RETROSPECTIVĂ 2024 Răzvan Pîrcălabu (lupte): În 2024 nu ne-am îndeplinit obiectivul, nu am spart norii
Preşedintele Federaţiei Române de Lupte (FRL), Răzvan Pîrcălabu, a declarat, pentru AGERPRES, că în 2024 sportivii săi nu şi-au îndeplinit obiectivul de a obţine o medalie la Jocurile Olimpice de la Paris, fiind dezamăgit de prestaţia unora dintre ei.
"Ţinând cont că nu ne-am îndeplinit obiectivul la Jocurile Olimpice de la Paris şi nu am obţinut medalia mult dorită, nu pot spune că am spart norii. Poate e mult spus dezamăgitor, pentru că am muncit, ne-am dăruit. Am făcut aproape tot ce trebuia ca să fie bine, numai că, indiferent cât de mult ţi-ai dori, pe viitor va trebui să fim mult mai atenţi la calitatea umană şi la colectivele tehnice, la sportivi. Trebuie noi ca federaţie să fim mai exigenţi cu ei, pentru că le-am oferit absolut tot ce s-a putut, tot ce a trebuit, numai că unii dintre ei înţeleg greşit amabilitatea asta a noastră, a colectivului din cadrul federaţiei. Din păcate, cred că asta a şi dus la neîndeplinirea obiectivului la Jocurile Olimpice, atât din partea antrenorilor, cât şi a sportivilor. O parte dintre ei, nu chiar toţi", a declarat Pîrcălabu.
Oficialul FRL a nominalizat printre realizările federaţiei în acest an organizarea cu succes a Campionatelor Europene de seniori: "Faptul că am organizat Campionatul European de seniori pentru a treia oară în România şi am primit nota 10 ca organizare din partea forumului mondial şi european de lupte, faptul că la celelalte competiţii am obţinut rezultatele notabile. Dar degeaba, dacă nu am obţinut la Olimpiadă, nu este OK".
Întrebat dacă federaţia a întâmpinat probleme în acest an, Pîrcălabu a spus că singurul lucru care a lipsit a fost o medalie la Jocurile Olimpice de la Paris.
"Nu ne-am confruntat cu probleme, am avut tot ce ne-am dorit, am avut susţinere maximă din partea Comitetului Olimpic şi Sportiv Român, susţinere maximă din partea Agenţiei Naţionale pentru Sport, ce pot să spun? Noi ne-am făcut treaba ca marketing şi ca atragere de fonduri, suntem foarte stabili din punct de vedere financiar. Avem bani şi nu avem cum cui să îi dăm. Aveam premii pregătite, apartamente pentru medaliaţi şi am rămas cu ele", a punctat şeful federaţiei.
Pîrcălabu a criticat în termeni duri evoluţia unor sportivi la Jocurile Olimpice de la Paris.

Foto: (c) CRISTIAN NISTOR / AGERPRES FOTO
"Pentru 2025 avem în primul rând în plan reconfigurarea unor colective tehnice, pentru că aici suferim cel mai tare, aici am pierdut foarte mult in ultimii ani. Avem nevoie de colective tehnice performante care să facă faţă cerinţelor actuale la nivel mondial şi configurarea unor echipe competitive pentru Los Angeles 2028. Dar trag un semnal de alarmă tuturor sportivilor, că nu vor mai fi convocaţi decât aceea care fac obiectivul calificării la Jocurile Olimpice de la Los Angeles. Nu vom mai tolera niciun fel de abatere de la disciplină şi de la tot ceea ce înseamnă performanţă şi a fi un profesionist desăvârşit. Pentru că am avut cazuri de neprezentare la loturile naţionale, mofturi. Se cred buricul pământului şi am văzut ce au făcut. Sunt supăratm pentru că am sacrificat familia, am sacrificat absolut tot, resurse financiare, am pus la dispoziţie absolut tot, şi sufletul din mine l-am pus la dispoziţie pentru a lua o medalie la Jocurile Olimpice. Pe plan internaţional ne-am făcut treaba ca echipă de conducere, suntem membri în toate organismele internaţionale, avem susţinere, vizibilitate. Şi? Sportivii noştri se mulţumesc să se califice la Olimpiadă sau că iau o amărâtă de medalie de bronz la Campionatele Europene. Da, e bună şi aia, nimic de spus, e o performanţă, dar acum, gata, că m-am calificat la Olimpiadă sau am luat o medalie la europene nu înseamnă că nu mă mai lupt. Şi aş vrea să dau şi un exemplu, Kriszta Incze, care s-a mulţumit să piardă frumos şi s-a pus cu roţile în sus imediat la japoneză, să nu păţească ceva. Pe urmă, cu canadianca putea să o învingă lejer şi să meargă în finala mică, să lupte pentru bronz. Sau era locul 5 la Jocurile Olimpice, spăla cât de cât onoarea federaţiei. Pentru că locul 5 la Olimpiadă este totuşi o performanţă. Şi ea s-a mulţumit să piardă uşor 0-2 cu canadianca. Adică din minutul 2, de când a atacat şi a fost contraatacată, din momentul ăla ea nu a mai iniţiat niciun atac, doar a aşteptat să treacă timpul. Nici noi nu suntem fraieri, nu suntem de ieri de azi în luptele astea, avem şi noi ochi, ştim şi noi când un sportiv îşi dă viaţa din el pe saltea sau se mulţumeşte să piardă frumos", a afirmat Pîrcălabu.

