilor.

Din punct de vedere procedural, adoptarea tacită a acestor proiecte urmează să fie citită în plenul Camerei Deputaţilor pentru a fi trimise la Senat, care este for decizional. Termenul limită de dezbatere pentru aceste trei proiecte a fost 7 mai.

Una dintre iniţiativele legislative vizează modificarea legii privind organizarea judiciară şi prevede că apelul la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie soluţionat de completul de 5 judecători nu va putea fi declarat decât în favoarea inculpaţilor. "Completele de 5 judecători soluţionează apelurile şi cererile în cauzele judecate în prima instanţă de Secţia penală a ÎCCJ şi judecă şi alte cauze date în competenţa lor prin lege, precum şi ca instanţă disciplinară. Apelul nu poate fi declarat decât în favoarea inculpatului", se precizează în proiect.

O altă propunere legislativă care trece tacit modifică legea privind Consiliul Superior al Magistraturii şi prevede că "inspectorii din cadrul Inspecţiei Judiciare sunt numiţi în funcţie de inspectorul-şef în urma unui concurs, pentru un mandat de 9 ani, dintre judecătorii şi procurorii care au o vechime de cel puţin 12 ani în magistratură, care au cel puţin grad de curte de apel sau parchet de pe lângă curte de apel şi au avut calificativul 'foarte bine' în ultimele trei evaluări".

Cea de-a treia propunere legislativă se referă la modificarea Statutului judecătorilor şi procurorilor şi vizează introducerea Senatului în procedura de numire a procurorilor de rang înalt, în locul preşedintelui României.

"Preşedintele, vicepreşedintele şi preşedinţii de secţii ai Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie sunt numiţi de către Senatul României, la propunerea ministrului Justiţiei, cu avizul Consiliului Superior al Magistraturii, dintre judecătorii Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie care au funcţionat la această instanţă cel puţin 5 ani, desemnaţi de Adunarea Generală a Judecătorilor de la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie. Revocarea din funcţie a preşedintelui, a vicepreşedintelui sau a preşedinţilor de secţii ai Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie se face de către Senatul României, la propunerea ministrului Justiţiei, cu avizul Consiliului Superior al Magistraturii", prevede proiectul.

De asemenea, "procurorul general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte, prim-adjunctul şi adjunctul acestuia, procurorul general al Parchetului Naţional Anticorupţie, adjuncţii acestuia, procurorii şefi de secţie ai acestor parchete, precum şi procurorul şef al Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism şi adjuncţii acestora sunt numiţi de Senatul României, la propunerea ministrului Justiţiei, cu avizul CSM, dintre procurorii care au o vechime minimă de 16 ani în funcţia de judecător sau procuror pentru procurorii generali şi procurorii şefi şi o vechime de 14 ani în funcţia de judecător sau procuror pentru adjuncţii acestora şi procurorii şefi de secţie, pe o perioadă de 4 ani, fără posibilitatea reînvestirii", mai prevede textul, precizându-se că revocarea acestora se face tot de către Senat, la propunerea ministrului Justiţiei, cu avizul CSM.

Deputatul USR Stelian Ion a atras atenţia, luni, în plenul Camerei, că aceste proiecte importante, care conţin "prevederi foarte grave", au fost trecute tacit, fiind "puse pe sub uşă".

"Pe ordinea de zi figurează 3 proiecte ale Justiţiei, altele decât cele discutate în Comisia specială. Din păcate, Biroul permanent nu a avut grijă de această chestiune şi a trimis aceste proiecte Comisiei juridice în condiţiile în care Comisia specială era sesizată în fond. Ele nu au fost discutate şi au trecut tacit de Camera Deputaţilor şi conţin prevederi foarte grave. (...) Chestiuni foarte grave sunt puse pe sub uşă", a spus Stelian Ion. AGERPRES/(AS - autor: Alina Novăceanu, editor: Georgiana Tănăsescu, editor online: Anda Badea)

