Tenis: Karolina Pliskova, Ana Bogdan, Miriam Bulgaru și Elena Bertea, pe tabloul principal la Transylvania Open
Jucătoarele Karolina Pliskova, Ana Bogdan, Miriam Bulgaru și Elena Ruxandra Bertea vor intra pe tabloul principal al turneului de tenis Transylvania Open (WTA 250), de la Cluj-Napoca, după ce organizatorii au decis să le acorde acestora wild card-uri, se arată într-un comunicat remis, miercuri, AGERPRES.
'Karolina Pliskova, câștigătoarea trofeului de la Cluj în 2024, a primit un wild card și va juca pe tabloul principal al Transylvania Open WTA 250, ediția 2026. Organizatorii turneului de tenis feminin din Cluj au anunțat și acordarea a două wild card-uri către două jucătoare românce cu experiență și îndrăgite de public: Ana Bogdan și Miriam Bulgaru. Cel de-al patrulea wild card merge către o tânără jucătoare româncă cu potențial: Elena Ruxandra Bertea', precizează sursa citată.
Pliskova este astfel a doua câștigătoare a trofeului prezentă pe tabloul principal, alături de Anastasia Potapova, campioana din 2025. Transylvania Open a decis să rezerve un wild card pentru jucătoarea din Cehia, care și-a exprimat dorința de a reveni la Cluj-Napoca, locul unde a cucerit primul trofeu important după revenirea în circuitul WTA.
În prezent, Karolina Pliskova se află în proces de recuperare în urma unei accidentări minore. Participarea sa va depinde de evoluția stării fizice până la începutul turneului. În cazul în care nu va putea concura la nivelul cerut de un turneu WTA 250, wild card-ul rezervat va fi oferit unei alte jucătoare.
'Ne bucurăm că, și în acest an, putem oferi șansa unor jucătoare românce să evolueze într-un turneu WTA important și să-și continue parcursul internațional. Susținerea tenisului românesc este una dintre misiunile noastre. Ne dorim să creștem o generație puternică și să facem din acest sport unul cât mai accesibil și iubit de publicul din România. În același timp, revenirea Karolinei Pliskova la Cluj ne onorează. Este o jucătoare valoroasă, cu un palmares remarcabil, iar faptul că își dorește să revină la turneul nostru ne arată că suntem pe drumul cel bun. Sperăm să o vedem din nou în teren, alături de cealaltă campioană de la Cluj, Anastasia Potapova', a declarat Patrick Ciorcilă, directorul turneului Transylvania Open.
Tabloul principal de simplu va fi completat de cele patru jucătoare care au primit wild card, de alte patru jucătoare venite din calificări, precum și de o jucătoare de pe lista de ''alternates'', în ordinea clasamentului WTA.
Conform regulamentului WTA, acest ultim loc este rezervat inițial unei jucătoare eligibile pentru statutul de ''special exempt'', adică o sportivă care nu poate participa în calificări deoarece joacă cel puțin în semifinale la un turneu WTA desfășurat în săptămâna anterioară.
În cazul ediției Transylvania Open 2026, săptămâna precedentă coincide cu Australian Open, turneu de Grand Slam, ceea ce face imposibilă acordarea statutului de ''special exempt''. Prin urmare, locul respectiv va fi ocupat de prima jucătoare de pe lista de ''alternates'', în ordinea clasamentului WTA.
Tragerea la sorți a meciurilor va avea loc vineri 30 ianuarie, începând cu ora 18:00.
La ediția din acest an a Transylvania Open 16 jucătoare se vor lupta pentru un loc pe tabloul principal de simplu. Dintre acestea, două au intrat pe listă cu wild carduri - ambele sunt jucătoare tinere din România: Briana Szabo și Carmen Andreea Herea.