Foto: (c) GRIGORE POPESCU / AGERPRES FOTO
El a lăudat prestaţiile Andreei Ana şi a lui Răzvan Arnăut, cărora nu are ce să le impute.
"Se pare că în afară de Ana Andreea restul nu prea au conştientizat beneficiile care vin după o medalie olimpică. În afara sportivei Ana Andreea, care a avut un ghinion teribil cu câteva zile înainte de Jocurile Olimpice, când a suferit o accidentare destul de urâtă. Am mers cu ea în avion şi nu putea să calce în picior, mergea şchiopătând. Am sperat până în ultima clipă, cu infiltraţii, cu fel şi fel de susţineri, cu tot felul de artificii, că avem o şansă prin ea, dar săraca nu a putut să lupte. Şi nu avem ce să-i imputăm acestei fete, care ne-a adus atâtea satisfacţii. Dar în afară de ea s-au mulţumit să piardă frumos. Şi aş vrea să-l mai nominalizez şi pe Răzvan Arnăut, care a învins campionul european în primul tur, după aceea a luat kârgâzul, care este campion mondial de două ori. S-a dăruit băiatul. Deci, în afară de Ana Andreea şi Răzvan Arnăut, restul au mers doar ca să meargă la Olimpiadă", a adăugat preşedintele FRL.
Andreea Ana a fost nominalizată de Pîrcălabu drept cel mai valoros sportiv al FRL în 2024.

Foto: (c) GRIGORE POPESCU / AGERPRES FOTO
"Cea mai bună performanţă a luptelor româneşti anul acesta a fost Ana Andreea, campioana europeană. Iar la sportul românesc în general ar fi corect să nominalizez fetele şi băieţii de la canotaj, Mihaela Cambei de la haltere, vicecampioana olimpică, şi toţi medaliaţii de la Jocurile Olimpice, în funcţie de culoarea medaliei. Ne-au făcut mândri, îi felicit şi le doresc succes în continuare. Îmi doresc şi eu ca luptătorii mei să aibă în ei nişte exemple pozitive şi la ediţia viitoare a Jocurilor Olimpice să mă facă să vin mândru acasă, cu fruntea sus, nu cum am venit de la ultimele două ediţii, când îmi era ruşine să dau ochii cu oamenii pe stradă. Pentru că noi am ridicat ştacheta din punct de vedere managerial, al vizibilităţii internaţionale. Federaţia e la un nivel foarte mare iar ei din păcate nu conştientizează eforturile pe care le facem noi. Au cam uitat vremurile alea gri când nu aveau nici echipament să meargă la competiţiile majore. Nu mai zic de turnee internaţionale şi stagii internaţionale oriunde vor ei, din Japonia şi China până în Europa", a mai spus Răzvan Pîrcălabu.
Luptele româneşti au fost reprezentate la Jocurile Olimpice de la Paris de 5 sportivi, Andreea Beatrice Ana (lupte libere, cat. 53 kg) - locul 9
Kriszta Tunde Incze (lupte libere, cat. 62 kg) - locul 11, Cătălina Axente (lupte libere, cat. 76 kg) - locul 16, Alin Alexuc-Ciurariu (lupte greco-romane, cat. 130 kg) - locul 11 şi Răzvan Arnăut (lupte greco-romane, cat. 60 kg) - locul 9.
La Campionatele Europene de lupte pentru seniori de la Bucureşti, găzduite de Sala Polivalentă, sportivii români au cucerit cinci medalii, bilanţul cuprinzând o medalie de aur câştigată de Andreea Beatrice Ana (cat. 55 kg), două de argint, cucerite de Kateryna Zelenykh (cat. 65 kg) şi de Alexandra Anghel (72 kg), şi două de bronz, obţinute de Denis Florin Mihai (cat. 55 kg) şi Răzvan Arnăut (cat. 60 kg), ambii la greco-romane.

