logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Fostul canoist Leon Rotman a primit Colanul de Aur din partea COSR

Imagine din galeria Agerpres

Fostul canoist Leon Rotman (88 de ani), dublu medaliat cu aur la Jocurile Olimpice de la Melbourne din 1956, a primit, joi, Colanul de Aur, cea mai înaltă distincţie oferită de Comitetul Olimpic şi Sportiv Român, pentru întreaga carieră.

Ceremonia a avut loc în cadrul Adunării Generale ordinare a Comitetului Olimpic şi Sportiv Român.

"E un moment solemn, în care ne gândim la istorie, pentru că cine nu îşi cunoaşte istoria nu are viitor. Avem plăcerea şi privilegiul de a a avea în rândul nostru pe domnul Leon Rotman, cel mai în vârstă campion olimpic, care astăzi primeşte, din partea Comitetului Olimpic şi Sportiv Român, Colanul de Aur, cea mai înaltă distincţie a COSR. Este cel mai în vârstă campion olimpic al României şi este o mare onoare pentru noi să-i oferim cea mai înaltă distincţie a Comitetului Olimpic şi Sportiv Român", a afirmat preşedintele COSR, Mihai Covaliu.

Leon Rotman a mulţumit celor prezenţi şi i-a înmânat, simbolic, o pagaie campionului european şi mondial Cătălin Chirilă.

"Eu am vorba mea, mai bine mai târziu decât niciodată. Dacă Dumnezeu vrea, în iulie voi adăuga încă un an celor 88 pe care îi am. Eu mulţumesc tuturor, colegi şi foşti colegi, şi aş vrea să aduc şi un omagiu celor care nu mai sunt printre noi. Eu vreau să-i înmânez lui Cătălin Chirilă o pagaie făcută special pentru mine de primăria oraşului Reghin, pentru faptul că am concurat pe bărcile fabricate la Reghin. I-o înmânez lui Cătălin să aibă spor anul viitor, să-i bată pe toţi la Olimpiadă", a declarat Rotman, după ce a primit distincţia din partea COSR.

Fostul mare sportiv le-a adus un omagiu bunicii sale şi părinţilor: "Eu astăzi exist datorită bunicii mele, ardeleancă. Şi vreau să îi aduc un omagiu bunicii mele, pentru că datorită ei eu sunt aici în prezenţa dumneavoastră. În momentul în care a început Al Doilea Război Mondial, ea a plecat împreună cu celelalte rude ale mamei în Ardeal, şi de acolo au fost îmbarcaţi în vagoanele pentru Auschwitz. Şi bunica mea a murit, nu se ştie pe unde, la 84 de ani, în drum către Auschwitz. Le mulţumesc şi părinţilor mei, care m-au crescut bine. Am muncit mult, am vrut să fiu mai tare ca alţii".

Sportivul Cătălin Chirilă a afirmat că prin pagaia oferită de Rotman a primit toată puterea pe care acesta a avut-o la JO din 1956.

"Prin această pagaie cred că primesc toată puterea pe care a avut-o domnul Rotman când i-a învins pe adversari şi îmi doresc să fac acelaşi lucru la următoarea Olimpiadă şi la toate competiţiile care vor urma. Îmi dă foarte multă încredere şi putere pentru viitor. E un exemplu şi mi-aş fi dorit să îl cunoască mai mulţi copii, pentru că din păcate nu-l cunoaşte foarte multă lume din sport. Este o motivaţie în plus pentru orice sportiv. Îmi dă putere, chiar începând cu data de 8 (mai) urmează să plecăm la Cupa Mondială şi voi încerca să câştig. Titlul olimpic eu cred că este pregătit pentru mine", a afirmat Chirilă.

Octavian Morariu, membru al Comitetului Internaţional Olimpic, a declarat că îşi doreşte ca sportul românesc să aibă la JO de la Paris din 2024 cât mai multe exemple de continuitate.

"Avem un exemplu de continuitate în sportul românesc şi îmi doresc ca la Paris să avem cât mai multe astfel de exemple de continuitate. Domnul Rotman a fost campion olimpic la Melbourne în 1956. Ceea ce nu ştie dumnealui este că performanţa sa a inspirat un mare campion australian, Walter Phillip Coles, care a venit în România şi s-a antrenat la Navasart, care a avut antrenori din România. Mai târziu, eu am devenit coleg cu el la CIO. Din păcate el s-a stins în ianuarie în acest an, dar de fiecare dată când mă vedea îmi spunea: 'Octavian, după ce l-am văzut pe Leon Rotman, m-am apucat serios de canoe", a afirmat Morariu.

