Fotbal: Vladimir Screciu (Universitatea Craiova) - După acest cantonament o să avem o cu totul altă față
Fotbalistul Vladimir Screciu a declarat, joi, că la finalul cantonamentului din această pauză competițională formația Universitatea Craiova va avea o cu totul altă față, el arătându-se încrezător în șansele câștigării titlului și Cupei României în actualul sezon.
'Începem anul 2025 cu gânduri foarte bune. După acest cantonament o să avem o cu totul altă față, o să ne prindă foarte bine. Sperăm să ne îndeplinim obiectivele. Dacă antrenorul se gândește la Cupă și la campionat, atunci și noi trebuie să gândim la fel. Campionatul este foarte strâns, e diferență mică între noi și cei de la Universitatea Cluj, dar și între noi și echipele din spate. De asta trebuie să ne concentrăm și să acumulăm cât mai multe puncte', a afirmat Screciu, conform paginii oficiale de Facebook a clubului.
'Începem cu un derby foarte important pentru noi, cu Dinamo acasă. După cum se știe am suferit în tur la ei, așa că trebuie neapărat să ne luăm revanșa. După mine nu a fost normal ce s-a întâmplat atunci, pe acel teren, apoi comportamentul celor de la Dinamo care au întrecut orice măsură... de asta noi avem un plus de ambiție și îi așteptăm și noi. Sigur că Dinamo este cu totul altă echipă față de sezonul trecut, de asta este și acolo sus în clasament. Trebuie să avem mare grijă, dar un derby este un derby și trebuie tratat ca atare', a adăugat mijlocașul.
Screciu i-a urat baftă colegului său Andrei Ivan, cel care a fost cedat sub formă de împrumut la formația turcă de ligă secundă Adanaspor, până la finalul acestui sezon competițional.
'Nu am apucat să vorbesc cu Andrei Ivan, a fost foarte ocupat zilele astea. A fost decizia lui, fiecare hotărăște pentru el. Dacă el a crezut că transferul e bun pentru el, mă bucur și îi urez multă baftă. Sper să își îndeplinească obiectivele pe 2025', a menționat Vladimir Screciu.
Lotul echipei conduse de Constantin Gâlcă efectuează pregătirea de iarnă la Craiova, urmând să dispute în 11 ianuarie, la București, un meci amical cu Oțelul Galați, iar pe 12 un alt test, cu Politehnica Iași, tot în Capitală.
Universitatea Craiova va disputa primul meci oficial pe 2025 în 19 ianuarie, pe teren propriu, cu Dinamo, în cadrul etapei a 22-a a Superligii.
AGERPRES (A, AS-autor: Marius Țone, editor: Mihai Țenea, editor online: Adrian Dădârlat)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
VIDEO Fotbal: FC Argeș - Dinamo București 1-1, în play-off-ul Superligii
FC Argeș a terminat la egalitate cu Dinamo București, 1-1 (1-0), sâmbătă seara, la Mioveni, într-un meci din etapa a treia a play-off-ului Superligii de fotbal.ț Gazdele au deschis scorul prin portughezul Ricardo Matos (44 - penalty), după ce scoțianul Danny Armstrong l-a lovit peste față pe Florin Borța în careu, fază semnal
Baschet feminin: CSM CSU Târgoviște s-a calificat în finala Ligii Naționale
CSM CSU Târgoviște s-a calificat în finala Ligii Naționale de baschet feminin, după ce a învins-o pe ACS Sepsi-SIC Sfântu Gheorghe cu scorul de 66-60 (20-21, 14-14, 16-17, 16-8), sâmbătă, în Sepsi Arena, în meciul decisiv al semifinalei. Echipa dâmbovițeană, care a făcut diferența în ultimu
Handbal masculin: HC Buzău, eliminată din EHF European Cup
ACS HC Buzău 2012 a fost eliminată din competiția de handbal masculin EHF European Cup de echipa slovenă RK Celje Pivovarna Lasko, cu care a terminat la egalitate, 36-36 (21-17), sâmbătă seara, în Sala ''Romeo Iamandi'', în manșa secundă a sferturilor de finală. În primul meci, slovenii au câștigat
Tenis: Daniel Merida va juca la Țiriac Open prima sa finală ATP
Tenismanul spaniol Daniel Merida s-a calificat în prima sa finală ATP, sâmbătă, la Țiriac Open (ATP 250), turneu dotat cu premii totale de 612.620 de euro și găzduit de Centrul Național de Tenis ''Simona Halep'' din București, după ce l-a învins în penultimul act pe maghiarul Fabian Marozsan, cu 6-7 (4/7), 6-3, 6-1.