Afisari: 48

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Viata Parlamentara 19-06-2026 20:03

Ionel Bogdan (PNL): Toate prevederile statutare au fost respectate întocmai

Deputatul Ionel Bogdan a declarat, vineri, că au fost respectate prevederile statutare pentru convocarea Congresului extraordinar al PNL și depunerea candidaturilor pentru conducerea partidului. Precizările au venit în urma acțiunii deschise la Tribunalul Ilfov de 16 parlamentari liberali prin care se solicită suspendarea a două decizii luate de BPN al P

Viata Parlamentara 18-06-2026 04:59

Adrian Veștea depune joi, la Parlament, programul de guvernare și lista miniștrilor

Premierul desemnat, Adrian Veștea, urmează să depună joi, la Parlament, programul de guvernare și lista noului Cabinet. Miercuri, într-o postare pe Facebook, Veștea afirma că se află în etapa finală de definitivare a programului de guvernare, precizând că fie

Viata Parlamentara 17-06-2026 17:43

Deputatul Raluca Turcan (PNL Sibiu): Guvernul Veștea ar putea trece doar cu voturile AUR

Președintele PNL Sibiu, deputatul Raluca Turcan, a declarat, miercuri, că un guvern condus de premierul desemnat Adrian Veștea ar putea fi învestit doar cu sprijinul AUR, în condițiile în care PNL, USR și UDMR nu susțin această formulă de guvernare. Turcan a afirmat, într-o postare pe pagina sa de Facebook, că respinge categoric posibil

Viata Parlamentara 17-06-2026 15:39

Diana Stoica (USR): Suntem invadați de săli de jocuri de noroc; copiii ajung să le considere o activitate normală

Liderul deputaților USR, Diana Stoica, a evidențiat miercuri, la dezbaterea 'Scutul digital al copilăriei', necesitatea limitării numărului de săli de jocuri de noroc, întrucât copiii ajung să le perceapă ca pe o activitate normală. Ea a menționat că cele 12 proiecte din pachetul legislativ denumit 'Fără păcănele', inițiate în

Viata Parlamentara 17-06-2026 15:04

Kelemen Hunor spune că o variantă de Guvern minoritar ar putea fi PNL - USR - UDMR

Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat miercuri că a discutat cu liderii PNL și ai USR despre variante de guvern minoritar, una dintre ele fiind PNL - USR - UDMR. 'Nu ne-a oferit nimic Bolojan, nu ne-a oferit nimic Grindeanu, nu ne-a oferit nimic Veștea. Deci nu așa se discută. (...) Am discutat cu domnul Bolojan și cu domnul Fritz așa cum discutăm a

Viata Parlamentara 17-06-2026 14:18

Senat: Măsuri pentru digitalizarea domeniului cercetare-dezvoltare și inovare (proiect adoptat)

Senatul a adoptat, miercuri, proiectul privind digitalizarea domeniului cercetare-dezvoltare și inovare (CDI), care prevede, între altele, înființarea unui punct unic electronic de contact pentru apelurile și competițiile vizând aceste proiecte finanțate din fonduri publice, precum și a Observatorului de Cercetare, Dezvoltare și Inovare pentru elabor

Viata Parlamentara 17-06-2026 14:04

UPDATE Kelemen Hunor: UDMR nu va vota pentru Guvernul Veștea; parlamentarii nu vor fi prezenți în sală

Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a anunțat miercuri că parlamentarii formațiunii nu vor susține o eventuală învestire a Guvernului Veștea. 'Decizia noastră a fost să nu susținem învestirea Guvernului. Deci nu vom vota Guvernul, în momentul în care vor apărea această listă și programul de guvernare. A fost o decizie cu o singură abț

Viata Parlamentara 16-06-2026 22:15

Veștea: Voi merge până la capăt, depunem lista la Parlament și programul de guvernare în cursul zilei de mâine

