Tenis de masă: Bernadette Szocs - Să câștigăm o medalie la Mondiale este un vis devenit realitate
Jucătoarea de tenis de masă Bernadette Szocs a declarat, pe Aeroportul Henri Coandă, că obținerea medaliei de bronz la Campionatele Mondiale pe echipe de la Londra în proba pe echipe este un vis devenit realitate
'Sunt 26 de ani de la ultima medalie, să câștigăm acum această medalie este un vis devenit realitate. Am făcut din nou istorie. Sunt tare mândră de rezultatul pe care l-am obținut. Și de acum încolo sper să aduc și rezultate mai bune. Eu am plecat acolo cu un singur gând: să mă bucur de fiecare punct, de fiecare set și de fiecare meci. Am vrut să iau pas cu pas fiecare meci și asta cred că m-a ajutat cel mai mult să nu mă gândesc la o medalie', a spus ea.
'Nu m-am gândit dinainte cum să sărbătoresc victoria. A venit natural să mă urc pe masă... e cel mai frumos când îți vine totul natural. În avion ne-au aplaudat ceilalți pasageri. A fost un gest foarte frumos și chiar nu ne așteptam. Sunt surprize frumoase și binevenite', a adăugat Bernadette Szocs.
Colega sa de echipă Elizabeta Samara s-a arătat fericită de prima sa medalie mondială din carieră.
'Este prima noastre medalie după mult timp, dar este și prima mea medalie mondială la echipe. Să fiu sinceră, acasă, când am văzut acasă grupa noastră, pentru că am fost în 'grupa morții' alături China, Taipei (Taiwan) și Coreea (de Sud), mi-am zis că măcar un meci să câștigăm ca să ne fie puțin mai ușor până în sferturi. Dar când am văzut că meci de meci am jucat nu bine, ci foarte bine... și am ieșit pe locul 2, și când am văzut că nu jucăm cu Germania, ci cu Franța, am zis că avem o șansă unică și realizabilă. Și am valorificat șansa asta', a precizat Samara.
Jucătoarea Andreea Dragoman a declarat că a fost un 'sentiment unic' să cucerească alături de echipa României prima medalie la o ediție a Campionatelor Mondiale după 26 de ani.
'E un sentiment care este greu de descris în cuvinte pentru că nu se întâmplă în fiecare zi, nici în fiecare an. Acum s-a întâmplat să luăm medalie după 26 de ani. Pentru noi e prima dată și suntem mândre de ceea ce am realizat. E un sentiment unic. Am fost aplaudate în avion... nu ne așteptam să se știe deja că am adus această medalie României. Ne-am bucurat', a mai spus Dragoman.
Selecționata feminină de tenis de masă a României a obținut prima sa medalie la Mondiale după 26 de ani, bronz, la Campionatelor Mondiale pe echipe de la Londra. Ultima a fost tot bronz, medalie cucerită în 2000 la Kuala Lumpur.
În semifinalele competiției, România a fost învinsă, sâmbătă, de China cu scorul de 3-0. Elizabeta Samara (numărul 44 mondial) a pierdut duelul cu liderul mondial Yingsha Sun, scor 0-3 (3-11, 4-11, 5-11), Bernadette Szocs (numărul 26 mondial) a cedat în confruntarea cu Manyu Wang (numărul doi mondial), scor 0-3 (4-11, 9-11, 10-12), iar Andreea Dragoman (numărul 57 mondial) a fost învinsă de Man Kuai (numărul 7 mondial) cu 3-0 (12-10, 11-6, 12-10).
China, campioana en titre, care are 23 de titluri mondiale, învinsese România cu 3-0 și în faza grupelor.
Medalia de bronz cucerită la Londra completează bilanțul României în ierarhia all-time, acolo unde se află pe locul trei cu cinci medalii de aur (1950, 1951, 1953, 1955, 1956), patru de argint (1952, 1957, 1963, 1969) și cinci de bronz (1939, 1948, 1961, 2000, 2026), după China și Japonia.
