Discuţii în Senat pe marginea cazului polonez; Băsescu: România a cedat din suveranitatea sa aderând la UE
Preşedintele Senatului, Călin Popescu-Tăriceanu, a afirmat joi că nu doreşte să comenteze deciziile Parlamentului de la Varşovia, dar a spus că Polonia este o ţară pentru care are toată admiraţia, în timp ce senatorul PMP Traian Băsescu a susţinut că atunci când România a intrat în Uniunea Europeană a cedat din suveranitatea sa.
Discuţiile au început după ce senatorul Radu Mihail (USR) a declarat că, în cazul în care majoritatea va "forţa trecerea pachetului de legi ale justiţiei", Comisia Europeană ar putea face şi în cazul României un anunţ similar celui referitor la Polonia, unde a identificat încălcări grave ale unor aspecte care ţin de independenţa justiţiei şi a statului de drept.
"Noi nu dorim ca ţara noastră să intre în rândul ţărilor iliberale, cum ar fi Polonia sau Ungaria, ţări pe care oficiali de la Bucureşti, inclusiv din conducerea Senatului, le curtează acerb", a spus el.
Preşedintele Senatului, Călin Popescu-Tăriceanu (ALDE), a declarat că Polonia este o ţară care merită toată admiraţia, "pentru că ştie să îşi respecte valorile, tradiţiile, independenţa şi suveranitatea".
"Nu am să fac comentarii în legătură cu ce decide Polonia şi, în mod suveran, Parlamentul. O să vă spun ceea ce mă preocupă pe mine, în calitate de senator şi cetăţean român. Vreau ca în Senatul României să nu mai aud astfel de luări de cuvânt din partea unor tineri parlamentari, tineri în sensul prezenţei în Parlament, care fac dovada faptului că trăiesc în România aproape degeaba, ei nu văd ce proporţii a luat în România statul represiv, nu văd ceea ce s-a întâmplat în ultimii ani cu justiţia din România, care a fost călcată în picioare. Independenţa ei a rămas numai pe hârtie. Care este independenţa justiţiei atunci când serviciile intervin în derularea actului de justiţie şi în curţile care fac justiţia? Nu mă refer la procurori", a precizat el.
Tăriceanu a susţinut că USR doreşte să menţină în România "aceeaşi frăţie nenorocită care a distrus ţara şi justiţia".
"Aceasta este justiţia pe care dumneavoastră o apăraţi? Sunt absolut decepţionat de acest lucru, mă mir de astfel de luări de poziţie. În loc să aud din partea unui partid care s-a făcut ecoul cetăţenilor şi care ar fi trebuit să preţuiască mai mult decât orice valorile liberale, adică drepturile şi libertăţile cetăţenilor, şi să le pună pe primul plan, văd că în continuare doriţi să menţineţi în România aceeaşi frăţie nenorocită care a distrus ţara şi justiţia şi încrederea în ea, între servicii, între aparatul represiv, instituţiile de forţă ale statului. Nu acesta este modelul de democraţie liberală europeană pe care cu toţi ne-o dorim şi la care cu toţii aspirăm. Nu acesta este modelul cu care am intrat în Uniunea Europeană", a afirmat el.
Senatorul Traian Băsescu (PMP) a subliniat că, atunci când România a intrat în UE, a cedat din suveranitatea sa.
"Avem capitolul 3 din Tratat, care dă o listă întreagă de domenii în care Bruxelles este suveran şi nu statul naţional. Încurajarea naţionalismului este distrugerea UE. Nu mai suntem suverani în sensul clasic al cuvântului de când am intrat în UE", a precizat el.
Călin Popescu-Tăriceanu a subliniat că nu face parte "din acea categorie de naţionalişti care duce naţionalismul pe primul plan", dar că suveranitatea Parlamentului nu poate fi contestată.
"Dar nu vorbim de suveranitate, ci vorbim despre altceva, despre alte valori, vorbim despre statul de drept. Revenirea la statul de drept, nu la ceea ce se numea odinioară statul de drept în perioada comunistă, când discutam despre întărirea legalităţii socialiste. Ce însemna legalitatea socialistă? Forţa instituţiilor care bineînţeles că nu aveau niciun respect pentru drepturile cetăţenilor. Eu ceea ce vorbesc azi este necesitatea protejării drepturilor şi libertăţilor cetăţeneşti care este o valoare fundamentală nu numai pentru România, dar pentru întreaga UE. Stă la baza construcţiei UE. Vreau ca România să fie nu numai membră teoretic a UE, ci membri de facto şi în profunzimea valorilor. Nu să ne fălim că suntem membri şi facem în România un fel de creaţie care seamănă mai mult cu ceea ce vedem în Rusia învecinată. Ce s-a întâmplat în România în ultimii ani nu este stat de drept", a declarat el.
