logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Handbal: Constantin Din anunţă că 3 echipe au cerut wild-card-uri pentru Liga Campionilor

Imagine din galeria Agerpres

Preşedintele Federaţiei Române de handbal, Constantin Din, a anunţat, miercuri, într-o conferinţă de presă, că echipele Dinamo (masculin), Rapid şi Gloria Bistriţa, la feminin, au solicitat forului european wild-card-uri pentru a putea evolua în viitorul sezon al Ligii Campionilor.

Oficialul FRH s-a arătat încrezător în ceea ce priveşte un răspuns pozitiv din partea federaţiei europene.


"Sunt câteva solicitări ale unor echipe de upgrade în cupele europene. Astfel, Dinamo a făcut o solicitare de a evolua în Liga Campionilor, a cerut un wild-card. Din punctul meu de vedere are şanse foarte mari să îl primească, eu sunt optimist. Atât Dinamo, cât şi Rapid vor avea wild-card şi vor juca în Liga Campionilor. Mai mult de atât, chiar şi Bistriţa a solicitat un upgrade pentru a putea evalua în Liga Campionilor. Şi Ungaria a avut trei echipe, tot prin wild-card, sperăm să se obţină aceste wild-card-uri. Este un lucru curajos din punctul meu de vedere pentru că ştim foarte bine, în Liga Campionilor nivelul de exprimare al echipelor este superior faţă de Europa League. E un lucru care pe mine mă bucură şi cred că şi federaţia europeană ar trebui să se bucure, pentru că are solicitări de la cluburile din Europa să participe în cupele europene. Asta înseamnă că sunt competiţii reuşite", a declarat Din, într-o conferinţă de presă.

În ceea ce priveşte echipa masculină Dinamo Bucureşti, Constantin Din are încredere că va performa şi după plecarea antrenorului spaniol Xavi Pascual: "Eu cred că Dinamo, prin proiectul pe care îl are, va fi la o valoare mai mare decât a fost până acum. Asta nu înseamnă că Xavi Pasqual nu ar fi avut valoare. Este un proiect ambiţios, au reuşit să atragă foarte mulţi sponsori în jurul echipei care susţin pregătirea şi performanţa clubului. Este o emulaţie foarte bună în jurul echipei Dinamo şi toate lucrurile acestea duc la creşterea performanţei".

Referitor la ratarea calificării la Campionatul Mondial de handbal masculin din 2025, Din a spus că naţionala României are carenţe în ceea ce priveşte pregătirea mentală.

"Bineînţeles că mi-aş fi dorit o calificare şi era foarte importantă această calificare pentru grăbirea procesului de îmbunătăţire a handbalului masculin românesc. Am reuşit să constat că a fost o atmosferă bună, a fost dăruire, dar se pare că acesta a fost nivelul actual al echipei naţionale masculine. Dar sunt semne încurajatoare. Eu cred în această echipă, cred în aceşti băieţi. Lucrăm foarte mult la partea mentală, cred că avem calitatea fizică suficientă, ceea ce lipseşte din punctul meu de vedere este această putere mentală. Am reuşit să aducem psihologi la echipele naţionale, dar cred că la meciul retur din Cehia, băieţilor le-a fost teamă de calificare. Nu pun pe seama valorii, pentru că eu consider că avem o valoare bună, dar cred că nu am fost suficient de bine pregătiţi mental să credem în valoarea noastră. Este o problemă pe care am constatat-o la toate categoriile de vârstă", a afirmat Din.

Preşedintele FRH a stabilit şi obiectivele echipei naţionale de handbal feminin a României, care în 2026 ar trebui să ocupe unul dintre primele 3 locuri la Campionatul Mondial.

"Este o echipă tânără o echipă, în formare. Cred că un obiectiv realist (n.r. - la Campionatul European din acest an) ar fi locurile 1-10, dar eu sunt mai ambiţios şi mi-aş dori locurile 1-8, urmând ca următorul mondial să fie tot locurile 1-8. Iar în 2026 (n.r. - la Campionatul European) e clar că trebuie să ne luptăm pentru medalie, şi obiectivul va fi locurile 1-3, să putem să accedem şi la Olimpiadă. Acestea sunt obiectivele pe care echipa naţională feminină le va avea în următoarea perioadă", a declarat Constantin Din.

Federaţia Română de Handbal pregăteşte schimbări în ceea ce priveşte întrecerile interne, echipele din primele ligi naţionale fiind obligate să aibă începând cu noul sezon formaţii de juniori.

