VIDEO Fotbal: Universitatea Craiova a egalat-o in extremis pe Rapid (2-2), în Superligă
Universitatea Craiova a egalat-o in extremis pe FC Rapid București, 2-2 (1-1), duminică seara, în Bănie, în etapa a 15-a a Superligii de fotbal, ultima a turului.
Oaspeții au condus de două ori, prin golurile marcate de norvegianul Tobias Christensen (16), după ce Vladimir Screciu a blocat șutul lui Alexandru Dobre, și prin fundașul olandez Lars Kramer (74), care a profitat de ieșirea greșită a portarului Pavlo Isenko, la lovitura liberă executată de Christensen.
Fundașul Adrian Rus (29) a egalat prima oară, cu o lovitură de cap, la un corner executat de Alexandru Cicâldău, iar Steve Nsimba a închis tabela la ultima fază (90+10 - penalty), după ce portarul Marian Aioani l-a lovit în cap pe Monday Etim la un duel aerian.
Universitatea a dominat autoritar meciul și a ratat numeroase ocazii clare de gol.
Cicâldău a șutat după doar 30 de secunde de joc, dar Aioani a respins mingea în bară, iar balonul a căzut pe linia porții.
În min. 11, Tudor Băluță a șutat, dar Aioani a prins în doi timpi. Carlos Mora (33) s-a aflat în poziție excelentă, dar a tras peste poartă. Alexandru Pașcanu a respins de pe linia porții mingea trimisă slab de Cicâldău (35).
În partea secundă, Băluță (48) și Luca Băsceanu (90+4) au șutat pe lângă din poziții bune. Nicușor Bancu a trimis cu capul (83), dar Kramer a respins din fața porții.
Rapid a avut o singură ocazie în afara golurilor, în min. 27, pe contraatac prin Claudiu Petrila, dar Isenko a intervenit salvator.
Rus a marcat primul său gol pentru Universitatea.
La meci au asistat 18.574 spectatori.
Rapid a urcat provizoriu pe primul loc cu acest egal.
Rapid a încheiat o serie de patru victorii cu acest egal.
Universitatea rămâne cu o singură victorie în ultimele șase etape, trei egaluri și două eșecuri.
Universitatea Craiova - FC Rapid București 2-2 (1-1), Stadion ''Ion Oblemenco'' - Craiova
Au marcat: Adrian Rus (29), Steve Nsimba (90+10 - penalty), respectiv Tobias Christensen (16), Lars Kramer (74).
Arbitru: Marcel Bîrsan (București); arbitri asistenți: Valentin Avram (București), Imre-Laszlo Bucsi (Sfântu Gheorghe); al patrulea oficial: Iulian Dima (București)
Arbitru video: Florin Andrei (Târgu Mureș); arbitru asistent video: Valentin Porumbel (Oltenița)
Observatori: Nicolae Grigorescu (Timișoara) - CCA, Eduard Alexandru (Ploiești) - LPF
AGERPRES/ (AS - editor: Mihai Țenea, editor online: Alexandru Cojocaru)
Sursa foto: Universitatea Craiova/facebook
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Volei masculin: SCM Zalău a câștigat și al doilea meci din finala mică a Diviziei A1
SCM Zalău a învins-o pe CSA Steaua București cu scorul de 3-1 (25-23, 25-23, 15-25, 25-21), duminică, în Sala Polivalentă ''Gheorghe Tadici'', într-un meci din finala mică a Diviziei A1 la volei masculin. SCM Zalău, condusă de Renee Teppan (22 puncte) și Bozidar Cuk (21), are acum 2-0 la general în duelu
VIDEO Fotbal: Victorie dramatică pentru Universitatea Craiova cu Dinamo (2-1), în play-off-ul Superligii
Universitatea Craiova a învins-o pe Dinamo București cu scorul de 2-1 (0-0), duminică seara, pe Stadionul ''Ion Oblemenco'' din Craiova, într-un meci din etapa a 7-a a play-off-ului Superligii de fotbal. Universitatea a câștigat dramatic, printr-un gol marcat de Steven Nsimba (90+1), lansat ideal în care
VIDEO Fotbal: Petrolul Ploiești a salvat un punct cu UTA (1-1), în play-out-ul Superligii
Petrolul Ploiești a evitat in extremis înfrângerea în meciul cu UTA Arad, 1-1 (0-1), duminică seara, pe teren propriu, în etapa a 7-a din play-out-ul Superligii de fotbal. UTA a deschis scorul prin fundașul Alexandru Benga (12), din cornerul executat de Alin Roman. Richard Odada (36) a ratat desprinderea
Volei masculin: SCM Zalău a câștigat primul meci din finala mică a Diviziei A1
SCM Zalău a învins-o pe CSA Steaua București cu scorul de 3-2 (22-25, 16-25, 25-22, 25-17, 17-15), sâmbătă, în Sala Polivalentă ''Gheorghe Tadici'', în primul meci din finala mică a Divizia A1 la volei masculin. Gazdele au revenit de la 0-2 la seturi și s-au impus dramatic în tiebreak.
