logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Fotbal: Ovidiu Burcă (Dinamo) - Este o înfrângere care doare, un duş rece pentru noi

Imagine din galeria Agerpres

Antrenorul echipei de fotbal Dinamo, Ovidiu Burcă, a declarat, marţi seara, că înfrângerea din meciul cu CSA Steaua, scor 2-0, este una care doare, dar a menţionat că aceasta este totodată un duş rece care poate ajuta formaţia sa în meciurile care au mai rămas de disputat.

"Am făcut o a doua repriză mult mai bună decât prima, am şi schimbat sistemul. Am avut ocazii, nu cred că am făcut un meci rău, dar, din păcate este o înfrângere care doare. Este un duş rece pentru noi. Astă vară toată lumea spunea că o să retrogradăm, iar înainte de acest meci toţi spuneau că avem cel mai bun joc şi că suntem favoriţi la promovarea directă. Aşa că eu spun că acest meci e un duş rece care ne va face bine. Ne aşează cu picioarele pe pământ. Am trecut dintr-o parte în cealaltă şi uneori înfrângerile astea vin bine. Chiar dacă nu la momentul şi nici în contextul potrivit. E o înfrângere din care trebuie să învăţăm. Acum trebuie să ţinem capul sus şi să luptăm până la final. Echipa a crescut mult ca joc, ca omogenitate în ultimul timp. Dar sunt anumiţi paşi peste care nu poţi să treci, e nevoie de răbdare să construieşti o echipă. Am făcut progrese mari faţă de astă vară", a afirmat Burcă la postul Digisport.

"Nu ştiu care a fost organizarea acestui meci, dar nu mi se pare normal să ajungem la stadion cu 50 de minute înainte să înceapă. Iniţial chiar am vrut să amânăm începutul meciului, dar nu s-a putut. Acest lucru ne-a scos puţin din ritmul nostru, dar asta este. Şi încerc să nu arăt arbitrajul cu degetul şi să mă concentrez doar pe ce nu a funcţionat azi la noi. După meciuri ce pot să fac? Doar să mă duc să le întind mâna arbitrilor sau să nu le-o întind. Astăzi nu am făcut-o", a adăugat tehnicianul.

Ovidiu Burcă este convins că CSA Steaua nu va putea promova la finalul actualului sezon competiţional şi spune că concurenţa cu echipele departamentale nu este loială.

"Steaua nu va avea drept de promovare în acest sezon. Ce s-a întâmplat zilele acestea cu acea propunere legislativă... din perspectiva cetăţeanului este strigător la cer. Nu cred că Steaua şi aceşti suporteri au nevoie de astfel de legi. Acest proiect, echipa de fotbal a Stelei, a început o dată cu proiectul Rapidului... eu eram la Rapid atunci. Eu nu cred că în 6 ani nu s-a găsit o formă juridică legală prin care să se poată finanţa echipa de fotbal Steaua. Să vii azi să modifici legi ca să promovezi... mi se pare puţin straniu. Eu nu cred că această lege va trece de Curtea Constituţională. Şi oricum, în plin sezon nu se pot schimba lucrurile. Promulgarea acestei legi fantomă va dura. Este o concurenţă neloială. Toată lumea vorbeşte de implicarea statului şi că dacă n-ar fi existat susţinerea statului, sportul românesc ar fi murit. Dar e un măr otrăvit pe care îl oferim sportului. Statul este cel mai prost manager", a precizat Burcă.

Conform actualelor reglementări, echipele de drept public, aşa cum este cazul CSA Steaua, care aparţine de Ministerul Apărării Naţionale, nu pot promova în Superligă. Săptămâna trecută, parlamentarul PSD Vasile Dîncu a înaintat Senatului României spre dezbatere şi adoptare în regim de urgenţă o propunere legislativă pentru modificarea Legii Sportului astfel încât să permită cluburilor departamentale să activeze în primul eşalon fotbalistic. În prezent, legea permite doar societăţilor de drept privat să participe în Superligă.

