logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Tenis: Alexandra Dulgheru - Știm că plecăm cu șansa a doua în play-off-ul Cupei Billie Jean King

Imagine din galeria Agerpres

Căpitanul nejucător al echipei României pentru Cupa Billie Jean King, Alexandra Dulgheru, a afirmat, vineri, într-o conferință de presă, că este conștientă că jucătoarele sale pornesc cu șansa a doua în play-off-ul pentru calificarea la turneul final de anul viitor, unde vor întâlni Polonia și Noua Zeelandă.

'Sunt foarte fericită că sunt aici, mulțumesc fetelor în primul rând că au venit, să zic așa, sub aripa mea. E o mare bucurie și onoare pentru mine, pentru că am jucat, îmi place foarte mult să joc pentru țară și eu în această postură mă consider efectiv a fi o jucătoare. Împreună cu Monica Niculescu încercăm să le împărtășim cât mai mult din experiențele noastre fetelor. Pentru că este mare lucru, mai ales dacă participi pentru prima oară, să joci pentru țara ta. Câți jucători și jucătoare nu și-ar dori asta și foarte puțini au ocazia să-și reprezinte țara. Ușor, ușor încercăm să aducem generația tânără, să o creștem, pentru că ele sunt viitorul nostru, generația noastră se retrage. Monica, nu știu, cred că mai joacă până la 50 de ani'', a spus Alexandra Dulgheru.

''Știm că plecăm cu șansa a doua, nu putem să spunem altfel. Pentru că echipele sunt destul de tari, dar mereu noi mergem determinate și suntem recunoscute că jucăm cu mult suflet și motivație. Adică ne lăsăm greu. 'Die hard', sigur. Monica, sigur, e 'die hard'. Pentru noi este important, mai ales că ne-am cules de peste tot, să formăm o echipă în săptămâna premergătoare competiției, să ne cunoaștem mai bine, să formăm o echipă, să ne simțim bine și să joace fetele degajate', a mai declarat Alexandra Dulgheru.

Ea a precizat că nu a stabilit încă cine o va întâlni pe poloneza Iga Swiatek, fostă număr 1 mondial, în meciul de simplu.

'Nu știm încă cine va juca cu Iga Swiatek. În principiu ea vine, inițial nu era pe listă și evident că ne doream mai mult să nu vină. Ulterior a confirmat că o să vină. În primul rând, cred că pentru fete este foarte important să aibă această experiență, să joci cu cele mai bune jucătoare din lume și să absorbi din ritmul lor, să vezi despre ce este vorba, cam unde ești tu ca nivel. E mai important decât orice. Evident că Iga este fost număr 1 mondial, nu trebuie să-i mai enumerăm rezultatele. Și am și comentat-o foarte mult. Evident că nu o să fie ușor, dar importantă este experiența și o să ne facem temele cât putem de bine. Avem jucătoarea X care este Iga. Ce face mai bine, ce face mai puțin bine, ce ar trebui să facem noi contra unei jucătoare ca Iga în funcție de cum joacă fiecare. Că una e să zicem dacă a jucat Monica, joacă într-un fel. Dacă joacă Mara Gae, joacă în alt fel. Și atunci vedem exact ce se potrivește. Opțiunile sunt deschise, în funcție de fiecare jucătoare, analizăm, stăm împreună și vedem care sunt șansele reale, ce putem face mai bine contra unei jucătoare de așa anvergură', a adăugat Dulgheru.

Președintele Federației Române de Tenis, George Cosac, s-a arătat încrezător în șansele echipei conduse de Dulgheru la întâlnirea din Polonia.
'Aș vrea să mulțumesc fetelor care au răspuns prezent convocării făcute de noul căpitan nejucător, Alexandra Dulgheru. Sunt convins că vor face tot ce depinde de ele să obțină un rezultat pozitiv. Este o deplasare importantă dacă ne gândim că, în funcție de rezultatul acestei întâlniri, vom avea șansa anul viitor să participăm la turneul final, sau, dacă nu, să mai pierdem un an, să o luăm de la capăt, să ne recalificăm, să rejucăm barajul, să ajungem mai sus', a declarat Cosac.