Senatorul social-democrat Gabriela Creţu, preşedinte al Comisiei pentru afaceri europene, a spus că a observat în ultimele zile o instrumentalizare a UE şi a valorilor sale "pentru interese de partid". Ea a subliniat că acest lucru face rău României.
"Noi am validat inclusiv propunerea Preşedinţiei pentru Livia Stanciu, faţă de care puteam avea mari dubii că iubeşte democraţia. În Polonia, de exemplu, au fost anulate cinci nominalizări la Curtea Constituţională şi făcute alte nominalizări - lucruri brutale, absolut de intervenţie în sistemul puterilor în stat, în genere", a declarat ea.
Radu Mihail a dorit să dea o replică, apreciind că a fost agresat verbal prin declaraţia că ar trăi în România "degeaba". "Aş vrea să vă spun că am ales să trăiesc în România după ce am fost în exil 16 ani, pentru că oameni ca acela care a rostit aceste cuvinte calcă în picioare drepturile cetăţenilor români, se preocupă de interesul personal şi încearcă să schimbe legile justiţiei pentru interesul personal al lui şi al unei clici. Aşa că nu trăiesc degeaba în România, de aia am venit în România şi vom face acest lucru dacă vrea sau dacă nu vrea acest domn care îmi spune că nu vrea să ne mai audă. Domnule Tăriceanu, o să ne auziţi şi azi, şi mâine, şi peste zece ani fără nicio problemă. Va veni vremea şi nu foarte târziu când ne veţi cere cuvântul de pe banca Opoziţiei, dacă nu cumva veţi fi în alt loc", a precizat el. AGERPRES/(A - autor: Irinela Vişan, editor: Andreea Rotaru, editor online: Gabriela Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Program de guvernare/ Atingerea până în 2030 pentru Educație a țintei de 15% din bugetul general consolidat
Atingerea până în 2030 a țintei de alocare a 15% din bugetul general consolidat pentru Educație și până la 1% pentru Cercetare, reprezintă obiective ale Guvernului Veștea, potrivit programului de guvernare depus duminică la Parlament. 'România trebuie să pregătească și să transfere prin educație cele opt competențe-
Program de guvernare/ Creșterea capacității de analiză integrată a datelor operative pentru anticiparea amenințărilor (Afaceri Interne)
Creșterea capacității de analiză integrată a datelor operative, care va integra informațiile provenite de la Poliție, Jandarmerie, Poliție de Frontieră, IGI și ISU, pentru anticiparea amenințărilor și intervenții coordonate, în special în zonele cu risc criminogen, porturile și regiunea Mării Negre este una dintre măsurile prevăzute în Programul de
Program de guvernare/ Creșterea graduală a cheltuielilor de apărare și consolidarea posturii de pilon de stabilitate la Marea Neagră
Creșterea graduală a cheltuielilor de apărare cu până la 5% din PIB conform evoluțiilor mediului de securitate și deciziilor la nivelul NATO și UE - din care 3,5% din PIB pentru cheltuieli de bază în apărare și 1,5% pentru cheltuieli conexe și investiții cu impact mai larg în domeniul apărării, precum și consolidarea posturii de pilon de securitate
Program de guvernare/ Consolidarea triadei strategice: parteneriatul cu SUA, NATO și UE - prioritate în politica externă
Consolidarea triadei strategice - parteneriatul strategic cu Statele Unite ale Americii, creșterea relevanței în NATO, promovarea intereselor și posturii României în Uniunea Europeană - reprezintă o prioritate a Guvernului Veștea în domeniul Afacerilor Externe, potrivit programului de guvernare depus la Parlament. '
Program de guvernare/ Sănătate: Acces echitabil la servicii; o nouă politică de preț a medicamentelor
Creșterea performanței spitalelor, a bazei de plătitori la Casa Naționale de Asigurări (CNAS), creșterea ponderii medicamentelor generice, eficientizarea direcțiilor de sănătate publică și reorganizarea centrelor de transfuzie sanguină se numără printre măsurile de reformă propuse în capitolul 'Sănătate' al programul de guvernare al premierului desemnat
Oana Țoiu (USR): Nu vom vota Guvernul Veștea