Handbal masculin: CS Dinamo a obținut al 22-lea său titlu de campioană
CS Dinamo București a câștigat al 22-lea său titlu națională de campioană a României la handbal masculin, după ce a învins-o pe ACS HC Buzău 2012 cu scorul de 36-27 (16-12), sâmbătă, în Sala Dinamo, într-o partidă restantă din etapa a 13-a a Ligii Naționale. Dinamo a obținut al zecelea său titlu consecutiv.
VIDEO Fotbal: Victorie dramatică pentru 'U' Cluj, 1-0 cu FC Argeș, în play-off-ul Superligii
Universitatea Cluj a învins-o dramatic pe FC Argeș, cu scorul de 1-0 (0-0), sâmbătă seara, pe Cluj Arena, într-un meci din etapa a șaptea a play-off-ului Superligii de fotbal. Golul a fost marcat de Dan Nistor (90+2 - penalty), după un fault comis de Florin Borța asupra lui Alex Chipciu. Universitatea a urcat p
VIDEO Fotbal: Sepsi OSK a câștigat derby-ul cu Corvinul, în Liga a II-a
Sepsi OSK a urcat pe locul secund în Liga a II-a de fotbal, după ce a învins liderul Corvinul Hunedoara cu scorul de 2-1, sâmbătă, în etapa a 7-a a play-off-ului Ligii a II-a de fotbal.
VIDEO Fotbal: Farul Constanța, ținută în șah de FC Botoșani (1-1), în play-out-ul Superligii
Farul Constanța a terminat la egalitate cu FC Botoșani, 1-1 (0-1), sâmbătă, pe teren propriu, într-o partidă din etapa a șaptea a fazei play-out a Superligii de fotbal. Oaspeții au deschis scorul prin Sebastian Mailat (30), dar Farul a egalat imediat după pauză, prin golul lui Denis Alibec (46).
VIDEO Fotbal: Oțelul Galați a remizat cu Metaloglobus (2-2), în play-out-ul Superligii
Oțelul Galați a remizat cu Metaloglobus București, 2-2 (0-2), sâmbătă, pe teren propriu, într-un meci din etapa a șaptea a fazei play-out a Superligii de fotbal. ''Lanterna roșie'', virtual retrogradată, a condus cu 2-0 la pauză, prin golurile marcate de Florin Purece (35) și Yassine Zakir (45+2).
Baschet masculin: SCM 'U' Craiova, la un pas de calificarea în semifinalele Ligii Naționale
SCM ''U'' Craiova este la un pas de calificarea în semifinalele Ligii Naționale de baschet masculin, după ce a învins-o pe CSO Voluntari cu scorul de 90-80 (23-13, 28-18, 15-22, 24-27), vineri seara, în Sala Polivalentă din Bănie. SCM are acum 2-1 la general și va juca meciul al patrulea tot acasă, duminică, d
VIDEO Fotbal: FK Csikszereda a învins-o pe FCSB (1-0), în play-out-ul Superligii
FK Csikszereda a învins-o pe campioana FCSB cu scorul de 1-0 (0-0), vineri seara, la Miercurea Ciuc, într-un meci din etapa a 7-a a fazei play-out a Superligii de fotbal. Unicul gol al partidei a fost reușit de Attila Csuros (87), cu capul, din cornerul executat de Szabolcs Szalay. Fiecare echipă a avut câte o
VIDEO Fotbal: Chindia Târgoviște, învinsă acasă de Steaua, în Liga a II-a
Chindia Târgoviște a fost învinsă de Steaua București cu scorul de 2-1 (0-1), sâmbătă, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 7-a a play-off-ului Ligii a II-a de fotbal.
#CentenarBox INTERVIU Lucian Bute: Talentul contează doar 20%, restul este muncă și sacrificiu
A muncit de patru ori mai mult decât avea talent pentru a cuceri lumea. Și a fost timp de cinci ani regele boxului profesionist, campionul mondial IBF la supermijlocie. După 25 de ani petrecuți în ring, Lucian Bute le transmite tinerilor care aleg boxul că pentru a reuși au nevoie de 80% sacrificiu, peste talentul de doar 20 de procente.
Baschet masculin: U-BT Cluj-Napoca și CSM CSU Raiffeisen Oradea s-au calificat în semifinalele Ligii Naționale
Campioana U-BT Cluj-Napoca și vicecampioana CSM CSU Raiffeisen Oradea s-au calificat, joi seara, în semifinalele Ligii Naționale de baschet masculin. U-BT Cluj-Napoca a dispus de CSU Sibiu 87-65, în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca, după ce a câștigat primele două partide, la Sibiu. Mitchell Creek a fost cel mai bun de la
Handbal masculin: Selecționerul George Buricea, suspendat pentru încălcarea regulilor antidoping
Selecționerul echipei naționale de handbal masculin a României din ultimii doi ani, George Buricea, a fost suspendat provizoriu de Agenția Națională Anti-Doping, pentru încălcarea reglementărilor în vigoare, a anunțat ANAD prin intermediul site-ului oficial. Conform sursei menționate, Buricea a primit o suspendare provizorie













