logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Fotbal: Ion Marin (U19) - Când ți se anulează două posibilități de a înscrie, e dificil contra Spaniei

Imagine din galeria Agerpres

Antrenorul echipei naționale U19 a României, Ion Marin, a afirmat, după înfrângerea suferită în fața Spaniei, cu 1-3, luni seara, la Voluntari, într-un meci din Grupa A a Campionatului European de fotbal Under-19, că e greu să te impui în fața unui astfel de adversar când arbitrul îți anulează două posibilități de a înscrie.

'Scorul pare sever, pentru că am făcut o mare gafă în primele minute și am primit gol foarte repede, apoi am reușit să egalăm, am avut 11 metri clar, am avut și gol valabil anulat. Acum să mă ierte Dumnezeu, când joci împotriva Spaniei și ți se anulează două posibilități de a înscrie pe tabela de marcaj este destul de dificil. După care, sigur, am întâlnit o echipă foarte bună, care spre finalul meciului a controlat jocul în totalitate, însă am avut și noi șansele noastre. Important este că echipa a jucat. După părerea mea nu am fost cu nimic mai prejos decât Spania', a declarat Ion Marin.

Tehnicianul se gândește acum la locul doi pe care România îl urmărește în grupă pentru a putea obține calificarea în semifinalele competiției.

'Vrem, nu vrem, rămâne să ne batem pentru locul doi în ultima rundă, cu Danemarca. Nu mă sperie acel 5-0, Muntenegru a dat tot ce a putut cu noi și astăzi au fost prăbușiți. Așa cum probabil vor fi și cu Spania și vor face golaveraj cu ei, cu toate că Spaniei nu-i mai trebuie lucrul acesta. Eu am felicitat întreaga echipă, a făcut un efort extraordinar după părerea mea, au jucat foarte bine, au respectat ceea ce le-am transmis din punct de vedere tactic. A rămas ca în fața porții să mai avem un pic de finețe, un pic de execuție mai bună, dar hai să le avem în ultimul joc acolo unde chiar contează', a mai spus Ion Marin.

Selecționata României a fost învinsă de formația Spaniei, deținătoarea titlului, cu scorul de 3-1 (1-0), luni seara, la Voluntari, într-un meci din Grupa A a Campionatului European de fotbal Under-19, găzduit de România.

În cealaltă partidă a grupei, Danemarca a surclasat Muntenegru cu 5-0, prin golurile înscrise de Villum Berthelsen (9), Mike Themsen (32, 52) și Jonathan Agyekum (68, 74).

Spania se află pe primul loc cu 6 puncte și a câștigat grupa, urmând să evolueze în semifinale contra echipei clasate pe locul secund în Grupa B. Danemarca ocupă locul secund, cu 3 puncte (+4), România este a treia, cu 3 puncte (-1), iar Muntenegru este ultima, fără vreun punct.

Joi 19 iunie vor avea loc ultimele meciuri din Grupa A, Muntenegru - Spania (Stadionul 'Ilie Oană' - Ploiești, 20:00) și Danemarca - România (Stadionul ''Arcul de Triumf'' - București, 20:00). România are nevoie de victorie pentru a se califica în semifinale.

La Campionatul European de fotbal U19, găzduit de România în perioada 13-26 iunie, selecționata tricoloră evoluează în Grupa A, alături de Muntenegru (13 iunie), Spania (16 iunie) și Danemarca (19 iunie).

În Grupa B a competiției care va fi găzduită de stadioane din București (Giulești și Arcul de Triumf), Voluntari (Anghel Iordănescu) și Ploiești (Ilie Oană) evoluează echipele Germaniei, Norvegiei, Angliei și Olandei.

Primele două clasate din fiecare grupă se vor califica în semifinale.

Echipa României s-a calificat direct la turneul final. România nu mai participase la un turneu final Under-19 din 2022, când a pierdut toate cele trei meciuri.

România a mai găzduit o dată turneul final al competiției, în 2011, când a încheiat Grupa A pe ultimul loc, cu un egal (0-0 cu Irlanda) și două înfrângeri (1-3 cu Cehia, viitoarea finalistă, și 0-1 cu Grecia). Titlul a fost cucerit atunci de Spania.

