Fotbal - CM 2026: Gabi Balint - Trăim cu speranța din 4 în 4 ani; Hagi trebuie să schimbe un pic mentalitatea de fricoși
Fostul internațional Gabi Balint a declarat, pentru AGERPRES, că România trăiește cu speranța unei calificări la Cupa Mondială din patru în patru ani, dar susține că pentru a ajunge acolo, noul selecționer Gheorghe Hagi trebuie să schimbe ''mentalitatea de fricoși'' de la echipa națională.
''Noi trebuie să trăim cu speranța din patru în patru ani. Dacă moare speranța, ce facem? Acum ne gândim la următoarea ediție. Fiind atât de multe echipe, 48, eu sper că în calificările următoare o să avem mai multe șanse. Eu sper că Gică Hagi va face o treabă bună la echipa națională. Trebuie să schimbe un pic mentalitatea de fricoși, de echipă care se apără în propria treime și mizează doar pe contraatac. Deci să încercăm să atacăm, chiar dacă riscăm, e important să le dăm curaj jucătorilor, să se simtă și ei la nivelul celorlalți. Pentru că de câte ori jucăm cu o echipă superioară ne e o frică de n-ai văzut. Îi vezi că încep să se retragă, ne e teamă, extremele ajung să joace fundași. E clar că trebuie să încercăm să jucăm de la egal la egal cu oricine. Chiar dacă mai pierdem, trebuie schimbată mentalitatea'', a afirmat el.
Foto: (c) CRISTIAN NISTOR / AGERPRES FOTO
''Și dacă nici Gică nu e potrivit ca să schimbe mentalitatea... nu știu cine e. Are atâta experiență în fotbal. Și e așa de pasionat. Te și plictisești când stai cu Gică, numai despre fotbal vorbește, nu vorbește și el de alte lucruri. De asta spun că el e foarte pasionat. Știe fotbal mult, are experiență multă, deci nu cred că îi lipsește ceva acum ca să reușească. Dar calitatea jucătorilor, acolo trebuie să lucreze, să le crească un pic calitatea plecând de la mentalitate'', a adăugat fostul atacant.
Gabi Balint s-a declarat foarte mândru de faptul că a reușit să contribuie la calificarea primei reprezentative la Cupa Mondială din Italia 1990 după o pauză de 20 de ani.
''Nu prea îmi vine să cred că sunt 28 de ani de la Cupa Mondială din Franța, ultima noastră participare. Asta pentru că eu am mai trecut și peste pauza aia de 20 de ani, adică de la Mexic '70 până în Italia '90. Până la urmă a venit nebunia de calificare și mă bucur că am contribuit și eu la ea. Eu tare mult mă mândresc cu chestia asta, că am reușit și eu să pun umărul atunci. Deci acum sunt 28 de ani... e incredibil. Îmi pare rău, mai ales când văd că sunt atâtea alte țări acolo. Pentru că e Mondialul cu 48 de selecționate, cele mai multe de la înființare. Din păcate noi nu am reușit să ne numărăm printre ele'', a menționat el.
Cea mai frumoasă amintire a lui Gabi Balint legată de Cupa Mondială din 1990 rămâne golul înscris împotriva Argentinei lui Diego Armando Maradona în partida încheiată atunci la egalitate, 1-1.
''Pentru un jucător de fotbal să joci la o Cupă Mondială e maximum ce își poate dori. Bine, și Cupa Campionilor Europeni a fost un trofeu extraordinar pentru mine la care eu sincer nici n-am visat, dar Cupa Mondială e maximum. De mic, de când începe să îți placă fotbalul te gândești la echipa națională și să joci cu ea la Cupa Mondială. Asta cred eu că e încununarea unei cariere perfecte de fotbalist. Eu asta am simțit. Mai ales că eu am reușit să și marchez acolo împotriva Argentinei, care era campioana mondială atunci. Categoric golul ăla împotriva Argentinei lui Maradona este cea mai frumoasă amintire a mea de la Cupa Mondială. El a venit după două mari ratări ale mele. Sincer, simțeam că voi marca în acel meci. A fost incredibil, mai ales că m-am bucurat după meci alături de tatăl meu care era prezent acolo. Deci pentru mine a fost exact ce mi-am dorit mai mult și mai mult de la fotbal. Sigur că mi-am încheiat cariera cam prea devreme, dar a fost o carieră plină'', a spus Balint.
Cauzele rezultatelor slabe ale fotbalului românesc din ultimele decenii sunt multiple, consideră fostul internațional.
Foto: NICOLAE BADEA (C) / AGERPRES FOTO
''Eu văd o involuție în fotbalul românesc, mă refer de la perioada anilor '90 la cea de acum. Nu știu de ce s-a ajuns aici. E adevărat că noi am crescut în epoca dureroasă a României, dar era important că atunci nu existau jucători străini în campionat. Ne-am format în condiții destul de slabe, dar nu existau atunci lucrurile astea care iau mințile copiilor, tablete, telefoane și așa mai departe. Noi eram preocupați de joacă toată ziua, de fotbal. Cred că și asta contează, pentru că talente avem, sunt sigur 100%. Cunosc câțiva copii talentați în momentul ăsta. Dar nu știu ce se întâmplă de nu ajung la nivelul celor din Vest. Sunt multe cauze, de la condiții, la nutriție, dar diferența e mult prea mare. Fotbalul acum e prea comercial, tot ce se schimbă în regulament e pentru a crește veniturile, nu pentru a crește spectacolul. E adevărat, sunt și decizii care au crescut numărul de goluri, dar totuși schimbările astea au făcut să fie o prăpastie mare între noi și cei din Vest'', a explicat el.
