logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

RETROSPECTIVĂ 2025 Elisabeta Lipă (canotaj): A fost un an cu șocuri, cu noutăți, dar în același timp unul foarte bun

Imagine din galeria Agerpres

Președinta Federației Române de Canotaj (FRC), Elisabeta Lipă, a declarat, pentru AGERPRES, că 2025 a fost un an cu 'șocuri' și 'noutăți', făcând referire la schimbările de la nivelul colectivului tehnic și al lotului olimpic, dar în același timp l-a caracterizat drept unul foarte bun.

'A fost un an foarte, foarte greu, dar în același timp foarte bun. Pentru că atunci când reușești cu greu să faci lucruri frumoase și satisfacția este mult mai mare. Dar sportul de performanță ne-a educat în această privință, pentru că n-am primit nimic ușor niciodată. După un ciclu olimpic, în care ai văzut că ești bine acolo unde ești, dacă încerci la fel în următorul poate nu îți iese. De asta e bine să mai primești și niște șocuri la început de an. Șocurile te fac să fii mai atent, mai ambițios, mai determinat. Nu știu dacă s-a reinventat canotajul românesc în acest an, dar am avut un procent de noutate de 25%. Care procent a fost benefic performanței. A fost un an cu șocuri, cu noutăți, dar în același timp unul foarte bun. Eu mi-aș dori să ne reinventăm până la Jocurile Olimpice din 2028, pentru că acela este obiectivul nostru final. Să nu uităm că la Los Angeles, în 1984, România a triumfat la cel mai înalt nivel. Atunci americanii s-au săturat ascultând imnul național al României. Așa că îmi doresc nespus de mult ca la Jocurile de la Los Angeles din 2028 să se repete măcar 50% din bucuria și fericirea românilor de atunci', a afirmat Lipă.

Șocul plecării antrenorului coordonator al lotului olimpic, italianul Antonio Colamonici, nu a fost resimțit la nivelul rezultatelor obținute de canotajul românesc, este de părere președinta FRC.

'Normal ca anul acesta canotajul românesc a demonstrat că se poate și fără domnul Colamonici. Domnul Colamonici a avut rolul lui în toată povestea din ultimii ani a canotajului românesc și o contribuție majoră în reinventarea canotajului românesc. El la noi a început cu lotul masculin, dar, din experiența mea de la Barcelona '92, am văzut cât de mult contează să se pregătească loturile masculin și feminin împreună. Și am riscat numind antrenor coordonator pentru ambele loturi. A fost foarte benefică decizia, pentru că dacă nu riști, nici nu câștigi. Eu ce mă bucur și mai mult e că după plecarea domnului Colamonici cei 10 antrenori români care au stat în spatele lui au arătat că pot oricând să prea frâiele lotului. Ei nu au stat degeaba, ci au învățat', a spus ea.

'Numirea lui Dorin Alupei nu a fost în niciun moment un risc. Poate a fost așa un pic de emoție din partea lui, mă refer la neîncrederea lui Dorin în el, în forțele lui. El sigur că știe ce poate, dar șocul este mare când nu te aștepți și ți se spune azi: 'De mâine preiei flotila'. Dar Dorin a trecut foarte repede peste șoc și a devenit un mare câștig. E un antrenor cu experiență, pentru că el oricum coordona totul atunci când nu era domnul Colamonici în țară. Mă bucură mult faptul că Dorin are acum o altă stare, o altă abordare, vede altfel lucrurile pentru Los Angeles 2028. Șocul era mare pentru el dacă nu reușea să facă față, dar nu a fost cazul. În plus, el nu este singur, are o echipă lângă el, ca orice antrenor coordonator. Sportul ne-a învățat că oricât de bun ești, dacă nu ai o echipă în spate nu faci nimic. Până la Jocurile Olimpice noi nu alergăm după medalii. Pentru că eu consider că la început de ciclu olimpic, când încep să se schimbe și generațiile, trebuie să dai șanse tuturor. Adică trebuie să împletești experiența cu tinerețea. Când urmărești doar medaliile, alcătuiești echipajele numai din sportivi consacrați, câștigi și la revedere. Dar noi trebuie să ne gândim și la cei tineri, care vin din spate. Pentru că avem nevoie de ei, investim în ei și le dăm șanse. Iar la Jocurile Olimpice din 2028 vom vedea și alte nume. Lumea nu stă în loc', a adăugat președinta.

