logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Fotbal: Vlad Iacob, schimbat din funcţia de administrator special al FC Dinamo

Imagine din galeria Agerpres

Vlad Iacob, administratorul special al clubului de fotbal Dinamo Bucureşti, aflat în insolvenţă, a fost revocat, joi, din funcţie în cadrul Adunării Generale a acţionarilor, postul urmând să fie ocupat de Andrei Nicolescu, preşedintele clubului.

Iacob a explicat, într-o conferinţă de presă, că în cadrul Adunării Generale a fost revocat cu un singur vot, al reprezentantului Red&White, acţionarul majoritar cu peste 80% din acţiuni.

"Timp de un an de zile mi-am asumat un drum dificil. Pot să spun că sunt pregătit să îmi închei mandatul cu mândrie după performanţa promovării, însă totodată voi rămâne umil, pentru că eu consider că Dinamo merită mult mai mult decât o simplă promovare şi sunt conştient că în contextul dat nu am putut să îi ofer mai mult de atât. Sper că în viitor să mai pot să am ocazia să fac parte din conducerea acestui club. Eu nu voi ataca această decizie, este opţiunea acţionarilor să recurgă la orice mijloc legal pe care îl consideră benefic pentru ei şi pentru club. Astăzi la vot în cadrul AGA au fost prezenţi reprezentanţi ai Red&White, ai Asociaţiei Dinamo Socios, ai domnului Cionca şi ai domnului Badea. A fost un singur vot pentru revocarea mea, cel exprimat de Red&White, celelalte trei părţi au votat împotriva revocării mele. APCH nu a fost prezentă", a afirmat acesta.

El a precizat că în cazul va exista o contestaţie acceptată este dispus să continue: "Dacă o contestaţie va fi considerată validă de către un judecător, atunci decizia din cadrul AGA va fi suspendată. Dacă se suspendă decizia AGA atunci, da, administratorul special care a precedat acestei decizii revine în funcţie".

Vlad Iacob, care a activat ca administrator special neremunerat, a afirmat că relaţiile cu reprezentanţii acţionarului majoritar, Red&White nu au fost bune nici în perioada în care echipa a promovat în Superligă.

"Relaţiile nu erau foarte bune nici în momentul promovării. Proiectul a fost alterat uşor, uşor de către noii acţionari majoritari ai clubului. Nu a fost un proiect care să ofere încredere unor potenţiali investitori, care au fost invitaţi să participe, şi nu a asigurat resursele necesare pentru clubul aflat în insolvenţă. E un proiect care, din punctul meu de vedere, nu asigură cea mai bună şansă pentru Dinamo, atât în procesul de reorganizare, cât şi în plan sportiv. Eu consider că proiectul ar fi trebuit păstrat aşa cum a fost discutat iniţial şi construit având Dinamo pe primul loc. Acum eu consider că interesul lui Dinamo ar trebui să primeze, înaintea oricăror interese ale oamenilor implicaţi. Acum Dinamo nu este pe primul loc", a adăugat Iacob.

 


Foto: (c) RADU TUTA / AGERPRES FOTO


În ceea ce priveşte viitorul clubului, Iacob a afirmat că Dinamo are nevoie de peste un milion de euro în următoarea perioadă.

"Mi-e greu să fac o estimare cât timp va mai rezista Dinamo. În momentul acesta, în conturile clubului nu există sumele şi nici contracte care să acopere sumele necesare. Domnii acţionari ştiu mai bine dacă au resursele necesare pentru a încheia sezonul, pentru a merge mai departe clubul. Eu nu vreau să cred că se pune problema falimentului sau a neîncheierii sezonului. Este un pericol dacă acel acord de monitorizare nu este respectat, el are nişte clauze, nişte termeni, care trebuie respectaţi. Sunt nişte praguri trimestriale, care trebuie respectate, sunt sume de bani care trebuie convertite în capital social sau aduse sub altă formă în club, altfel clubul riscă sancţiuni grave în plan sportiv, cum ar fi depunctarea. Primul termen este la sfârşitul trimestrului actual, în octombrie. Vor trebui făcute majorări de capital social, care nu au fost efectuate până astăzi. În jur de un milion de euro este nevoie. Mai sunt şi două tranşe, una deja scadentă, care însumează aproximativ 700.000 de euro, sunt sume importante de care Dinamo are nevoie în viitorul foarte, foarte apropiat. Doar de la acţionari poate face rost Dinamo de aceşti bani. Nu e rolul meu să comentez dacă ei dispun sau nu de aceste resurse, este obligaţia lor, asumată faţă de club şi de suporteri", a mai spus oficialul dinamovist.

Iacob a anunţat totodată că în cadrul acţionariatului au fost cooptaţi oamenii de afaceri Andrei Cionca şi Sorin Preda, cu care ar fi dispus să lucreze în continuare.

