logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Fotbal: Alexandru Cicâldău (Universitatea Craiova) - Meritam un rezultat de egalitate, chiar dacă nu am avut posesia

Imagine din galeria Agerpres

Căpitanul echipei de fotbal Universitatea Craiova, Alexandru Cicâldău, a declarat, joi seara, după înfrângerea cu Sparta Praga, scor 1-2, în etapa a cincea a Conference League, că formația sa merita un rezultat de egalitate, chiar dacă posesia a aparținut adversarilor.

'Este o înfrângere dezamăgitoare, mai ales că golul victoriei lor a venit destul de târziu. A fost un meci greu, Sparta Praga este o echipă foarte bună, care azi a avut posesia. Am suferit ca o echipă, iar ăsta cred că e un lucru pozitiv. Eu spun că azi meritam un rezultat de egalitate, chiar dacă nu am avut posesia. Suntem dezamăgiți că am primit acel gol târziu', a afirmat Cicâldău la postul Prima Sport.

'Nu suntem supărați pe Anzor (n.r. - Anzor Mekvabișvili), se mai întâmplă să ratezi la penalty. Suntem alături de el, nu e un capăt de țară. El e un jucător bun, care ne ajută. Ne-au lipsit câțiva jucători importanți, care au jucat foarte mult sezonul acesta. Dacă ar fi fost în teren, ar fi adus un plus. Dar și fără ei eu spun că am făcut un joc de echipă destul de bun', a adăugat el.

Mijlocașul nu a dorit să comenteze șansele de calificare ale formației sale înaintea ultimei partide din această fază a competiției: 'Noi nu ne-am făcut calcule nici înaintea acestui meci, nu ne facem nici înaintea ultimului meci'.

Universitatea Craiova a fost învinsă de Sparta Praga cu scorul de 2-1 (0-0), joi seara, pe Stadionul ''Ion Oblemenco'' din Craiova, în etapa a cincea a competiției de fotbal Conference League.

Universitatea a fost aproape să obțină un rezultat bun, însă a cedat pe final, după ce a ratat un penalty la 0-0, prin Anzor Mekvabișvili (38). Albion Rrahmani (50) și Matej Rynes (89) au marcat golurile oaspeților, în timp ce pentru craioveni a înscris Steven Nsimba (79).

Aceasta este prima înfrângere de la venirea antrenorului portughez Filipe Coelho la Universitatea.

Universitatea rămâne cu șapte puncte, după 0-2 cu Rakow Czestochowa (deplasare), 1-1 cu FC Noah (acasă), 1-0 cu Rapid Viena (deplasare), 1-0 cu Mainz (acasă) și 1-2 cu Sparta Praga (acasă). Echipa din Bănie mai are de jucat un meci, cu AEK Atena, pe 18 decembrie, în deplasare.
AGERPRES (A, AS-redactor: Marius Țone, editor: Mihai Țenea, editor online: Andreea Preda)

Afisari: 283

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Sport Intern 19-01-2026 22:45

Handbal feminin: Suedeza Tyra Axner va juca din vară la CSM București

Echipa de handbal feminin CSM București a anunțat, luni, pe site-ul său oficial transferul jucătoarei suedeze Tyra Axner, valabil începând cu sezonul competițional următor. Născută la 18 martie 2002, Tyra Axner este o jucătoare suedeză de handbal de origine germană, care evoluează în prezent pentru Metz Handball. Piesă de baz

Sport Intern 19-01-2026 22:11

VIDEO Fotbal: Universitatea Craiova a revenit pe primul loc în Superligă, după 4-0 cu Petrolul, la Ploiești

Universitatea Craiova a revenit pe primul loc în Superliga de fotbal, după ce a învins-o pe Petrolul Ploiești cu scorul de 4-0 (2-0), luni seara, în deplasare, în ultimul meci din etapa a 22-a. Francezul Steven Nsimba a reușit dubla în decurs de două minute (16 - penalty, 17), primul dintr-o lovitură de pedeapsă, după ce Alexandru

Sport Intern 19-01-2026 19:14

Rugby: Francezul Bernard Charreyre, noul director tehnic al echipei 'U' Elbi Cluj-Napoca

Francezul Bernard Charreyre este noul director tehnic al echipei de rugby 'U' Elbi Cluj-Napoca, a anunțat clubul, luni, pe site-ul său oficial. ''Clubul Sportiv Universitatea Cluj îi urează bun venit lui Bernard Charreyre, care preia funcția de director tehnic al echipei de rugby U Elbi Cluj. Originar din Perpignan, Berna

Sport Intern 19-01-2026 14:52

Handbal feminin: SCM Râmnicu Vâlcea a anunțat transferul olandezei Zoe Sprengers

Echipa de handbal feminin SCM Râmnicu Vâlcea a anunțat, luni, pe pagina sa de Facebook, transferul extremei stânga olandeze Zoe Sprengers, care joacă în prezent la Team Esbjerg și care va evolua din sezonul viitor în Liga Florilor.