Numărul mare de meciuri de la această Cupă Mondială poate duce la saturație, este de părere Gabi Balint, care susține că își va alege câteva meciuri mai importante la care să se uite.
''Mărirea numărului de echipe la 48 de la Mondiale ține tot de marketing, de partea financiară. Sunt meciuri mai multe, vin mai mulți bani. Pe de o parte e bine pentru că sunt echipe mai slab cotate care așa au șansa să ajungă acolo, din păcate noi nu am reușit. Pentru Haiti, Iordania sau Curacao este ceva extraordinar să fie acolo, e clar. Mai ales că primesc și bani că au ajuns la Cupa Mondială. Dar eu sincer vă spun nu o să urmăresc toate meciurile, sunt mult prea multe, unele vor fi noaptea, dar o să văd rezumatele. Dacă ne aducem aminte în trecut, erau mai puține meciuri, erau mai importante și toată lumea se uita. Acum există o saturație, pur și simplu sunt prea multe meciuri chiar și pentru cineva înnebunit după fotbal. Nu poți să faci față la atât de multe meciuri. Sunt sigur că lumea o să își aleagă câteva la care o să se uite, altfel ajungi la saturație și nu o să-ți mai placă fotbalul'', a precizat Balint.
Ca fost jucător formației Real Burgos la începutul anilor '90, Gabi Balint speră ca Spania să câștige trofeul suprem anul acesta.
Foto: (c) CONSTANTIN DUMA / AGERPRES FOTO
''Franța este una dintre candidatele la câștigarea trofeului, la fel și Spania. Sigur că e Brazilia, Argentina, apoi și Uruguay, de asemenea Portugalia, care iar e o echipă foarte, foarte bună. Eu cred totuși că o țară europeană va reuși să câștige Cupa Mondială. Sunt mai puternice. Pe Brazilia, deși e întotdeauna una dintre favorite, nu o văd așa de puternică. Eu unul sunt mai apropiat de Spania, am jucat acolo și mă atrage fotbalul din țara asta. Și atunci am zis că la Mondialul ăsta merg pe mâna Spaniei, să vedem ce reușește. Surprize 100% vor fi pentru că mereu au fost la turneele finale. Nu știu, poate Maroc să ajungă destul de sus. Dar nu pot să spun clar pentru că nu prea am urmărit meciuri din calificări ale țărilor cu fotbal mai jos'', a afirmat Balint.
Cupa Mondială FIFA 2026 se dispută în perioada 11 iunie - 19 iulie 2026, fiind organizată în premieră de trei țări gazdă: Statele Unite ale Americii, Canada și Mexic.
Acesta este primul turneu final din istorie extins la un număr record de 48 de echipe participante, față de 32 la edițiile anterioare.
AGERPRES (A, AS-redactor: Marius Țone, editor: Mihai Țenea, editor online: Gabriela Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Fotbal: Clubul CFR Cluj a anunțat aprobarea cererii de intrare în insolvență
Tribunalul Specializat Cluj a aprobat, joi, cererea de deschidere a procedurii de insolvență a clubului de fotbal CFR 1907 Cluj, a anunțat gruparea din Gruia, într-un comunicat publicat pe site-ul său oficial. ''Demersul a fost solicitat de către clubul nostru din dorința de a asigura cadrul legal necesar pentru redresarea financ
Fotbal: Atacantul Arnold Garita, prezentat oficial de FCSB
Atacantul camerunez Arnold Garita este, cu începere de joi, jucătorul echipei de fotbal FCSB, a anunțat clubul bucureștean pe pagina sa de Facebook. Atacantul (31 ani), care are și cetățenia franceză, a efectuat vizita medicală și va purta tricoul cu numărul 14. Garita a mai jucat în România în sezonul 2022-2023, la FC Ar
Tenis: Șase românce s-au calificat în optimi la Bistrița (ITF)
Șase jucătoare române de tenis s-au calificat în optimile de finală ale turneului ITF de la Bistrița (W35), dotat cu premii totale de 30.000 de dolari: Maria Sara Popa (a patra favorită), Cristiana Nicoleta Todoni, Patricia Georgiana Goina, Oana Georgeta Simion, Diana-Ioana Simionescu și Teodora Miron. Două dintre românce vor
Fotbal: Concordia Chiajna, calificată în grupele Cupei României după 5-1 cu Oțelul Galați
Formația de ligă secundă Concordia Chiajna s-a calificat în grupele Cupei României la fotbal, după ce a surclasat-o pe Oțelul Galați cu scorul de 5-1 (2-0), miercuri seara, pe teren propriu, în play-off-ul competiției. Ilfovenii, care sunt printre echipele favorite la promovarea în Superligă, a deschis scorul prin alban
Baschet feminin: România a pierdut din nou la Campionatul European U16