"În cadrul acţionariatului clubului, pe lângă domnul Andrei Cionca va fi oficializată şi sosirea domnului Sorin Preda. Salut prezenţa în cadrul acţionariatului a acestor doi oameni de afaceri, care au construit business-uri performante, oameni cu resurse financiare de care Dinamo are foarte mare nevoie. Cred că astfel de oameni pot contribui la construirea unui club modern. Pot să spun că am descoperit la ei o viziune similară cu a mea şi sunt convins că dacă vor avea ocazia, ei vor veni cu un proiect bun pentru Dinamo, aşa cum au demonstrat în celelalte afaceri pe care le-au dezvoltat. Sunt dispus să lucrez în continuare pentru Dinamo, dar doar dacă eu cred în proiect. Sunt dispus să revin sau să lucrez în cadrul clubului, de pe orice funcţie în care să pot să îmi aduc contribuţia la nivelul competenţelor pe care le-am dobândit, să pot participa la reclădirea clubului. Sunt dispus să lucrez doar cu oameni care au un proiect în care cred şi eu şi care cred că este benefic pentru Dinamo", a mai spus Vlad Iacob.

Societatea Red&White 2022 Management a devenit acţionarul majoritar al FC Dinamo 1948 la 24 februarie, deţinând în acest moment 80,7758% din acţiuni. Acţiunile SC Dinamo 1948 SA au fost preluate de la Lotus Perfect Product SRL (72,7758%) şi de la Asociaţia Peluza Cătălin Hîldan (8%).
AGERPRES (AS-autor: Adrian Ţone, editor: Mihai Ţenea, editor online: Adrian Dãdârlat)

Afisari: 44

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Sport Intern 09-06-2026 15:41

Cosac, Itu, Hărădău, Iacov, Matei, Șerban și Vecerdea, candidează la președinția Federației Române de Tenis

George Cosac, Răzvan Itu, Dumitru Hărădău, Tudor Napoleon Spartacus Iacov, Silviu Cristian Matei, Ion Șerban și Marius Daniel Vecerdea candidează la președinția Federației Române de Tenis la alegerile din cadrul Adunării Generale programată, miercuri, de la ora 11:00, la Centrul Național de Tenis din Capitală. Președintele în exerc

Sport Intern 09-06-2026 14:32

Handbal feminin: David Ginesta Montes, noul antrenor al echipei CS Minaur Baia Mare

Spaniolul David Ginesta Montes a fost numit în funcția de antrenor al echipei feminine a CS Minaur Baia Mare, a anunțat clubul maramureșean, marți, pe pagina sa de Facebook. David Ginesta Montes s-a născut pe 26 iunie 1987 și vine la Minaur din postura de selecționer al naționalei de senioare a Turciei. În ultimii an

Sport Intern 09-06-2026 12:55

#AnulNadia Nadia Comăneci a devenit ambasadoarea UVT Liberty Marathon din Timișoara

Fosta mare gimnastă Nadia Comăneci a devenit ambasadoare a maratonului UVT Liberty, care va avea loc în Timișoara, semnătura ei urmând să fie imprimată pe medaliile primite de alergători, se arată într-un comunicat al organizatorilor, remis, marți, AGERPRES. 'Nadia Comăneci devine ambasadoarea UVT Liberty Marathon 2026, la 50 de ani de c&

Sport Intern 09-06-2026 08:00

Fotbal - CM 2026: Tibor Selymes - Campioană mondială va fi o echipă din Europa, mi-aș dori Franța sau Portugalia

Fostul internațional Tibor Selymes, care a participat în două rânduri cu România la Cupa Mondială de fotbal, a declarat, pentru AGERPRES, că trofeul suprem va fi câștigat în acest an de o reprezentativă din Europa, preferatele sale fiind Franța sau Portugalia. 'Câștigătoare va fi tot una dintre marile pu

Sport Intern 08-06-2026 20:56

Fotbal: Comentatorul Ilie Dobre a stabilit un nou record mondial, recunoscut de World Record Academy

Comentatorul sportiv Ilie Dobre a stabilit un nou record mondial, al 11-lea din cariera sa, recunoscut de World Record Academy, pentru 'cea mai lungă transmisiune a unui gol fără respirație', stabilită de această dată la 42,3 secunde. Performanța lui Dobre a fost înregistrată pe 25 aprilie la meciul Steaua - Corvinul Hunedoara, d

Sport Intern 08-06-2026 18:12

Handbal feminin: Alexandru Moise (CSM București) - Experiența de la Budapesta, mai mare decât bucuria medaliei

Antrenorul echipei de junioare a CSM București, Alexandru Moise, a afirmat, luni, la revenirea în țară după câștigarea medaliilor de argint în Final Four-ul Ligii Campionilor la acest nivel, că experiența acumulată de jucătoarele sale este mai importantă decât locul ocupat în turneul european. 'Cred că mai mar

