logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Fotbal: Marius Șumudică (Rapid) - Dacă am fi câștigat azi, puteam să ne gândim la titlu

Imagine din galeria Agerpres

Antrenorul formației Rapid, Marius Șumudică, a afirmat duminică, la finalul derby-ului cu FCSB, scor 3-3, în prima etapă a play-off-ului Superligii de fotbal, că în situația în care echipa sa ar fi câștigat ar fi putut să ia în calcul câștigarea titlului de campioană, dar în această situație obiectivul rămâne un loc de cupă europeană.

'E foarte greu să ne gândim la titlu. Dacă astăzi câștigam, puteam să ne gândim. Dacă vom câștiga cu Universitatea Craiova și depinde ce rezultate vor mai fi în continuare, cred că ne putem bate la primele trei locuri, după care, meci cu meci. Nu pot să vă spun acum. După acest joc, dacă astăzi am fi luat trei puncte, ne gândeam că avem șanse să urcăm cât mai sus. Puteam să mă gândesc și la titlu dacă câștigam astăzi. Din păcate, n-am câștigat. Fiind la șase puncte, e destul de greu. Dar depinde de parcursul pe care îl vei avea. Dacă o să câștigi următoarele două jocuri, dacă vom câștiga șase puncte, există posibilitatea, atunci există șanse să ne gândim în continuare la o poziție fruntașă. Obiectivul meu este calificarea în cupele europene a Rapidului. Îmi doresc enorm să ne calificăm în Europa. Vom juca până la sfârșit', a declarat Șumudică.

Antrenorul rapidist consideră că rezultatul cu FCSB este unul echitabil, precizând că formația sa a arătat în acest meci ca o echipă mare.

'50-50% sunt mulțumit și nemulțumit, având în vedere că conduci cu 3-2 și ai șansă să iei trei puncte în inferioritate numerică. Am dat dovadă de echipă mare astăzi, din punctul meu de vedere, cu niște suporteri extraordinari. S-au auzit de foarte multe ori destul de tare și mi-a ajutat echipa să facă ceea ce n-am făcut la Hermannstad. Fiindcă de data asta eu știam că vom arăta altfel, astăzi am arătat altfel. Am arătat că suntem o echipă puternică și vă motivez lucrul ăsta. În momentul în care o țară întreagă discută despre FCSB, că este cea mai bună echipă a României și rezultatele o confirmă, a avut rezultate foarte bune în Europa, iată că vine Rapid, o echipă care pornește cu ultima șansă (în play-off), de pe locul șase, le dă trei goluri la București, acasă la ei, în fieful lor, avem puterea să revenim de la 0-1, să facem 1-1, de la 1-2 să facem 2-2, să dăm 3-2 în 10 oameni. Deci nu ne-am băgat să gestionăm, să ne retragem, să apărăm rezultatul. Marcăm, dar din păcate cred că acolo a intervenit o eroare, în sensul că mi s-a accidentat Aioani. Dacă Aioani rămânea în teren, nu cred că luăm acest gol. Într-un final au avut și ei ocaziile lor, recunosc lucrul ăsta. Cred că este un rezultat echitabil. Nu cred că meritam nici să câștigăm, cred că rezultatul de 3-3 este un rezultat echitabil', a afirmat Șumudică.

El nu o vede pe FCSB câștigătoarea titlului de campioană în acest an, favoritele sale fiind CFR Cluj și Universitatea Craiova.

'Meciurile de play-off au o încărcătură aparte. Vă dați seama, întâlneam echipa care are cele mai mari șanse la câștigarea campionatului. Eu cred că nu are cele mai mari șanse la câștigarea campionatului și astăzi au pierdut puncte importante în economia campionatului. Și eu sunt ferm convins că FCSB-ul nu va fi campioană anul acesta. Dar am un 'feeling' așa, cu tot respectul pentru acest club, FCSB, că anul ăsta nu se vor putea folosi de coeficientul pe care îl au, în Champions League. Ãsta e 'feeling'-ul meu. Cred că sunt două favorite în opinia mea, CFR Cluj și Universitatea Craiova. Sunt cele două favorite care au șanse mari să câștige titlul anul ăsta. Eu una din cele două văd că pot câștiga titlul ăsta. Asta este părerea mea și ceea ce văd. Și mă uit la lotul care-l au, la tot', a adăugat antrenorul rapidist.