"Pe partea administrativă în această vară va trebui să clarificăm ce se va întâmpla în noul sezon, să îmbunătăţim regulamentele, programul competiţional. (...) Noi în handbal ne dorim să construim o piramidă, pentru prima ligă, adică peste câţiva ani aceste echipe care participă în liga naţională să aibă echipe de juniori la toate categoriile de vârstă. Piramida completă trebuie să o construim de acum încolo. Sunt câteva cluburi care au început să investească de acum câţiva ani în copii şi juniori, dar pentru a construi această piramidă e nevoie de timp. Dacă până acum echipele de prima ligă trebuiau să aibă o echipă de tineret, care a fost extrem de utilă, începând cu sezonul viitor echipele de prima ligă vor avea obligativitatea ca pe lângă echipa de tineret să îşi mai construiască o echipă de juniori, indiferent de categoria de vârstă. Peste doi ani echipele de prima ligă vor trebui să aibă două echipe de juniori şi peste alţi doi ani se va realiza piramida completă", a adăugat Constantin Din.
AGERPRES/(A, AS/autor: Adrian Ţone, editor: Teodor Ciobanu, editor online: Gabriela Badea) 

Afisari: 27

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Sport Intern 06-06-2026 17:24

X-Man România: Zsombor Deak, câștigătorul concursului IronMan Full Distance de la Oradea

Primul loc în cea mai dificilă probă de triatlon, pe distanță lungă, singurul concurs Ironman din România, a fost câștigat de sportivul Zsombor Deak (Sf. Gheorghe), cu timpul 8 h 27 min 07 sec, sâmbătă, la Oradea, în cadrul evenimentului X-Man România. El a fost urmat la circa 10 minute de Alexandru Bălan (D

Sport Intern 06-06-2026 15:14

X-Man România: Anna Szabo a câștigat proba feminină Half Distance IronMan

Câștigătoarea probei feminine Half Distance IronMan, din competiția de triatlon X-Man România, organizată sâmbătă, la Oradea, este sportiva maghiară Anna Szabo, cu timpul de 5 ore 15 minute 53 de secunde. Ea a fost urmată de românca Adel Koter, cu timpul de 5 h 23 min 54 sec și de Anca Istrate, care reprezintă Elveția,

Sport Intern 06-06-2026 14:34

#AnulNadia Nadia Comăneci a dat startul Crosului Național ''Ziua Olimpică'' (GALERIE FOTO)

Fosta mare gimnastă Nadia Comăneci a dat, sâmbătă, startul Crosului Național ''Ziua Olimpică'', întrecere organizată de Comitetul Olimpic și Sportiv Român, prin Academia Olimpică Română, în cadrul ''Anului Nadia Comăneci'', în apropierea Arcului de Triumf din București.

Sport Intern 06-06-2026 13:49

X-Man România: Câștigătorul triatlonului Half Distance IronMan este Andrei Vrabii (GALERIE FOTO)

Câștigătorul probei masculine Half Distance IronMan din competiția de triatlon X-Man România, organizată sâmbătă, la Oradea, este Andrei Vrabii, cu timpul de 4 ore 08 minute și 08 secunde. El a fost urmat de Oliver Zsebe, din Ungaria, în 4 h 13 min 17 sec, și de sportivul Tamas Szabo (Tg Mureș), cu timpul 4 h 17 min 06

Sport Intern 06-06-2026 10:00

Fotbal - CM 2026: Ionuț Lupescu - E trist când te gândești că sunt 28 de ani de la ultima noastră participare la Mondiale

Fostul internațional Ionuț Lupescu a declarat, pentru AGERPRES, că este foarte trist când se gândește că au trecut 28 de ani de la ultima participare a echipei naționale a României la un turneul final al Cupei Mondiale, cel din Franța 1998. ''E trist când te gândești că sunt 28 de ani de la ultima noastră

Sport Intern 06-06-2026 01:05

Tenis: Radu Mihai Papoe, Ștefan Horia Haită și Robert Gună, calificați în semifinale la Bistrița (ITF)

Jucătorii români de tenis Radu Mihai Papoe, Ștefan Horia Haită și Robert Gună s-au calificat, vineri, în semifinalele turneului ITF de la Bistrița (M25), dotat cu premii totale de 30.000 de dolari. Radu Mihai Papoe, a treilea favorit, îl va înfrunta în penultimul act pe rusul Kiril Kivatțev, în timp ce Ștefa

Sport Intern 06-06-2026 00:54

VIDEO Rugby: România A, învinsă de echipa sud-africană Suzuki Griquas, în turneul Toyota Challenge

