logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Tenis de masă: România și-a asigurat cinci medalii la Europenele Under-21

Image

România și-a asigurat, vineri, cinci medalii la Campionatele Europene de tenis de masă Under-21 de la Bratislava (Slovacia), a anunțat Federația Română de Tenis de Masă pe pagina sa de Facebook.

La dublu masculin, România are două perechi în semifinale, Eduard Ionescu/Darius Movileanu, respectiv Iulian Chiriță/Andrei Istrate.



Ionescu și Movileanu au trecut în optimi de polonezii Mateusz Zalewski/Marcel Blaszczyk cu 3-1 (11-8, 8-11, 11-8, 11-8), iar în sferturi de spaniolii Daniel Berzosa/Miguel Pantoja, cu 3-2 (11-7, 11-4, 9-11, 10-12, 11-7).



Iulian Chiriță și Andrei Istrate au dispus în optimi de francezii Hugo Deschamps/Alexis Kouraichi cu 3-1 (7-11, 11-9, 14-12, 12-10), iar în sferturi s-au impus în fața cuplului Connor Green (Anglia)/Mael van Dessel (Luxemburg), cu 3-2 (11-5, 7-11, 6-11, 11-7, 11-9).



Și la dublu feminin, România are reprezentante în ambele semifinale.



Ioana Sîngeorzan și croata Hana Arapovic le-au învins în optimi pe polonezele Natalia Bogdanowicz/Katarzyna Rajkowska cu 3-1 (8-11, 11-5, 11-6, 11-9), iar în sferturi au trecut de cuplul Sara Tokic (Slovenia)/Alexandra Chiriacova (Moldova) cu 3-1 (11-3, 11-9, 9-11, 14-12).



Perechea Elena Zaharia/Bianca Mei-Roșu a învins în optimi cuplul slovac Adriana Illasova/Dominika Wiltschkova cu 3-1 (11-6, 6-11, 11-6, 12-10), iar în sferturi a câștigat contra perechii Maria Berzosa (Spania)/Lilou Massart (Belgia) cu 3-0 (11-6, 11-2, 11-6).

În optimi, Alesia Sferlea și Elinor Davidov (Israel) au cedat în fața cuplului Veronika Matiunina (Ucraina)/Nicole Arlia (Italia) cu 1-3 (5-11, 11-7, 4-11, 5-11).



La dublu mixt, Darius Movileanu și Elena Zaharia s-au calificat în semifinale, după ce au trecut în șaisprezecimi de austriecii Julia Rzihauschek/Nina Skerbinz cu 3-1 (8-11, 11-6, 11-7, 11-7), în optimi de cuplul croato-polonez Borna Petek/Natalia Bogdanowicz, cu 3-2 (9-11, 6-11, 11-9, 11-9, 11-6), iar în sferturi de germanii Andre Bertelsmeier/Mia Griesel cu 3-2 (8-11, 6-11, 13-11, 11-5, 11-6).

Andrei Istrate și Bianca Mei-Roșu i-au învins pe grecii Alexandros Madesis/Malamatenia Papadimitriou cu 3-0 (11-4, 11-7, 11-5) în șaisprezecimi, în optimi au trecut de cuplul german Manuel Prohaska/Eireen Kalaitzidou cu 3-1 (5-11, 11-5, 12-10, 11-4), dar au pierdut sfertul de finală cu perechea Tiago Abiodun (Portugalia)/Hana Arapovic (Croația), scor 2-3 (11-6, 7-11, 9-11, 17-15, 3-11).



În șaisprezecimi, Eduard Ionescu și Ioana Sîngeorzan au pierdut în fața germanilor Tom Schweiger/Koharu Itagaki cu 1-3 (11-9, 10-12, 8-11, 9-11), iar Iulian Chiriță și galeza Anna Hursey au cedat în fața spaniolilor Miguel Pantoja/Fiona Rad cu 2-3 (11-8, 7-11, 2-11, 11-6, 8-11).