AGERPRES (A, AS-redactor: Marius Țone, editor: Mihai Țenea, editor online: Ady Ivaşcu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Fotbal - CM 2026: Ilie Dumitrescu - Favoritele mele sunt Anglia și Mexic
Fostul internațional Ilie Dumitrescu a declarat, vineri, că favoritele sale la această ediție a Cupei Mondiale sunt Anglia și Mexic, două țări în care a avut ocazia să evolueze ca jucător. 'Favoritele mele la Cupa Mondială sunt Anglia și Mexic. În opinia mea patru echipe se vor bate la titlul mondial, Anglia, Franța, Spania și
Fotbal: Gheorghe Hagi - În finala Cupei Mondiale vor fi o echipă din America de Sud și Spania
Selecționerul reprezentativei de fotbal a României, Gheorghe Hagi, a declarat, vineri, că finala actualei ediții a Cupei Mondiale se va disputa între o echipă națională din America de Sud, Argentina sau Brazilia, și Spania, care este de altfel favorita sa la câștigarea trofeului. 'Sunt multe echipe foarte bune. Sigur o ec
Fotbal: Ambasadorul Darryl Nirenberg - Această Cupă Mondială e cel mai mare eveniment sportiv din istorie
Ambasadorul Statelor Unite ale Americii în România, Darryl Nirenberg, a declarat, vineri, că această ediție a Cupei Mondiale de fotbal, găzduită de țara sa împreună cu Mexic și Canada, este cel mai mare eveniment sportiv din istorie. 'Această Cupă Mondiale este cel mai mare eveniment sportiv din istorie. Sunt 48 de națion
Volei feminin: Victorie facilă pentru România în Liga Europeană, 3-0 cu Albania
Naționala de volei feminin a României a învins fără probleme echipa Albaniei, cu scorul de 3-0 (25-16, 25-17, 25-7), vineri, în Sala Polivalentă Alba Blaj, în al nouălea turneu al Ligii Europene. Tricolorele au obținut victoria în doar 69 de minute, în fața a circa 400 de spectatori. Adelina B
Fotbal: CFR Cluj a reziliat contractul cu atacantul Alibek Aliev
Echipa de fotbal CFR Cluj a anunțat, vineri, prin intermediul site-ului oficial, că a ajuns la un acord cu atacantul suedez de origine rusă Alibek Aliev, pentru încetarea relațiilor contractuale. 'Mulțumim, Alibek Aliev! Clubul CFR 1907 Cluj și jucătorul Alibek Aliev au ajuns la un acord privind încetarea colaborării. Mult succ
Fotbal: Sepsi OSK l-a transferat pe portarul David Lazar, de la FC Hermannstadt
Echipa de fotbal Sepsi OSK, nou-promovată în Superliga României, a anunțat, vineri, prin intermediul paginii oficiale de Facebook, transferul portarului David Lazar, care a evoluat în sezonul trecut la FC Hermannstadt. 'Lotul Sepsi OSK s-a întărit cu un nou portar: clubul nostru a ajuns la un acord cu David Lazar, c
Fotbal: Matteo Duțu (Dinamo) - Campos e un antrenor care ne poate ajuta cu experiența pe care o are
Fundașul Matteo Duțu a afirmat, vineri, la vizita medicală, că este sigur că noul antrenor al echipei de fotbal Dinamo, portughezul Nuno Campos, poate ajuta formația 'alb-roșie' să își atingă obiectivul stabilit în viitorul sezon al Superligii. 'A fost un sezon frumos anul trecut, chiar dacă nu s-a terminat cel mai bine. Normal că sunt
Fotbal: Alexandru Musi - Rămân la Dinamo, deși am auzit despre ofertă
Fotbalistul Alexandru Musi a afirmat, vineri, la vizita medicală, că intenționează să rămână la formația pregătită de portughezul Nuno Campos, deși este la curent de oferta de transfer amintită de președintele clubului Dinamo, Andrei Niculescu. 'Da, rămân la Dinamo. Am auzit despre ofertă, dar eu nu știu nimic, sunt concentrat pe ceea ce fac la
Schi alpin: Ania Caill va reprezenta clubul Carpați Sinaia
Sportiva română Ania Monica Caill va reprezenta Clubul Sportiv Carpați Sinaia începând cu sezonul 2026-2027 în competițiile naționale și internaționale de schi alpin, a anunțat, joi, primăria stațiunii montane pe pagina sa de
Fotbal: FC Botoșani s-a despărțit de șapte jucători
Echipa de fotbal FC Botoșani, care s-a reunit joi pentru noul sezon competițional, a anunțat pe site-ul său oficial, că se desparte de șapte jucători. ''Jucătorii Luka Kukic, Adams Friday, Aldair Caputa Ferreira, Enzo Lopez, Antonio Dumitru, Michael Pavlovic și Alexandru Bota nu mai fac parte din lotul lui FC Botoșani pentru noul sezon
Fotbal: Bogdan Vătăjelu a semnat pentru Sepsi OSK
Echipa de fotbal Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a ajuns la un acord cu Bogdan Vătăjelu, care va evolua pentru echipa covăsneană în sezonul 2026-2027, a anunțat, joi, clubul nou-promovat în Superligă pe pagina sa de Fac
Fotbal: Portarul Florin Niță și-a anunțat retragerea din activitate
Portarul echipei naționale de fotbal a României la EURO 2024, Florin Niță, a anunțat, joi, că se retrage din activitate, informează site-ul oficial al Federației Române de Fotbal. 'Astăzi, Florin Niță a decis să spună 'adio' gazonului. Retragerea acestuia nu marchează doar finalul unui capitol pentru un sportiv excepțio
Fotbal: Corvinul Hunedoara l-a transferat pe mijlocașul slovac Andrej Fabry de la 'U' Cluj
Echipa de fotbal Corvinul Hunedoara, care a promovat în acest sezon în Superliga României, a anunțat, joi, transferul mijlocașului slovac Andrej Fabry, legitimat în sezonul trecut la Universitatea Cluj. 'Bun venit, Andrej Fabry! Clubul nostru anunță semnarea unei înțelegeri valabile pe un sezon cu mijlocașul slovac Andrej Fabr
Fotbal - CM 2026: Florin Prunea - În vremea noastră erau jucători mai valoroși, nici nu se compară
Fostul portar internațional Florin Prunea, participant la Cupa Mondială din 1994 și 1998, consideră că fotbalul actual a evoluat din punct de vedere tactic, însă valoarea individuală a jucătorilor este inferioară celei din perioada în care a evoluat generația sa. Înaintea Cupei Mondiale din 2026, din SUA, Canada și Mexic, fostul internațional
Fotbal: CFR Cluj va disputa patru meciuri amicale în stagiul din Slovenia
Echipa de fotbal CFR Cluj va disputa patru meciuri amicale în stagiul de pregătire din Slovenia, care va avea loc între 28 iunie și 10 iulie, potrivit paginii de Facebook a clubului.







