logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Fotbal: Daniel Pancu (U21) - Echipa m-a făcut să fiu mândru că sunt român

Imagine din galeria Agerpres

Selecționerul naționalei de tineret a României, Daniel Pancu, a declarat, sâmbătă seara, după înfrângerea cu Spania, de la Campionatul European de fotbal Under-21, că echipa l-a făcut mândru că e român.

''O echipă care m-a făcut mândru că sunt român, cred că și pe cei din tribune, cărora le mulțumim enorm că au fost alături de noi, împotriva unui adversar foarte dificil. Cred că le-am oferit motive de satisfacție și celor de acasă. Din păcate, la final a fost tot înfrângere. A fost o șansă mare de a merge mai departe, iar eu aș fi echivalat această performanță cu câștigarea trofeului'', a spus Pancu la conferința de presă de după meci.

''Jucătorii s-au autodepășit, organizare ireproșabilă, voință, dăruire... Din păcate, a trebuit să fac schimbări - n-aș fi schimbat pe nimeni. I-am spus lui Marius Niculae la pauză că acest joc va fi decis de jucătorii care vin de pe bancă, iar ei au avut jucători cotați la zeci de milioane. Din păcate, am avut avut dreptate. Nu știu dacă ar fi rămas și Blănuță pe teren dacă s-ar mai fi întors rezultatul'', a mai spus Daniel Pancu.

Selecționerul nu a dorit să comenteze eliminarea lui Blănuță, dar a acuzat neacordarea unui penalty pentru un posibil henț (62), la șutul lui Ovidiu Perianu: ''Dacă e să iau deciziile de arbitraj, eu zic că e un șut în mâna unui fundaș spaniol, iar mingea se ducea în poartă. Dacă ar fi fost penalty, să facem 2-0, în momentul ăla cred că ne întorceau foarte greu și am fi fost aproape de calificare''.

''După aceste două meciuri rămânem cu o experiență mare, jucătorii învață foarte mult, trebuie să-și dorească să joace la nivelul ăsta săptămână de săptămână, lucru care se întâmplă doar în Vestul Europei, în campionatele mari. Las și ceva în urmă viitorului selecționer, cred că erau 6-7 jucători care au participat la un turneu final. O să aibă mai mulți la dispoziție de când atunci când am început campania asta. România trăiește prin astfel de turnee, s-a văzut și azi în tribună, și ar fi minunat să reușească și ei calificarea'', a subliniat Pancu.

Fostul internațional a ținut să remarce diferența de valoare dintre cele două echipe: ''Pe hârtie diferența era enormă între ei și noi, nici nu mai avea rost să ieșim pe teren''.

''Acum 30 de ani, cu generația de aur, am mai prins și eu la echipa națională când ne dominam adversarii, dar în zilele noastre e greu de făcut o previziune așa. Poate în viitorul îndepărtat. Să jucăm precum ei e imposibil în momentul de față, pentru că ai nevoie de 10-15 ani la centrele de copii și juniori și în academii de implementat ceva, după care să vii cu o ligă foarte puternică. Ãștia joacă în fiecare săptămână cu Real, și cu Barca și cu Atletico, cu titulari de la Valencia, cu jucători de la Bilbao pe bancă... Noi trebuie să rămânem cu dăruirea asta fantastică, cu o inimă mare, cu organizare, cu o calificare din grupă. Sper ca unii dintre jucători să prindă contracte în partea asta a Europei, unde se joacă fotbalul adevărat'', a comentat Pancu faptul că Spania a avut o posesie a mingii de 70%.

Pancu a mai remarcat că România a primit gol pentru a treia oară într-un meci oficial după ce l-a schimbat pe căpitanul Louis Munteanu: ''A fost a treia oară când l-am schimbat pe Munteanu și am primit gol, în Albania, în Elveția și acum. Pe Tavi Popescu nu l-aș fi schimbat, dar a revenit după accidentare lungă, a avut puține minute pe finalul campionatului. Între Blănuță și Burnete l-am ales pe Blănuță pentru că anticipam forcingul ăsta de final și multe faze fixe, era un jucător foarte important pe defensivă în careul nostru, dar până la urmă a fost e decizie neinspirată''.

''Sunt trist și pentru jucători, dar și pentru mine, deoarece îmi doream să fiu pe bancă într-un meci cu șanse la o calificare'', a subliniat Daniel Pancu.

''Era mormântare în vestiar, eu unu le-am spus că sunt foarte mândru de felul în care s-au comportat la acest turneu, iar astăzi mai mult ca niciodată'', a ținut să adauge selecționerul.

Pancu a precizat că fundașul Umit Akdag tinde să aleagă naționala de seniori a Turciei: ''Referitor la Umit Akdag, din ce știu eu, trage mai mult spre Turcia, dar fiind născut la București, sunt șanse să aleagă România''.

Daniel Pancu a afirmat că nu va continua ca selecționer la naționalei Under-21 și a indicat posibilitatea ca funcția să fie preluată de Costin Curelea, actualul selecționer al echipei Under-20.