CSA Steaua Bucureşti a învins-o pe FC Dinamo Bucureşti cu scorul de 2-0 (2-0), marţi seara, pe Stadionul Steaua din Capitală, în etapa a patra din faza play-off a Ligii a II-a de fotbal, iar victoria din acest derby i-a adus revenirea pe primul loc al clasamentului.
AGERPRES (V, AS-editor: Marius Ţone, editor online: Alexandru Cojocaru)

Afisari: 46

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Sport Intern 05-04-2026 22:34

VIDEO Fotbal: Rapid, învinsă în Giulești de Universitatea Cluj (1-2), în play-off-ul Superligii

Rapid București a fost învinsă pe teren propriu de Universitatea Cluj, cu scorul de 2-1 (0-1), duminică seara, într-o partidă din etapa a treia a play-off-ului Superligii de fotbal. Rapid a dominat prima repriză și a marcat prin Cătălin Vulturar (20), din pasa lui Claudiu Petrila, dar ''U'' a controlat partea secund

Sport Intern 05-04-2026 20:59

Volei masculin: SCM Zalău a cucerit Cupa României

SCM Zalău a cucerit Cupa României la volei masculin, după ce a învins-o pe CSM Corona Brașov cu scorul de 3-1 (20-25, 27-25, 25-14, 25-0), duminică, în finala jucată în Sala Polivalentă din Blaj. Sălăjenii au contestat faptul că pe parcursul setului 4, la 24-23 pentru ei, Corona a avut un singur jucător român pe t

Sport Intern 05-04-2026 20:46

VIDEO Fotbal: Farul Constanța - Unirea Slobozia 0-1, în faza play-out a Superligii

Farul Constanța a fost învinsă de Unirea Slobozia cu scorul de 1-0 (0-0), duminică, pe teren propriu, la Ovidiu, într-un meci din etapa a treia a fazei play-out a Superligii de fotbal. Unicul gol al partidei a fost reușit de peruanul Renato Espinosa (54).

Sport Intern 05-04-2026 16:34

Tenis: Mariano Navone a câștigat turneul Țiriac Open (ATP)

Tenismanul argentinian Mariano Navone a câștigat primul său titlu ATP, duminică, la turneul Țiriac Open (ATP 250), dotat cu premii totale de 612.620 de euro și găzduit de Centrul Național de Tenis ''Simona Halep'' din București, după ce l-a învins în finală pe spaniolul Daniel Merida, cu 6-2, 4-6, 7-5. Navone

Sport Intern 05-04-2026 15:41

Clubul U Cluj: Liviu Maior a fost un promotor al valorilor naționale

Clubul de fotbal 'Universitatea' Cluj transmite condoleanțe familiei profesorului Liviu Maior, despre care spune că a fost un promotor al valorilor naționale. 'Rămas bun, Liviu Maior! Profesorul Liviu Maior, fost conducător al Clubului Sportiv Universitatea Cluj în perioada 1984-1991, s-a stins din viață astăzi, 5 aprilie 202

Sport Intern 04-04-2026 21:38

VIDEO Fotbal: FC Argeș - Dinamo București 1-1, în play-off-ul Superligii

FC Argeș a terminat la egalitate cu Dinamo București, 1-1 (1-0), sâmbătă seara, la Mioveni, într-un meci din etapa a treia a play-off-ului Superligii de fotbal.ț Gazdele au deschis scorul prin portughezul Ricardo Matos (44 - penalty), după ce scoțianul Danny Armstrong l-a lovit peste față pe Florin Borța în careu, fază semnal

Sport Intern 04-04-2026 20:27

Baschet feminin: CSM CSU Târgoviște s-a calificat în finala Ligii Naționale

CSM CSU Târgoviște s-a calificat în finala Ligii Naționale de baschet feminin, după ce a învins-o pe ACS Sepsi-SIC Sfântu Gheorghe cu scorul de 66-60 (20-21, 14-14, 16-17, 16-8), sâmbătă, în Sepsi Arena, în meciul decisiv al semifinalei. Echipa dâmbovițeană, care a făcut diferența în ultimu