Naționala secundă de rugby a României (România A) a fost învinsă de echipa sud-africană Suzuki Griquas cu scorul de 35-20 (21-13), vineri, la Bloemfontein (Africa de Sud), în meciul său de debut la turneul Toyota Challenge 2026 Africa Euro Series, potrivit site-ului Federației Române de Rugby. ''Stejarii&#

Sport Intern 05-06-2026 19:04

Fotbal: Ethan Ampadu (Țara Galilor) - Va fi dificil împotriva României, dar suntem pregătiți

Fotbalistul echipei naționale a Țării Galilor, Ethan Ampadu, a declarat, vineri, într-o conferință de presă, că se așteaptă la un meci dificil împotriva României, dar a subliniat că el și colegii săi sunt pregătiți. 'Focusul nostru în aceste meciuri amicale este să ne ridicăm nivelul, să ne îmbunătățim relațiile de joc și să &

Sport Intern 05-06-2026 16:41

Fotbal: Ioan Ovidiu Sabău a preluat conducerea tehnică a echipei Farul Constanța

Echipa de fotbal Farul Constanța a anunțat, vineri, prin intermediul site-ului oficial, numirea tehnicianului Ioan Ovidiu Sabău în funcția de antrenor principal. 'Bun venit, Ioan Ovidiu Sabău! Începând de astăzi, Ioan Ovidiu Sabău este noul antrenor principal al echipei noastre

Sport Intern 05-06-2026 14:06

Fotbal: FC Hermannstadt a anunțat despărțirea de președintele Daniel Niculae

Clubul de fotbal FC Hermannstadt a anunțat, vineri, despărțirea de președintele Daniel Niculae, al cărui contract scadent la finalul sezonului 2025-2026 nu a mai fost prelungit. 'AFC Hermannstadt a decis să nu mai prelungească înțelegerea contractuală cu președintele executiv Daniel Niculae, scadentă în data de 15 iunie a acestui an. Îi m

Sport Intern 05-06-2026 14:04

Fotbal: Nicolae Stanciu - Chiar dacă este amical, meciul cu Țara Galilor e important pentru moral

Mijlocașul echipei naționale de fotbal a României, Nicolae Stanciu, a afirmat, vineri, într-o conferință de presă, că partida cu Țara Galilor este una importantă pentru moralul 'tricolorilor' chiar dacă este amicală. 'Atât eu cât și colegii mei suntem onorați să fim antrenați de Gheorghe Hagi. Acum cel mai important este să

Sport Intern 05-06-2026 12:19

Baschet masculin: CSM Oradea și Radovan Markovic își încheie colaborarea după 11 ani

Echipa masculină de baschet CSM Oradea a anunțat finalul colaborării cu Radovan Markovic, unul dintre oamenii importanți ai clubului din ultimul deceniu. 'În total, Rade a activat la CSM Oradea timp de 11 ani. Trei ca jucător, unul ca antrenor la nivel de juniori și șapte ca antrenor secund la echipa de seniori a clubului. Bun vorbit

Sport Intern 05-06-2026 11:39

Fotbal: Antrenorul croat Zeljko Kopic s-a despărțit de Dinamo

Echipa de fotbal Dinamo și antrenorul croat Zeljko Kopic au ajuns la un acord pentru încetarea raporturilor contractuale, a anunțat, vineri, gruparea bucureșteană, prin intermediul paginii oficiale de Facebook. 'Mulțumim, Zeljko Kopic! Fotbalul, ca și viața, e compus din evenimente, trăiri și experiențe, iar cel mai frumos dintre toa

Sport Intern 05-06-2026 09:51

Fotbal: FC Hermannstadt s-a despărțit de antrenorul Dorinel Munteanu și anunță că nu se desființează

Clubul de fotbal FC Hermannstadt s-a despărțit de antrenorul Dorinel Munteanu după ratarea obiectivului privind menținerea în Superliga și anunță, vineri, într-un comunicat de presă, că nu se desființează în ciuda problemelor financiare din ultima perioadă. 'În urma ratării obiectivului stipulat în contract -

Sport Intern 05-06-2026 08:00

Fotbal - CM 2026: Ioan Andone - Cupă Mondială cu 48 de echipe e prea de tot, mai e și 1.000 de dolari biletul

Fostul internațional Ioan Andone, component al echipei naționale a României la CM 1990, a declarat, pentru AGERPRES, că este sistemul cu 48 de selecționate impus de FIFA în premieră la Cupa Mondială din SUA, Mexic și Canada este exagerat, el explicând că nu poți să stabilești prețul unui bilet de intrare la 1.000 de dolari când fotbalul se dil