Șah: Garry Kasparov a deschis etapa de la București a circuitului Grand Chess Tour 2025
Fostul mare șahist Garry Kasparov a deschis, marți, la București, Superbet Chess Classic România, a doua etapă a circuitului Grand Chess Tour 2025 care se desfășoară la Grand Hotel din Capitală în perioada 7-16 mai.
Kasparov, fondatorul circuitului GCT, a efectuat prima mutare simbolică a competiției la ceremonia de deschidere împreună cu Constantin Bracon, reprezentantul ASP Oradea, club dedicat dezvoltării baschetului adaptat către care vor merge toate încasările din biletele vândute la etapa de la București a turneului.
Fostul mare șahist a declarat în cadrul evenimentului că prin circuitul Grand Chess Tour, ajuns la a 10-a ediție, șahul și-a găsit locul în societatea modernă.
'Lumea se schimbă, dar anumite lucruri român la fel și chiar devin mai bune. Așa cum este cazul evenimentelor organizate la București de Superbet. Iar cu etapa din Brazilia, de la Sao Paolo, turneul a devenit cu adevărat unul global. Din ce în ce mai multe țări găzduiesc etape, iar faptul că acest turneu a ajuns la cea de-a zecea ediție ne arată că șahul și-a găsit locul pe care îl merită în societate. În întreaga mea carieră și după aceea mi-am dorit ca șahul să fie un sport respectat și bine integrat în societatea modernă. Grand Chess Tour a ajuns la finalul unui ciclu de zece ani, dar în același timp se află la începutul altuia. Așa că pot să anunț azi că anul viitor ne vom revedea din nou aici, la București, la acest minunat eveniment', a menționat Kasparov.
Președintele Federației Române de Șah, Vlad Ardeleanu, a declarat la rândul său că se bucură de faptul că această importantă competiție are loc la București în anul în care FRȘ împlinește 100 de ani de la înființare.
'Nu putem decât să ne bucurăm că încă o dată avem aici, la București, legendele șahului mondial, precum Gary Kasparov și Viswanathan Anand, și cei mai buni jucători. Anul acesta sărbătorim 100 de ani de la înființarea Federației Române de Șah și aș putea spune că în toată această perioadă am fost în prim planul șahului mondial. Am dat lumii șahiste mondiale 28 de Mari Maeștri și 18 de Mari Maestre, am câștigat 7 medalii olimpice și am dat lumii cel mai tânăr mare maestru, pe Bogdan Deac, în 2016. El este azi aici și va juca în acest prestigios turneu. Am ajuns la cea de-a șasea ediție de Grand Chess Tour la București și cu această ocazie le transmit tuturor să vină alături de șah și alături de federație', a precizat Ardeleanu.
Cei zece jucători care participă la etapa de la București a Grand Chess Tour 2025 sunt: Fabiano Caruana (SUA), Gukesh Dommaraju (India), Nodirbek Abdusatorov (Uzbekistan), Alireza Firouzja (Fanța), Wesley So (SUA), Levon Aronian (SUA), Praggnanandha Ramesh Babu (SUA), Jan-Krzysztof Duda (Polonia), Maxime Vachier-Lagrave (Franța), Bogdan Daniel Deac (România).
Tragerea la sorți a meciurilor de la București s-a făcut cu ajutorul unei monede aniversare lansate de Monetăria Națională cu ocazia centenarului Federației Române de Șah.
Astfel, programul partidelor din prima zi a etapei de la București este următorul: Jan-Krzysztof Duda - Fabiano Caruana, Alireza Firouzja - Maxime Vachier-Lagrave, Wesley So - Bogdan Daniel Deac, Levon Aronian - Nodirbek Abdusatorov și Gukesh Dommaraju - Praggnanandha Ramesh Babu.
Grand Chess Tour (GCT) marchează anul acesta al zecelea an de existență și adăugă o nouă țară-gazdă, Brazilia, pe lângă cele patru, unde se desfășoară deja în mod tradițional - SUA, România, Polonia și Croația. Fondul de premiere va fi mai mare decât anul trecut, ridicându-se la aproape 1,6 milioane de dolari.
