logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

VIDEO/Fotbal: România a învins Cipru cu scorul de 2-0, în preliminariile CM 2026

Imagine din galeria Agerpres

Naționala României a învins echipa Ciprului cu scorul de 2-0 (2-0), marți seara, pe Arena Națională din București, în Grupa H a preliminariilor Cupei Mondiale de fotbal din 2026.

Tricolorii s-au impus prin golurile marcate de Florin Tănase (43) și Dennis Man (45+2).

România nu a impresionat nici de data aceasta, dar a câștigat totuși fără probleme, rămânând în cursă pentru primele poziții.



Primele ocazii au venit în min. 12, când Tănase a executat o lovitură liberă din marginea careului, portarul Mall a respins, după care Mihai Popescu a reluat din apropiere, iar goalkeeper-ul cipriot a apărat.

Popescu a trimis cu capul pe lângă poartă (20), după un corner executat de Mihăilă.

În min. 25 s-a produs o fază controversată, Kastanos faultându-l dur pe Șut. Cipriotul a primit cartonaș galben, dar arbitrul Rumsas a fost sesizat din camera VAR, dar în cele din urmă a fost păstrată decizia din teren.



Man a trimis un șut bun din marginea careului (30), reținut în doi timpi de Mall.

Finalul primei reprize a fost unul foarte încins. Tănase a fost lansat pe Chiricheș pe contraatac (39) și a ajuns la minge cam în același timp cu Mall, Rumsas a fost sesizat din nou din camera VAR pentru un potențial cartonaș roșu, a urmărit reluările, dar nu a consider nimic în neregulă.

Chiricheș și Popescu au greșit în lanț și trei ciprioți au scăpat singuri cu Moldovan (42), dar Anderson Correia a tras prost și portarul român a salvat golul.



Imediat după cornerul care a urmat, Man a plecat pe contraatac, i-a pasat lui Tănase, care era liber și a deschis scorul (43).

România a mai marcat o dată până la pauză, prin Man (45+2), cu un șut din careu, după o combinație cu Drăguș.

Repriza secundă a fost una cu puține ocazii clare de gol.

Șutul lui Mitriță a fost blocat de Shelis (73), după care jucătorul Universității Craiova nu a reușit să îl dribleze pe portarul Mall (89), în situație de unu la unu.

Ultima șansă a tricolorilor a fost un șut de la 25 de metri al lui Alibec, reținut de Mall (90+4).

Următorul meci oficial al României va avea loc pe 9 septembrie, în deplasare, cu Cipru, după partida amicală cu Canada, care se va juca pe 5 septembrie, la București.

România - Cipru 2-0 (2-0)
Au marcat: Florin Tănase (43), Dennis Man (45+2).
București, Arena Națională: 45.324 spectatori
Preliminariile Cupei Mondiale din 2026 - Grupa H

Au evoluat echipele:
România: 12. Horațiu Moldovan - 2. Andrei Rațiu (căpitan), 3. Mihai Popescu, 15. Andrei Burcă (4. Virgil Ghiță, 73), 23. Deian Sorescu - 8. Adrian Șut, 21. Vlad Chiricheș (6. Marius Marin, 56) - 10. Dennis Man (11. David Miculescu, 82), 19. Florin Tănase (7. Denis Alibec, 73), 13. Valentin Mihăilă (22. Alexandru Mitriță, 56) - 9. Denis Drăguș. Selecționer: Mircea Lucescu.
Rezerve neutilizate: 1. Florin Niță, 16. Ștefan Târnovanu - 5. Ionuț Nedelcearu, 14. Valentin Crețu, 17. Vladimir Screciu, 18. Răzvan Marin, 20. Raul Opruț.
Cipru: 1. Joel Mall - 6. Giannis Satsias, 15. Christos Shelis, 19. Konstantinos Laifis, 14. Georgios Malekkidis - 23. Ioannis Costi (5. Charalampos Charalampous, 46), 20. Grigoris Kastanos (căpitan), 8. Charalampos Kyriakou (18. Kostakis Artymatas, 81), 7. Anderson Correia (21. Marinos Tzionis, 62) - 17. Loizos Loizou (9. Marios Ilia, 46), 11. Andronikos Kakoulli (12. Nicolas Koutsakos, 46). Selecționer: Apostolos Mantzios.
Rezerve neutilizate: 13. Demetris Demetriou, 22. Neofytos Michael - 2. Kostas Pileas, 3. Nikolaos Panagiotou, 4. Antreas Shikkis, 10. Pieros Sotiriou, 16. Evagoras Antoniou.