România trebuia inițial să găzduiască turneul final în 2021, dar competiția a fost anulată din cauza pandemiei de Covid-19.
AGERPRES (A, AS-autor: Adrian Țone, editor: Mihai Țenea, editor online: Andreea Preda)

Afisari: 658

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Sport Intern 05-04-2026 23:22

Baschet masculin: U-BT Cluj-Napoca a pierdut acasă cu Bosna BH Telecom, în ABA League

U-BT Cluj-Napoca a fost învinsă de echipa bosniacă Bosna BH Telecom Sarajevo, cu scorul de 98-90 (20-22, 18-19, 27-27, 33-22), duminică seara, în BTarena, în faza Top 8 a competiției de baschet masculin ABA League. Jocul a fost echilibrat în cea mai mare parte a timpului, dar ''U'' s-a desprins în

Sport Intern 05-04-2026 23:02

Volei feminin: CSM Volei Alba-Blaj a câștigat dramatic Cupa României

CSM Volei Alba-Blaj a câștigat dramatic Cupa României la volei feminin, după ce a învins-o pe CS Dinamo București cu scorul de 3-2 (25-13, 15-25, 25-14, 21-25, 19-17), duminică, în finala găzduită de Sala Polivalentă din Blaj. Echipa antrenată de Guillermo Naranjo Hernandez a cucerit trofeul după ce a salvat trei mingi

Sport Intern 05-04-2026 22:51

Hochei: Corona Brașov s-a calificat în finala Erste Liga

Corona Brașov s-a calificat în finala Erste Liga la hochei pe gheață, după ce a învins-o pe Budapest Jegkorong Akademia HC, cu scorul de 4-2 (0-2, 1-0, 3-0), duminică, pe Patinoarul Olimpic din Brașov, în ultimul meci al semifinalei. Oaspeții aveau 2-0 după prima repriză, grație golurilor marcate de Gergo Daniel Nagy (07:24)

Sport Intern 05-04-2026 22:34

VIDEO Fotbal: Rapid, învinsă în Giulești de Universitatea Cluj (1-2), în play-off-ul Superligii

Rapid București a fost învinsă pe teren propriu de Universitatea Cluj, cu scorul de 2-1 (0-1), duminică seara, într-o partidă din etapa a treia a play-off-ului Superligii de fotbal. Rapid a dominat prima repriză și a marcat prin Cătălin Vulturar (20), din pasa lui Claudiu Petrila, dar ''U'' a controlat partea secund

Sport Intern 05-04-2026 20:59

Volei masculin: SCM Zalău a cucerit Cupa României

SCM Zalău a cucerit Cupa României la volei masculin, după ce a învins-o pe CSM Corona Brașov cu scorul de 3-1 (20-25, 27-25, 25-14, 25-0), duminică, în finala jucată în Sala Polivalentă din Blaj. Sălăjenii au contestat faptul că pe parcursul setului 4, la 24-23 pentru ei, Corona a avut un singur jucător român pe t

Sport Intern 05-04-2026 20:46

VIDEO Fotbal: Farul Constanța - Unirea Slobozia 0-1, în faza play-out a Superligii

Farul Constanța a fost învinsă de Unirea Slobozia cu scorul de 1-0 (0-0), duminică, pe teren propriu, la Ovidiu, într-un meci din etapa a treia a fazei play-out a Superligii de fotbal. Unicul gol al partidei a fost reușit de peruanul Renato Espinosa (54).

Sport Intern 05-04-2026 16:34

Tenis: Mariano Navone a câștigat turneul Țiriac Open (ATP)

Tenismanul argentinian Mariano Navone a câștigat primul său titlu ATP, duminică, la turneul Țiriac Open (ATP 250), dotat cu premii totale de 612.620 de euro și găzduit de Centrul Național de Tenis ''Simona Halep'' din București, după ce l-a învins în finală pe spaniolul Daniel Merida, cu 6-2, 4-6, 7-5. Navone