Federația Română de Canotaj s-a confruntat cu probleme financiare în 2025 ca întreg sportul românesc, dar a reușit să își completeze bugetul cu ajutorul sponsorilor și partenerilor.

'Canotajul are cel mai mare buget, asta se spune mereu. Auzim în fiecare an, iar la începutul lui 2026 probabil o să auzim la fel. Dar problemele financiare există. Pentru că are canotajul cel mai mare buget, dar comparativ cu ce? Cu celelalte federații naționale de la noi. Pentru că noi nu ne putem compara la buget niciodată cu adversarii noștri de la competiții. Nu ne-am comparat niciodată. La noi, în România, ceea ce este trist, având în vedere situația dificilă prin care trece țara, cu deficit mare și așa mai departe, întotdeauna primele domenii care suferă sunt sportul și cultura. Ceea ce nu mi se pare deloc normal. Pentru că ne lăudăm în fața lumii cu aceste domenii. Și, în plus, sportul și cultura nu sunt atât de costisitoare ca altele, în așa fel încât să producă nu știu ce găuri în bugetul țării. Ne place performanța, aplaudăm sportivii, dar dacă ei nu sunt susținuți cum trebuie nici rezultatele nu vor mai apărea. Și atunci arătăm cu degetul către sportivi, că nu mai sunt buni, că n-au făcut nimic și așa mai departe. Deci probleme financiare au fost anul acesta, sunt și acum, dar încercăm prin sponsorii și partenerii noștri să mai completăm aceste găuri. Nevoile sunt foarte mari la canotaj. Am ajuns să trăim vremurile în care să spunem că e rău când n-ai sportivi, e rău și când ai sportivi. Pentru că atunci când ai, nu ai cu ce să îi susții. Noi am plecat la drum cu un lot de 50 de sportivi și cu un staff în spate de aproape 25 de persoane. Iar în condițiile astea cheltuielile sunt foarte mari. Nu poți să pleci la competiție cu 10 sportivi, să te lupți cu cei mai buni și să te întorci cu 7 medalii de la Europene și 6 de la Mondiale. Nu ai cum. Și atunci trebuie să ne descurcăm. Chiar dacă suntem ca un sac de box, fiindcă toată lumea trage în noi. Însă am înțeles toți că valoarea creează și invidie', a explicat Lipă.

Ea a subliniat că obiectivul pentru anul 2026 este menținerea în elita canotajului mondial.

'Obiectivele noastre pentru 2026 sunt aceleași ca în fiecare an, rezultate cât mai bune, medalii la competițiile majore la toate categoriile. Eu îmi doresc să fie sportivii sănătoși, apoi să găsim soluții atunci când întâmpinăm vreo problemă. Pentru că în sportul de azi orice oprire înseamnă 10 pași în spate, care practic te trag jos de pe podium. Iar asta nu e bine. O medalie e foarte importantă pentru sportiv. Pentru că dacă a muncit un an și nu a câștigat, anul următor îi trebuie extrem de multă forță și putere psihică să o ia de la capăt. De aceea vreau să găsim cele mai bune soluții și să fim acolo sus unde am demonstrat că e locul nostru', a precizat oficialul FRC.

Elisabeta Lipă speră ca în viitor România să poată găzdui o ediție a Campionatelor Europene sau Mondiale: 'Organizarea unui European sau Mondial în țară este un obiectiv pe termen lung. Ne dorim să vedem și noi această bază de canotaj pe lacul Pantelimon unde să putem organiza o competiție. Am început de la a nu avea nimic, iar acum la Pantelimon am reușit să ținem Campionate Balcanice, Naționale. În mod normal ar trebui să ne și pregătim acolo cu loturile, dar pentru asta e nevoie să avem și un spațiu unde sportivii să poată să doarmă, să mănânce, să facă o refacere, să țină bărcile... deci nevoile sunt foarte mari. E nevoie de o infrastructură pe mal, că în apă avem'.