FCSB și Rapid București au terminat la egalitate, 3-3 (1-1), duminică seara, pe Arena Națională din Capitală, într-un derby spectaculos desfășurat în prima etapă a fazei play-off a Superligii de fotbal.

Daniel Bîrligea (29), Juri Cisotti (55) și Florin Tănase (90+3) au înscris pentru FCSB, în timp ce golurile echipei Rapid au fost reușite de Denis Ciobotariu (40, 83) și Alexandru Dobre (70).

FCSB a ajuns la 15 meciuri fără înfrângere în campionat, 9 victorii și 6 egaluri. Rapid are două egaluri și un eșec în ultimele trei etape.
AGERPRES (A, AS-autor: Adrian Țone, editor: Mihai Țenea, editor online: Andreea Preda)

Afisari: 1410

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Sport Intern 17-02-2026 18:55

Handbal feminin: Costică Buceschi, numit antrenor la SCM Craiova

Echipa de handbal feminin SCM ''U'' Craiova a anunțat, marți, pe pagina sa de Facebook, numirea lui Costică Buceschi în funcția de antrenor principal. În vârstă de 55 ani, Costică Buceschi are o vastă e

Sport Intern 17-02-2026 12:01

Fotbal: FC Argeș cere publicarea discuțiilor arbitrilor, în caz contrar urmând să se adreseze instanțelor de judecată

Echipa de fotbal FC Argeș a transmis, marți, o cerere către Comisia Centrală a Arbitrilor și Federația Română de Fotbal prin care solicită publicarea transcrierii înregistrărilor audio cu discuțiile arbitrilor din timpul meciului cu Petrolul Ploiești, pierdut cu 1-2 în urma unei greșeli de arbitraj. Reprezentanții echipei piteștene precizează

Sport Intern 17-02-2026 10:40

România va fi reprezentată de doi sportivi la Jocurile Paralimpice de iarnă Milano-Cortina 2026

România va fi reprezentată la Jocurile Paralimpice de iarnă de la Milano-Cortina (6-15 martie 2026) de doi sportivi, Mihăiță Papară la para snowboard și Andrei-Sorin Popa la para schi alpin, informează Comitetul Național Paralimpic într-un comunicat de presă. Participarea celor doi sportivi a fost confirmată oficial de Federația Internațională de S

Sport Intern 16-02-2026 23:17

Baschet masculin: U-BT Cluj-Napoca și CSM CSU Oradea vor juca finala Cupei României

U-BT Cluj-Napoca și CSM CSU Raiffeisen Oradea vor juca finala Cupei României la baschet masculin, după ce au obținut victorii, luni seara, în Oradea Arena, gazda turneului Final 8 al competiției. În prima semifinală, campioana U-BT Cluj-Napoca a trecut de CS Dinamo București cu scorul de 85-67. Mitchell Creek,

Sport Intern 16-02-2026 22:05

VIDEO Fotbal: Dinamo - Unirea Slobozia 1-0, în Superligă

Dinamo București a învins-o pe Unirea Slobozia cu scorul de 1-0 (0-0), luni seara, pe Arena Națională din Capitală, în ultimul meci din etapa a 27-a a Superligii de fotbal. Golul a fost marcat de fundașul stânga Raul Opruț (71), cu o lovitură de cap, la centrarea lui Daniel Armstrong. Opruț a mai avut o bară (5

Sport Intern 16-02-2026 16:37

Handbal feminin: Constantin Din - O medalie la European nu e un obiectiv nerealizabil

Președintele Federației Române de Handbal, Constantin Din, a afirmat, luni, într-o conferință de presă, că obținerea unei medalii la Campionatul European de handbal feminin - EHF EURO 2026, competiție găzduită de România alături de Polonia, Cehia, Slovacia și Turcia, nu este un obiectiv nerealizabil. Oficialul FRH își p

Sport Intern 16-02-2026 16:29

Handbal feminin: Sorina Grozav - Fiecare dintre noi își dorește să joace o semifinală la Campionatul European

Jucătoarea echipei naționale de handbal feminin Sorina Grozav a afirmat, luni, într-o conferință de presă, că fiecare componentă a lotului își dorește să ajungă să joace o semifinală la Campionatul European (EHF EURO 2026) din luna decembrie, turneu găzduit de România, alături de Polonia, Cehia, Slovacia și Turcia. 'Cred

Sport Intern 16-02-2026 16:26

Constantin Din (FRH): 2026 este un an de referință pentru handbalul românesc

Președintele Federației Române de Handbal, Constantin Din, a afirmat, luni, într-o conferință de presă, că 2026 este un an de referință pentru handbalul românesc ținând cont că România organizează trei turnee finale, Campionatul European masculin U20, Campionatul Mondial feminin U18 și Campionatul European de senioare.

