logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Fotbal: Edward Iordănescu - Helmut Duckadam, marele erou de la Sevilla; a adus o glorie imposibil de egalat

Image

Fostul selecţioner Edward Iordănescu i-a adus un omagiu fostului fotbalist Helmut Duckadam, decedat luni la vârsta ce 65 de ani, afirmând într-un mesaj publicat pe pagina sa de Facebook că acesta a fost marele erou de la Sevilla şi că a contribuit la o performanţă "imposibil de egalat".

"Helmut Duckadam a fost marele erou de la Sevilla, la fel cum pentru mine toţi coechipierii lui au fost şi vor rămâne totdeauna eroi. Această generaţie a adus glorie României şi a realizat ceea ce atunci părea imposibil. Iar acum şi pentru viitor, cred eu, imposibil de egalat! Dovadă stau realităţile fotbalului de azi. Scriu aceste rânduri îndurerat. Şi din durere şi dragoste pentru ei vreau să transmit un mesaj tuturor coechipierilor lui Helmut Duckadam, eroii mei pentru totdeauna! Am crescut printre picioarele lor, la propriu, şi la picioarele lor! Sunt sute şi sute de amintiri pe care le am cu ei, de la zilele copilăriei petrecute în Ghencea la antrenamente şi meciuri, până la nopţile din cantonamente, pentru că adoram să dorm acolo, lângă eroii mei. Să iau micul dejun lângă ei, de la 4, 5, 6 ani spre vacanţele şcolare pe care le-aş fi petrecut toate în jurul lor. Şi aşa am şi făcut! Sunt cantonamentele de la Forban, în care urmăream fiecare gest al lor, sorbeam fiecare cuvânt, fiecare fază din pregătire ca să învăţ. Generaţia Steaua '86 a însemnat titani din punct de vedere sportiv, dar şi o familie incredibilă cu caractere fantastice! Ca fraţii erau, legaţi cu onestitate, cu voie bună, precum fraţii de luptă adevăraţi! Autentici, fără nimic fals sau deghizat în tot ce făceau pe gazon şi în afara lui! Citeam bucuria sinceră pe chipul lor când veneau la stadion, chiar şi când se chinuiau pe traseele de munte, alergând prin nămeţi. Chiar şi când erau epuizaţi se bucurau în jurul ceaiului cu lămâie dintr-o oală imensă. Pentru că erau împreună! Se aveau unii pe ceilalţi!", a scris Iordănescu.

El a rememorat momentele din copilăria sa petrecute în preajma echipei Steaua, în perioada în care tatăl său era antrenor: "Văd şi acum, şi o să văd mereu în minte, masa la care mâncam, sub tribuna din Ghencea, pentru că era unghiul perfect din care să-i pot urmări pe toţi. Aud şi acum şi o să aud mereu piesele de rummy rostogolite în nopţile de la Forban, serile de film cu ecran din pânză albă în cantonamentul montan... Făceau totul împreună, ca nişte copii aproape, iar când intrau pe teren erau o veritabilă armată! Am văzut cu ochii mei cum pe coridorul de la terenul din Ghencea cum se mobilizau şi intimidau adversarii dintr-o singură privire. Greu de tradus în cuvinte! Erau respectaţi şi temuţi. Câştigau meciul din vestiar prin valoarea dublată de unitate. Simt şi acum totul în minte şi în suflet. Până şi mobilierul de peste tot, culorile, mirosul, glumele lor, starea aceea care a devenit poveste după 40 de ani. Cu ei şi prin ei, am avut cea mai frumoasă copilărie din lume".

Iordănescu le-a transmis totodată foştilor componenţi ai generaţiei Steaua '86 că ar trebui să rămână la fel de uniţi.

"Scriu aceste rânduri îndurerat. Şi din durere şi dragoste pentru ei vreau să le transmit un mesaj tuturor coechipierilor lui Helmut Duckadam, eroii mei pentru totdeauna: vă sunteţi datori fiecăruia în parte să vă întâlniţi mai des, să vă îmbrăţişaţi şi să petreceţi timp împreună!
Cu tot respectul şi afecţiunea pe care o port fiecăruia dintre voi, eroii mei, vă rog să nu lăsaţi anii şi cotidianul vieţii să pună bariere. Să aducă amânări. Nu aţi fost mulţi, aţi fost puţini şi de ieri aţi rămas şi mai puţini, a plecat 'Ursul'. Dar sigur el, şi Lucică (Bălan, n. red.), şi Ilie (Bărbulescu, n. red.), ar zâmbi de sus fericiţi să vă vadă împreună şi povestind despre ei! Rămâneţi aproape unul de celălalt, eroii mei! La propriu! Şi oricât de mică ar fi uneori recunoştinţa celor din exterior sau cât de mare se adânceşte uitarea lor, nu uitaţi: vă aveţi unul pe celălalt. Aşa cum v-aţi avut mereu, aşa cum aţi demonstrat lumii că sunteţi cei mai buni împreună!", a mai transmis fostul selecţioner.

