logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Tenis de masă: Jucătorii români continuă cursa spre medalii la Europenele Under-15 şi Under-19

Image

Jucătorii români au continuat, joi, cursa spre medalii la Campionatele Europene de tenis de masă pentru juniori Under-15 şi Under-19 de la Gliwice (Polonia), în probele de simplu şi dublu.

La simplu feminin, Under-19, Adela Struna a dispus de Eliska Stullerova (Slovacia) cu 4-3, iar Evelyn Ungvari a învins-o pe Camila Moscoso (Spania) cu 4-2, în primul tur al tabloului principal, potrivit site-ului Federaţiei Române de Tenis de Masă.

 



La dublu feminin, trei românce s-au calificat în şaisprezecimile de finală, Elena Zaharia şi croata Hana Arapovic, după 3-0 cu englezoaicele Mari Baldwin/Erin Green, Bianca Mei-Roşu şi germanca Mia Griesel, după 3-0 cu italiencele Miriam Carnovale/Nicoletta Criscione, Ioana Sîngeorzan şi italianca Nicole Arlia, după 3-0 cu Tessy Dumont/Emilie Piquard (Luxemburg). Perechea Adela Struna/Evelyn Ungvari a pierdut în primul tur în faţa cuplului ucrainean Olga Ponko/Sofia Şerdeha, cu 2-3.

În proba masculină de dublu, românii au câştigat pe linie şi vor juca în şaisprezecimi. Eduard Ionescu şi Darius Movileanu au trecut cu 3-0 de Tom Scholtes/Loris Stephany (Luxemburg), Dragoş Bujor şi francezul Flavien Coton au dispus de ucrainenii Nazar Tretiak/Mikita Zavada cu 3-0, iar cuplul Andrei Istrate/Iulian Chiriţă s-a impus cu 3-0 în faţa perechii Pavol Bilka (Slovacia)/Dionysios Timamopoulos (Grecia).

 



La dublu mixt, în primul tur, Evelyn Ungvari şi Antonio Giordano (Italia) au câştigat cu 3-0 în faţa grecilor Dionysos Timamopoulos/Lemonia Gkaintatzi (Grecia), iar Adela Struna şi Rafael Kong (Portugalia) au dispus de cuplul Dominykas Samuolis/Emma Eckeroth (Danemarca) cu 3-0.

Aproape toţi românii au reuşit să se califice în şaisprezecimi: perechea Eduard Ionescu/Ioana Sîngeorzan după 3-0 cu suedezii David Bjorkryd/Nomin Baasan, Dragoş Bujor şi Ines Matos (Portugalia) după 3-1 cu cupul româno-italian Evelyn Ungvari/Antonio Giordano, Iulian Chiriţă/Bianca Mei-Roşu au trecut de cehii Vit Kadlec/Helena Sommerova cu 3-2, Andrei Istrate şi Nicole Arlia (Italia) au învins perechea cehă Stepan Brhel/Adela Sazimova cu 3-0, Adela Struna şi Rafael Kong au trecut de slovacii Samuel Palusek/Ema Cincurova cu 3-1, iar Darius Movileanu şi Elena Zaharia au învins ucrainenii Andrii Ostrovski/Sofia Şeredeha cu 3-0.

 



La Under-15, în primul tur la simplu masculin, Flavius Rus a fost învins de bulgarul Miroslav Schmidt cu 4-2.

La dublu masculin, Robert Istrate şi Robert Podar s-au calificat în şaisprezecimile de finală după 3-0 cu perechea Arthur Koptelov (Estonia)/Jonas Froseth (Norvegia). Românii Flavius Rus/Mihai Nagy au pierdut în primul tur cu 1-3 în faţa portughezilor Carlos Goncalves/Dinis Ye.

În proba feminină de dublu, Alexandra Dicu şi Beatriz Pinto (Portugalia) s-au calificat în şaisprezecimi după 3-0 cu perechea elveţiană Enya Hu/Akhyata Patra cu 3-0. Cu o victorie a debutat şi cuplul Vivien Tamaş/Andreea Jifcu, 3-1 cu Sara Habarova/Vanda Vanisova (Slovacia).

 



La dublu mixt, în primul tur, Robert Istrate şi Andreea Băiaşu a dispus cu 3-0 de cuplul Zsombor Fegyver/Nicoleta Pascui (Ungaria), Mihai Nagy şi Andreea Jifcu au trecut de perechea Michael Farnes/Susanne Flor (Norvegia) cu 3-1, iar Flavius Rus şi Alexandra Dicu au ieşit învingători în faţa cuplului Arnas Saparis/Smite Morkunaite (Lituania) cu 3-2.