Sport Intern 16-02-2026 14:47

Termenul limită pentru depunerea candidaturilor la președinția Federației Române de Fotbal este 2 martie

Termenul limită pentru depunerea candidaturilor la președinția Federației Române de Fotbal a fost stabilit pentru data de 2 martie 2026, informează, luni, FRF pe site-ul său oficial. 'Alegerile pentru funcția de președinte al Federației Române de Fotbal și alegerile membrilor Comitetului Executiv al FRF vor avea loc în ca

Sport Intern 16-02-2026 13:37

Polo masculin: CSM Oradea va înfrunta echipa spaniolă CN Terrassa, în optimile Euro Cup

CSM Oradea, campioana României, va întâlni echipa spaniolă CN Terrassa în optimile de finală ale competiției masculine de polo pe apă Euro Cup, potrivit tragerii la sorți efectuate luni, la Nyon, anunță site-ul clubului. Prima manșă va avea loc pe 25 februarie, în Bazinul Olimpic ''Ioan Alexandrescu'' din Oradea, i

Sport Intern 15-02-2026 23:38

Baschet masculin: U-BT Cluj-Napoca și CS Dinamo, calificate în semifinalele Cupei României

U-BT Cluj-Napoca și CS Dinamo București s-au calificat, duminică, în semifinalele Cupei României la baschet masculin, după victorii obținute în sferturi, în Oradea Arena. U-BT Cluj-Napoca, la primul său meci intern din acest sezon competițional, a trecut de CSA Steaua Sharks București cu scorul de 100-77, condusă de Ive

Sport Intern 15-02-2026 22:07

VIDEO Fotbal: Universitatea Craiova a câștigat derbyul cu FCSB (1-0), în Superligă

Liderul Universitatea Craiova a învins campioana FCSB cu scorul de 1-0 (1-0), duminică seara, pe Stadionul ''Ion Oblemenco'', într-un derby jucat în etapa a 27-a a Superligii de fotbal. Unicul gol al partidei a fost înscris de atacantul palestinian Assad Al Hamlawi (23), cu un șut cu efect cu stâng

Sport Intern 15-02-2026 21:02

România a învins Belgia cu 23-6, în Rugby Europe Championship

Reprezentativa României a învins echipa Belgiei, cu scorul de 23-6 (6-6), duminică seara, pe Stadionul ''Emil Alexandrescu'' din Iași, într-un meci din Rugby Europe Championship 2026. ''Stejarii'' au mai atenuat din gustul amar al eșecului din meciul de debut al sezonului, 24-30 cu Germania.

Sport Intern 15-02-2026 19:09

VIDEO Fotbal: Farul o învinge pe Rapid (3-1), în Superligă

Farul Constanța a învins-o pe Rapid București cu scorul de 3-1 (2-1), duminică seara, la Ovidiu, într-un meci din etapa a 27-a a Superligii de fotbal. Alexandru Ișfan (19) a deschis scorul pentru gazde, după ce a trecut de fundașul Alexandru Pașcanu. Andrei Borza (40), fost jucător al constănțenilor, a egalat din centrarea lui Clau

Sport Intern 15-02-2026 18:44

Handbal feminin: Victorie la limită pentru Gloria Bistrița în Liga Campionilor, 32-31 cu DVSC Schaeffler

CS Gloria Bistrița a învins echipa maghiară DVSC Schaeffler, cu scorul de 32-31 (16-17), duminică seara, în Teraplast Arena, în Grupa A a Ligii Campionilor la handbal feminin. Gloria și-a asigurat locul al patrulea în grupă cu acest succes, conturat greu, după ce Alicia Toublanc a ratat o aruncare de la 7 metri pentru o