Sport Intern 08-06-2026 17:31

Handbal feminin: Mihaela Mihai (CSM București) - Ne-am arătat adevărata valoare în finala mică

Jucătoarea echipei de handbal feminin CSM București Mihaela Mihai a afirmat, luni, pe Aeroportul Henri Coandă că formația sa și-a arătat adevărata valoare în finala mică a Final Four-ului Ligii Campionilor, de la Budapesta, arătându-se încântată că a reușit să revină după semifinala ratată. 'Cred că este important c

Sport Intern 08-06-2026 17:02

Handbal feminin: Bojana Popovic (CSM București) - Sunt mândră, cred că suntem pe drumul cel bun

Antrenoarea echipei CSM București, Bojana Popovic, a declarat, luni, la sosirea pe Aeroportul Henri Coandă, că este mândră de evoluția jucătoarelor sale în Final Four-ul Ligii Campionilor de la Budapesta, unde au cucerit medaliile de bronz, precizând că formația sa se află pe drumul cel bun. 'Ne simțim bine. A fost un tur

Sport Intern 08-06-2026 08:00

Fotbal - CM 2026: Gheorghe Popescu - E frustrant să vezi Curacao și Haiti la Mondial, iar noi să stăm acasă

Fostul internațional Gheorghe Popescu a declarat, pentru AGERPRES, că este frustrant să vadă selecționate precum Curacao, Haiti sau Iordania la Cupa Mondială, iar România să stea acasă. 'Traseul european pentru Cupa Mondială este întotdeauna mai greu decât oricare alt traseu de pe altă zonă a lumii. Dar e frustrant să vezi Curacao, Haiti,

Sport Intern 08-06-2026 01:23

Fotbal: Francezul Taylor Luvambo a semnat pentru FC Argeș

Atacantul Taylor Luvambo a semnat pentru echipa de fotbal FC Argeș, a anunțat, duminică, gruparea din Superligă pe pagina sa de Facebook. Născut pe 5 iulie 1999, la Saint-Denis, în Franța, Taylor Luvambo are 1,80 m și evoluează în compartimentul ofensiv, ca extremă. A fost format la academiile cluburilor Paris Saint-

Sport Intern 08-06-2026 01:19

Fotbal: Portughezul Ricardo Sousa, noul antrenor al echipei Petrolul Ploiești

Echipa de fotbal Petrolul Ploiești a ajuns la un acord cu tehnicianul portughez Ricardo Andre de Pinho Sousa, care va prelua funcția de antrenor principal, a anunțat clubul, duminică, pe site-ul său oficial. Acordul dintre cele două părți va fi valabil până la finalul stagiunii 2026-2027. În vârstă de 47 de ani

Sport Intern 08-06-2026 01:14

VIDEO Auto: Dragoș Savloschi a câștigat Trofeul Alba Iulia la Super Rally

Pilotul bucureștean Dragoș Savloschi, la volanul unui monopost Wolf Thunder, a câștigat prima etapă a Campionatului Național de Super Rally, desfășurată în centrul municipiului Alba Iulia, competiție care a adunat la start piloți din toate disciplinele automobilismului sportiv românesc, potrivit unui comunica remis AGERPRES.

Sport Intern 08-06-2026 01:11

VIDEO Sărituri de la mare înălțime: Constantin Popovici, clasat pe podium în Florida, în Seria Cliff Diving

Constantin Popovici s-a clasat pe locul al treilea, sâmbătă, în etapa a doua a Seriei Mondiale Red Bull Cliff Diving, de sărituri în apă de la mare înălțime (27 metri), desfășurată la St Petersburg (Florida), potrivit unui comunicat remis AGERPRES. Constantin Popovici a avut un început excelent și după primele dou

Sport Intern 08-06-2026 00:54

VIDEO Tenis: Radu Mihai Papoe a câștigat turneul de la Bistrița (ITF)

Jucătorul român de tenis Radu Mihai Papoe a câștigat turneul ITF de la Bistrița (M25), dotat cu premii totale de 30.000 de dolari, după ce l-a învins pe Ștefan Horia Haită, cu 6-2, 7-6 (7/5), duminică, în finală.

Sport Intern 07-06-2026 10:00

Fotbal - CM 2026: Gabi Balint - Trăim cu speranța din 4 în 4 ani; Hagi trebuie să schimbe un pic mentalitatea de fricoși

Fostul internațional Gabi Balint a declarat, pentru AGERPRES, că România trăiește cu speranța unei calificări la Cupa Mondială din patru în patru ani, dar susține că pentru a ajunge acolo, noul selecționer Gheorghe Hagi trebuie să schimbe ''mentalitatea de fricoși'' de la echipa națională. ''Noi trebuie să t