logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

George Buricea îl va înlocui pe Xavier Pascual în funcţia de selecţioner al naţionalei masculine de handbal a României

Image

Antrenorul echipei de handbal masculin CSM Constanţa, George Buricea, va prelua funcţia de selecţioner al României de la spaniolul Xavi Pascual, care a renunţat din motive personale.

Buricea şi Pascual au participat, miercuri, la o conferinţă de presă, alături de preşedintele Federaţiei Române de Handbal, Constantin Din, care a anunţat iniţial că există posibilitatea ca spaniolul să continue la cârma naţionalei.

"După modul în care în această perioadă am colaborat, eu pot să spun că sunt foarte mulţumit pentru că domnul Pascual şi-a făcut datoria faţă de echipa naţională masculină şi cred că implicarea dânsului la nivelul acestui lot a însemnat bazele redresării handbalului românesc. Faptul că am reuşit să ne calificăm la un campionat european după 28 de ani este un început al acestei redresări. Domnul Pascual a pus bazele unei fundaţii solide, de reconstrucţia handbalului masculin românesc. Dacă jocul poate nu este mulţumitor pentru unii iubitori de handbal, modul de organizare şi de implicare s-a văzut şi se va vedea în continuare. Au existat discuţii despre renunţarea domnului Xavier Pascal. Indiferent ce se va întâmpla în perioada foarte scurtă, domnul Pascual va fi alături de noi. Are ce sfaturi să ne dea în continuare şi eu voi ţine cont de ele de fiecare dată. Această decizie s-a luat la propunerea domnului Pascal pentru binele echipei naţionale. Am cântărit ce este mai bine, dacă este mai bine să continue domnul Pascual. Este 100% lângă handbalul românesc există şi această posibilitate să continue şi există şi posibilitatea să se oprească şi să ajute din exterior şi să lăsăm pe altcineva să conducă echipa naţională masculină, pentru a obţine rezultatele de care avem nevoie", a afirmat Din în discursul său.

Ulterior, şeful federaţiei a precizat că Pascual îşi va rezilia contractul scadent în vara acestui an şi că George Buricea va fi succesorul său.

"Există această variantă ca domnul Pascal să se oprească, să nu mai fie antrenorul principal al echipei naţionale. Au fost aceste două opţiuni, să rămână domnul Pascual şi pentru dubla cu Cehia şi să continue până la finalul contractului, adică în iunie, sau să se oprească acum şi să oferim această şansă unui alt antrenor, care să vină cu un alt suflu. Am luat decizia ca în perioada următoare activitatea echipei naţionale de handbal să se ocupe domnul antrenor George Buricea. Asta este schimbarea. În acest moment este domnul Pascual, dar va fi domnul Buricea. Trebuie semnate nişte contracte, nişte hârtii, nişte negocieri. Domnul Pascual va rămâne consilier tehnic. Se retrage din funcţia de antrenor al echipei naţionale. Nu va fi un director tehnic, va fi un consilier tehnic personal al meu", a completat Constantin Din.

El a precizat că a încercat să-l convingă pe antrenorul spaniol să nu renunţe la funcţie: "Frâiele probabil vor fi preluate de către domnul Buricea, şi spun probabil pentru că trebuie să existe un contract. Contractul cu domnul Pascual va înceta astăzi, mâine, probabil, vedem. Nu este o decizie unilaterală, este o decizie pe care am luat-o împreună şi am hotărât că este mai bine să se oprească acum şi să oferim această şansă a dublei de calificare cu Cehia unui alt antrenor. Dar am încercat să-l conving să nu renunţe".

George Buricea va avea drept prim obiectiv calificarea echipei naţionale de handbal masculin a României la Campionatul Mondial din 2025.

"În momentul de faţă este o propunere. Sunt discuţii avansate, dar este o propunere. Este atributul meu ca preşedinte, la nivel de echipe de seniori, este propunerea preşedintelui. Noi ne dorim ca următorul antrenor al echipei naţionale, în speţă domnul Buricea să reuşească să obţină calificări. Avem şanse foarte mari în această dublă cu Cehia să obţină calificarea de care avem nevoie, şi o participare foarte bună prin joc la Campionatul Mondial. Este un obiectiv pe care ni-l dorim şi este un obiectiv realizabil", a declarat Din.