''Contractul meu se încheie pe 30 iunie, va fi cu siguranță alt selecționer. Am o lună și ceva de când nu dorm. Cel mai mult îmi doresc să pot să dorm'', a spus Pancu.

Selecționata României a fost învinsă greu de Spania, cu scorul de 2-1 (0-1), sâmbătă seara, la Bratislava, într-un meci din Grupa A a Campionatului European de fotbal Under-21 din Slovacia.

În fața Spaniei, cvintuplă campioană europeană la această categorie de vârstă, tricolorii au condus timp de 80 de minute, dar totul s-a rupt odată cu eliminarea lui Blănuță (84). Louis Munteanu (4) a deschis scorul, însă ibericii au întors scorul prin golurile reușite de Mikel Jaureguizar (85) și Roberto Fernandez (88). Spania a ratat un penalty, prin Mateo Joseph (26), care a trimis pe lângă poartă.

Spania s-a calificat în sferturile de finală cu acest succes.

Selecționata de tineret a României participă la Campionatul European U21 din Slovacia, care se desfășoară în perioada 11-28 iunie.

Cel mai bun rezultat al României în cele patru participări de până acum la Campionatul European de tineret (1998, 2019, 2021, 2023) l-a înregistrat în 2019, când a atins faza semifinalelor, reușind totodată și calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020.

La ultima ediție a EURO U21, organizată de România împreună cu Georgia, naționala de tineret a încheiat pe ultimul loc al grupei din care mai făceau parte Spania, Ucraina și Croația, cu doar un 1 punct.

Ultimele meciuri din grupă vor avea loc marți 17 iunie, România - Slovacia (Tehelne pole - Bratislava, 22:00) și Spania - Italia (Anton Malatinsky Stadium - Trnava, 22:00).
AGERPRES (A, AS-editor: Mihai Țenea, editor online: Andreea Preda)

Afisari: 538

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Sport Intern 03-06-2026 08:00

Fotbal - CM 2026: Silviu Lung - Valoarea se va dilua la această Cupă Mondială, o să vedem scoruri de 8-0 și 10-0

Fostul internațional Silviu Lung, participant cu echipa națională a României la Cupa Mondială de fotbal din 1990, a declarat, pentru AGERPRES, că la CM din SUA, Canada și Mexic, unde vor participa în premieră 48 de selecționate, valoarea se va dilua și vom vedea scoruri de 7-0, 8-0 sau 10-0. 'Anul acesta s-a schimbat regula la

Sport Intern 02-06-2026 22:33

Fotbal: Gheorghe Hagi, după remiza naționalei României cu Georgia - Am făcut lucruri bune, dar și greșeli

Selecționerul echipei naționale de fotbal a României, Gheorghe Hagi, a declarat, marți seara, după remiza, 1-1, obținută de prima reprezentativă în deplasare cu Georgia, că jucătorii săi au făcut lucruri bune în acest meci, dar și greșeli. 'A fost un prim meci, puteam să facem mai multe, dar am fost împreună doar c&

Sport Intern 02-06-2026 18:24

Fotbal: Universitatea Craiova va efectua un stagiu de pregătire în Austria în perioada 20-30 iunie

Universitatea Craiova, campioana ediției 2025-2026 a Superligii, va efectua un stagiu de pregătire în Austria, în localitatea Neustift im Stubaital, în perioada 20-30 iunie. 'Neustift im Stubaital, din nou 'acasă' pentru Știința în cantonamentul de vară! Aici s-a pregătit reprezentativa Spaniei înaintea triumfului de l

Sport Intern 02-06-2026 18:09

Fotbal: Clubul FC Rapid a anunțat oficial despărțirea de directorul sportiv Mauro Pederzoli

Clubul de fotbal FC Rapid a anunțat, marți, pe site-ul său oficial, încetarea relațiilor contractuale cu directorul sportiv Mauro Pederzoli. 'Colaborarea dintre FC Rapid și directorul sportiv Mauro Pederzoli a ajuns la final. Pe această cale, îi mulțumim pentru munca depusă, profesionalismul și dedicarea sa și îi urăm mult succes în

Sport Intern 02-06-2026 15:55

Fotbal: Clubul Oțelul Galați anunță încheierea relațiilor contractuale cu șase jucători

Clubul de fotbal Oțelul Galați a anunțat, marți, într-un comunicat de presă publicat pe site-ul său oficial, despărțirea de șase jucători, ale căror contracte au expirat la finalul sezonului recent încheiat. Cei șase care nu vor mai continua la formația condusă de antrenorul Stjepan Tomas sunt Iustin Popescu, Silviu Rus, Cristian Chira, Daniel Sand

