logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Handbal feminin: Ovidiu Mihăilă - La Campionatul Mondial ne-am apropiat de ceea ce înseamnă handbalul modern

Imagine din galeria Agerpres

Antrenorul echipei naționale de handbal feminin a României, Ovidiu Mihăilă, a declarat, joi, într-o conferință de presă, că 'tricolorele' au reușit la Campionatul Mondial din Germania și Olanda să se apropie de ceea ce înseamnă handbalul modern.

'Acest Campionat Mondial a însemnat un examen în ceea ce înseamnă constanța și echilibrul pe care trebuie să-l găsim în astfel de momente. Cred că acest lucru l-am reușit, pentru că am creat un grup frumos și am reușit să sprijinim aceste fete până la finalul competiției. Cred că tot ce am reușit acolo, să adaptăm la nivel tehnico-tactic, este apropiat de handbalul modern, cu anumite probleme pe care le-am observat și este necesar să le corectăm în viitor pentru a putea fi mult mai performanți și să urcăm treaptă cu treaptă, spre locurile superioare din competițiile majore', a declarat Mihăilă.

Selecționerul a precizat că naționala României va trebui în viitor să dezvolte mai mult jocul de apărare.

'Ne-am întrebat și noi înainte de acest Campionat Mondial ce ne-ar putea lipsi pentru a ne apropia de echipele din fruntea clasamentului mondial. Am făcut un prim pas, ne-am asumat ritmul de joc pe care l-am găsit la echipa națională, ne-am propus să ridicăm foarte mult nivelul de joc și cred că acest lucru l-am reușit. A fost nevoie și de un efort pentru a le păstra într-o bună condiție pe tot parcursul acestui campionat. Toate aceste lucruri trebuie să le păstrăm vizavi de ritmul de joc și felul în care au abordat aceste jocuri de la Campionatul Mondial. Mai rămâne partea de apărare, unde va trebui să găsim soluții pentru a deveni mai performanți. Trebuie să găsim soluții pentru a ridica nivelul apărării', a completat acesta.

Mihăilă a precizat că organizarea unor meciuri de la Campionatul European din 2026 reprezintă o provocare pentru întreg handbalul feminin: 'Să jucăm un campionat european acasă anul viitor va fi o provocare. Acest Campionat European care se va desfășura și în România înseamnă o responsabilitate pentru întreg handbalul românesc, organizatoric și apoi profesional. Trebuie să ne ridicăm și noi nivelul și să ne dorim mult mai mult față de ceea ce am reușit la acest Mondial. Cunoscându-le pe fete, fiecare dintre ele va găsi resurse pentru a face mult mai multe lucruri decât s-au întâmplat la acest Campionat Mondial'.

Președintele Federației Române de Handbal, Constantin Din, s-a arătat mulțumit de jocul României la CM, precizând însă că e loc de mai bine.

'A fost un Campionat Mondial dificil. La începutul Campionatului Mondial se spunea că facem parte din 'grupa morții'. Am plecat acolo împreună plini de entuziasm și optimiști, pentru că știam valoarea, știam cum s-a lucrat și aveam mare încredere. Cred că e pentru prima oară în acești trei-patru ani de când eu sunt președinte când într-adevăr s-a lucrat în echipă. Poți spune că este loc de mai bine, dar este un început. Este o nouă viziune a noastră, a Federației Române de Handbal și punem foarte mare accent pe această unitate și pregătire a echipei naționale. Noi nu am pus un mare accent pe rezultate, ci pe procesul în sine, care se bazează pe colaborare strânsă între jucătoare, stafful tehnic, stafful suport, federație și cluburi. Am avut o evoluție bună. Am remarcat lucruri foarte bune, dar am observat și lucruri care trebuie îmbunătățite', a declarat Din.

Oficialul FRH a precizat că pentru meciurile de la Campionatul European din 2026 s-au vândut 2.000 de bilete.

'Organizarea Campionatului European în 2026 este cireașa de pe tort, pentru că România nu am mai organizat de mult timp un campionat european de senioare. Este o responsabilitate foarte mare, dar poți spune că evoluția bună a echipei naționale a determinat deja să ajungem la vânzări foarte bune ale biletelor pentru Campionatul European care se va desfășura în decembrie anul viitor. E îmbucurător că oamenii apreciază jocul echipei naționale. Nu cred că s-a mai întâmplat până acum ca înainte cu un an de zile de eveniment să se cumpere 2.000 de bilete', a mai spus Constantin Din.