Fostul mare portar român Helmut Duckadam, cunoscut drept ''Eroul de la Sevilla'', a decedat, luni dimineaţa, la Spitalul Militar din Capitală, la vârsta de 65 de ani. Duckadam fusese operat pe cord deschis în septembrie.

Născut pe 1 aprilie 1959, la Semlac, judeţul Arad, Helmut Duckadam a început să joace fotbal în 1975, la Gloria din Arad. Până în 1983, când s-a transferat la Steaua Bucureşti, a mai evoluat la UTA (1977 şi 1978-1983) şi Constructorul Arad (1977-1978).

A devenit ''Eroul de la Sevilla'' în finala Cupei Campionilor Europeni din 1986, când a reuşit să apere patru lovituri de pedeapsă consecutive în succesul Stelei în faţa Barcelonei (2-0). Performanţa de atunci l-a făcut să intre în Cartea Recordurilor. Duckadam a evoluat în 133 de meciuri pe prima scenă a fotbalului românesc, a avut două prezenţe la naţională şi 11 în cupele europene. A câştigat un titlu de campion, o cupă a României (1985) şi Cupa Campionilor Europeni (1986). AGERPRES/(AS - autor: Adrian Ţone, edito: Mihai Ţenea, editor online: Andreea Lãzãroiu)

 

Sursa foto: Edi Iordanescu/Facebook.com

 

Citeşte şi:

 

Fotbal: Componenţii echipei Steaua din 1986 s-au recules la sicriul lui Helmut Duckadam

 

Fotbal: Fostul portar Helmut Duckadam, 'Eroul de la Sevilla', a încetat din viaţă la vârsta de 65 de ani

 

Fostul portar Helmut Duckadam a încetat din viaţă la vârsta de 65 de ani (fişă biografică)

Afisari: 60

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Sport Intern 23-08-2026 19:05

Handbal feminin: Gloria Bistrița a cucerit în premieră Supercupa României

CS Gloria Bistrița a cucerit în premieră Supercupa României la handbal feminin, după ce a învins-o pe Corona Brașov cu scorul de 31-18 (17-9), duminică, în finala desfășurată în TeraPlat Arena din Bistrița. Jocul a fost la discreția campioanei, care avea opt goluri avans încă de la pauză, iar în cele d

Sport Intern 23-08-2026 17:56

Fotbal: Sepsi OSK Sfântu Gheorghe - Farul Constanța 1-1, în Superligă

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a terminat la egalitate cu Farul Constanța, 1-1 (0-0), duminică, pe teren propriu, într-un meci din etapa a șasea a Superligii de fotbal. Gazdele au deschis scorul după pauză, prin Hunor Batzula (50), iar Farul a egalat la scurt timp, prin Cristian Sima (53). Ambii jucători au marcat pentru prima oară &ici

Sport Intern 23-08-2026 00:14

Tenis: Teodora Miron, calificată în finala turneului de la Bistrița (ITF)

Teodora Miron s-a calificat în finala turneului ITF de la Bistrița (W35), dotat cu premii totale de 30.000 de dolari, sâmbătă, după ce a învins-o pe poloneza Weronika Ewald, a treia favorită, cu 6-3, 6-0. Teodora Miron (16 ani, 1.245 ATP), venită din calificări, s-a impus după o oră și 18 minute, în fața unei adversare

Sport Intern 22-08-2026 23:36

Fotbal: Dinamo București - Universitatea Cluj 2-1, în Superligă

Dinamo București a învins-o pe Universitatea Cluj cu scorul de 2-1 (1-0), sâmbătă seara, pe Stadionul Arcul de Triumf din Capitală, într-un meci din etapa a șasea a Superligii de fotbal. Dinamo este noul lider al Superligii, după ce s-a impus prin golurile marcate de scoțianul Danny Armstrong (34, 49), cu șuturi din marginea

Sport Intern 22-08-2026 21:49

Handbal masculin: CS Dinamo a cucerit Supercupa României

CS Dinamo București a cucerit Supercupa României la handbal masculin, după ce a învins-o în finală pe HC Buzău cu scorul de 33-25 (19-12), sâmbătă, în finala găzduită de TeraPlast Arena din Bistrița. Dinamo, campioana en titre, și-a trecut în palmares al nouălea trofeu în Supercupă, dintre care ultimel

Sport Intern 22-08-2026 20:41

Fotbal: UTA Arad, ținută în șah de Corvinul Hunedoara (0-0), în Superligă

UTA Arad și Corvinul Hunedoara au terminat la egalitate, 0-0, sâmbătă, într-un meci între cele două echipe care împart Arena ''Francisc Neuman'', jucat în etapa a șasea a Superligii de fotbal. Meciul a fost unul echilibrat, cu foarte multe faulturi, care, combinate cu analize VAR, au dus repriza se