Veterana echipei, cu 41 de prezențe în Cupa Billie Jean King, Monica Niculescu, a afirmat că este surprinsă de convocare și că este bucuroasă că va avea colege din tânăra generație.

'Vreau să zic că a fost o surpriză plăcută că am fost convocată și vin mereu cu o mare plăcere. Am amintiri extraordinare din atâtea ediții de Billie Jean King Cup. Amintiri frumoase, unele mai bune, altele mai rele, dar întotdeauna am venit cu inima deschisă. Îmi place foarte mult să joc în fața publicului. Joc cu drag, cu inimă, și joc pentru români. Ne dorim să facem o treabă bună. Sigur, meciurile vor fi foarte, foarte grele, dar îmi place foarte mult echipa. Avem o echipă interesantă. Eu am fost în echipă și cu Simona Halep, și cu Irina Begu. Și acum sunt și cu generația mai tânără. Ador să fiu aici, îmi place să joc pentru țară și mă bucur că avem o echipă solidă. O să dau tot ce pot și vedem ce o ieși. Hai, România!', a spus Niculescu.

Tânăra jucătoarea Mara Gae s-a declarat încântată că va face echipă cu Monica Niculescu: 'Este o onoare să joc încă o dată pentru țară. Mulțumesc pentru convocare și pentru încredere. De-abia aștept să joc alături de fete, de-abia aștept să joc alături de Monica Niculescu. Este incredibil că am oportunitatea să mă antrenez alături de ea. De asemenea, Alexandra Dulgheru, de-abia aștept să ne cunoaștem cât mai bine și sper să avem o colaborare cât mai bună. Și succes nouă!'

Convocată în premieră, Gabriela Talabă-Lee speră ca România să obțină un rezultat bun în Polonia.

'În primul rând aș vrea să-i mulțumesc Alexandrei Dulgheru pentru convocarea la această ediție de Billie Jean King Cup. Mă bucur să fiu parte din echipă, mă bucur că am fost convocată. Avem o șansă, fiecare echipă merge cu șansa ei acolo. Suntem încântate și așteptăm cu nerăbdare să jucăm și sperăm să facem un rezultat foarte bun', a afirmat Gabriela Lee.

Din echipa României fac parte tânăra Mara Gae, ''veterana'' Monica Niculescu, dar și debutantele Gabriela Lee și Ruxandra Bertea, sub îndrumarea antrenoarelor Alexandra Dulgheru și Alina Tecșor.

Echipa feminină de tenis a României a fost repartizată în Grupa B în play-off-ul Cupei Billie Jean King, alături de Polonia și Noua Zeelandă.

Partidele se vor disputa în sală, pe hard, într-o Grupă B care mai include Polonia și Noua Zeelandă.

Grupa din Polonia reprezintă debutul Alexandrei Dulgheru la reprezentativa feminină a României.

Sub comanda căpitanului Horia Tecău, România a reușit în 2024 o performanță notabilă, calificându-se la turneul final al competiției de la Malaga, unde a fost eliminată în optimi de finală de Japonia, cu scorul de 1-2.

Formatul de joc este fiecare cu fiecare în cele șapte grupe din play-off, fiecare întâlnire cuprinzând trei meciuri, două de simplu, urmate de unul de dublu, după regula cel mai bun din trei seturi.

Câștigătoarele celor șapte grupe se vor califica în calificările din 2026, iar celelalte 14 echipe vor concura în 2026 în Grupa valorică I.

Lotul Poloniei (căpitan Dawid Celt) le cuprinde pe Iga Swiatek, numărul doi mondial, Katarzyna Kawa, Linda Klimovicova și Martyna Kubka.