În cadrul evenimentului de la Casa Olimpică, Doina Sava, una dintre cele mai titrate antrenoare de înot din România, a fost recompensată cu Ordinul Excelenţa Olimpică. În prezent, Doina Sava este membru al Comisiei Tehnice Olimpice pentru sportul de performanţă.

Totodată, Ordinul Excelenţa Olimpică i-a fost acordat şi fostului canotor şi preşedinte al Federaţiei Române de Canotaj timp de 6 ani, Ioan Dospinescu, membru în Adunarea Generală a Comitetului Olimpic şi Sportiv Român.

În vârstă de 88 de ani, Leon Rotman a devenit în 1956, la Melbourne, primul dublu campion olimpic din istoria sportului românesc, în probele de canoe 1.000 m şi 10.000 m. Patru ani mai târziu, la JO 1960, de la Roma, Leon Rotman a cucerit medalia de bronz, la 1.000 m.
AGERPRES (A, AS-autor: Adrian Ţone, editor: Mihai Ţenea, editor online: Ada Vîlceanu) 

Afisari: 55

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Sport Intern 27-08-2026 22:01

Filipe Coelho (U Craiova) - Am fost echipa mai bună, dar fotbalul este nedrept uneori

Antrenorul echipei Universitatea Craiova, Filipe Coelho, a declarat, joi seara, în conferința de presă de după înfrângerea cu 1-0 din meciul cu Ararat-Armenia și eliminarea din Europa League, că formația sa a fost mai bună și că uneori fotbalul este nedrept. 'Am fost echipa mai bună pe teren, ne-am creat multe ocazii de a

Sport Intern 27-08-2026 20:28

Fotbal: FCSB anunță împrumutul atacantului Daniel Bîrligea la gruparea italiană Frosinone

Clubul de fotbal FCSB a anunțat, joi seara, împrumutul atacantului Daniel Bîrligea la Frosinone, gruparea italiană având la finalul sezonului 2026-2027 opțiune de transfer definitiv. 'Daniel Bîrligea va evolua, până la finalul actualului sezon, pentru Frosinone Calcio, din Serie A. Atacantul în vârstă de 26 de ani

Sport Intern 27-08-2026 19:13

Fotbal: CSA Steaua contestă decizia FRF de a interzice cluburilor de drept public participarea în play-off-ul Ligii a II a

Clubul Sportiv al Armatei Steaua a anunțat, joi, într-un comunicat de presă publicat pe un site de socializare, că își exprimă 'dezacordul categoric' față de decizia Comitetului Executiv al Federației Române de Fotbal (FRF), adoptată în ședința de miercuri, prin care grupările de drept public din Liga a II-a nu vor mai putea participa în

Sport Intern 26-08-2026 20:21

Fotbal: Alexandru Cicâldău (U Craiova) - Nu trebuie să repetăm lucrurile mai puțin bune din meciul tur

Fotbalistul formației Universitatea Craiova, Alexandru Cicâldău, a declarat, miercuri seara, într-o conferință de presă, că în partida din deplasare cu Ararat-Armenia, din manșa secundă a play-off-ului Europa League, echipa sa nu trebuie să repete lucrurile mai puțin bune din meciul tur încheiat la egalitate, scor 1-1. 'Ne așteaptă

Sport Intern 26-08-2026 20:18

Fotbal: Filipe Coelho (U Craiova) - Trebuie să jucăm mai bine decât adversarii noștri

Antrenorul echipei de fotbal Universitatea Craiova, Filipe Coelho, a declarat, miercuri seara, într-o conferință de presă, că jucătorii săi trebuie să joace mai bine decât Ararat-Armenia, în manșa secundă a play-off-ului Europa League programată la Erevan, pentru a putea obține calificarea în faza următoare a competiției. 'Ne bucură

Sport Intern 26-08-2026 19:23

Fotbal: Gino Iorgulescu - Voi candida din nou la președinția LPF

Președintele Ligii Profesioniste de Fotbal, Gino Iorgulescu, a anunțat, miercuri, într-o conferință de presă, că va candida pentru un nou mandat la conducerea LPF în cadrul alegerilor care vor avea loc în 2027. 'Cel mai important lucru este valoarea contractului drepturilor TV cu EAD. Eu voi candida din nou (n.r. - la președinția LPF). Am

Sport Intern 26-08-2026 19:01

Fotbal: Burleanu, despre criza financiară de la CFR Cluj - Jucătorii să nu mai fie de acord cu eșalonarea salariilor