Foto: (c) ANGELO BREZOIANU / AGERPRES FOTO
În mai, România a obţinut două medalii de bronz la Europenele Under-23 de la Baku, una cucerită de Ana Maria Pîrvu la cat. 50 kg, iar alta de Kateryna Zelenykh la cat. 65 kg.
România a obţinut o singură medalie la Europenele Under-17 de la Novi Sad, bronz, prin Luis Mihai Vlad (categoria 51 kg), la greco-romane. Ionuţ Mereuţă (cat. 55 kg, greco-romane), Electra Garaiacu (cat. 49 kg), Anna Maria Hotaran (cat. 73 kg), Diana Luminiţa Voiculescu (cat. 46 kg), Ana Nicoleta Mărioara (cat. 69 kg), David Ştefan Boicea (cat. 65 kg, lupte libere) au pierdut meciurile pentru bronz.
România a încheiat Europenele Under-20 de la Novi Sad cu două medalii de bronz, obţinute de Ana Maria Puiu (cat. 59 kg) şi Maria Magdalena Panţîru (cat. 68 kg). Patrik Iulian Gordan (cat. 87 kg, greco-romane) şi Gigi Marian Subţirică (cat. 74 kg, lupte libere) au pierdut meciurile pentru bronz.
Sportivul român Darius Adrian Sas a cucerit medalia de bronz la cat. 80 kg, lupte libere, la Campionatele Mondiale de lupte Under-17 de la Amman (Iordania).
România a încheiat Campionatele Mondiale de lupte Under-20 de la Pontevedra (Spania). Patrik Iulian Gordan a pierdut meciul pentru bronz (categoria 87 kg, greco-romane).
Sportiva română de origine ucraineană Kateryna Zelenykh a cucerit medalia de bronz la cat. 65 kg, la Campionatele Mondiale de lupte Under-23 de la Tirana (Albania). Denis Florin Mihai a pierdut meciul pentru bronz (cat. 60 kg, greco-romane).
România a încheiat Campionatele Mondiale de lupte pentru categorii de greutate non-olimpice de la Tirana (Albania) cu două medalii, una de argint şi alta de bronz. Kateryna Zelenykh a obţinut medalia de argint în cadrul categoriei 65 kg, iar Denis Florin Mihai câştigat medalia de bronz la greco-romane (cat. 55 kg)
AGERPRES (A, AS-autor: Adrian Ţone, editor: Mihai Ţenea, editor online: Irina Giurgiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Gimnastică ritmică: Amalia Lică, pe 10 la individual compus în Cupa Mondială de la Cluj-Napoca, la jumătatea calificărilor
Sportiva română Amalia Lică se află pe locul 10, iar Andreea Verdeș pe 12, la jumătatea concursului de calificare la individual compus, vineri, la Cupa Mondială Challenge de gimnastică ritmică de la Cluj-Napoca. Lică totalizează 53,950 puncte, după ce a primit a doua notă la panglică (27,500) și a șaptea la măciuci (26,450). Verdeș are 5
Tenis: Cezar Crețu, învins în semifinalele turneului challenger Intaro Open de la Târgu Mureș
Tenismanul român Cezar Crețu a fost învins de indianul Sumit Nagal, cu 6-3, 4-6, 6-1, vineri, în semifinalele turneului challenger Intaro Open, de la Târgu Mureș, dotat cu premii totale de 97.640 de euro. Crețu (25 ani, 287 ATP), intrat pe tablou ca ''alternate'', s-a înclinat după mai bine de două
Fotbal: Cristian Munteanu - Oțelul Galați cu stadionul plin va fi greu de învins
Președintele clubului Oțelul Galați, Cristian Munteanu, a declarat, vineri, că gruparea sa va fi greu de învins în sezonul următor atunci când va juca acasă cu stadionul plin. 'Urmează un sezon greu pentru noi, de fapt pentru toate echipele, nu numai pentru noi. Spre surprinderea mea jucăm acasă cu CFR Cluj , Dinamo, Crai
Fotbal: Ciprian Deac (CFR Cluj) - Primul obiectiv e să ajungem în grupele Conference League
Fostul fotbalist Ciprian Deac, instalat în funcția de vicepreședinte al clubului CFR Cluj după retragerea din activitate, a declarat, vineri, că primul obiectiv al echipei în noul sezon este calificarea în grupele Conference League. 'Sper ca echipa când începe campionatul să fie într-un ritm foarte bun.