Sport Intern 19-01-2026 14:41

Fotbal: Metaloglobus a semnat un contract cu fundașul Mike Cestor

Echipa de fotbal Metaloglobus a anunțat, luni, că l-a achiziționat pe fundașul central Mike Cestor, ultima oară legitimat la formația de ligă secundă Poli Iași. 'Bine ai venit, Mike Cestor! Fundașul central în vârstă de 33 de ani este noul jucător al lui Metaloglobus. Cestor are o experiență importantă la nivelul fotbalului rom

Sport Intern 18-01-2026 22:40

Fotbal: Dinamo București - Universitatea Cluj 1-0, în Superligă

Dinamo București a învins-o pe Universitatea Cluj cu scorul de 1-0 (1-0), duminică seara, pe Arena Națională din Capitală, într-un meci din etapa a 22-a a Superligii de fotbal. Unicul gol al partidei a fost înscris de francezul Mamoudou Karamoko (41), după o poziționare greșită a croatului Dino Mikanovic la centrarea lui Albe

Sport Intern 18-01-2026 21:45

Hochei: Corona Brașov, învinsă acasă de SC Miercurea Ciuc

CSM Corona Brașov a fost învinsă de SC Miercurea Ciuc cu scorul de 7-5 (0-1, 3-2, 4-2), duminică, pe Patinoarul Olimpic din Brașov, într-un meci care a contat pentru Campionatul Național de hochei pe gheață și Erste Liga. Golurile ciucanilor au fost înscrise de Patrick Antal, Tihamer Becze (2), Arnold Sillo, Balazs Szabolcs P

Sport Intern 18-01-2026 21:29

Volei feminin: CSO Voluntari s-a impus la Lugoj, în Divizia A1

CSO Voluntari a învins-o pe CSM Lugoj cu scorul de 3-0 (25-22, 25-22, 25-15), duminică seara, în deplasare, într-un meci din etapa a 11-a a Diviziei A1 la volei feminin. Cu acest succes, CSO Voluntari a egalat campioana &

Sport Intern 18-01-2026 19:58

Handbal feminin: CSM Târgu Jiu a câștigat dramatic în Liga Națională

CSM Târgu Jiu a învins-o dramatic pe SCM Universitatea Craiova, cu scorul de 29-28 (12-16), duminică seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 12-a a Ligii Naționale de handbal feminin. Gazdele au obținut victoria printr-un gol marcat de Helena Gilda Simao Paulo, când mai era o secundă de joc. &Ic

Sport Intern 18-01-2026 19:51

Fotbal: Victorie la limită pentru CFR Cluj, 1-0 cu Oțelul Galați, în Superligă

CFR Cluj a învins-o pe Oțelul Galați cu scorul de 1-0 (1-0), duminică seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 22-a a Superligii de fotbal. Unicul gol al partidei a fost marcat de Adrian Păun (3), cu un șut din centrul careului, după o minge așezată de Alibek Aliev. Deși Oțelul a jucat mai bine de o oră &ici

Sport Intern 18-01-2026 17:32

Fotbal: FC Botoșani a început cu stângul 2026, 0-1 cu FK Csikszereda

FC Botoșani a început anul 2026 cu o înfrângere, 0-1 (0-1) cu FK Csikszereda, duminică, la Miercurea Ciuc, în etapa a 22-a a Superligii de fotbal. Unicul gol al partidei a fost înscris de Marton Eppel (45), cu un voleu din marginea careului. Ciucanii au mai avut ocazii de gol prin Szabolcs Szalay, c

Sport Intern 18-01-2026 16:48

Handbal feminin: CSM București, la a patra victorie consecutivă în Liga Campionilor

CSM București a învins formația slovenă Krim OTP Group Mercator Ljubljana, cu scorul de 26-20 (12-9), duminică, în Sala Polivalentă ''Ioan Kunst-Ghermănescu'', într-un meci din Grupa B a Ligii Campionilor la handbal feminin. ''Tigroaicele'' au reușit a patra victorie consecutivă în competiție.

Sport Intern 18-01-2026 15:51

Fotbal: CFR Cluj l-a transferat pe Christopher Braun de la Rapid

Cluburile de fotbal CFR 1907 Cluj și FC Rapid au ajuns la un acord pentru transferul definitiv al lui Christopher Braun la formația din Gruia, potrivit celor două grupări. Braun a mai îmbrăcat tricoul echipei clujene în sezonul 2022/2023, când a bifat 44 de apariții. El a mai jucat în România la FC Botoșani.

Sport Intern 18-01-2026 15:41

Peste 40 de participanți, la Campionatul Național de înot în ape înghețate de la București (FOTO/VIDEO)

Aproape 40 de persoane cu vârste cuprinse între 16 și 59 de ani au participat, sâmbătă și duminică, la Campionatul Național de înot în ape înghețate organizat de asociația sportivă Ice Swimming and Open Water Romania (ISOWR), în București. La eveniment au participat inclusiv înotători care au con

Sport Intern 18-01-2026 12:09

Snowboard: Româncele Kata Mandel și Henrietta Bartalis, calificate la JO 2026

Kata Mandel și Henrietta Bartalis vor fi primele sportive care vor reprezenta România în concursul de snowboard din cadrul Jocurilor Olimpice de iarnă, a anunțat CSM Miercurea-Ciuc, într-un comunicat remis AGERPRES.