La simplu masculin, toți românii s-au calificat în optimile de finală: Andrei Istrate, Iulian Chiriță, Eduard Ionescu și Darius Movileanu, iar la feminin au reușit să acceadă în optimi Ioana Sîngeorzan, Elena Zaharia și Bianca Mei-Roșu.

La Europenele U21 din 2024, de la Skopje, România a avut un bilanț de șase medalii, una de aur, patru de argint și una de bronz. AGERPRES (AS-editor: Mihai Țenea, editor online: Andreea Preda)

 

Sursa fotografiilor: Federația Română de Tenis de Masă/Facebook

Afisari: 139

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Sport Intern 09-05-2025 23:35

Șah: Deac a remizat cu campionul mondial, în runda a treia a turneului Superbet Chess Classic România 2025

Marele maestru român Bogdan Deac a remizat cu campionul mondial en titre, indianul Gukesh Dommaraju, vineri, în runda a treia a turneului de șah Superbet Chess Classic România 2025, a doua etapă a circuitului Grand Chess Tour 2025, găzduită de Grand Hotel din București. Americanul Fabiano Caruana, numărul doi mondial, a reuși

Sport Intern 09-05-2025 22:59

Fotbal: Prima victorie pentru Sepsi OSK Sfântu Gheorghe în play-out, 2-0 cu FC Botoșani

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a obținut prima sa victorie în faza play-out a Superligii de fotbal, 2-0 (0-0) cu FC Botoșani, vineri seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa a opta, penultima a sezonului. Covăsnenii s-au impus prin golurile marcate de maghiarul David Siger (71) și de Cosmin Matei (81), într-un meci fo

Sport Intern 09-05-2025 22:03

Baschet masculin: CSO Voluntari s-a calificat în semifinalele Ligii Naționale

CSO Voluntari s-a calificat în semifinalele Ligii Naționale de baschet masculin, după ce a învins-o în deplasare pe CSM Corona Brașov, cu scorul de 84-82 (24-19, 17-18, 28-18, 15-27), vineri, în al patrulea meci al seriei. Lewis Markel Sullivan, cu 23 puncte și 9 recuperări, a fost MVP-ul echipei ilfovene. Michael Antho

Sport Intern 09-05-2025 20:05

Fotbal: Unirea Slobozia a câștigat la Buzău, în play-out

Unirea Slobozia a învins-o pe Gloria Buzău cu scorul de 3-0 (1-0), vineri, în deplasare, într-un meci din etapa a opta a fazei play-out a Superligii de fotbal. Unirea a deschis scorul după numai 36 de secunde, prin Florin Purece, din pasa lui Adnan Aganovic. Ialomițenii ți-au dublat avantajul prin același Purece (54), tot după un assist al cr

Sport Intern 09-05-2025 19:43

Rugby: Victorii clare pentru Știința Baia Mare și SCM Timișoara, în Liga Națională

CSM Știința Baia Mare și SCM USV Timișoara au obținut victorii clare, vineri, în etapa a 7-a a Ligii Naționale de rugby. CSM Știința Baia Mare a surclasat-o pe CS Universitatea ELBI Cluj cu 69-0, meci în care Andrei Schutz (Știința) a fost desemnat cel mai bun jucător. Campioana SCM USV Timișoara a obținut și ea un s

Sport Intern 09-05-2025 14:15

Handbal feminin: Novanc (Gloria Bistrița) - Cupa României este o competiție în care se poate întâmpla orice

Antrenorul echipei Gloria Bistrița, Marius Novanc, a declarat, vineri, într-o conferință de presă, că în turneul Final4 al Cupei României la handbal feminin se poate întâmpla orice și a subliniat că jucătoarele sale sunt pregătite să câștige și să își asigure participarea în ediția următoare a cupelor europene.