România are nevoie de un guvern serios, nu de orice guvern, a declarat duminică ministrul interimar al Afacerilor Externe, Oana Țoiu, care anunță că USR nu votează Cabinetul Veștea. ''Am primit tocmai acum, în toiul nopții, la Parlament,
PNL: Persoanele care figurează pe lista de miniștri în Guvernul Veștea se situează în afara partidului
Partidul Național Liberal nu este parte a Guvernului Veștea și nu își asumă responsabilitatea politică pentru programul de guvernare propus, au transmis reprezentanții PNL. ''Partidul Național Liberal a luat act de
Program de guvernare/ Secții specializate pentru mediul de afaceri, digitalizarea instanțelor - priorități în Justiție
Reevaluarea legislației privind incriminarea evaziunii fiscale, pentru o mai eficientă combatere a acestui fenomen ilicit, reevaluarea legislației privind salarizarea personalului din sistemul de justiție care să prevină procesele și calculul diferențiat al salariilor, secții specializate pentru mediul de afaceri, începând cu cele 15 municipii în ca
UPDATE Premierul desemnat Adrian Veștea a depus la Parlament lista Cabinetului și programul de guvernare
Premierul desemnat Adrian Veștea a depus, duminică, la Parlament, lista Cabinetului și programul de guvernare pe care le propune. Lista Cabinetului este: *Adrian Veștea - prim-ministru *Marian Neacșu - vicepremier, ministru al Afacerilor Interne (PSD)
Fifor (PSD): Guvernul Veștea va trece; România nu mai poate fi ținută captivă de un interimat prelungit
Deputatul Mihai Fifor, liderul organizației județene PSD Arad, a dat asigurări că Guvernul Adrian Veștea va trece de Parlament și a precizat că programul de guvernare a fost modificat și ajustat în urma solicitărilor social-democraților. ''Cu toată opoziția aproape patologică a lui Ilie Bolojan, Guvernul Adrian Veștea va trece. P
UPDATE PSD susține învestirea guvernului Veștea; își asumă coordonarea a nouă ministere și a SGG
Consiliul Politic Național al PSD a decis, în unanimitate, ca Partidul Social Democrat să participe la formarea unei majorități parlamentare care să susțină un nou Guvern. 'România are nevoie urgentă de un guvern funcțional pentru a opri austeritatea oarbă și pentru a elimina actualul blocaj politic. Decizia PSD vine după o ana
Ionel Bogdan (PNL): Toate prevederile statutare au fost respectate întocmai
Deputatul Ionel Bogdan a declarat, vineri, că au fost respectate prevederile statutare pentru convocarea Congresului extraordinar al PNL și depunerea candidaturilor pentru conducerea partidului. Precizările au venit în urma acțiunii deschise la Tribunalul Ilfov de 16 parlamentari liberali prin care se solicită suspendarea a două decizii luate de BPN al P
Adrian Veștea depune joi, la Parlament, programul de guvernare și lista miniștrilor
Premierul desemnat, Adrian Veștea, urmează să depună joi, la Parlament, programul de guvernare și lista noului Cabinet. Miercuri, într-o postare pe Facebook, Veștea afirma că se află în etapa finală de definitivare a programului de guvernare, precizând că fie
Deputatul Raluca Turcan (PNL Sibiu): Guvernul Veștea ar putea trece doar cu voturile AUR
Președintele PNL Sibiu, deputatul Raluca Turcan, a declarat, miercuri, că un guvern condus de premierul desemnat Adrian Veștea ar putea fi învestit doar cu sprijinul AUR, în condițiile în care PNL, USR și UDMR nu susțin această formulă de guvernare. Turcan a afirmat, într-o postare pe pagina sa de Facebook, că respinge categoric posibil
Diana Stoica (USR): Suntem invadați de săli de jocuri de noroc; copiii ajung să le considere o activitate normală
Liderul deputaților USR, Diana Stoica, a evidențiat miercuri, la dezbaterea 'Scutul digital al copilăriei', necesitatea limitării numărului de săli de jocuri de noroc, întrucât copiii ajung să le perceapă ca pe o activitate normală. Ea a menționat că cele 12 proiecte din pachetul legislativ denumit 'Fără păcănele', inițiate în