Naționala României s-a clasat pe locul 9 la Campionatul Mondial de handbal feminin din Olanda și Germania.

România a înregistrat patru victorii și două egaluri la acest turneu final, aceasta fiind cea mai bună clasare a tricolorelor la ultimele cinci ediții, după 10 în 2017, 12 în 2019 și 2023 și 13 în 2021.

AGERPRES (A, AS-redactor: Adrian Țone, editor: Mihai Țenea, editor online: Andreea Lãzãroiu)

Afisari: 1069

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Sport Intern 23-06-2026 18:23

Fotbal: Clubul CFR Cluj s-a despărțit de portarul Mihai Popa

Clubul de fotbal CFR Cluj a anuțat, marți, pe site-ul său oficial, despărțirea de portarul Mihai Popa, transferat în luna ianuarie a acestui an de la gruparea italiană Torino. 'Clubul CFR 1907 Cluj și portarul Mihai Popa nu vor mai colabora în noul sezon competițional, contractul dintre cele două părți fiind încetat amiab

Sport Intern 23-06-2026 17:29

Fotbal: Clubul Unirea Slobozia anunță intrarea în insolvență

Clubul de fotbal Unirea Slobozia, care a retrogradat la finalul sezonului recent încheiat în Liga a II-a, a anunțat, marți, pe un site de socializare, că în urma problemelor financiare a intrat în insolvență. 'Asociația Fotbal Club Unirea 04 Slobozia anunță suporterii echipei că Tribunalul Ialomita a admis în

Sport Intern 23-06-2026 17:10

Fotbal: Portarul Ionuț Gurău, transferat la FC Botoșani

Clubul de fotbal FC Botoșani a anunțat, marți, că a semnat un contract valabil pentru următorul sezon al Superligii, cu portarul Ionuț Gurău, care a evoluat ultima oară pentru echipa albaneză FK Bylis. 'FC Botoșani anunță transferul jucătorului Ionuț Gurău. Născut pe 27.03. 1999, la Brăila, Ionuț Gurău (1,98 m), evoluează ca portar și a se

Sport Intern 23-06-2026 17:06

Fotbal: Mijlocașul Zsolt Magyar va evolua la FK Csikszereda

Clubul de fotbal FK Csikszereda Miercurea Ciuc a anunțat, marți, transferul lui Zsolt Magyar, mijlocaș ofensiv care va evolua sub formă de împrumut de la gruparea ungară Puskas Akademia. 'O nouă întărire la mijlocul terenului. Am semnat un contract cu Magyar Zsolt, mijlocaș ofensiv în vârstă de 24 de ani și 169 cm,

Sport Intern 23-06-2026 15:25

Fotbal: Farul Constanța l-a transferat pe Tony Njike din liga a treia franceză

Echipa de fotbal Farul Constanța a anunțat, marți, prin intermediul site-ului oficial, transferul mijlocașului francez de origine cameruneză Tony Njike, care a evoluat ultima oară pentru formația Quevilly - Rouen Metropole. 'Farul Constanța a ajuns la un acord cu mijlocașul defensiv francez Tony Njike, care a semnat un contract valabil pen

Sport Intern 23-06-2026 14:21

Tenis: Turneul Ion Țiriac Challenger de la Brașov se va desfășura în perioada 29 iunie - 5 iulie

Turneul Ion Țiriac Challenger, competiție inclusă în circuitul ATP Challenger Tour 75 și ajunsă la cea de-a treia ediție, se va desfășura în perioada 29 iunie - 5 iulie la Baza Sportivă Olimpia din Brașov, se arată într-un comunicat de presă remis AGERPRES. La turneul organizat de Fundația Țiriac în parteneriat cu Feder

Sport Intern 23-06-2026 14:11

Federația Română de Handbal a stabilit programul ediției 2026-2027 a ligilor naționale la feminin și masculin