Sport Intern 04-04-2026 20:01

Handbal masculin: HC Buzău, eliminată din EHF European Cup

ACS HC Buzău 2012 a fost eliminată din competiția de handbal masculin EHF European Cup de echipa slovenă RK Celje Pivovarna Lasko, cu care a terminat la egalitate, 36-36 (21-17), sâmbătă seara, în Sala ''Romeo Iamandi'', în manșa secundă a sferturilor de finală. În primul meci, slovenii au câștigat

Sport Intern 04-04-2026 19:26

Tenis: Daniel Merida va juca la Țiriac Open prima sa finală ATP

Tenismanul spaniol Daniel Merida s-a calificat în prima sa finală ATP, sâmbătă, la Țiriac Open (ATP 250), turneu dotat cu premii totale de 612.620 de euro și găzduit de Centrul Național de Tenis ''Simona Halep'' din București, după ce l-a învins în penultimul act pe maghiarul Fabian Marozsan, cu 6-7 (4/7), 6-3, 6-1.

Sport Intern 04-04-2026 16:52

Tenis: Mariano Navone, primul finalist al turneului Țiriac Open (ATP)

Tenismanul argentinian Mariano Navone, al șaptelea favorit, s-a calificat, sâmbătă, în finala turneului Țiriac Open (ATP 250), dotat cu premii totale de 612.620 de euro și găzduit de Centrul Național de Tenis ''Simona Halep'' din București, după ce l-a învins pe olandezul Botic van de Zandschulp, cap de serie numărul opt, cu 5-7, 7-6

Sport Intern 04-04-2026 15:30

Rugby: SCM USV Timișoara a realizat scorul campionatului, 90-3 cu RC Gura Humorului

SCM USV Timișoara a realizat scorul acestui debut de sezon al Ligii Naționale de rugby, 90-3 (43-0) cu nou-promovata Rugby Club Gura Humorului, sâmbătă, pe Stadionul ''Gheorghe Rășcanu'', într-un meci din etapa a 2-a. Aripa David Bălan a fost desemnat cel mai bun jucător al meciului, al fiind și jucătorul cu cele ma

Sport Intern 03-04-2026 22:43

Fotbal: FCSB, învinsă la Botoșani cu 3-2, în faza play-out a Superligii

FCSB a fost învinsă neașteptat de FC Botoșani, cu scorul de 3-2 (1-2), vineri seara, în deplasare, într-o partidă din etapa a treia a fazei play-out a Superligii de fotbal. Campioana a deschis scorul prin Darius Olaru (4), cu un șut de la circa 22 de metri, și a controlat prima repriză. Gazdele au reușit egalarea prin francez

Sport Intern 03-04-2026 22:22

Tenis: Mariano Navone, calificat în semifinale la Țiriac Open (ATP)

Tenismanul argentinian Mariano Navone, finalistul din 2024, s-a calificat în semifinalele turneului Țiriac Open (ATP 250), dotat cu premii totale de 612.620 de euro și găzduit de Centrul Național de Tenis ''Simona Halep'' din București, după ce l-a învins, vineri, pe slovacul Alex Molcan, cu 3-6, 6-2, 6-3. Sud-ameri

Sport Intern 03-04-2026 20:22

Handbal masculin: CS Dinamo București, la a 11-a victorie consecutivă în campionat

CS Dinamo București a obținut a 11-a sa victorie consecutivă în campionat, 37-24 (17-6) cu CSU din Suceava, vineri, în Sala Dinamo, într-un meci din etapa a 18-a a Ligii Naționale de handbal masculin. Campioana și-a consolidat poziția de lider în clasament. Andrii Akimenko a marcat 8 goluri pentru Dinamo,

Sport Intern 03-04-2026 20:13

Tenis: Victor Cornea s-a oprit în sferturile probei de dublu la Țiriac Open (ATP)

Tenismanul român Victor Cornea și portughezul Nuno Borges au fost învinși de cuplul Yuki Bhambri (India)/Michael Venus (Noua Zeelandă), cu 6-4, 2-6, 10-4, vineri seara, în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului Țiriac Open (ATP 250), dotat cu premii totale de 612.620 de euro și găzduit de Centrul Național de Tenis ''Si