logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Fotbal: Cristiano Bergodi, noul antrenor al echipei Universitatea Cluj

Image

Echipa de fotbal Universitatea Cluj a anunțat, joi, numirea lui Cristiano Bergodi (61 de ani) în funcția de antrenor principal, într-un comunicat publicat pe site-ul oficial al clubului.

Câștigător a patru trofee în fotbalul românesc, tehnicianul italian a semnat un contract ce se întinde până în 2027.

Născut la Bracciano, o comună din provincia Lazio, în 14 octombrie 1964, Cristiano Bergodi a făcut primii pași în fotbal la juniorii lui Lazio și a continuat în academia ale celor de la Pescara, pentru care a și debutat în fotbalul mare, în liga a doua a fotbalului italian, în stagiunea 1984-1985.

Fundaș central de meserie, Bergodi a evoluat pentru Pescara timp de cinci sezoane, dintre care trei în Serie B și două în Serie A, bifând nu mai puțin de 114 meciuri în tricoul alb-albastru, reușind și patru goluri.

Evoluțiile sale le-au atras atenția celor de la Lazio, care l-au transferat în vara anului 1989, iar Bergodi nu a avut nevoie de prea mult timp pentru a se adapta, jucând în 34 de meciuri în toate competițiile în primul sezon pentru 'biancocelesti'. A fost doar prima dintre cele șapte stagiuni petrecute de Bergodi în capitala Italiei, totalizând 186 de prezențe în tricoul lui Lazio, unde a purtat inclusiv banderola de căpitan.

A urmat transferul la Padova, penultima echipă din cartea sa de vizită, ca fotbalist. S-a retras în 2000, după o scurtă experiență în Malta, la Sliema Wanderers.

Bergodi și-a început cariera în antrenorat la Imolese (2002-2003) și Sassuolo (2003-2004), iar în vara lui 2004 a devenit secund al echipei la care și-a petrecut cea mai mare parte din perioada de fotbalist, Lazio. A ocupat aceeași poziție și la Lecce, urmând ca, din noiembrie 2005, să bifeze prima experiență în România, ca antrenor principal la FC Național. Impactul italianului s-a simțit imediat la clubul bucureștean, care a terminat pe locul 6 în prima ligă și a jucat o finală de Cupa României, pierdută în fața celor de la Rapid București (0-1), rămânând până azi singura finală pierdută de Bergodi din postura de antrenor.

La finalul sezonului, a părăsit-o pe FC Național, iar pentru Bergodi au urmat mandate la CFR, Rapid, Politehnica Iași și Steaua București. Alături de Rapid, Bergodi a cucerit primul său trofeu ca antrenor, triumfând în Supercupa cu Dinamo, unde 'vișiniii' s-au impus la loviturile de departajare, după ce tabela a arătat 1-1 la capătul celor 120 de minute.

După 76 de meciuri în două mandate la Modena, 15 partide la Pescara și alte 20 de meciuri la Brescia, tehnicianul din peninsulă s-a întors în România în primăvara lui 2015, pentru al doilea mandat pe banca giuleștenilor, urmat de 15 meciuri pe banca celor de la ASA Târgu Mureș.

A revenit în țara natală pentru a-i pregăti, din nou, pe cei de la Modena, însă oferta de la Voluntari a consemnat reîntoarcerea sa în România. Din noiembrie 2018 până în ianuarie 2020, a strâns 49 de meciuri ca antrenor al ilfovenilor, patru luni mai târziu semnând cu Universitatea Craiova.

Cristiano Bergodi a semnat cu Sepsi în toamna lui 2021, iar în primul sezon la formația covăsneană a cucerit din nou Cupa României, într-o finală cu fosta sa echipă, FC Voluntari (2-1).

Stagiunea 2022-2023 a fost aproape perfectă pentru Bergodi și Sepsi și a început cu un alt trofeu, Supercupa României, adjudecată 2-1 cu CFR Cluj. Stagiunea a continuat cu calificarea în play-off-ul Superligii și 'apărarea' trofeului Cupei României, în urma finalei de la Sibiu împotriva Universității Cluj, câștigată după loviturile de la departajare.