Selecționata României a fost învinsă de Cehia cu scorul de 70-46 (18-6, 22-13, 18-13, 12-14), miercuri seara, la Mioveni, într-un meci pentru locurile 9-16 la Campionatul European de baschet feminin U16 - FIBA U16 EuroBasket 2026 care se desfășoară la Pitești și Mioveni. România a suferit a cincea înfrângere
Fotbal: Filipe Coelho (Universitatea Craiova) - Vrem să scriem din nou istorie
Antrenorul echipei de fotbal Universitatea Craiova, Filipe Coelho, a declarat, miercuri, într-o conferință de presă, că dorește ca formația pe care o pregătește să scrie din nou istorie, joi, cu Ararat-Armenia, și să facă un pas spre faza principală a Europa League. ''Suntem foarte fericiți că am ajuns în această fază a com
Fotbal: Farul Constanța, eliminată din Cupa României
Farul Constanța a ratat calificarea în grupele Cupei României la fotbal, după ce a fost învinsă de FC Bihor cu scorul de 1-0 (1-0), miercuri seara, la Oradea, în play-off-ul competiției. Unicul gol al partidei a fost reușit de Nicu Modan (13). Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a avut nevoie de prelungiri pe
Fotbal: Antrenorul Daniel Pancu (Rapid), suspendat două etape de Comisia de Disciplină a FRF
Antrenorul echipei Rapid București, Daniel Pancu, a fost suspendat două etape de Comisia de Disciplină a Federației Române de Fotbal (FRF), în ședința sa de miercuri, după eliminarea din derby-ul cu Dinamo (0-1), potrivit site-ului Ligii Profesioniste de Fotbal. Totodată, Pancu a fost amendat cu suma de 360 de lei. J
Baschet feminin: România, învinsă clar în optimile Campionatului European U16
Selecționata României a fost învinsă categoric de Letonia, cu scorul de 91-46 (17-13, 31-13, 22-8, 21-12), marți seara, în optimile de finală ale Campionatului European de baschet feminin U16 - FIBA U16 EuroBasket 2026, care se desfășoară la Pitești și Mioveni. Tricolorele au suferit a patra înfrângere în to
Fotbal: Rapid București l-a transferat pe burkinezul Chec Bebel Doumbia
Echipa de fotbal FC Rapid București l-a transferat pe mijlocașul central burkinez Chec Bebel Doumbia, sub formă de împrumut de la Genoa CFC, a anunțat, marți, clubul giuleștean pe site-ul său oficial. Format în fotbalul italian, Do
Fotbal: Farul Constanța l-a transferat pe atacantul kosovar Muhamet Hyseni
Echipa de fotbal Farul Constanța și clubul danez AC Horsens au ajuns la un acord pentru transferul atacantului Muhamet Hyseni, care a efectuat deja vizita medicală și s-a alăturat lotului pregătit de Ioan Ovidiu Sabău, a anunțat, marți, clubul de la malul Mării Negre
#AnulNadia Jocurile Naționale Special Olympics România 2026, găzduite de Ploiești la finalul lunii
Cea de-a 19-a ediție a Jocurilor Naționale Special Olympics România 2026 va avea loc la Ploiești, în perioada 28-30 august, într-o ediție dedicată Anului Nadia Comăneci, cu peste 300 de sportivi din 30 de județe și București, potrivit unui comunicat remis AGERPRES. Cel mai important eveniment sportiv incluziv dedicat persoanelor cu dizabilită
Fotbal: Victorie dramatică pentru FCSB cu FC Botoșani (3-2), în Superligă
FCSB este noul lider al Superligii de fotbal, după ce a învins-o dramatic pe FC Botoșani cu scorul de 3-2 (1-1), luni seara, pe Stadionul Arcul de Triumf din Capitală, în ultimul meci din etapa a cincea. FCSB a deschis scorul prin Joao Paulo (10), dar scorul la pauză a fost egal, 1-1, FC Botoșani egalând prin Andrei Dumiter (
Fotbal: Victorie la limită pentru Universitatea Cluj în Superligă, 2-1 cu UTA
Universitatea Cluj a învins-o pe UTA Arad cu scorul de 2-1 (1-0), luni seara, pe Cluj Arena, într-un meci din etapa a cincea a Superligii de fotbal. ''U'' a intrat în avantaj la pauză, prin golul marcat de Alibek Aliev (45+1), din centrarea lui Friday Adams. Vicecampioana s-a desprins prin penal
David Popovici, către autorități: Cât de mult pot aștepta sportivii premierile?
Înotătorul român David Popovici, medaliat cu aur la Europenele de natație de la Paris la 100 metri liber și 200 m liber, a declarat, luni, la revenirea în țară, că autoritățile trebuie să dea dovadă de responsabilitate și să achite premierile pentru performanțele făcute de sportivii români. ''Mi se pare o respon