Sport Intern 22-08-2026 18:30

Handbal feminin: Gloria Bistrița și Corona Brașov vor juca finala Supercupei României

CS Gloria Bistrița și Corona Brașov vor juca finala Supercupei României la handbal feminin, duminică, în TeraPlast Arena din Bistrița, după ce s-au impus în semifinale. Corona Brașov a învins-o la limită pe SCM Râmnicu Vâlcea, cu 25-24 (11-14). Echipa vâlceană a condus cu 24-22 dar Corona a marcat golu

Sport Intern 22-08-2026 14:45

Rugby: Victorii pentru SCM Timișoara și Știința Baia Mare, în Liga Națională

SCM Timișoara și Știința Baia Mare au obținut victorii importante, sâmbătă, în etapa a 12-a a Ligii Naționale de rugby. SCM USV Timișoara a învins-o pe CSA Steaua cu 42-35, pe Stadionul ''Gheorghe Rășcanu'' din Timișoara, printr-un eseu marcat pe final de Nikoloz Apțiauri și transformat de Tudor Boldor. Fundașul bănățenilor, M

Sport Intern 22-08-2026 13:29

Baschet feminin: România a încheiat Campionatul European U16 cu o victorie

Selecționata României a învins formația Bulgariei cu scorul de 75-71 (20-19, 16-11, 21-21, 18-20), sâmbătă, la Mioveni, în meciul pentru locurile 15-16 la Campionatul European de baschet feminin U16 - FIBA U16 EuroBasket 2026 care se desfășoară la Pitești și Mioveni . România a obținut prima sa victorie, după șase

Sport Intern 21-08-2026 23:48

Tenis: Teodora Miron, calificată în semifinale la Bistrița (ITF)

Teodora Miron este singura jucătoare română de tenis calificată în semifinalele turneului ITF de la Bistrița (W35), dotat cu premii totale de 30.000 de dolari, după ce Maria Sara Popa (a patra favorită) și Diana-Ioana Simionescu au fost eliminate vineri. Maria Sara Popa (21 ani, 432 WTA), care duminică a câștigat un titlu ITF

Sport Intern 21-08-2026 23:01

Handbal masculin: CS Dinamo și HC Buzău vor juca finala Supercupei României

CS Dinamo București și HC Buzău vor juca finala Supercupei României la handbal masculin, după ce s-au impus, vineri, în semifinalele găzduite de TeraPlast Arena din Bistrița. Campioana CS Dinamo București a dispus în prima semifinală de SCM Politehnica Timișoara cu 35-25 (19-13). De la Dinamo s-au remarcat Bran

Sport Intern 21-08-2026 22:39

Fotbal: Rapid a învins-o pe Petrolul cu 2-0, la Ploiești, în Superligă

Rapid București a învins-o pe Petrolul Ploiești cu scorul de 2-0 (0-0), vineri seara, pe Stadionul ''Ilie Oană'', în primul meci al etapei a șasea a Superligii de fotbal. Rapid s-a impus în Primvs Derby prin golurile marcate de Alexandru Dobre (55) și Olimpiu Moruțan (90), după recuperări în terenul adve

Sport Intern 21-08-2026 18:50

Fotbal: FC Botoșani a transferat un jucător irlandez

Echipa de fotbal FC Botoșani a anunțat, vineri, transferul jucătorului irlandez Roland Idowu, într-o postare pe site-ul său oficial. Născut pe 21 ianuarie 2002, la Dublin (Irlanda), Roland Idowu va purta numărul 8 la FC Botoșani și poate evolua atât ca mijloc

Sport Intern 21-08-2026 18:31

Baschet feminin: România a retrogradat în Divizia B a Campionatului European U16

Selecționata României a retrogradat în Divizia B a Campionatului European de baschet feminin U16 - FIBA U16 EuroBasket 2026, care se desfășoară la Pitești și Mioveni, după ce a fost învinsă de Israel cu scorul de 70-51 (18-8, 19-15, 14-17, 19-11), vineri, la Mioveni, pentru locurile 13-16. Tricolorele au suferit a șasea &icir

Sport Intern 21-08-2026 15:40

Fotbal: Dinamo l-a transferat pe mijlocașul portughez Diogo Pinto

Echipa de fotbal Dinamo București l-a transferat pe mijlocașul ofensiv portughez Diogo Pinto, în vârstă de 27 de ani, a anunțat, vineri, clubul din Superligă pe pagina sa de Facebook. Format la academiile de juniori ale celor de la Sporting Lisabona și Benfica Lisabona, Diogo Pinto a evoluat la nivel de seniori pentru Ascoli, Poten