Sport Intern 05-04-2026 15:41

Clubul U Cluj: Liviu Maior a fost un promotor al valorilor naționale

Clubul de fotbal 'Universitatea' Cluj transmite condoleanțe familiei profesorului Liviu Maior, despre care spune că a fost un promotor al valorilor naționale. 'Rămas bun, Liviu Maior! Profesorul Liviu Maior, fost conducător al Clubului Sportiv Universitatea Cluj în perioada 1984-1991, s-a stins din viață astăzi, 5 aprilie 202

Sport Intern 04-04-2026 21:38

VIDEO Fotbal: FC Argeș - Dinamo București 1-1, în play-off-ul Superligii

FC Argeș a terminat la egalitate cu Dinamo București, 1-1 (1-0), sâmbătă seara, la Mioveni, într-un meci din etapa a treia a play-off-ului Superligii de fotbal.ț Gazdele au deschis scorul prin portughezul Ricardo Matos (44 - penalty), după ce scoțianul Danny Armstrong l-a lovit peste față pe Florin Borța în careu, fază semnal

Sport Intern 04-04-2026 20:27

Baschet feminin: CSM CSU Târgoviște s-a calificat în finala Ligii Naționale

CSM CSU Târgoviște s-a calificat în finala Ligii Naționale de baschet feminin, după ce a învins-o pe ACS Sepsi-SIC Sfântu Gheorghe cu scorul de 66-60 (20-21, 14-14, 16-17, 16-8), sâmbătă, în Sepsi Arena, în meciul decisiv al semifinalei. Echipa dâmbovițeană, care a făcut diferența în ultimu

Sport Intern 04-04-2026 20:01

Handbal masculin: HC Buzău, eliminată din EHF European Cup

ACS HC Buzău 2012 a fost eliminată din competiția de handbal masculin EHF European Cup de echipa slovenă RK Celje Pivovarna Lasko, cu care a terminat la egalitate, 36-36 (21-17), sâmbătă seara, în Sala ''Romeo Iamandi'', în manșa secundă a sferturilor de finală. În primul meci, slovenii au câștigat

Sport Intern 04-04-2026 19:26

Tenis: Daniel Merida va juca la Țiriac Open prima sa finală ATP

Tenismanul spaniol Daniel Merida s-a calificat în prima sa finală ATP, sâmbătă, la Țiriac Open (ATP 250), turneu dotat cu premii totale de 612.620 de euro și găzduit de Centrul Național de Tenis ''Simona Halep'' din București, după ce l-a învins în penultimul act pe maghiarul Fabian Marozsan, cu 6-7 (4/7), 6-3, 6-1.

Sport Intern 04-04-2026 16:52

Tenis: Mariano Navone, primul finalist al turneului Țiriac Open (ATP)

Tenismanul argentinian Mariano Navone, al șaptelea favorit, s-a calificat, sâmbătă, în finala turneului Țiriac Open (ATP 250), dotat cu premii totale de 612.620 de euro și găzduit de Centrul Național de Tenis ''Simona Halep'' din București, după ce l-a învins pe olandezul Botic van de Zandschulp, cap de serie numărul opt, cu 5-7, 7-6

Sport Intern 04-04-2026 15:30

Rugby: SCM USV Timișoara a realizat scorul campionatului, 90-3 cu RC Gura Humorului

SCM USV Timișoara a realizat scorul acestui debut de sezon al Ligii Naționale de rugby, 90-3 (43-0) cu nou-promovata Rugby Club Gura Humorului, sâmbătă, pe Stadionul ''Gheorghe Rășcanu'', într-un meci din etapa a 2-a. Aripa David Bălan a fost desemnat cel mai bun jucător al meciului, al fiind și jucătorul cu cele ma

Sport Intern 03-04-2026 22:43

Fotbal: FCSB, învinsă la Botoșani cu 3-2, în faza play-out a Superligii

FCSB a fost învinsă neașteptat de FC Botoșani, cu scorul de 3-2 (1-2), vineri seara, în deplasare, într-o partidă din etapa a treia a fazei play-out a Superligii de fotbal. Campioana a deschis scorul prin Darius Olaru (4), cu un șut de la circa 22 de metri, și a controlat prima repriză. Gazdele au reușit egalarea prin francez