El a precizat că Buricea va avea contract cu federaţia până la finalul mandatului său şi că nu este condiţionat de calificarea la mondiale.

"Au mai fost şi alte nume pe listă, nu vă ascund faptul că m-am consultat şi cu domnul Pascual. În final am ales această variantă şi cred în ea, nu cred că ne-am înşelat pentru că domnul Buricea a dat dovadă de profesionalism. Este îndreptăţit pentru această funcţie. El va rămâne şi antrenor la Constanţa pentru că este sub contract acolo în următoarea perioadă. Propunere pe care i-am făcut-o domnului Buricea a fost un contract pe perioada mandatului meu, indiferent de rezultatul meciului cu Cehia. Ne dorim cu toţii această calificare avem nevoie ca echipa naţională masculină să nu mai lipsească de la evenimentele majore, pentru a putea la un moment dat să emitem pretenţii şi la o clasare foarte bună. Avem nevoie de o prezenţă constantă la turneele finale", a mai spus Din.

Antrenorul spaniol Xavi Pascual a afirmat că echipa naţională de handbal masculin a României avea nevoie de o schimbare după participarea la Campionatul European.

"Cred că cel mai important este handbalul românesc. Nu ştiu dacă mâine, peste trei luni sau patru ani, Pascual se întoarce acasă şi handbalul românesc rămâne aici. Eu vreau să ajut handbalul românesc şi decizia nu este de acum. Am vorbit cu preşedintele, i-am spus că sunt obosit încă de anul trecut. Pentru mine a fost clar înainte ca echipa să fie calificată, dar apoi am spus că este mai bine să continuăm până după acest european. Am vorbit cu el şi am spus că sunt aici, dacă pot ajuta, dar cred că este mai bine, că este nevoie de o schimbare, că naţionala are nevoie de o altă persoană. Şi asta este realitatea", a spus spaniolul.

George Buricea a afirmat că nu a fost surprins de oferta venită din partea Federaţiei Române de Handbal şi s-a arătat încrezător în şansele României de a se califica la mondiale.

"Nu m-a surprins că am fost ofertat. Sincer, s-a tot vorbit în ultima perioadă. A fost visul meu să antrenez naţionala României. Favorită România în faţa Cehiei nu ştiu dacă este, mai ales dacă ţinem cont de faptul că returul se va juca în Cehia. În plus, au jucători cu mare experienţă. Dar dacă nu credeam că putem face asta, nu mă aflam astăzi în faţa dumneavoastră. Eu am fost toată viaţa mea un luptător şi nu m-am schimbat. Nu pot promite o calificare, dar promit că vom da totul pe teren. Echipa naţională este deschisă doar pentru jucătorii care vor să dea 100% şi cred în acest proiect şi care vor să facă ceva pentru ţara lor. Cu jumătăţi de măsură nu lucrez niciodată", a declarat Buricea.

Noul selecţioner al României a precizat că Ionuţ Georgescu, de la Steaua, va fi antrenor secund, iar Rudi Stănescu, antrenor cu portarii.

Antrenorul spaniol Xavi Pascual a preluat echipa naţională de handbal masculin a României în luna august a anului 2021 şi a reuşit calificarea la Campionatul European, pe care "tricolorii" l-au încheiat pe locul 22.

Naţionala României va înfrunta echipa Cehiei în barajul pentru Campionatul Mondial de handbal masculin din 2025, potrivit tragerii la sorţi efectuate sâmbătă, la Koln (Germania).

Partidele, tur-retur, vor avea loc în perioada 8-12 mai 2024, România urmând să joace prima manşă pe teren propriu.