Echipajul anului 2025 în canotajul românesc este cel de dublu vâsle feminin, alcătuit din Simona Radiș și Magdalena Rusu. 'Sportivul anului în canotajul românesc a fost de fapt echipajul anului (n.r. - dublu vâsle feminin), care e format Simona Radiș și Magdalena Rusu. Ele au fost duble medaliate cu aur la Mondiale și campioane europene', a afirmat președinta.

În ceea ce privește titlul de sportivul anului, în opinia Elisabetei Lipă acesta nu îi poate fi acordat decât înotătorului David Popovici, dublu medaliat cu aur la Campionatele Mondiale de natație de la Singapore.

'Cel mai bun sportiv în 2025 pe cine putem să vedem în afară de David Popovici? El este emblema sportului românesc la ora actuală. E încă tânăr și sperăm să mai fie mult timp de acum încolo. Să-i dea Dumnezeu forță psihică, pentru că fizică a demonstrat că are', a spus Elisabeta Lipă.

România a încheiat Campionatele Mondiale de la Shanghai cu două medalii de aur și patru de argint, participând cu 12 echipaje, inclusiv la probele mixte de dublu vâsle și 8+1, introduse în premieră în competiție. Cele 2 medalii de aur au fost cucerite la dublu rame feminin (Simona Radiș și Magdalena Rusu) și 8+1 mixt (Magdalena Rusu, Maria Lehaci, Andrada Moroșanu, Florin Lehaci, Florin Arteni, Ciprian Tudosă, Ștefan Berariu, Simona Radiș și Victoria Petreanu), iar cele 4 de argint la patru rame feminin (Ancuța Bodnar, Geanina Juncănariu, Adriana Adam și Amalia Bereș), patru rame masculin (Ștefan Berariu, Sergiu Bejan, Andrei Mândrilă și Ciprian Tudosă), dublu rame masculin (Florin Arteni și Florin Lehaci) și 8+1 feminin (Cristina Drugă, Roxana Anghel, Iulia-Liliana Bălăucă, Maria Lehaci, Ancuța Bodnar, Geanina Dumitrița Juncănariu, Adriana Adam, Amalia Bereș și Victoria Petreanu).

Șapte medalii, dintre care trei de aur, două de argint și două de bronz, a cucerit delegația României la Campionatele Europene de canotaj de la Plovdiv.

Cele de aur au fost obținute la dublu rame feminin(Magdalena Rusu și Simona Radiș), dublu rame masculin (Florin Arteni și Florin Lehaci), patru rame masculin (Ștefan Berariu, Sergiu Bejan, Andrei Mândrilă și Ciprian Tudosă), cele de argint la dublu vâsle masculin (Sebastian Cornea și Marian Enache), la patru rame feminin (Adriana Adam, Maria Lehaci, Ancuța Bodnar și Amalia Bereș), iar cele de bronz la dublu vâsle feminin (Andrada Moroșanu și Mariana Dumitru) și schif simplu masculin (Mihai Chiruță).

Delegația României a cucerit o medalie de argint, la patru rame feminin, și una de bronz, la patru rame masculin la Campionatele Mondiale de canotaj Under-23 desfășurate la Poznan (Polonia).

La Campionatele Europene de canotaj Under-23 de la Racice (Cehia) sportivii români au cucerit nouă medalii, dintre care șase de aur - la dublu rame masculin, patru rame masculin, patru rame feminin, opt plus unu masculin, dublu vâsle feminin și opt plus unu mixt, una de argint - la opt plus unu feminin și două de bronz - la dublu rame feminin și patru vâsle feminin.

La Campionatele Mondiale de canotaj Under-19 de la Trakai (Lituania), România a obținut o medalie de aur și una de bronz la dublu rame feminin, respectiv 8+1 feminin.