Arbitru: Donatas Rumsas; arbitri asistenți: Aleksandr Radius, Dovydas Suziedelis; al patrulea oficial: Robertas Valikonis (toți din Lituania)
Arbitru video: Donatas Simenas; arbitru asistent video: Orestas Abramavicius (ambii din Lituania)
Observator UEFA pentru arbitri: Emil Bozinovski (Macedonia de Nord); Delegat UEFA: Rotem Kamer (Israel)
Cartonașe galbene: Kastanos (25), Tănase (26), Satsias (65).
AGERPRES (AS-editor: Mihai Țenea, editor online: Alexandru Cojocaru)

 

Foto: (c) GRIGORE POPESCU / AGERPRES FOTO

 

***Mai multe imagini pe AGERPRES FOTO

 

Citiţi şi:

 

*Fotbal: Dennis Man - Cu Cipru am obținut o victorie importantă pentru moral

*Fotbal: Andrei Rațiu - Trebuia să câștigăm, matematica spune să luptăm până la capăt

*Fotbal: Valentin Mihăilă - Credem în șansa noastră de a ne califica la Cupa Mondială

*Fotbal: Mircea Lucescu - Aceste 3 puncte sunt esențiale pentru construirea unei noi echipe naționale

*Fotbal: Apostolos Mantzios (Cipru) - România va continua să lupte pentru calificare până la ultimul meci

Afisari: 1835

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Sport Intern 05-04-2026 23:22

Baschet masculin: U-BT Cluj-Napoca a pierdut acasă cu Bosna BH Telecom, în ABA League

U-BT Cluj-Napoca a fost învinsă de echipa bosniacă Bosna BH Telecom Sarajevo, cu scorul de 98-90 (20-22, 18-19, 27-27, 33-22), duminică seara, în BTarena, în faza Top 8 a competiției de baschet masculin ABA League. Jocul a fost echilibrat în cea mai mare parte a timpului, dar ''U'' s-a desprins în

Sport Intern 05-04-2026 23:02

Volei feminin: CSM Volei Alba-Blaj a câștigat dramatic Cupa României

CSM Volei Alba-Blaj a câștigat dramatic Cupa României la volei feminin, după ce a învins-o pe CS Dinamo București cu scorul de 3-2 (25-13, 15-25, 25-14, 21-25, 19-17), duminică, în finala găzduită de Sala Polivalentă din Blaj. Echipa antrenată de Guillermo Naranjo Hernandez a cucerit trofeul după ce a salvat trei mingi

Sport Intern 05-04-2026 22:51

Hochei: Corona Brașov s-a calificat în finala Erste Liga

Corona Brașov s-a calificat în finala Erste Liga la hochei pe gheață, după ce a învins-o pe Budapest Jegkorong Akademia HC, cu scorul de 4-2 (0-2, 1-0, 3-0), duminică, pe Patinoarul Olimpic din Brașov, în ultimul meci al semifinalei. Oaspeții aveau 2-0 după prima repriză, grație golurilor marcate de Gergo Daniel Nagy (07:24)

Sport Intern 05-04-2026 22:34

VIDEO Fotbal: Rapid, învinsă în Giulești de Universitatea Cluj (1-2), în play-off-ul Superligii

Rapid București a fost învinsă pe teren propriu de Universitatea Cluj, cu scorul de 2-1 (0-1), duminică seara, într-o partidă din etapa a treia a play-off-ului Superligii de fotbal. Rapid a dominat prima repriză și a marcat prin Cătălin Vulturar (20), din pasa lui Claudiu Petrila, dar ''U'' a controlat partea secund

Sport Intern 05-04-2026 20:59

Volei masculin: SCM Zalău a cucerit Cupa României

SCM Zalău a cucerit Cupa României la volei masculin, după ce a învins-o pe CSM Corona Brașov cu scorul de 3-1 (20-25, 27-25, 25-14, 25-0), duminică, în finala jucată în Sala Polivalentă din Blaj. Sălăjenii au contestat faptul că pe parcursul setului 4, la 24-23 pentru ei, Corona a avut un singur jucător român pe t

Sport Intern 05-04-2026 20:46

VIDEO Fotbal: Farul Constanța - Unirea Slobozia 0-1, în faza play-out a Superligii

Farul Constanța a fost învinsă de Unirea Slobozia cu scorul de 1-0 (0-0), duminică, pe teren propriu, la Ovidiu, într-un meci din etapa a treia a fazei play-out a Superligii de fotbal. Unicul gol al partidei a fost reușit de peruanul Renato Espinosa (54).