1. Rebeka Masarova - Elveția - Loc 115
2. Taylor Townsend - SUA - Loc 116
3. Tiantsoa Rakotomanga Rajaonah - Franța - Loc 118
4. Marina Stakusic - Canada - Loc 127
5. Viktoria Tomova - Bulgaria - Loc 128
6. Kaitlin Quevedo - Spania - Loc 129
7. Yue Yuan - China - Loc 130
8. Daria Snigur - Ucraina - Loc 136
9. Lola Radivojevic - Serbia - Loc 137
10. Lucrezia Stefanini - Italia - Loc 139
11. Leyre Romero Gormaz - Spania - Loc 141
12. Maja Chwalinska - Polonia - Loc 145
13. Varvara Lepchenko - SUA - Loc 146
14. Tamara Zidansek - Slovenia - Loc 151
15. (WC) Briana Szabo - România
16. (WC) Carmen Andreea Herea - România
Cea de-a șasea ediție a Transylvania Open WTA 250 va avea loc în perioada 31 ianuarie - 7 februarie 2026, în BTarena din Cluj-Napoca.
Meciurile se vor disputa indoor, pe două terenuri de suprafață hard, cu 32 de jucătoare la simplu și 16 echipe la dublu.
Valoarea totală a premiilor turneului de la Cluj-Napoca este de 283.347 de dolari.
AGERPRES (AS-redactor: Adrian Țone, editor: Mihai Țenea, editor online: Irina Giurgiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Handbal masculin: Minaur Baia Mare a câștigat turneul ''Lascăr Pană''
CS Minaur Baia Mare a câștigat turneul internațional de handbal masculin ''Lascăr Pană'', după ce a învins-o pe CSU din Suceava cu scorul de 31-29 (17-14), vineri, în Sala Sporturilor ''Lascăr Pană'' din Baia Mare, într-o veritabilă finală a competiției. Miercuri, CS Minaur Baia Mare o &i
Handbal feminin: Victorie pentru Dunărea Brăila la Cupa Slatinei
HC Dunărea Brăila a învins-o pe CSM Târgu Jiu cu scorul de 34-24 (18-12), vineri, în ziua a doua a turneului de handbal feminin Cupa Slatinei, găzduită de Sala LPS din localitate. Joi, în prima partidă a competiției, CSM Slatina a dispus de CSM Târgu cu scorul de 34-29 (15-13). Meciul care va decide
Tenis: Maria Sara Popa, Diana-Ioana Simionescu și Teodora Miron, calificate în sferturi la Bistrița (ITF)
Trei jucătoare române de tenis s-au calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului ITF de la Bistrița (W35), dotat cu premii totale de 30.000 de dolari: Maria Sara Popa (a patra favorită), Diana-Ioana Simionescu și Teodora Miron. Alte trei românce au părăsit competiția în optimile de finală, Cristiana Nicoleta To
Fotbal: Filipe Coelho (Universitatea Craiova) - Cred că șansele de calificare sunt 50-50
Antrenorul echipei de fotbal Universitatea Craiova, Filipe Coelho, a declarat, joi seara, după remiza cu Ararat-Armenia (1-1), din play-off-ul Europa League, că șansele de calificare sunt egale. 'Șansele sunt deschise pentru ambele echipe la calificare. (...) Cred că șansele sunt 50-50, vor juca pe teren propriu și vor fi mai puternici. Tr
Handbal feminin: CSM Slatina a debutat cu o victorie la Cupa Slatinei
CSM Slatina a învins-o pe CSM Târgu Jiu cu scorul de 34-29 (15-13), joi, în Sala LPS din localitate, în prima zi a turneului de handbal feminin Cupa Slatinei. Cele mai bune marcatoare de la gazde au fost Greta Kacsor (7 goluri), Amelia Lundbaeck (5) și Adrianna Gorna (5). Vineri este programată partida HC
Handbal masculin: Minaur și CSU Suceava, victorioase în primele meciuri de la turneul 'Lascăr Pană'
CS Minaur Baia Mare și CSU din Suceava au obținut victorii cu echipa turcă Spor Toto Spor Kulubu în primele meciuri ale turneului internațional de handbal masculin 'Lascăr Pană', în Sala Sporturilor 'Lascăr Pană' din Baia Mare. CSU din Suceava a învins-o, joi, pe a treia clasată din Turcia cu scorul de 30-27 (
Fotbal: Universitatea Craiova, ținută în șah de Ararat-Armenia (1-1), în play-off-ul Europa League
Universitatea Craiova și Ararat-Armenia au terminat la egalitate, 1-1 (1-1), joi seara, pe Stadionul ''Ion Oblemenco'' din Craiova, în prima manșă a play-off-ului Europa League la fotbal. Campioana României a fost condusă prin golul lui Alexandros Malis (20), dar a reușit să revină și să egaleze, orin Nicușor Bancu
Fotbal: Ricardo Sousa (Petrolul) - Meciul cu Rapid este un derby și importantă este obținerea victoriei
Antrenorul echipei de fotbal Petrolul Ploiești, Ricardo Sousa, a declarat, joi, într-o conferință de presă, că meciul cu Rapid este un derby și că importantă este obținerea victoriei. ''Știm că este un derby și știm că important pentru un derby este să îl câștigăm'', a punctat Ricardo Sousa.