Sportivii români au cucerit cinci medalii, dintre care două de aur, una de argint și două de bronz, la Campionatele Europene de canotaj Under-19, de la Kruszwica (Polonia). Medaliile de aur au fost obținute la dublu rame feminin și patru rame masculin, cea de argint la opt plus unu feminin , iar cele de bronz la patru rame feminin și patru vâsle feminin.
AGERPRES/ (A, AS - redactor: Marius Țone, editor: Mihai Țenea, editor online: Adrian Dădârlat)

Afisari: 613

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Sport Intern 24-06-2026 01:21

Tenis: Sebastian Gima s-a calificat în optimi la Intaro Open (challenger) de la Târgu Mureș

Tenismanul român Sebastian Gima, un ''lucky loser'', s-a calificat, marți, în optimile de finală ale turneului challenger Intaro Open, de la Târgu Mureș, dotat cu premii totale de 97.640 de euro, după ce a dispus de kazahul Denis Evseev, cu 7-6 (7/4), 6-3. Gima (24 ani, 537 ATP) s-a impus după o oră și 36 de m

Sport Intern 23-06-2026 18:23

Fotbal: Clubul CFR Cluj s-a despărțit de portarul Mihai Popa

Clubul de fotbal CFR Cluj a anuțat, marți, pe site-ul său oficial, despărțirea de portarul Mihai Popa, transferat în luna ianuarie a acestui an de la gruparea italiană Torino. 'Clubul CFR 1907 Cluj și portarul Mihai Popa nu vor mai colabora în noul sezon competițional, contractul dintre cele două părți fiind încetat amiab

Sport Intern 23-06-2026 17:29

Fotbal: Clubul Unirea Slobozia anunță intrarea în insolvență

Clubul de fotbal Unirea Slobozia, care a retrogradat la finalul sezonului recent încheiat în Liga a II-a, a anunțat, marți, pe un site de socializare, că în urma problemelor financiare a intrat în insolvență. 'Asociația Fotbal Club Unirea 04 Slobozia anunță suporterii echipei că Tribunalul Ialomita a admis în

Sport Intern 23-06-2026 17:10

Fotbal: Portarul Ionuț Gurău, transferat la FC Botoșani

Clubul de fotbal FC Botoșani a anunțat, marți, că a semnat un contract valabil pentru următorul sezon al Superligii, cu portarul Ionuț Gurău, care a evoluat ultima oară pentru echipa albaneză FK Bylis. 'FC Botoșani anunță transferul jucătorului Ionuț Gurău. Născut pe 27.03. 1999, la Brăila, Ionuț Gurău (1,98 m), evoluează ca portar și a se

Sport Intern 23-06-2026 17:06

Fotbal: Mijlocașul Zsolt Magyar va evolua la FK Csikszereda

Clubul de fotbal FK Csikszereda Miercurea Ciuc a anunțat, marți, transferul lui Zsolt Magyar, mijlocaș ofensiv care va evolua sub formă de împrumut de la gruparea ungară Puskas Akademia. 'O nouă întărire la mijlocul terenului. Am semnat un contract cu Magyar Zsolt, mijlocaș ofensiv în vârstă de 24 de ani și 169 cm,

Sport Intern 23-06-2026 15:25

Fotbal: Farul Constanța l-a transferat pe Tony Njike din liga a treia franceză

Echipa de fotbal Farul Constanța a anunțat, marți, prin intermediul site-ului oficial, transferul mijlocașului francez de origine cameruneză Tony Njike, care a evoluat ultima oară pentru formația Quevilly - Rouen Metropole. 'Farul Constanța a ajuns la un acord cu mijlocașul defensiv francez Tony Njike, care a semnat un contract valabil pen

Sport Intern 23-06-2026 14:21

Tenis: Turneul Ion Țiriac Challenger de la Brașov se va desfășura în perioada 29 iunie - 5 iulie

Turneul Ion Țiriac Challenger, competiție inclusă în circuitul ATP Challenger Tour 75 și ajunsă la cea de-a treia ediție, se va desfășura în perioada 29 iunie - 5 iulie la Baza Sportivă Olimpia din Brașov, se arată într-un comunicat de presă remis AGERPRES. La turneul organizat de Fundația Țiriac în parteneriat cu Feder