Etapa de la București a circuitului Grand Chess Tour 2025, cu premii în valoare de 350.000 de dolari, se va desfășura în perioada 7-16 mai la Grand Hotel din Capitală.
AGERPRES (A, AS-autor: Marius Țone, editor: Mihai Țenea, editor online: Ady Ivaşcu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
VIDEO Fotbal: FC Argeș - Dinamo București 1-1, în play-off-ul Superligii
FC Argeș a terminat la egalitate cu Dinamo București, 1-1 (1-0), sâmbătă seara, la Mioveni, într-un meci din etapa a treia a play-off-ului Superligii de fotbal.ț Gazdele au deschis scorul prin portughezul Ricardo Matos (44 - penalty), după ce scoțianul Danny Armstrong l-a lovit peste față pe Florin Borța în careu, fază semnal
Baschet feminin: CSM CSU Târgoviște s-a calificat în finala Ligii Naționale
CSM CSU Târgoviște s-a calificat în finala Ligii Naționale de baschet feminin, după ce a învins-o pe ACS Sepsi-SIC Sfântu Gheorghe cu scorul de 66-60 (20-21, 14-14, 16-17, 16-8), sâmbătă, în Sepsi Arena, în meciul decisiv al semifinalei. Echipa dâmbovițeană, care a făcut diferența în ultimu
Handbal masculin: HC Buzău, eliminată din EHF European Cup
ACS HC Buzău 2012 a fost eliminată din competiția de handbal masculin EHF European Cup de echipa slovenă RK Celje Pivovarna Lasko, cu care a terminat la egalitate, 36-36 (21-17), sâmbătă seara, în Sala ''Romeo Iamandi'', în manșa secundă a sferturilor de finală. În primul meci, slovenii au câștigat
Tenis: Daniel Merida va juca la Țiriac Open prima sa finală ATP
Tenismanul spaniol Daniel Merida s-a calificat în prima sa finală ATP, sâmbătă, la Țiriac Open (ATP 250), turneu dotat cu premii totale de 612.620 de euro și găzduit de Centrul Național de Tenis ''Simona Halep'' din București, după ce l-a învins în penultimul act pe maghiarul Fabian Marozsan, cu 6-7 (4/7), 6-3, 6-1.
Tenis: Mariano Navone, primul finalist al turneului Țiriac Open (ATP)
Tenismanul argentinian Mariano Navone, al șaptelea favorit, s-a calificat, sâmbătă, în finala turneului Țiriac Open (ATP 250), dotat cu premii totale de 612.620 de euro și găzduit de Centrul Național de Tenis ''Simona Halep'' din București, după ce l-a învins pe olandezul Botic van de Zandschulp, cap de serie numărul opt, cu 5-7, 7-6
Rugby: SCM USV Timișoara a realizat scorul campionatului, 90-3 cu RC Gura Humorului
SCM USV Timișoara a realizat scorul acestui debut de sezon al Ligii Naționale de rugby, 90-3 (43-0) cu nou-promovata Rugby Club Gura Humorului, sâmbătă, pe Stadionul ''Gheorghe Rășcanu'', într-un meci din etapa a 2-a. Aripa David Bălan a fost desemnat cel mai bun jucător al meciului, al fiind și jucătorul cu cele ma
Fotbal: FCSB, învinsă la Botoșani cu 3-2, în faza play-out a Superligii
FCSB a fost învinsă neașteptat de FC Botoșani, cu scorul de 3-2 (1-2), vineri seara, în deplasare, într-o partidă din etapa a treia a fazei play-out a Superligii de fotbal. Campioana a deschis scorul prin Darius Olaru (4), cu un șut de la circa 22 de metri, și a controlat prima repriză. Gazdele au reușit egalarea prin francez
Tenis: Mariano Navone, calificat în semifinale la Țiriac Open (ATP)