Federația Română de Handbal (FRH) a stabilit, marți, prin tragere la sorți, programul ediției 2026-2027 a ligii naționale la feminin și masculin. Tragerea la sorți a fost efectuată de noul președinte al FRH, Bogdan Voina, în prezența câtorva reprezentanți ai cluburilor din cele două ligi. În ediția 2026-2

Sport Intern 23-06-2026 12:25

Fotbal: Fundașul Paul Iacob și-a prelungit contractul cu Oțelul Galați

Echipa de fotbal Oțelul Galați a anunțat, marți, prin intermediul site-ului oficial, că a ajuns la un acord cu fundașul Paul Iacob, pentru prelungirea contractului pentru sezonul 2026-2027 al Superligii. 'Unele vești nu sunt despre transferuri. Unele sunt despre continuitate și încredere. SC Oțelul Galați anunță că fundașul central Paul Iacob și-a pr

Sport Intern 23-06-2026 00:59

Tenis: Cezar Crețu s-a calificat în optimile turneului challenger Intaro Open de la Târgu Mureș

Tenismanul român Cezar Crețu s-a calificat, luni, în optimile de finală ale turneului challenger Intaro Open, de la Târgu Mureș, dotat cu premii totale de 97.640 de euro, după ce l-a învins pe japonezul Akira Santillan, cu 6-4, 6-3. Crețu (25 ani, 287 ATP) s-a impus după o oră și 25 de minute, la prima sa confruntare cu

Sport Intern 22-06-2026 19:11

Fotbal: Ronny Labonne (FCSB) - Sunt foarte fericit că am ajuns aici, e un club uriaș în Europa

Fotbalistul Ronny Labonne, prima achiziție realizată de FCSB în actuala pauză competițională, a declarat, luni, într-o conferință de presă, că este foarte fericit pentru transfer, subliniind că noul său club este unul uriaș în Europa. 'Eram în vacanță când m-a contactat agentul meu și mi-a spus de interesul cl

Sport Intern 22-06-2026 16:44

David Gerard a selecționat 36 de jucători în lotul extins pentru World Rugby Nations Cup

Antrenorul echipei naționale de rugby, David Gerard a selecționat 36 jucători în lotul extins pentru World Rugby Nations Cup, prima ediție a competiției ce va debuta în America de Sud în luna iulie, a anunțat, luni, Federația Română de Rugby, într-un comunicat de presă difuzat pe site-ul oficial. Pentru Nations Cu

Sport Intern 22-06-2026 16:36

Fotbal: Fundașului Ionuț Cercel, împrumutat de FCSB la Farul Constanța

Clubul de fotbal Farul Constanța a anunțat, luni, pe site-ul său oficial, transferul lui Ionuț Cercel, fundaș dreapta care va evolua sub formă de împrumut de la FCSB până în vara anului viitor. 'Farul Constanța și FCSB au ajuns la un acord privind împrumutul fundașului dreapta Ionuț Cercel la echipa noastră pâ

Sport Intern 22-06-2026 15:05

Fotbal: Sepsi OSK l-a achiziționat pe fundașul brazilian Gustavo Cascardo de Assis

Echipa de fotbal Sepsi OSK a anunțat, luni, pe pagina oficială de Facebook, transferul fundașului brazilian Gustavo Cascardo de Assis, care a semnat un contract valabil pentru următorul sezon cu gruparea covăsneană.

Sport Intern 22-06-2026 14:29

Fotbal: FK Csíkszereda l-a transferat pe Albert Stahl de la FC Bihor

Clubul de fotbal FK Csikszereda Miercurea Ciuc a anunțat, luni, pe un site de socializare, transferul lui Albert Stahl, jucător care a evoluat în ultimele două sezoane la gruparea de ligă secundă FC Bihor. 'Am semnat un contract cu Albert Stahl, care vine la echipa noastră de la FC Bihor Oradea. Extrema în vârstă de 27 de

Sport Intern 22-06-2026 00:26

Ciclism: Cristian Răileanu, campion național de fond

Cristian Răileanu a câștigat proba de fond, duminică, în cadrul Campionatelor Naționale de ciclism pe șosea de la Loamneș (Sibiu), după ce se impusese și în cea de contratimp. Răileanu (CSA Steaua), care s-a impus în proba de fond și în 2024, a fost cronometrat cu timpul de 03 h 47 min 32 sec, fiind urmat de Horea