Fotbal: Farul a transferat un fundaș de 19 ani din Burkina Faso
Fundașul Hassane Rachid Traore a semnat un contract valabil până în vara anului 2029 cu echipa de fotbal Farul Constanța, a anunțat, joi, clubul pe site-ul oficial. În vârstă de 19 ani (13 iulie 2007), Hassane Traore este născut în Burkina Faso și evoluează pe postul de fundaș stânga. Aceasta
Fotbal: Daniel Pancu (Rapid) - Petrolul este un adversar greu, o echipă cu multă energie
Antrenorul echipei de fotbal Rapid București, Daniel Pancu, a declarat joi, într-o conferință de presă, că meciul de vineri cu Petrolul Ploiești este cu un adversar greu, o echipă care are multă energie, dar pe care formația sa trebuie să îl câștige. ''Petrolul este un adversar greu. Ar fi fost greu în toate sit
Fotbal: Clubul CFR Cluj a anunțat aprobarea cererii de intrare în insolvență
Tribunalul Specializat Cluj a aprobat, joi, cererea de deschidere a procedurii de insolvență a clubului de fotbal CFR 1907 Cluj, a anunțat gruparea din Gruia, într-un comunicat publicat pe site-ul său oficial. ''Demersul a fost solicitat de către clubul nostru din dorința de a asigura cadrul legal necesar pentru redresarea financ
Fotbal: Atacantul Arnold Garita, prezentat oficial de FCSB
Atacantul camerunez Arnold Garita este, cu începere de joi, jucătorul echipei de fotbal FCSB, a anunțat clubul bucureștean pe pagina sa de Facebook. Atacantul (31 ani), care are și cetățenia franceză, a efectuat vizita medicală și va purta tricoul cu numărul 14. Garita a mai jucat în România în sezonul 2022-2023, la FC Ar
Tenis: Șase românce s-au calificat în optimi la Bistrița (ITF)
Șase jucătoare române de tenis s-au calificat în optimile de finală ale turneului ITF de la Bistrița (W35), dotat cu premii totale de 30.000 de dolari: Maria Sara Popa (a patra favorită), Cristiana Nicoleta Todoni, Patricia Georgiana Goina, Oana Georgeta Simion, Diana-Ioana Simionescu și Teodora Miron. Două dintre românce vor
Fotbal: Concordia Chiajna, calificată în grupele Cupei României după 5-1 cu Oțelul Galați
Formația de ligă secundă Concordia Chiajna s-a calificat în grupele Cupei României la fotbal, după ce a surclasat-o pe Oțelul Galați cu scorul de 5-1 (2-0), miercuri seara, pe teren propriu, în play-off-ul competiției. Ilfovenii, care sunt printre echipele favorite la promovarea în Superligă, a deschis scorul prin alban
Baschet feminin: România a pierdut din nou la Campionatul European U16
Selecționata României a fost învinsă de Cehia cu scorul de 70-46 (18-6, 22-13, 18-13, 12-14), miercuri seara, la Mioveni, într-un meci pentru locurile 9-16 la Campionatul European de baschet feminin U16 - FIBA U16 EuroBasket 2026 care se desfășoară la Pitești și Mioveni. România a suferit a cincea înfrângere