După plecarea de la Sfântu Gheorghe, Cristiano Bergodi a preluat banca Rapidului pentru a treia oară în august 2023, unde a stat pe bancă în 37 de partide și a obținut calificarea în play-off-ul sezonului 2023-2024 de pe poziția secundă.

Staff-ul lui Cristiano Bergodi la Universitatea Cluj îi cuprinde pe Luigi Ciarlantini, Eugeniu Cebotaru, ambii antrenori secunzi, Eugen Cătalin Anghel - antrenor cu portarii, Flavius Nistor - preparator fizic.
AGERPRES/ (AS - redactor: Mihai Țenea, editor: Teodor Ciobanu, editor online: Ada Vîlceanu)

Afisari: 940

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Sport Intern 03-05-2026 23:30

Volei masculin: SCM Zalău a câștigat și al doilea meci din finala mică a Diviziei A1

SCM Zalău a învins-o pe CSA Steaua București cu scorul de 3-1 (25-23, 25-23, 15-25, 25-21), duminică, în Sala Polivalentă ''Gheorghe Tadici'', într-un meci din finala mică a Diviziei A1 la volei masculin. SCM Zalău, condusă de Renee Teppan (22 puncte) și Bozidar Cuk (21), are acum 2-0 la general în duelu

Sport Intern 03-05-2026 23:12

VIDEO Fotbal: Victorie dramatică pentru Universitatea Craiova cu Dinamo (2-1), în play-off-ul Superligii

Universitatea Craiova a învins-o pe Dinamo București cu scorul de 2-1 (0-0), duminică seara, pe Stadionul ''Ion Oblemenco'' din Craiova, într-un meci din etapa a 7-a a play-off-ului Superligii de fotbal. Universitatea a câștigat dramatic, printr-un gol marcat de Steven Nsimba (90+1), lansat ideal în care

Sport Intern 03-05-2026 20:17

VIDEO Fotbal: Petrolul Ploiești a salvat un punct cu UTA (1-1), în play-out-ul Superligii

Petrolul Ploiești a evitat in extremis înfrângerea în meciul cu UTA Arad, 1-1 (0-1), duminică seara, pe teren propriu, în etapa a 7-a din play-out-ul Superligii de fotbal. UTA a deschis scorul prin fundașul Alexandru Benga (12), din cornerul executat de Alin Roman. Richard Odada (36) a ratat desprinderea

Sport Intern 02-05-2026 23:33

Volei masculin: SCM Zalău a câștigat primul meci din finala mică a Diviziei A1

SCM Zalău a învins-o pe CSA Steaua București cu scorul de 3-2 (22-25, 16-25, 25-22, 25-17, 17-15), sâmbătă, în Sala Polivalentă ''Gheorghe Tadici'', în primul meci din finala mică a Divizia A1 la volei masculin. Gazdele au revenit de la 0-2 la seturi și s-au impus dramatic în tiebreak.

Sport Intern 02-05-2026 22:54

Handbal masculin: CS Dinamo a obținut al 22-lea său titlu de campioană

CS Dinamo București a câștigat al 22-lea său titlu națională de campioană a României la handbal masculin, după ce a învins-o pe ACS HC Buzău 2012 cu scorul de 36-27 (16-12), sâmbătă, în Sala Dinamo, într-o partidă restantă din etapa a 13-a a Ligii Naționale. Dinamo a obținut al zecelea său titlu consecutiv.

Sport Intern 02-05-2026 22:36

VIDEO Fotbal: Victorie dramatică pentru 'U' Cluj, 1-0 cu FC Argeș, în play-off-ul Superligii

Universitatea Cluj a învins-o dramatic pe FC Argeș, cu scorul de 1-0 (0-0), sâmbătă seara, pe Cluj Arena, într-un meci din etapa a șaptea a play-off-ului Superligii de fotbal. Golul a fost marcat de Dan Nistor (90+2 - penalty), după un fault comis de Florin Borța asupra lui Alex Chipciu. Universitatea a urcat p

Sport Intern 02-05-2026 19:59

VIDEO Fotbal: Sepsi OSK a câștigat derby-ul cu Corvinul, în Liga a II-a

Sepsi OSK a urcat pe locul secund în Liga a II-a de fotbal, după ce a învins liderul Corvinul Hunedoara cu scorul de 2-1, sâmbătă, în etapa a 7-a a play-off-ului Ligii a II-a de fotbal.