Fotbal: Sorin Cârțu (Universitatea Craiova) - Vom fi mai puternici decât în sezonul trecut
Președintele onorific al campioanei Universitatea Craiova, Sorin Cârțu, a declarat, vineri, după tragerea la sorți a programului Superligii de fotbal, ediția 2026-2027, că formația sa va fi mult mai puternică decât în sezonul precedent. 'Am fost și anul trecut la tragerea la sorți și Universitatea a jucat în prima e
Fotbal: Universitatea Craiova - UTA, în prima etapă a Superligii, sezonul 2026-2027
Universitatea Craiova, campioana en titre, va juca în prima etapă a sezonului 2026-2027 al Superligii de fotbal contra echipei UTA Arad, în Bănie, în weekendul 18-19 iulie, potrivit tragerii la sorți efectuate, vineri, la Hotelul Marriott din Capitală. Universitatea a întâlnit-o pe UTA și în prima etapă a ed
Handbal feminin: Aurelia Brădeanu (CSM București) - Calificarea din grupă se va decide prin constanță și concentrare
Team managerul echipei CSM București, Aurelia Brădeanu, a afirmat, vineri, după tragerea la sorți a grupelor Ligii Campionilor la handbal feminin, că este încrezătoare în potențialul formației pregătite de Bojana Popovic și că depășirea acestei faze a competiției europene va fi decisă de constanță și concentrare. 'Ne așteaptă o
Fotbal: Petrolul Ploiești a achiziționat un fundaș elvețian
Fundașul central elvețian Breston Malula, care are și cetățenie congoleză, a semnat un contract cu echipa de fotbal Petrolul Ploiești, valabil pentru următoarele două sezoane, a anunțat, joi seara, clubul prahovean pe site-ul său oficial. Născut la Berna, Breston Malula Sumbula a evoluat, până acum, doar în Elveția, acolo unde s-a
Tenis: Cezar Crețu s-a calificat în semifinalele turneului challenger Intaro Open de la Târgu Mureș
Tenismanul român Cezar Crețu s-a calificat, joi, în semifinalele turneului challenger Intaro Open, de la Târgu Mureș, dotat cu premii totale de 97.640 de euro, după ce l-a învins juniorul german Niels McDonald, cu 6-3, 6-4. Crețu (25 ani, 287 ATP), intrat pe tablou ca ''alternate'', a obținut victoria du
Fotbal: FC Argeș, victorioasă în primul test desfășurat în stagiul din Slovenia
Echipa de fotbal FC Argeș a învins formația sârbă FK Cukaricki cu scorul de 2-0 (1-0), joi, la Domzale, în stagiul de pregătire din Slovenia, potrivit paginii de Facebook a clubului. Michael Idowu a deschis scorul (22), fiind pe fază după o execuție spectaculoasă a lui Mario Tudose, respinsă de portarul advers, precizează sur
Fotbal: FC Botoșani a câștigat meciul amical cu Dunfermline (1-0)
Echipa de fotbal FC Botoșani învins formația scoțiană Dunfermline cu scorul de 1-0 (0-0), joi, în primul test din stagiul de pregătire centralizat de la Bansko (Bulgaria). Golul a fost marcat de Zoran Mitrov în minutul 61, potrivit paginii de Facebook a clubului din Superligă. Antrenorul Marius Croitoru a &icir
Fotbal: Antrenorul Ianis Zicu revine la conducerea echipei Metaloglobus
Antrenorul Ianis Zicu revine la conducerea tehnică a echipei de fotbal Metaloglobus, retrogradată în Liga a II-a la finalul sezonului recent încheiat, după aproximativ un an de când a părăsit-o. 'Metaloglobus anunță revenirea lui Ianis Zicu în funcția de antrenor principal al echipei noastre. Ianis Zicu se înt
Fotbal: Clubul Dinamo a anunțat transferul fundașului spaniol Martin Pascual
Clubul de fotbal Dinamo a anunțat, joi, pe un site de socializare, transferul lui Martin Pascual, fundaș central care a evoluat ultima oară în eșalonul secund din țara sa natală, la CD Mirandes. 'Fundașul central spaniol în vârstă de 26 de ani sosește din postura de jucător liber de contract. Crescut la academia celor de
Rugby: David Gerard - Sper că dorința de revanșă va fi foarte puternică în rândul jucătorilor
Selecționerul echipei naționale de rugby a României, David Gerard, a declarat, miercuri, că speră ca dorința de revanșă a elevilor săi să fie puternică în meciurile cu Chile, Uruguay și Samoa din World Rugby Nations Cup, după înfrângerile suferite anul trecut în turneul amical desfășurat tot în America de Sud.
Fotbal: Rapid a adus un preparator fizic de la Genoa
Echipa de fotbal Rapid a anunțat, miercuri, prin intermediul paginii oficiale de Facebook, cooptarea în stafful tehnic a preparatorului fizic italian Eros Giglia, care a activat anul trecut la formația de Genoa, patronată de acționarul rapidist Dan Șucu. 'Eros Giglia se alătură staffului tehnic! Deținător al licențelor FIGC și UEFA B