Sport Intern 02-06-2026 13:22

Fotbal: Farul Constanța s-a despărțit de antrenorul Flavius Stoican

Clubul de fotbal Farul Constanța a anunțat, marți, pe site-ul său oficial, întreruperea relațiilor contractuale cu antrenorul Flavius Stoican, cel care conducea echipa din 13 aprilie. 'Farul Constanța și antrenorul Flavius Stoican au decis, de comun acord, întreruperea relațiilor contractuale. Farul îi mulțumește pentru r

Sport Intern 02-06-2026 10:27

Fotbal: Marian Barbu arbitrează partida amicală dintre Polonia și Nigeria

Arbitrul român Marian Barbu a fost desemnat să conducă la centru partida amicală dintre selecționatele Poloniei și Nigeriei programată miercuri seara, informează site-ul oficial al Federației Române de Fotbal. Barbu va fi ajutat la cele două linii de asistenții Mircea Grigoriu și Marius Badea. Rolul de al patrulea oficial va fi &ic

Sport Intern 02-06-2026 08:00

Fotbal - CM 2026: Dănuț Lupu - Când vor fi 80 de echipe la Cupa Mondială ne vom califica și noi

Fostul internațional Dănuț Lupu a declarat, pentru AGERPRES, că extinderea Cupei Mondiale 2026 la formatul cu 48 de echipe va dilua spectacolul fotbalistic și că naționala României va ajunge să se califice la turneul final atunci când se va ajunge la 80 de selecționate participante. 'Extinderea formatului Cupei Mondiale la 48 d

Sport Intern 01-06-2026 23:29

Futsal: CS United Galați a câștigat al șaselea titlu de campioană națională

CS United Galați a câștigat, luni seara, al șaselea său titlu de campioană națională la futsal, după ce a învins-o pe ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe cu scorul de 4-2 (0-2), în Sepsi Arena, în al treilea meci al finalei Ligii 1. Covăsnenii au condus la pauză cu 2-0, prin golurile marcate de Szabolcs Manya (2) și Szi

Sport Intern 01-06-2026 23:10

Baschet masculin: U-BT Cluj-Napoca, la un pas de un nou titlu în Liga Națională

U-BT Cluj-Napoca este la un singur pas de un nou titlu în Liga Națională de baschet masculin, după ce a învins-o pe CSM CSU Raiffeisen Oradea cu scorul de 103-78 (28-19, 27-22, 25-26, 23-11), luni seara, în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca. Campioana conduce acum cu 2-1 la general înaintea meciului al patrulea, care poa

Sport Intern 01-06-2026 22:40

Fotbal: FC Voluntari a promovat în Superligă, după 3-0 în barajul cu FC Hermannstadt

FC Voluntari a promovat în Superliga de fotbal a României după ce a învins-o pe FC Hermannstadt cu scorul de 3-0 (0-0), luni seara, pe Stadionul ''Anghel Iordănescu'', în manșa a doua a barajului pentru menținere/promovare. Ilfovenii au dominat jocul și și-au creat numeroase ocazii de gol, obținând

Sport Intern 01-06-2026 19:13

Fotbal: Gheorghe Hagi, înaintea partidei cu Georgia - Nu suntem cei mai buni, dar încercăm să devenim

Selecționerul Gheorghe Hagi a declarat, luni, într-o conferință de presă susținută la Tbilisi înaintea primului meci în noul său mandat la echipa națională, că el și jucătorii nu sunt 'cei mai buni, dar încearcă să devină' și a subliniat că își dorește victoria în amicalul cu Georgia. 'Mesajul me

Sport Intern 01-06-2026 10:00

Fotbal - CM 2026: Miodrag Belodedici - Mi-aș fi dorit ca România sau Serbia să producă o surpriză la Cupa Mondială

Fostul internațional Miodrag Belodedici a declarat, pentru AGERPRES, că aceleași mari puteri ale fotbalului mondial rămân favorite la câștigarea Cupei Mondiale din acest an și că și-ar fi dorit ca România sau Serbia să producă o surpriză la această ediție, numai că niciuna nu a reușit calificarea. 'Primele trei favorite d

Sport Intern 31-05-2026 23:24

Fotbal: Farul Constanța rămâne în Superligă după ce a învins-o pe Chindia la loviturile de departajare

FC Farul Constanța a reușit să se mențină în Superliga de fotbal, după ce a învins-o pe Chindia Târgoviște cu scorul de 4-2 la loviturile de departajare, duminică seara, pe teren propriu, la Ovidiu, în manșa secundă a barajului pentru menținere/promovare în Superliga de fotbal, în care scorul a fost 1-1 (0-1, 1-1) la finalul timpul

Sport Intern 31-05-2026 20:31

Auto: Jerome France a câștigat Marele Premiu al Brașovului la viteză în coastă

Pilotul Jerome France (Nova NP01), campionul național en titre, a câștigat, duminică, Marele Premiu al Brașovului, etapa a doua a Campionatului Național de Viteză în Coastă. Pe locul secund s-a clasat Elias Răduță (Wolf Mistral), la 04 sec 186/1000, podiumul fiind completat de Cărpinișan Benea (Ferrari 488 Challenge Evo), la 11 sec