 



Două perechi au reuşit calificarea în şaisprezecimi: Robert Istrate/Andreea Băiaşu au trecut cu 3-0 de ucrainenii Onufri Goian/Daria Kovalova, iar Mihai Nagy/Andreea Jifcu au dispus de alţi ucraineni, Vadim Soltis/Polina Paşcenko, cu 3-0.

 



Robert Podar şi Vivien Tamaş au pierdut în faţa grecilor Georgios Kosmas/Mayra Kontopoulou cu 2-3, iar Flavius Rus şi Alexandra Dicu au cedat în faţa francezilor Nathan Pilard/Nina Zheng, cu 0-3.

România a cucerit deja trei medalii, în probele pe echipe, aur la Under-19 (feminin şi masculin) şi bronz la Under-15 (masculin).

La ediţia de anul trecut, de la Belgrad, bilanţul delegaţiei României a fost de 6 medalii de aur, 1 de argint şi 3 de bronz. La Under-19, bilanţul a fost de 4-1-3, iar la Under-15 de 2-0-0.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Andreea Preda)

 

Sursa fotografiilor: Federatia Română de Tenis de Masă/Facebook

Afisari: 32

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Sport Intern 13-06-2026 16:25

Fotbal: FRF consideră îndepărtat proiectul organizării unui Campionat European în România

Proiectul găzduirii unui Campionat European de fotbal în România alături de țările vecine este considerat destul de îndepărtat în momentul de față, a declarat sâmbătă președintele Federației Române de Fotbal (FRF), Răzvan Burleanu, în cadrul conferințelor Sports Talks de la Sports Festival. Oficialul a nominalizat Unga

Sport Intern 13-06-2026 16:22

Fotbal: Răzvan Burleanu, la Sports Festival - Să-l fi demis pe Mircea Lucescu ar fi fost cea mai mare greșeală

Președintele Federației Române de Fotbal (FRF), Răzvan Burleanu, a declarat sâmbătă, la Sports Talks din cadrul Sports Festival, că demiterea lui Mircea Lucescu în perioada în care s-a aflat că selecționerul se confrunta cu probleme severe de sănătate ar fi fost o greșeală, dând asigurări că tehnicianul a lucrat la capacitate maximă până &

Sport Intern 13-06-2026 13:42

Patrick Ciorcilă: Sports Festival a ajuns deja la maturitate, așteptăm 200.000 de vizitatori

Co-fondatorul Sports Festival, Patrick Ciorcilă, a declarat, sâmbătă, pentru AGERPRES, că festivalul pe care îl conduce a ajuns deja la maturitate și că aproximativ 200.000 de vizitatori sunt așteptați pentru această ediție. ''Ne dorim ca în fiecare an să creștem cu Sports Festival cât este posibil. Cred că deja festivalul a aju

Sport Intern 13-06-2026 13:39

Cluj-Napoca: Elina Svitolina și Gael Monfils, confesiuni savuroase înainte de gala Simonei Halep

Cu doar câteva ore înainte de a participa, la Cluj-Napoca la meciul de retragere al Simonei Halep, cuplul de aur al tenisului mondial compus din Elina Svitolina și Gael Monfils a oferit un dialog deschis și plin de umor în cadrul întâlnirilor Sports Talks de la Sports Festival. Aflați pentru prima dată la Cluj-Napoca, cei doi mari

Sport Intern 13-06-2026 12:28

VIDEO Tenis: Simona Halep - Sper să sărbătorim cariera mea cu tot sufletul și cu multe bătăi de inimă

Fostul lider mondial al tenisului feminin, Simona Halep, a declarat, sâmbătă, într-o conferință de presă susținută la Cluj, că este foarte emoționată înaintea meciului său de retragere, care va avea loc sâmbătă, la Cluj, în cadrul Sports Festival.

Sport Intern 13-06-2026 05:03

Amalia Covaliu, câștigătoarea Premiului Nurowski pentru cea mai bună tânără sportivă din Europa (GALERIE FOTO)

Scrimera română Amalia Covaliu a câștigat Premiului Piotr Nurowski pentru cea mai bună tânără sportivă din Europa în 2025, acordat vineri seara, prin vot, la a 55-a Adunare Generală a Comitetelor Olimpice Europene de la Budapesta, potrivit paginii de Facebook a Comitetului Olimpic și Sportiv Român. ''Amali

Sport Intern 12-06-2026 21:20

Volei masculin: România a câștigat fără probleme cu Azerbaidjanul, în Liga Europeană

Naționala de volei masculin a României a învins Azerbaidjanul cu scorul de 3-0 (25-23, 25-12, 25-7), vineri seara, în Sala Sporturilor din Mioveni, în turneul al 13-lea al Ligii Europene. După un prim set echilibrat, tricolorii au dominat autoritar ostilitățile și au câștigat după o oră și 21 de minute de joc.