Pentru Noua Zeelandă (căpitan Matthew Hair) vor juca Lulu Sun, Vivian Yang, Elyse Tse, Erin Routliffe și Jade Otway.
AGERPRES (A, AS-redactor: Adrian Țone, editor: Mihai Țenea, editor online: Andreea Lãzãroiu)

Afisari: 371

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Sport Intern 02-06-2026 08:00

Fotbal - CM 2026: Dănuț Lupu - Când vor fi 80 de echipe la Cupa Mondială ne vom califica și noi

Fostul internațional Dănuț Lupu a declarat, pentru AGERPRES, că extinderea Cupei Mondiale 2026 la formatul cu 48 de echipe va dilua spectacolul fotbalistic și că naționala României va ajunge să se califice la turneul final atunci când se va ajunge la 80 de selecționate participante. 'Extinderea formatului Cupei Mondiale la 48 d

Sport Intern 01-06-2026 23:29

Futsal: CS United Galați a câștigat al șaselea titlu de campioană națională

CS United Galați a câștigat, luni seara, al șaselea său titlu de campioană națională la futsal, după ce a învins-o pe ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe cu scorul de 4-2 (0-2), în Sepsi Arena, în al treilea meci al finalei Ligii 1. Covăsnenii au condus la pauză cu 2-0, prin golurile marcate de Szabolcs Manya (2) și Szi

Sport Intern 01-06-2026 23:10

Baschet masculin: U-BT Cluj-Napoca, la un pas de un nou titlu în Liga Națională

U-BT Cluj-Napoca este la un singur pas de un nou titlu în Liga Națională de baschet masculin, după ce a învins-o pe CSM CSU Raiffeisen Oradea cu scorul de 103-78 (28-19, 27-22, 25-26, 23-11), luni seara, în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca. Campioana conduce acum cu 2-1 la general înaintea meciului al patrulea, care poa

Sport Intern 01-06-2026 22:40

Fotbal: FC Voluntari a promovat în Superligă, după 3-0 în barajul cu FC Hermannstadt

FC Voluntari a promovat în Superliga de fotbal a României după ce a învins-o pe FC Hermannstadt cu scorul de 3-0 (0-0), luni seara, pe Stadionul ''Anghel Iordănescu'', în manșa a doua a barajului pentru menținere/promovare. Ilfovenii au dominat jocul și și-au creat numeroase ocazii de gol, obținând

Sport Intern 01-06-2026 19:13

Fotbal: Gheorghe Hagi, înaintea partidei cu Georgia - Nu suntem cei mai buni, dar încercăm să devenim

Selecționerul Gheorghe Hagi a declarat, luni, într-o conferință de presă susținută la Tbilisi înaintea primului meci în noul său mandat la echipa națională, că el și jucătorii nu sunt 'cei mai buni, dar încearcă să devină' și a subliniat că își dorește victoria în amicalul cu Georgia. 'Mesajul me

Sport Intern 01-06-2026 10:00

Fotbal - CM 2026: Miodrag Belodedici - Mi-aș fi dorit ca România sau Serbia să producă o surpriză la Cupa Mondială

Fostul internațional Miodrag Belodedici a declarat, pentru AGERPRES, că aceleași mari puteri ale fotbalului mondial rămân favorite la câștigarea Cupei Mondiale din acest an și că și-ar fi dorit ca România sau Serbia să producă o surpriză la această ediție, numai că niciuna nu a reușit calificarea. 'Primele trei favorite d

Sport Intern 31-05-2026 23:24

Fotbal: Farul Constanța rămâne în Superligă după ce a învins-o pe Chindia la loviturile de departajare

FC Farul Constanța a reușit să se mențină în Superliga de fotbal, după ce a învins-o pe Chindia Târgoviște cu scorul de 4-2 la loviturile de departajare, duminică seara, pe teren propriu, la Ovidiu, în manșa secundă a barajului pentru menținere/promovare în Superliga de fotbal, în care scorul a fost 1-1 (0-1, 1-1) la finalul timpul