Președintele Federației Române de Fotbal, Răzvan Burleanu, a declarat, miercuri, comentând criza financiară a clubului CFR Cluj, că ar fi bine ca jucătorii să nu mai fie de acord cu eșalonarea salariilor restante. 'Ceea ce avem nevoie de la jucători este să nu mai fie întotdeauna de acord cu eșalonarea salariilor. Pentru că situația de la

Sport Intern 26-08-2026 18:42

Burleanu (FRF) - Ne dorim să câștigăm grupa în Liga Națiunilor, dacă vrei locul 2 mai bine nu te apuci de fotbal

Președintele Federației Române de Fotbal, Răzvan Burleanu, a declarat, miercuri, că își dorește ca echipa națională a României să câștige grupa în Liga Națiunilor, el subliniind că mai bine nu te apuci de fotbal dacă îți propui să termini pe locul 2. 'Și noi ne dorim să câștigăm grupa, nu doar selecționerul. Nu poț

Sport Intern 26-08-2026 15:53

Handbal feminin: Obiectivul CSM Slatina pentru noul sezon, clasarea pe unul dintre primele 8 locuri

Obiectivul echipei feminine de handbal CSM Slatina pentru noul sezon este clasarea pe unul dintre primele locuri din campionat, după ce a încheiat sezonul precedent pe locul al șaselea, a declarat marți, într-o conferință de presă, antrenorul principal Andrei Popescu. 'Obiectivul rămâne același pe care l-am stabilit la începutul pre

Sport Intern 25-08-2026 22:21

Fotbal: Farul Constanța anunță transferul lui Iustin Doicaru la gruparea turcă Rizespor

Clubul de fotbal Farul Constanța a anunțat, marți seara, pe site-ul oficial, transferul atacantului Iustin Doicaru la Rizespor, grupare din primul eșalon al Turciei la care va fi coleg cu internaționalul român Valentin Mihăilă. 'Farul Constanța și Rizespor au ajuns la un acord privind transferul atacantului Iustin Doicaru la formația

Sport Intern 25-08-2026 19:39

Fotbal: Fundașul Ebenezer Annan va juca la FC Rapid sub formă de împrumut de la AS Saint-Etienne

Clubul de fotbal FC Rapid a anunțat, marți, pe site-ul său oficial, transferul lui Ebenezer Annan, fundaș stânga ghanez în vârstă de 24 de ani care va juca la echipa bucureșteană sub formă de împrumut de la gruparea franceză AS Saint-Etienne. 'Ebenezer Annan este noul fundaș stânga al Rapidului. El se alătură

Sport Intern 25-08-2026 14:46

Fotbal: Vlad Chiricheș - Derby-ul Dinamo - FCSB avea nevoie de Arena Națională

Fotbalistul Vlad Chiricheș a declarat, marți, că derby-ul Dinamo - FCSB, programat în etapa a 8-a a Superligii pe Stadionul 'Arcul de Triumf' din Capitală, avea nevoie de Arena Națională. 'Un astfel de meci avea nevoie de Arena Națională. De câte ori am jucat acolo, au fost peste 40.000 de spectatori. Ar fi fost mult mai frumos pe un st

Sport Intern 25-08-2026 00:25

Fotbal: Oțelul Galați - FC Argeș 1-0, în Superligă

Echipa de fotbal Oțelul Galați a învins-o pe FC Argeș cu scorul de 1-0 (0-0), luni seara, pe teren propriu, în ultimul meci din etapa a șasea a Superligii de fotbal. Unicul gol al partidei a fost înscris de mijlocașul portughez Joao Lameira (51), cu capul, din centrarea lui Andrei Ciobanu. Cele două echipe s-au

Sport Intern 24-08-2026 21:40

Fotbal: FC Botoșani, la prima victorie din acest sezon al Superligii, 1-0 cu FK Csikszereda

FC Botoșani a obținut prima sa victorie în acest sezon al Superligii de fotbal, 1-0 cu FK Csikszereda, luni seara, pe teren propriu, în etapa a șasea. Unicul gol al partidei a fost marcat de Andrei Dumiter (69), golgheterul la zi al Superligii, cu 5 goluri. Ciucanii au jucat cea mai mare parte a timpului în zece oameni, după ce

Sport Intern 24-08-2026 15:51

Baschet masculin: Jonah Herscu - Ca antrenor al României îmi doresc succesul pe termen lung

Tehnicianul Jonah Herscu, noul antrenor principal al echipei naționale de baschet masculin a României, a declarat, luni, într-o conferință de presă, că în noua sa postură lucrul pe care și-l dorește cel mai mult este succesul pe termen lung. Herscu, totodată antrenor secund al echipei Chicago Bulls din NBA, a explicat că progresul se obține n