Federația Română de Teqball a primit certificatul de identitate sportivă din partea ANS
Federația Română de Teqball a primit certificatul de identitate sportivă, informează, marți, Agenția Națională pentru Sport pe un site de socializare.
'Astăzi, la sediul Agenției Naționale pentru Sport, a avut loc un moment important pentru dezvoltarea sportului românesc: Federația de Teqball Romania a primit certificatul de identitate sportivă, documentul care atestă recunoașterea oficială și legală a federației în cadrul sistemului sportiv național. Cu această ocazie, președintele ANS, domnul Bogdan Constantin Matei, a primit vizita domnului Teodor Luca, președintele Federației Române de Teqball, și l-a felicitat pentru parcursul de până acum, început în anul 2019, și pentru eforturile susținute în promovarea acestui sport modern, spectaculos și tot mai îndrăgit de tineri', se menționează pe pagina oficială de Facebook a ANS.
Președintele ANS, Bogdan Matei, a declarat că din acest moment Federația Română de Teqball poate funcționa 'corect și legal'
'Un eveniment frumos astăzi, un drum pe care l-am început în 2019 - Federația Română de Teqball. Astăzi a sosit și ziua în care Federația Română de Teqball primește certificatul de identitate sportivă. De astăzi, federația poate funcționa corect și legal. Nu pot decât să-i felicit, să le urez mult, mult succes în activitate. Știu, este un sport tare frumos, care a prins foarte, foarte bine în rândul populației școlare, așadar îi îndemn pe toți colegii mei, profesori de educație fizică, să-și îndrume elevii către teqball - un sport superb. Mulțumesc pentru acest minunat tricou, chiar arată România adevărată și frumoasă', a afirmat Matei, care a primit un tricou din partea conducerii federației.
AGERPRES (AS-autor: Marius Țone, editor: Mihai Țenea, editor online: Andreea Lãzãroiu)
Sursa foto: Agenția Națională pentru Sport/Facebook.com
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Fotbal: Rapid București, învinsă acasă de CFR Cluj (1-2), în play-off-ul Superligii
Rapid București a fost învinsă de CFR Cluj cu scorul de 2-1 (2-0), luni seara, în Giulești, într-un meci din etapa a 7-a a fazei play-off a Superligii de fotbal. CFR a deschis scorul prin Luka Zahovic (18), din pasa lui Christopher Braun, acesta fiind primul gol al slovenului în Superligă. Oaspeții s-au desprins pe tabe
Volei masculin: Arcada Galați, victorioasă în primul meci al finalei Diviziei A1
CSM Arcada Galați a învins-o pe CS Dinamo București cu scorul de 3-1 (25-23, 19-25, 27-25, 27-25), luni seara, în Sala Dinamo, în primul meci al finalei Diviziei A1 la volei masculin. Marian Bala (16 puncte), Ian Iereșcenko (15), Saso Stalekar (10) și Vasil Tupcii (10) au fost cei mai buni de la gălățeni. De la deținătoarea tit
Handbal feminin: Bogdan Voina - Principalul obiectiv ar trebui să fie Los Angeles 2028
Președintele Federației Române de Handbal, Bogdan Voina, a afirmat, luni, într-o conferință de presă, că principalul obiectiv al echipei naționale de handbal feminin a României ar trebui să fie calificarea la Jocurile Olimpice de la Los Angeles, din 2028. Pentru a obține calificarea la JO, România ar trebui să câș
Volei masculin: SCM Zalău a câștigat și al doilea meci din finala mică a Diviziei A1
SCM Zalău a învins-o pe CSA Steaua București cu scorul de 3-1 (25-23, 25-23, 15-25, 25-21), duminică, în Sala Polivalentă ''Gheorghe Tadici'', într-un meci din finala mică a Diviziei A1 la volei masculin. SCM Zalău, condusă de Renee Teppan (22 puncte) și Bozidar Cuk (21), are acum 2-0 la general în duelu
VIDEO Fotbal: Victorie dramatică pentru Universitatea Craiova cu Dinamo (2-1), în play-off-ul Superligii
Universitatea Craiova a învins-o pe Dinamo București cu scorul de 2-1 (0-0), duminică seara, pe Stadionul ''Ion Oblemenco'' din Craiova, într-un meci din etapa a 7-a a play-off-ului Superligii de fotbal. Universitatea a câștigat dramatic, printr-un gol marcat de Steven Nsimba (90+1), lansat ideal în care
VIDEO Fotbal: Petrolul Ploiești a salvat un punct cu UTA (1-1), în play-out-ul Superligii
Petrolul Ploiești a evitat in extremis înfrângerea în meciul cu UTA Arad, 1-1 (0-1), duminică seara, pe teren propriu, în etapa a 7-a din play-out-ul Superligii de fotbal. UTA a deschis scorul prin fundașul Alexandru Benga (12), din cornerul executat de Alin Roman. Richard Odada (36) a ratat desprinderea
Volei masculin: SCM Zalău a câștigat primul meci din finala mică a Diviziei A1
SCM Zalău a învins-o pe CSA Steaua București cu scorul de 3-2 (22-25, 16-25, 25-22, 25-17, 17-15), sâmbătă, în Sala Polivalentă ''Gheorghe Tadici'', în primul meci din finala mică a Divizia A1 la volei masculin. Gazdele au revenit de la 0-2 la seturi și s-au impus dramatic în tiebreak.