La Campionatul European din Germania, România s-a clasate pe locul 22, după ce a pierdut toate cele trei partide din grupă, cu Austria, Spania şi Croaţia. AGERPRES (A, AS-autor: Marius Ţone, editor: Teodor Ciobanu, editor online: Andreea Lăzăroiu)

 

Sursa foto: CSM Constanta Handbal/Facebook.com

Afisari: 52

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Sport Intern 26-08-2026 15:53

Handbal feminin: Obiectivul CSM Slatina pentru noul sezon, clasarea pe unul dintre primele 8 locuri

Obiectivul echipei feminine de handbal CSM Slatina pentru noul sezon este clasarea pe unul dintre primele locuri din campionat, după ce a încheiat sezonul precedent pe locul al șaselea, a declarat marți, într-o conferință de presă, antrenorul principal Andrei Popescu. 'Obiectivul rămâne același pe care l-am stabilit la începutul pre

Sport Intern 25-08-2026 22:21

Fotbal: Farul Constanța anunță transferul lui Iustin Doicaru la gruparea turcă Rizespor

Clubul de fotbal Farul Constanța a anunțat, marți seara, pe site-ul oficial, transferul atacantului Iustin Doicaru la Rizespor, grupare din primul eșalon al Turciei la care va fi coleg cu internaționalul român Valentin Mihăilă. 'Farul Constanța și Rizespor au ajuns la un acord privind transferul atacantului Iustin Doicaru la formația

Sport Intern 25-08-2026 19:39

Fotbal: Fundașul Ebenezer Annan va juca la FC Rapid sub formă de împrumut de la AS Saint-Etienne

Clubul de fotbal FC Rapid a anunțat, marți, pe site-ul său oficial, transferul lui Ebenezer Annan, fundaș stânga ghanez în vârstă de 24 de ani care va juca la echipa bucureșteană sub formă de împrumut de la gruparea franceză AS Saint-Etienne. 'Ebenezer Annan este noul fundaș stânga al Rapidului. El se alătură

Sport Intern 25-08-2026 14:46

Fotbal: Vlad Chiricheș - Derby-ul Dinamo - FCSB avea nevoie de Arena Națională

Fotbalistul Vlad Chiricheș a declarat, marți, că derby-ul Dinamo - FCSB, programat în etapa a 8-a a Superligii pe Stadionul 'Arcul de Triumf' din Capitală, avea nevoie de Arena Națională. 'Un astfel de meci avea nevoie de Arena Națională. De câte ori am jucat acolo, au fost peste 40.000 de spectatori. Ar fi fost mult mai frumos pe un st

Sport Intern 25-08-2026 00:25

Fotbal: Oțelul Galați - FC Argeș 1-0, în Superligă

Echipa de fotbal Oțelul Galați a învins-o pe FC Argeș cu scorul de 1-0 (0-0), luni seara, pe teren propriu, în ultimul meci din etapa a șasea a Superligii de fotbal. Unicul gol al partidei a fost înscris de mijlocașul portughez Joao Lameira (51), cu capul, din centrarea lui Andrei Ciobanu. Cele două echipe s-au

Sport Intern 24-08-2026 21:40

Fotbal: FC Botoșani, la prima victorie din acest sezon al Superligii, 1-0 cu FK Csikszereda

FC Botoșani a obținut prima sa victorie în acest sezon al Superligii de fotbal, 1-0 cu FK Csikszereda, luni seara, pe teren propriu, în etapa a șasea. Unicul gol al partidei a fost marcat de Andrei Dumiter (69), golgheterul la zi al Superligii, cu 5 goluri. Ciucanii au jucat cea mai mare parte a timpului în zece oameni, după ce

Sport Intern 24-08-2026 15:51

Baschet masculin: Jonah Herscu - Ca antrenor al României îmi doresc succesul pe termen lung

Tehnicianul Jonah Herscu, noul antrenor principal al echipei naționale de baschet masculin a României, a declarat, luni, într-o conferință de presă, că în noua sa postură lucrul pe care și-l dorește cel mai mult este succesul pe termen lung. Herscu, totodată antrenor secund al echipei Chicago Bulls din NBA, a explicat că progresul se obține n

Sport Intern 24-08-2026 10:42

Fotbal: Universitatea Cluj anunță transferul lui Virgiliu Postolachi la gruparea australiană Brisbane Roar