Sport Intern 02-05-2026 19:45

VIDEO Fotbal: Farul Constanța, ținută în șah de FC Botoșani (1-1), în play-out-ul Superligii

Farul Constanța a terminat la egalitate cu FC Botoșani, 1-1 (0-1), sâmbătă, pe teren propriu, într-o partidă din etapa a șaptea a fazei play-out a Superligii de fotbal. Oaspeții au deschis scorul prin Sebastian Mailat (30), dar Farul a egalat imediat după pauză, prin golul lui Denis Alibec (46).

Sport Intern 02-05-2026 19:33

VIDEO Fotbal: Oțelul Galați a remizat cu Metaloglobus (2-2), în play-out-ul Superligii

Oțelul Galați a remizat cu Metaloglobus București, 2-2 (0-2), sâmbătă, pe teren propriu, într-un meci din etapa a șaptea a fazei play-out a Superligii de fotbal. ''Lanterna roșie'', virtual retrogradată, a condus cu 2-0 la pauză, prin golurile marcate de Florin Purece (35) și Yassine Zakir (45+2).

Sport Intern 01-05-2026 22:57

Baschet masculin: SCM 'U' Craiova, la un pas de calificarea în semifinalele Ligii Naționale

SCM ''U'' Craiova este la un pas de calificarea în semifinalele Ligii Naționale de baschet masculin, după ce a învins-o pe CSO Voluntari cu scorul de 90-80 (23-13, 28-18, 15-22, 24-27), vineri seara, în Sala Polivalentă din Bănie. SCM are acum 2-1 la general și va juca meciul al patrulea tot acasă, duminică, d

Sport Intern 01-05-2026 22:31

VIDEO Fotbal: FK Csikszereda a învins-o pe FCSB (1-0), în play-out-ul Superligii

FK Csikszereda a învins-o pe campioana FCSB cu scorul de 1-0 (0-0), vineri seara, la Miercurea Ciuc, într-un meci din etapa a 7-a a fazei play-out a Superligii de fotbal. Unicul gol al partidei a fost reușit de Attila Csuros (87), cu capul, din cornerul executat de Szabolcs Szalay. Fiecare echipă a avut câte o

Sport Intern 01-05-2026 20:27

VIDEO Fotbal: Chindia Târgoviște, învinsă acasă de Steaua, în Liga a II-a

Chindia Târgoviște a fost învinsă de Steaua București cu scorul de 2-1 (0-1), sâmbătă, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 7-a a play-off-ului Ligii a II-a de fotbal.

Sport Intern 01-05-2026 10:00

#CentenarBox INTERVIU Lucian Bute: Talentul contează doar 20%, restul este muncă și sacrificiu

A muncit de patru ori mai mult decât avea talent pentru a cuceri lumea. Și a fost timp de cinci ani regele boxului profesionist, campionul mondial IBF la supermijlocie. După 25 de ani petrecuți în ring, Lucian Bute le transmite tinerilor care aleg boxul că pentru a reuși au nevoie de 80% sacrificiu, peste talentul de doar 20 de procente.

Sport Intern 30-04-2026 22:13

Baschet masculin: U-BT Cluj-Napoca și CSM CSU Raiffeisen Oradea s-au calificat în semifinalele Ligii Naționale

Campioana U-BT Cluj-Napoca și vicecampioana CSM CSU Raiffeisen Oradea s-au calificat, joi seara, în semifinalele Ligii Naționale de baschet masculin. U-BT Cluj-Napoca a dispus de CSU Sibiu 87-65, în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca, după ce a câștigat primele două partide, la Sibiu. Mitchell Creek a fost cel mai bun de la 

Sport Intern 30-04-2026 18:17

Handbal masculin: Selecționerul George Buricea, suspendat pentru încălcarea regulilor antidoping

Selecționerul echipei naționale de handbal masculin a României din ultimii doi ani, George Buricea, a fost suspendat provizoriu de Agenția Națională Anti-Doping, pentru încălcarea reglementărilor în vigoare, a anunțat ANAD prin intermediul site-ului oficial. Conform sursei menționate, Buricea a primit o suspendare provizorie