Sport Intern 31-05-2026 20:31

Auto: Jerome France a câștigat Marele Premiu al Brașovului la viteză în coastă

Pilotul Jerome France (Nova NP01), campionul național en titre, a câștigat, duminică, Marele Premiu al Brașovului, etapa a doua a Campionatului Național de Viteză în Coastă. Pe locul secund s-a clasat Elias Răduță (Wolf Mistral), la 04 sec 186/1000, podiumul fiind completat de Cărpinișan Benea (Ferrari 488 Challenge Evo), la 11 sec

Sport Intern 31-05-2026 19:45

Fotbal: Universitatea Cluj s-a despărțit de Jasper van der Werff, Alin Toșca și Andrei Artean

Echipa de fotbal Universitatea Cluj s-a despărțit de trei jucători ajunși la final de contract, fundașii Jasper van der Werff (27 de ani) și Alin Toșca (34 de ani) și mijlocașul defensiv Andrei Artean (32 de ani), a anunțat clubul, duminică, pe site-ul său oficial. Stoperul de origine elvețiană Jasper van der Werff a venit de la Paderborn &ici

Sport Intern 30-05-2026 14:02

Nadia Comăneci: Sunt mândră de fetița de la Montreal; Tot timpul mi-am dorit să îmi descopăr limitele

Marea gimnastă Nadia Comăneci, decorată, sâmbătă, de președintele Nicușor Dan cu Ordinul Național Steaua României în grad de Mare Cruce, a vorbit despre momentul în care a devenit campioană olimpică la doar 14 ani, spunând că, privind în urmă, este mândră de copilul care a fost și de curajul de atunci.

Sport Intern 30-05-2026 11:51

Fotbal: Gheorghe Hagi a convocat cinci jucători la națională după barajul Dinamo - FCSB

Selecționerul Gheorghe Hagi a convocat cinci jucători la națională pentru meciurile amicale din iunie după meciul de baraj pentru Conference League dintre Dinamo și FCSB, a anunțat, sâmbătă, Federația Română de Fotbal pe pagina de Facebook a echipei reprezentative. Hagi i-a convocat pe portarul Ștefan Târnovanu, fundașul Miha

Sport Intern 30-05-2026 00:38

Fotbal: Universitatea Cluj l-a transferat pe portarul cipriot Neofytos Michael

Echipa de fotbal Universitatea Cluj a anunțat, vineri seara, transferul portarului cipriot Neofytos Michael (32 de ani), într-un comunicat publicat pe site-ul oficial al clubului. Internaționalul cipriot a apărat buturile echipei FC Pafos în ultimii doi ani și a fost titular în șase din cele opt partide disputate de echipa di

Sport Intern 29-05-2026 23:50

Baschet masculin: Egalitate în finala mică a Ligii Naționale

SCM ''U'' Craiova și CS Dinamo București sunt la egalitate în finala mică a Ligii Națională de baschet masculin, 1-1, după ce echipa din Bănie s-a impus, vineri seara, pe teren propriu, cu scorul de 101-62 (30-21, 32-18, 23-13, 16-10). Dinamo s-a impus cu 102-94 în primul meci, la București, iar partida a treia, dec

Sport Intern 29-05-2026 23:41

#AnulNadia Răzvan Lucescu: Nadia Comăneci este unul dintre personajele unice ale sportului mondial

Antrenorul Răzvan Lucescu a declarat, vineri seara, la Palatul Parlamentului din Capitală, că Nadia Comăneci este unul dintre personajele unice ale sportului mondial și o adevărată legendă. 'Este o imensă onoare să fiu prezent la această gală, deși eu sunt oarecum un intrus aici, cred că mai degrabă îl reprezint pe tatăl meu. Nadia e

Sport Intern 29-05-2026 23:29

#AnulNadia Gheorghe Hagi: Nadia a obținut pentru prima oară nota 10 și ne-a inspirat pe toți

Selecționerul echipei naționale de fotbal a României, Gheorghe Hagi, a declarat, vineri seara, la Palatul Parlamentului, că Nadia Comăneci a obținut pentru prima oară în istoria gimnasticii nota 10, iar prin performanța ei a inspirat generații întregi de sportivi. 'Ea a obținut pentru prima oară nota 10 și ne-a inspirat p