Tenis: Mariano Navone, primul finalist al turneului Țiriac Open (ATP)
Tenismanul argentinian Mariano Navone, al șaptelea favorit, s-a calificat, sâmbătă, în finala turneului Țiriac Open (ATP 250), dotat cu premii totale de 612.620 de euro și găzduit de Centrul Național de Tenis ''Simona Halep'' din București, după ce l-a învins pe olandezul Botic van de Zandschulp, cap de serie numărul opt, cu 5-7, 7-6
Rugby: SCM USV Timișoara a realizat scorul campionatului, 90-3 cu RC Gura Humorului
SCM USV Timișoara a realizat scorul acestui debut de sezon al Ligii Naționale de rugby, 90-3 (43-0) cu nou-promovata Rugby Club Gura Humorului, sâmbătă, pe Stadionul ''Gheorghe Rășcanu'', într-un meci din etapa a 2-a. Aripa David Bălan a fost desemnat cel mai bun jucător al meciului, al fiind și jucătorul cu cele ma
Fotbal: FCSB, învinsă la Botoșani cu 3-2, în faza play-out a Superligii
FCSB a fost învinsă neașteptat de FC Botoșani, cu scorul de 3-2 (1-2), vineri seara, în deplasare, într-o partidă din etapa a treia a fazei play-out a Superligii de fotbal. Campioana a deschis scorul prin Darius Olaru (4), cu un șut de la circa 22 de metri, și a controlat prima repriză. Gazdele au reușit egalarea prin francez
Tenis: Mariano Navone, calificat în semifinale la Țiriac Open (ATP)
Tenismanul argentinian Mariano Navone, finalistul din 2024, s-a calificat în semifinalele turneului Țiriac Open (ATP 250), dotat cu premii totale de 612.620 de euro și găzduit de Centrul Național de Tenis ''Simona Halep'' din București, după ce l-a învins, vineri, pe slovacul Alex Molcan, cu 3-6, 6-2, 6-3. Sud-ameri
Handbal masculin: CS Dinamo București, la a 11-a victorie consecutivă în campionat
CS Dinamo București a obținut a 11-a sa victorie consecutivă în campionat, 37-24 (17-6) cu CSU din Suceava, vineri, în Sala Dinamo, într-un meci din etapa a 18-a a Ligii Naționale de handbal masculin. Campioana și-a consolidat poziția de lider în clasament. Andrii Akimenko a marcat 8 goluri pentru Dinamo,
Tenis: Victor Cornea s-a oprit în sferturile probei de dublu la Țiriac Open (ATP)
Tenismanul român Victor Cornea și portughezul Nuno Borges au fost învinși de cuplul Yuki Bhambri (India)/Michael Venus (Noua Zeelandă), cu 6-4, 2-6, 10-4, vineri seara, în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului Țiriac Open (ATP 250), dotat cu premii totale de 612.620 de euro și găzduit de Centrul Național de Tenis ''Si
Handbal: Constantin Din, Sorin Dinu, Cristian Potoră și Bogdan Voina, candidați la președinția FRH
Președintele în exercițiu al FRH, Constantin Din, vicepreședintele Sorin Dinu, președintele Asociației Județene de Handbal Cluj, Cristian Potoră, și fostul handbalist Bogdan Voina sunt cei patru candidați la alegerile pentru președinția Federației Române de Handbal, a declarat, pentru AGERPRES, secretarul general al instituției, Nicolae Luca.
Fotbal: Bogdan Andone (FC Argeș) - Va fi un joc extrem de dificil cu Dinamo, echipă cu o posesie covârșitoare
Antrenorul echipei FC Argeș, Bogdan Andone, a declarat, vineri, într-o conferință de presă, că meciul cu Dinamo va fi unul extrem de dificil, având în vedere că formația bucureșteană are cea mai mare posesie. ''Ne așteaptă cu siguranță un joc dificil. Noi venim după o înfrângere, iar Dinamo la fel. Ambele
#AnulNadia COSR a sărbătorit Ziua Internațională a Sportului pentru Dezvoltare și Pace alături de micii gimnaști (GALERIE FOTO)
Comitetul Olimpic și Sportiv Român, prin Academia Olimpică Română, a organizat, vineri, la Sala de Gimnastică ''Mariana Bitang'' din incinta Clubului Sportiv Dinamo un eveniment prin care a sărbătorit Ziua Internațională a Sportului pentru Dezvoltare și Pace alături de mici gimnaști și foste glorii ale gimnasticii românești.
Fotbal: Filipe Coelho (Universitatea Craiova) - CFR Cluj e o echipă cu calitate, sigur va fi un meci dificil
Antrenorul principal al echipei de fotbal Universitatea Craiova, Filipe Coelho, a declarat, vineri, într-o conferință de presă, că adversara de luni, CFR Cluj, este o formație cu calitate și meciul va fi cu siguranță dificil. ''Întâlnim o echipă pe care am mai întâlnit-o, ultimele două dăți pe teren propri
Fotbal: Kopic (Dinamo) - Trebuie să dăm totul pentru a schimba seria aceasta de rezultate mai slabe
Antrenorul echipei de fotbal Dinamo București, Zeljko Kopic, a declarat, vineri, într-o conferință de presă, că în meciul cu FC Argeș, din etapa a 3-a a play-off-ului Superligii, jucătorii săi trebuie să dea totul pentru a schimba seria de rezultate mai slabe din ultimul timp. ''Urmează un nou meci dificil pentru noi. Știm