Premierul desemnat Adrian Veștea a anunțat, marți seară, că miercuri va depune la Parlament programul de guvernare și lista de miniștri, subliniind că printre aceștia se vor regăsi reprezentanți ai 'PNL, PSD și din zona tehnocrată'. El a făcut precizările la postul România TV, întrebat fiind dacă își va depune mandatu

Viata Parlamentara 15-06-2026 18:20

Senat: Notarii publici - incluși în categoria persoanelor protejate prin incriminarea faptei de ultraj judiciar

Senatul a adoptat, luni, în plen, propunerea de modificare a art. 279 din Codul penal prin care notarii publici sunt incluși în categoria persoanelor protejate prin incriminarea faptei de ultraj judiciar. În art. 279, alin 2 din Codul penal se prevede că 'săvârșirea unei infracțiuni împotriva unui judecător sau procuror ori &i

Viata Parlamentara 15-06-2026 17:32

Blaga spune că președintele a încercat preluarea abuzivă a PNL: Nu e nicio scindare

Senatorul PNL Vasile Blaga, fost președinte al partidului, a declarat luni, înaintea ședinței BPN al PNL, că președintele Nicușor Dan încearcă să preia abuziv controlul Partidului Național Liberal, menționând că nu este nicio scindare a partidului. 'Avem ședință. Deciziile le vom avea înăuntru, dar nu prea am mai văzut situații ca c

Viata Parlamentara 15-06-2026 17:27

Camera Deputaților/ Momente de reculegere și dezbateri în memoria lui Mihai Eminescu și a victimelor mineriadei

Deputații au păstrat, luni, un moment de reculegere în memoria poetului național Mihai Eminescu, la împlinirea a 137 de ani de la trecerea sa în eternitate. 'Astăzi, 15 iunie, vă invit să păstrăm un moment de reculegere în memoria poetului nostru național Mihai Eminescu. Prin acest gest solemn ne exprimăm profunda recunoștință față

Viata Parlamentara 15-06-2026 16:49

Camera Deputaților/ Grindeanu consideră că președintele n-a încălcat Constituția

Președintele Camerei Deputaților, Sorin Grindeanu, liderul PSD, consideră că președintele Nicușor Dan n-a încălcat Constituția prin nominalizarea lui Adrian Veștea ca prim-ministru. Întrebat la Parlament dacă ar fi bun Adrian Veștea pentru funcția de premier, Grindeanu a răspuns: 'Să vedem, urmare a discuțiilor'. El a adăugat

Viata Parlamentara 15-06-2026 16:11

Andrei Baciu (PNL): Sunt sigur că Adrian Veștea ar fi un prim-ministru foarte bun

Deputatul PNL Andrei Baciu consideră că, într-o perioadă în care România are nevoie mai mult de competență și echilibru decât de conflicte, Adrian Veștea ar fi un prim-ministru 'foarte bun'. El a susținut, luni, într-o

Viata Parlamentara 15-06-2026 15:07

Camera Deputaților/ Csoma Botond (UDMR): Dorim să aflăm ce poziție va avea PNL

UDMR n-a luat încă o decizie dacă va susține sau nu Cabinetul Veștea și așteaptă să vadă ce va hotărî PNL, a declarat, luni, liderul deputaților Uniunii, Csoma Botond. 'Ieri, în ședință, n-am luat o decizie în acest sens. Dorim să aflăm ce poziție va avea Partidul Național Liberal după ședința de astăzi, pentru că totuși domnul Veșt

Viata Parlamentara 15-06-2026 14:02

Alina Gorghiu: Conflictul nu rezolvă criza politică, o adâncește; un dialog Bolojan - Veștea este necesar și util

Deputatul Alina Gorghiu, membru al Biroului Executiv al PNL, a anunțat luni că a primit de la primarii din județul Argeș un mandat de susținere a premierului desemnat Adrian Veștea, subliniind că trebuie să existe o 'discuție pe fond' în partid dacă se merge pe linia liberal-conservatoare sau pe cea progresistă. 'Astăzi am primit, alături de