Sport Intern 09-05-2025 14:05

Scrimă: CSM Olimpia Satu Mare, campioană națională pe echipe la spadă masculin

CSM Olimpia Satu Mare a obținut, vineri, titlul de campioană națională în proba masculină de spadă pe echipe, în Sala de Scrimă ''Alexandru Csipler'' din Satu Mare. Olimpia (Adrian Dabija, Marton Mezinger, Alex Oroian, Tudor Surducan) a dispus în finală de CS UNEFS București (Ștefan Popa, David Statie, Alexand

Sport Intern 09-05-2025 14:05

Handbal feminin: Socolovici (CSMB) - Turneul Final4 al Cupei României este special pentru că e ultimul al Cristinei Neagu

Managerul operațional al CSM București (CSMB), Răzvan Socolovici, a declarat, vineri, într-o conferință de presă, că turneul Final4 al Cupei României la handbal feminin este unul special pentru club ținând cont că este ultimul al Cristinei Neagu. 'Pentru noi Cupa României este întotdeauna un trofeu pe care dor

Sport Intern 09-05-2025 14:02

Fotbal: Anzor Mekvabișvili (Universitatea Craiova) - Cred că locul al doilea ar trebui să fie obiectivul nostru

Jucătorul georgian Anzor Mekvabișvili a afirmat, vineri, într-o conferință de presă, înaintea partidei cu CFR Cluj, că obiectivul formației sale, Universitatea Craiova, ar trebui să fie ocuparea locului 2 în clasamentul Superligii de fotbal. 'Știm cu toții că ne așteaptă un meci extrem de greu și de important împotr

Sport Intern 09-05-2025 13:51

Fotbal: Mirel Rădoi (Universitatea Craiova) - Meciul cu CFR Cluj e mai important decât celelalte

Antrenorul echipei Universitatea Craiova, Mirel Rădoi, a afirmat, vineri, într-o conferință de presă, că partida cu CFR Cluj, din etapa a 8-a a play-off-ului Superligii de fotbal, este mai importantă pentru formația sa decât cele anterioare având în vedere că are ca obiectiv participarea în cupele europene. 'N

Sport Intern 09-05-2025 13:50

Scrimă: CSA Steaua a câștigat titlul național pe echipe la floretă feminin

CSA Steaua, în componența Mălina Călugăreanu, Andreea Dincă, Andreea Gheorghe, Anca Săveanu, a câștigat titlul național la floretă în proba feminină pe echipe, vineri, în Sala de scrimă ''Ana Pascu'' din București. În finală, CSA Steaua 1 a învins-o pe CS Rapid (Emilia Corbu, Enya Male, Maria

Sport Intern 09-05-2025 13:26

Fotbal: Mutu, Adrian Ilie, Lobonț și Raț, între participanții la demonstrativul 'Ronaldinho & Friends'

Foștii internaționali Adrian Mutu, Adrian Ilie, Bogdan Lobonț, Răzvan Raț se numără printre fotbaliști români vor juca pe 14 iunie, la Cluj, în meciul demonstrativ 'Ronaldinho & Friends', din cadrul Sports Festival, potrivit unui comunicat remis AGERPRES. Organizatorii au dezvăluit, vineri, șapte figuri emblematice din

Sport Intern 08-05-2025 22:23

Șah: Deac l-a învins pe Aronian în runda a doua a turneului Superbet Chess Classic România 2025

Marele maestru român Bogdan Deac l-a învins pe americanul de origine armeană Levon Aronian, joi, în runda a doua a turneului de șah Superbet Chess Classic România 2025, a doua etapă a circuitului Grand Chess Tour 2025, găzduită de Grand Hotel din București. După ce a pierdut la debut în fața americanului Wesley So

Sport Intern 08-05-2025 20:38

Handbal masculin: Victorie importantă pentru România, cu Portugalia, în preliminariile EURO 2026

Naționala masculină de handbal a României a învins echipa Portugaliei, cu scorul de 28-24 (13-11), joi seara, la Constanța, într-un meci din Grupa a 8-a a preliminariilor EHF EURO 2026. Tricolorii au obținut o victorie foarte prețioasă în lupte pentru calificarea la turneul final. Portugalia, clasată pe locul al patrulea la Mondial