Sport Intern 23-06-2026 14:11

Federația Română de Handbal a stabilit programul ediției 2026-2027 a ligilor naționale la feminin și masculin

Federația Română de Handbal (FRH) a stabilit, marți, prin tragere la sorți, programul ediției 2026-2027 a ligii naționale la feminin și masculin. Tragerea la sorți a fost efectuată de noul președinte al FRH, Bogdan Voina, în prezența câtorva reprezentanți ai cluburilor din cele două ligi. În ediția 2026-2

Sport Intern 23-06-2026 12:25

Fotbal: Fundașul Paul Iacob și-a prelungit contractul cu Oțelul Galați

Echipa de fotbal Oțelul Galați a anunțat, marți, prin intermediul site-ului oficial, că a ajuns la un acord cu fundașul Paul Iacob, pentru prelungirea contractului pentru sezonul 2026-2027 al Superligii. 'Unele vești nu sunt despre transferuri. Unele sunt despre continuitate și încredere. SC Oțelul Galați anunță că fundașul central Paul Iacob și-a pr

Sport Intern 23-06-2026 00:59

Tenis: Cezar Crețu s-a calificat în optimile turneului challenger Intaro Open de la Târgu Mureș

Tenismanul român Cezar Crețu s-a calificat, luni, în optimile de finală ale turneului challenger Intaro Open, de la Târgu Mureș, dotat cu premii totale de 97.640 de euro, după ce l-a învins pe japonezul Akira Santillan, cu 6-4, 6-3. Crețu (25 ani, 287 ATP) s-a impus după o oră și 25 de minute, la prima sa confruntare cu

Sport Intern 22-06-2026 19:11

Fotbal: Ronny Labonne (FCSB) - Sunt foarte fericit că am ajuns aici, e un club uriaș în Europa

Fotbalistul Ronny Labonne, prima achiziție realizată de FCSB în actuala pauză competițională, a declarat, luni, într-o conferință de presă, că este foarte fericit pentru transfer, subliniind că noul său club este unul uriaș în Europa. 'Eram în vacanță când m-a contactat agentul meu și mi-a spus de interesul cl

Sport Intern 22-06-2026 16:44

David Gerard a selecționat 36 de jucători în lotul extins pentru World Rugby Nations Cup

Antrenorul echipei naționale de rugby, David Gerard a selecționat 36 jucători în lotul extins pentru World Rugby Nations Cup, prima ediție a competiției ce va debuta în America de Sud în luna iulie, a anunțat, luni, Federația Română de Rugby, într-un comunicat de presă difuzat pe site-ul oficial. Pentru Nations Cu

Sport Intern 22-06-2026 16:36

Fotbal: Fundașului Ionuț Cercel, împrumutat de FCSB la Farul Constanța

Clubul de fotbal Farul Constanța a anunțat, luni, pe site-ul său oficial, transferul lui Ionuț Cercel, fundaș dreapta care va evolua sub formă de împrumut de la FCSB până în vara anului viitor. 'Farul Constanța și FCSB au ajuns la un acord privind împrumutul fundașului dreapta Ionuț Cercel la echipa noastră pâ

Sport Intern 22-06-2026 15:05

Fotbal: Sepsi OSK l-a achiziționat pe fundașul brazilian Gustavo Cascardo de Assis

Echipa de fotbal Sepsi OSK a anunțat, luni, pe pagina oficială de Facebook, transferul fundașului brazilian Gustavo Cascardo de Assis, care a semnat un contract valabil pentru următorul sezon cu gruparea covăsneană.

Sport Intern 22-06-2026 14:29

Fotbal: FK Csíkszereda l-a transferat pe Albert Stahl de la FC Bihor

Clubul de fotbal FK Csikszereda Miercurea Ciuc a anunțat, luni, pe un site de socializare, transferul lui Albert Stahl, jucător care a evoluat în ultimele două sezoane la gruparea de ligă secundă FC Bihor. 'Am semnat un contract cu Albert Stahl, care vine la echipa noastră de la FC Bihor Oradea. Extrema în vârstă de 27 de