Sport Intern 12-06-2026 19:56

Fotbal - CM 2026: Ilie Dumitrescu - Favoritele mele sunt Anglia și Mexic

Fostul internațional Ilie Dumitrescu a declarat, vineri, că favoritele sale la această ediție a Cupei Mondiale sunt Anglia și Mexic, două țări în care a avut ocazia să evolueze ca jucător. 'Favoritele mele la Cupa Mondială sunt Anglia și Mexic. În opinia mea patru echipe se vor bate la titlul mondial, Anglia, Franța, Spania și

Sport Intern 12-06-2026 19:39

Fotbal: Gheorghe Hagi - În finala Cupei Mondiale vor fi o echipă din America de Sud și Spania

Selecționerul reprezentativei de fotbal a României, Gheorghe Hagi, a declarat, vineri, că finala actualei ediții a Cupei Mondiale se va disputa între o echipă națională din America de Sud, Argentina sau Brazilia, și Spania, care este de altfel favorita sa la câștigarea trofeului. 'Sunt multe echipe foarte bune. Sigur o ec

Sport Intern 12-06-2026 19:29

Fotbal: Ambasadorul Darryl Nirenberg - Această Cupă Mondială e cel mai mare eveniment sportiv din istorie

Ambasadorul Statelor Unite ale Americii în România, Darryl Nirenberg, a declarat, vineri, că această ediție a Cupei Mondiale de fotbal, găzduită de țara sa împreună cu Mexic și Canada, este cel mai mare eveniment sportiv din istorie. 'Această Cupă Mondiale este cel mai mare eveniment sportiv din istorie. Sunt 48 de națion

Sport Intern 12-06-2026 18:56

Volei feminin: Victorie facilă pentru România în Liga Europeană, 3-0 cu Albania

Naționala de volei feminin a României a învins fără probleme echipa Albaniei, cu scorul de 3-0 (25-16, 25-17, 25-7), vineri, în Sala Polivalentă Alba Blaj, în al nouălea turneu al Ligii Europene. Tricolorele au obținut victoria în doar 69 de minute, în fața a circa 400 de spectatori. Adelina B

Sport Intern 12-06-2026 18:04

Fotbal: CFR Cluj a reziliat contractul cu atacantul Alibek Aliev

Echipa de fotbal CFR Cluj a anunțat, vineri, prin intermediul site-ului oficial, că a ajuns la un acord cu atacantul suedez de origine rusă Alibek Aliev, pentru încetarea relațiilor contractuale. 'Mulțumim, Alibek Aliev! Clubul CFR 1907 Cluj și jucătorul Alibek Aliev au ajuns la un acord privind încetarea colaborării. Mult succ

Sport Intern 12-06-2026 14:55

Fotbal: Sepsi OSK l-a transferat pe portarul David Lazar, de la FC Hermannstadt

Echipa de fotbal Sepsi OSK, nou-promovată în Superliga României, a anunțat, vineri, prin intermediul paginii oficiale de Facebook, transferul portarului David Lazar, care a evoluat în sezonul trecut la FC Hermannstadt. 'Lotul Sepsi OSK s-a întărit cu un nou portar: clubul nostru a ajuns la un acord cu David Lazar, c

Sport Intern 12-06-2026 12:45

Fotbal: Matteo Duțu (Dinamo) - Campos e un antrenor care ne poate ajuta cu experiența pe care o are

Fundașul Matteo Duțu a afirmat, vineri, la vizita medicală, că este sigur că noul antrenor al echipei de fotbal Dinamo, portughezul Nuno Campos, poate ajuta formația 'alb-roșie' să își atingă obiectivul stabilit în viitorul sezon al Superligii. 'A fost un sezon frumos anul trecut, chiar dacă nu s-a terminat cel mai bine. Normal că sunt

Sport Intern 12-06-2026 12:35

Fotbal: Alexandru Musi - Rămân la Dinamo, deși am auzit despre ofertă

Fotbalistul Alexandru Musi a afirmat, vineri, la vizita medicală, că intenționează să rămână la formația pregătită de portughezul Nuno Campos, deși este la curent de oferta de transfer amintită de președintele clubului Dinamo, Andrei Niculescu. 'Da, rămân la Dinamo. Am auzit despre ofertă, dar eu nu știu nimic, sunt concentrat pe ceea ce fac la