Handbal masculin: CS Dinamo a obținut al 22-lea său titlu de campioană
CS Dinamo București a câștigat al 22-lea său titlu națională de campioană a României la handbal masculin, după ce a învins-o pe ACS HC Buzău 2012 cu scorul de 36-27 (16-12), sâmbătă, în Sala Dinamo, într-o partidă restantă din etapa a 13-a a Ligii Naționale. Dinamo a obținut al zecelea său titlu consecutiv.
VIDEO Fotbal: Victorie dramatică pentru 'U' Cluj, 1-0 cu FC Argeș, în play-off-ul Superligii
Universitatea Cluj a învins-o dramatic pe FC Argeș, cu scorul de 1-0 (0-0), sâmbătă seara, pe Cluj Arena, într-un meci din etapa a șaptea a play-off-ului Superligii de fotbal. Golul a fost marcat de Dan Nistor (90+2 - penalty), după un fault comis de Florin Borța asupra lui Alex Chipciu. Universitatea a urcat p
VIDEO Fotbal: Sepsi OSK a câștigat derby-ul cu Corvinul, în Liga a II-a
Sepsi OSK a urcat pe locul secund în Liga a II-a de fotbal, după ce a învins liderul Corvinul Hunedoara cu scorul de 2-1, sâmbătă, în etapa a 7-a a play-off-ului Ligii a II-a de fotbal.
VIDEO Fotbal: Farul Constanța, ținută în șah de FC Botoșani (1-1), în play-out-ul Superligii
Farul Constanța a terminat la egalitate cu FC Botoșani, 1-1 (0-1), sâmbătă, pe teren propriu, într-o partidă din etapa a șaptea a fazei play-out a Superligii de fotbal. Oaspeții au deschis scorul prin Sebastian Mailat (30), dar Farul a egalat imediat după pauză, prin golul lui Denis Alibec (46).
VIDEO Fotbal: Oțelul Galați a remizat cu Metaloglobus (2-2), în play-out-ul Superligii
Oțelul Galați a remizat cu Metaloglobus București, 2-2 (0-2), sâmbătă, pe teren propriu, într-un meci din etapa a șaptea a fazei play-out a Superligii de fotbal. ''Lanterna roșie'', virtual retrogradată, a condus cu 2-0 la pauză, prin golurile marcate de Florin Purece (35) și Yassine Zakir (45+2).
Baschet masculin: SCM 'U' Craiova, la un pas de calificarea în semifinalele Ligii Naționale
SCM ''U'' Craiova este la un pas de calificarea în semifinalele Ligii Naționale de baschet masculin, după ce a învins-o pe CSO Voluntari cu scorul de 90-80 (23-13, 28-18, 15-22, 24-27), vineri seara, în Sala Polivalentă din Bănie. SCM are acum 2-1 la general și va juca meciul al patrulea tot acasă, duminică, d
VIDEO Fotbal: FK Csikszereda a învins-o pe FCSB (1-0), în play-out-ul Superligii
FK Csikszereda a învins-o pe campioana FCSB cu scorul de 1-0 (0-0), vineri seara, la Miercurea Ciuc, într-un meci din etapa a 7-a a fazei play-out a Superligii de fotbal. Unicul gol al partidei a fost reușit de Attila Csuros (87), cu capul, din cornerul executat de Szabolcs Szalay. Fiecare echipă a avut câte o
VIDEO Fotbal: Chindia Târgoviște, învinsă acasă de Steaua, în Liga a II-a
Chindia Târgoviște a fost învinsă de Steaua București cu scorul de 2-1 (0-1), sâmbătă, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 7-a a play-off-ului Ligii a II-a de fotbal.












