logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Fotbal: Alexandru Musi (Dinamo) - Astăzi am demonstrat că suntem mai buni decât FCSB

Imagine din galeria Agerpres

Jucătorul Alexandru Musi a afirmat, sâmbătă seara, la finalul partidei cu FCSB, câștigată cu 4-3, că formația sa, FC Dinamo, a reușit să demonstreze că este mai bună decât rivala și că își dorește cât mai multe meciuri 'nebune' ca acesta.

'Mă bucur că am reușit să obținem prima victorie în acest sezon. Noi avem un grup foarte unit, un antrenor care știe ce face, ne antrenează foarte bine. Suntem ca o familie, nu neapărat contra FCSB, sau că este un derby. Noi am intrat pe teren să dăm tot pentru victorie. Într-un derby e greu, sunt jucători de calitate, dar astăzi am demonstrat că suntem mai buni decât ei. Eu îmi doresc să jucăm în play-off și să avem cât mai multe meciuri nebune ca ăsta. Cred că și în meciurile trecute am arătat bine, dar am primit goluri foarte ușor. Știam ce meci ne așteaptă și nu aveam cum să-l lăsăm să treacă așa', a spus Musi la DigiSport.

'Aveam nevoie de victorie, e adevărat, dar eu zic că mi-am făcut treaba de când am venit la Dinamo. Sper să o țin tot așa și să îmi ajut echipa la fiecare victorie. Mă bucur că am fost primit bine la Dinamo, sper să le răsplătesc încrederea suporterilor', a mai spus jucătorul venit în această vară de la FCSB.

FC Dinamo București a învins-o pe FCSB cu scorul de 4-3 (2-1), în ''eternul derby al fotbalului românesc'', sâmbătă seara, pe Arena Națională din Capitală, în etapa a patra a Superligii.

Dinamo a obținut prima sa victorie din acest sezon, prin golul lui Alexandru Musi (34) și hat-trick-ul scoțianului Daniel Armstrong (45+4 - penalty, 56 - penalty, 79).

Toate golurile campioanei au fost reușite de Florin Tănase (19 - penalty, 50, 90+1 - penalty), la meciul său cu numărul 300 în Superligă.

FCSB venea după o serie de zece victorii consecutive în meciurile directe din campionat. Ultimul succes reușit de dinamoviști pe prima scenă data din 16 februarie 2020 (2-1).

Campioana a ajuns la patru înfrângeri consecutive, două în campionat și două în preliminariile Ligii Campionilor, și la cinci în ultimele șase meciuri.
AGERPRES (A, AS-autor: Adrian Țone, editor: Mihai Țenea, editor online: Alexandru Cojocaru)

Afisari: 376

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Sport Intern 06-02-2026 22:36

Hochei: Spania - Lituania 4-2, la Brașov, în Cupa Europeană a Națiunilor

Selecționata Spaniei a învins echipa Lituaniei cu scorul de 4-2 (3-1, 1-0, 0-1), vineri seara, pe Patinoarul Olimpic din Brașov, în cadrul Cupei Europene a Națiunilor la hochei pe gheață. Dorian Donath, Gaston Gonzalez, Alejandro Burgos și Adrian Torralba au punctat pentru iberici, iar golurile Lituaniei au fost semnate de Dominyka

Sport Intern 06-02-2026 22:31

Volei masculin: Corona Brașov a câștigat la Baia Mare, în Divizia A1

CSM Corona Brașov a învins-o pe CS Știința Explorări Baia Mare cu scorul de 3-1 (23-25, 25-21, 25-23, 25-19), vineri, în Sala ''Lascăr Pană'' din Baia Mare, într-un meci disputat în devans din etapa a 22-a a Diviziei A1 la volei masculin. Vasile Breban a fost MVP-ul gazdelor, cu 27 de puncte.

Sport Intern 06-02-2026 22:26

Handbal masculin: Victorie la limită pentru Minaur, cu CSU Suceava, în Liga Națională

CS Minaur Baia Mare a învins-o la limită pe CSU din Suceava, cu 37-36 (20-14), vineri seara, în Sala ''Lascăr Pană'', într-un meci din etapa a 12-a a Ligii Naționale de handbal masculin. După o primă repriză foarte bună, echipa băimăreană a câștigat cu oarecare emoții. David Pavlov a reuși

Sport Intern 06-02-2026 22:08

Fotbal: Rapid și Petrolul au remizat în Giulești (1-1), în 'Primvs Derby'

Rapid București și Petrolul Ploiești au terminat nedecis, 1-1 (0-0), vineri seara, în Giulești, în ''Primvs Derby'', desfășurat în etapa a 26-a a Superligii de fotbal. Ambele goluri au fost marcate de fundași, în urma unor cornere.