Tenismanul argentinian Mariano Navone, finalistul din 2024, s-a calificat în semifinalele turneului Țiriac Open (ATP 250), dotat cu premii totale de 612.620 de euro și găzduit de Centrul Național de Tenis ''Simona Halep'' din București, după ce l-a învins, vineri, pe slovacul Alex Molcan, cu 3-6, 6-2, 6-3. Sud-ameri
Handbal masculin: CS Dinamo București, la a 11-a victorie consecutivă în campionat
CS Dinamo București a obținut a 11-a sa victorie consecutivă în campionat, 37-24 (17-6) cu CSU din Suceava, vineri, în Sala Dinamo, într-un meci din etapa a 18-a a Ligii Naționale de handbal masculin. Campioana și-a consolidat poziția de lider în clasament. Andrii Akimenko a marcat 8 goluri pentru Dinamo,
Tenis: Victor Cornea s-a oprit în sferturile probei de dublu la Țiriac Open (ATP)
Tenismanul român Victor Cornea și portughezul Nuno Borges au fost învinși de cuplul Yuki Bhambri (India)/Michael Venus (Noua Zeelandă), cu 6-4, 2-6, 10-4, vineri seara, în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului Țiriac Open (ATP 250), dotat cu premii totale de 612.620 de euro și găzduit de Centrul Național de Tenis ''Si
Handbal: Constantin Din, Sorin Dinu, Cristian Potoră și Bogdan Voina, candidați la președinția FRH
Președintele în exercițiu al FRH, Constantin Din, vicepreședintele Sorin Dinu, președintele Asociației Județene de Handbal Cluj, Cristian Potoră, și fostul handbalist Bogdan Voina sunt cei patru candidați la alegerile pentru președinția Federației Române de Handbal, a declarat, pentru AGERPRES, secretarul general al instituției, Nicolae Luca.
Fotbal: Bogdan Andone (FC Argeș) - Va fi un joc extrem de dificil cu Dinamo, echipă cu o posesie covârșitoare
Antrenorul echipei FC Argeș, Bogdan Andone, a declarat, vineri, într-o conferință de presă, că meciul cu Dinamo va fi unul extrem de dificil, având în vedere că formația bucureșteană are cea mai mare posesie. ''Ne așteaptă cu siguranță un joc dificil. Noi venim după o înfrângere, iar Dinamo la fel. Ambele
#AnulNadia COSR a sărbătorit Ziua Internațională a Sportului pentru Dezvoltare și Pace alături de micii gimnaști (GALERIE FOTO)
Comitetul Olimpic și Sportiv Român, prin Academia Olimpică Română, a organizat, vineri, la Sala de Gimnastică ''Mariana Bitang'' din incinta Clubului Sportiv Dinamo un eveniment prin care a sărbătorit Ziua Internațională a Sportului pentru Dezvoltare și Pace alături de mici gimnaști și foste glorii ale gimnasticii românești.
Fotbal: Filipe Coelho (Universitatea Craiova) - CFR Cluj e o echipă cu calitate, sigur va fi un meci dificil
Antrenorul principal al echipei de fotbal Universitatea Craiova, Filipe Coelho, a declarat, vineri, într-o conferință de presă, că adversara de luni, CFR Cluj, este o formație cu calitate și meciul va fi cu siguranță dificil. ''Întâlnim o echipă pe care am mai întâlnit-o, ultimele două dăți pe teren propri
Fotbal: Kopic (Dinamo) - Trebuie să dăm totul pentru a schimba seria aceasta de rezultate mai slabe
Antrenorul echipei de fotbal Dinamo București, Zeljko Kopic, a declarat, vineri, într-o conferință de presă, că în meciul cu FC Argeș, din etapa a 3-a a play-off-ului Superligii, jucătorii săi trebuie să dea totul pentru a schimba seria de rezultate mai slabe din ultimul timp. ''Urmează un nou meci dificil pentru noi. Știm