Clubul de fotbal Universitatea Cluj a anunțat, luni, pe site-ul său oficial, transferul atacantului Virgiliu Postolachi (26 de ani) la gruparea australiană Brisbane Roar. ''FC Universitatea Cluj și Brisbane Roar au ajuns la un acord privind transferul lui Virgiliu Postolachi la formația australiană. Mutarea fotbalistului de 26 de ani l

Sport Intern 23-08-2026 23:32

Fotbal: CFR Cluj a învins-o pe FCSB cu 1-0, în Superligă

CFR Cluj a învins-o pe FCSB cu scorul de 1-0 (0-0), duminică seara, pe Stadionul ''Dr. Constantin Rădulescu'' din Cluj-Napoca, duminică seara, în etapa a șasea a Superligii de fotbal. Unicul gol al partidei a fost marcat de Andrei Cordea (77 - penalty), după un henț comis de Joao Paulo la lovitura de cap a lui Stefa

Sport Intern 23-08-2026 20:30

Fotbal: Victorie fără emoții pentru Universitatea Craiova în Superligă, 3-1 cu FC Voluntari

Universitatea Craiova a învins-o fără emoții pe FC Voluntari, cu scorul de 3-1 (1-0), duminică seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa a șasea a Superligii de fotbal. Campioana a deschis scorul prin Steven Nsimba (45+3 - penalty), după un fault comis de Matko Babic la Monday Etim. Oleksandr Romanciuk (57) a majorat diferenț

Sport Intern 23-08-2026 19:05

Handbal feminin: Gloria Bistrița a cucerit în premieră Supercupa României

CS Gloria Bistrița a cucerit în premieră Supercupa României la handbal feminin, după ce a învins-o pe Corona Brașov cu scorul de 31-18 (17-9), duminică, în finala desfășurată în TeraPlat Arena din Bistrița. Jocul a fost la discreția campioanei, care avea opt goluri avans încă de la pauză, iar în cele d

Sport Intern 23-08-2026 17:56

Fotbal: Sepsi OSK Sfântu Gheorghe - Farul Constanța 1-1, în Superligă

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a terminat la egalitate cu Farul Constanța, 1-1 (0-0), duminică, pe teren propriu, într-un meci din etapa a șasea a Superligii de fotbal. Gazdele au deschis scorul după pauză, prin Hunor Batzula (50), iar Farul a egalat la scurt timp, prin Cristian Sima (53). Ambii jucători au marcat pentru prima oară &ici

Sport Intern 23-08-2026 00:14

Tenis: Teodora Miron, calificată în finala turneului de la Bistrița (ITF)

Teodora Miron s-a calificat în finala turneului ITF de la Bistrița (W35), dotat cu premii totale de 30.000 de dolari, sâmbătă, după ce a învins-o pe poloneza Weronika Ewald, a treia favorită, cu 6-3, 6-0. Teodora Miron (16 ani, 1.245 ATP), venită din calificări, s-a impus după o oră și 18 minute, în fața unei adversare

Sport Intern 22-08-2026 23:36

Fotbal: Dinamo București - Universitatea Cluj 2-1, în Superligă

Dinamo București a învins-o pe Universitatea Cluj cu scorul de 2-1 (1-0), sâmbătă seara, pe Stadionul Arcul de Triumf din Capitală, într-un meci din etapa a șasea a Superligii de fotbal. Dinamo este noul lider al Superligii, după ce s-a impus prin golurile marcate de scoțianul Danny Armstrong (34, 49), cu șuturi din marginea

Sport Intern 22-08-2026 21:49

Handbal masculin: CS Dinamo a cucerit Supercupa României

CS Dinamo București a cucerit Supercupa României la handbal masculin, după ce a învins-o în finală pe HC Buzău cu scorul de 33-25 (19-12), sâmbătă, în finala găzduită de TeraPlast Arena din Bistrița. Dinamo, campioana en titre, și-a trecut în palmares al nouălea trofeu în Supercupă, dintre care ultimel