Sport Intern 06-02-2026 21:47

Tenis: Sorana Cîrstea și Emma Răducanu vor juca finala turneului Transylvania Open (WTA)

Finala turneului de tenis Transylvania Open (WTA 250), dotat cu premii totale de 283.347 de dolari și găzduit de BTarena din Cluj-Napoca, se va juca între românca Sorana Cîrstea și britanica Emma Răducanu. Cîrstea (35 ani, 36 WTA), a treia favorită, a reușit o victorie facilă, 6-0, 6-3 cu ucraineanca Daria Snigur (23 an

Sport Intern 06-02-2026 19:39

Fotbal: Fundașul Marian Huja a semnat pentru CFR Cluj

Fundașul româno-portughez Marian Huja este noul fundaș al echipei de fotbal CFR Cluj, a anunțat clubul, vineri seara, pe site-ul său oficial. CFR a ajuns la un acord cu clubul polonez Pogon Szczecin pentru împrumutul lui Marian Huja până în vară, gruparea din Gruia având opțiunea de a-l transfera definitiv.

Sport Intern 06-02-2026 16:13

JO 2026: Burleanu, despre Cristian Chivu - Am fost mândri să avem un român parte a Jocurilor Olimpice de iarnă

Președintele Federației Române de Fotbal, Răzvan Burleanu, a declarat că s-a simțit mândru de faptul că antrenorul formației Inter Milano, românul Cristian Chivu, a purtat torța olimpică în capitala Lombardiei, cu o zi înaintea ceremoniei de deschidere a Jocurilor Olimpice de iarnă de la Milano-Cortina. 'Ne-am

Sport Intern 06-02-2026 16:10

Răzvan Burleanu (FRF): Fotbalul feminin cunoaște o creștere exponențială, azi avem 11.000 de jucătoare la nivel național

Președintele Federației Române de Fotbal, Răzvan Burleanu, a declarat, vineri, că fotbalul feminin cunoaște o creștere exponențială în ultima perioadă, el explicând că numărul jucătoarelor la nivel național a ajuns de la 300 în urmă cu 12 ani, la 11.000 în prezent. 'Fotbalul feminin, în primul rând

Sport Intern 06-02-2026 14:32

Fotbal: Dinamo a reziliat contractul cu atacantul Stipe Perica

Echipa de fotbal Dinamo și atacantul croat Stipe Perica au ajuns la un acord pentru încetarea raporturilor contractuale, a anunțat, vineri, formația bucureșteană pe pagina oficială de Facebook. 'Mulțumim, Stipe Perica! Clubul nostru a ajuns la o înțelegere pentru încetarea, pe cale amiabilă, a raporturilor contractuale cu

Sport Intern 06-02-2026 14:05

Fotbal: Răzvan Burleanu - Starea medicală a lui Lucescu s-a îmbunătățit, nu vorbesc despre variante de selecționer

Președintele Federației Române de Fotbal, Răzvan Burleanu, a afirmat, vineri, că starea de sănătate a selecționerului Mircea Lucescu, încă internat în spital, s-a îmbunătățit, și că FRF este pregătită de orice scenariu, chiar dacă nu a dorit să comenteze posibile variante de înlocuitor al reputatului tehnician. &#

Sport Intern 06-02-2026 08:00

#ImportDeTalent Florin Bercean (FR Judo): Situația economico-financiară a României nu atrage sportivi de mare valoare

Președintele Federației Române de Judo, Florin Bercean, a declarat, pentru AGERPRES, că naturalizările nu reprezintă o soluție viabilă pentru revigorarea sportului românesc, întrucât situația economico-financiară a României nu permite atragerea sportivilor de mare valoare. 'Pentru sportul românesc î

Sport Intern 05-02-2026 23:32

Fotbal: FCSB l-a împrumutat pe Dennis Politic la FC Hermannstadt

Mijlocașul lateral stânga Dennis Politic a fost împrumutat de echipa de fotbal FCSB la FC Hermannstadt, până la finalul sezonului, au anunțat cele două cluburi, joi seara, pe paginile lor de Facebook.

Sport Intern 05-02-2026 22:50

Tenis: Daria Snigur, adversara Soranei Cîrstea în semifinalele turneului Transylvania Open (WTA)

Jucătoarea ucraineană de tenis Daria Snigur o va înfrunta pe românca Sorana Cîrstea în semifinalele turneului Transylvania Open (WTA 250), dotat cu premii totale de 283.347 de dolari și găzduit de BTarena din Cluj-Napoca, după s-a impus în fața chinezoaicei Yue Yuan, 4-6, 6-0, 7-5, joi seara. Cîrstea, a trei

Sport Intern 05-02-2026 22:35

VIDEO Fotbal: FCSB - FC Botoșani 2-1, în Superligă

FCSB a învins-o pe FC Botoșani cu scorul de 2-1 (1-0), joi seara, pe Arena Națională din Capitală, în ultimul meci din etapa a 25-a a Superligii de fotbal. Campioana a dominat autoritar meciul și și-a creat numeroase ocazii de gol, dar s-a impus la limită. FCSB a deschis scorul prin Mamadou Thiam (42), care a reluat

Sport Intern 05-02-2026 20:32

Tenis: Sorana Cîrstea a ajuns în premieră în semifinalele turneului Transylvania Open (WTA)

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea s-a calificat, joi seara, în semifinalele turneului Transylvania Open (WTA 250), dotat cu premii totale de 283.347 de dolari și găzduit de BTarena din Cluj-Napoca, după ce a dispus de austriaca Anastasia Potapova, cu 7-5, 6-4. Cîrstea (35 ani, 36 WTA), a treia favorită, s-a impu