Sport Intern 05-04-2026 16:34

Tenis: Mariano Navone a câștigat turneul Țiriac Open (ATP)

Tenismanul argentinian Mariano Navone a câștigat primul său titlu ATP, duminică, la turneul Țiriac Open (ATP 250), dotat cu premii totale de 612.620 de euro și găzduit de Centrul Național de Tenis ''Simona Halep'' din București, după ce l-a învins în finală pe spaniolul Daniel Merida, cu 6-2, 4-6, 7-5. Navone

Sport Intern 05-04-2026 15:41

Clubul U Cluj: Liviu Maior a fost un promotor al valorilor naționale

Clubul de fotbal 'Universitatea' Cluj transmite condoleanțe familiei profesorului Liviu Maior, despre care spune că a fost un promotor al valorilor naționale. 'Rămas bun, Liviu Maior! Profesorul Liviu Maior, fost conducător al Clubului Sportiv Universitatea Cluj în perioada 1984-1991, s-a stins din viață astăzi, 5 aprilie 202

Sport Intern 04-04-2026 21:38

VIDEO Fotbal: FC Argeș - Dinamo București 1-1, în play-off-ul Superligii

FC Argeș a terminat la egalitate cu Dinamo București, 1-1 (1-0), sâmbătă seara, la Mioveni, într-un meci din etapa a treia a play-off-ului Superligii de fotbal.ț Gazdele au deschis scorul prin portughezul Ricardo Matos (44 - penalty), după ce scoțianul Danny Armstrong l-a lovit peste față pe Florin Borța în careu, fază semnal

Sport Intern 04-04-2026 20:27

Baschet feminin: CSM CSU Târgoviște s-a calificat în finala Ligii Naționale

CSM CSU Târgoviște s-a calificat în finala Ligii Naționale de baschet feminin, după ce a învins-o pe ACS Sepsi-SIC Sfântu Gheorghe cu scorul de 66-60 (20-21, 14-14, 16-17, 16-8), sâmbătă, în Sepsi Arena, în meciul decisiv al semifinalei. Echipa dâmbovițeană, care a făcut diferența în ultimu

Sport Intern 04-04-2026 20:01

Handbal masculin: HC Buzău, eliminată din EHF European Cup

ACS HC Buzău 2012 a fost eliminată din competiția de handbal masculin EHF European Cup de echipa slovenă RK Celje Pivovarna Lasko, cu care a terminat la egalitate, 36-36 (21-17), sâmbătă seara, în Sala ''Romeo Iamandi'', în manșa secundă a sferturilor de finală. În primul meci, slovenii au câștigat

Sport Intern 04-04-2026 19:26

Tenis: Daniel Merida va juca la Țiriac Open prima sa finală ATP

Tenismanul spaniol Daniel Merida s-a calificat în prima sa finală ATP, sâmbătă, la Țiriac Open (ATP 250), turneu dotat cu premii totale de 612.620 de euro și găzduit de Centrul Național de Tenis ''Simona Halep'' din București, după ce l-a învins în penultimul act pe maghiarul Fabian Marozsan, cu 6-7 (4/7), 6-3, 6-1.

Sport Intern 04-04-2026 16:52

Tenis: Mariano Navone, primul finalist al turneului Țiriac Open (ATP)

Tenismanul argentinian Mariano Navone, al șaptelea favorit, s-a calificat, sâmbătă, în finala turneului Țiriac Open (ATP 250), dotat cu premii totale de 612.620 de euro și găzduit de Centrul Național de Tenis ''Simona Halep'' din București, după ce l-a învins pe olandezul Botic van de Zandschulp, cap de serie numărul opt, cu 5-7, 7-6

Sport Intern 04-04-2026 15:30

Rugby: SCM USV Timișoara a realizat scorul campionatului, 90-3 cu RC Gura Humorului

SCM USV Timișoara a realizat scorul acestui debut de sezon al Ligii Naționale de rugby, 90-3 (43-0) cu nou-promovata Rugby Club Gura Humorului, sâmbătă, pe Stadionul ''Gheorghe Rășcanu'', într-un meci din etapa a 2-a. Aripa David Bălan a fost desemnat cel mai bun jucător al meciului, al fiind și jucătorul cu cele ma

Sport Intern 03-04-2026 22:43

Fotbal: FCSB, învinsă la Botoșani cu 3-2, în faza play-out a Superligii

FCSB a fost învinsă neașteptat de FC Botoșani, cu scorul de 3-2 (1-2), vineri seara, în deplasare, într-o partidă din etapa a treia a fazei play-out a Superligii de fotbal. Campioana a deschis scorul prin Darius Olaru (4), cu un șut de la circa 22 de metri, și a controlat prima repriză. Gazdele au reușit egalarea prin francez