VIDEO Canotorii din lotul naţional de tineret au donat sânge la Centrul de Transfuzie Sanguină al Municipiului Bucureşti (GALERIE FOTO)
Peste 30 de canotori din lotul naţional de tineret al României au donat sânge, miercuri, în cadrul campaniei "Sânge de aur" desfăşurată la Centrul de Transfuzie Sanguină al Municipiului Bucureşti.
Preşedinta Federaţiei Române de Canotaj, Elisabeta Lipă, a declarat că îşi doreşte ca gestul acestora să fie urmat şi de sportivi de la alte discipline.
"Sportivilor nu le e frică, ei sunt înţepaţi constant pentru testările lor medicale, problema mai mare a fost să ajungă aici imediat după ce au încheiat antrenamentul de dimineaţă. Şi oricum nu există sportiv cu frică, dacă are frică, nu poate concura, nu poate fi campion. Eu îmi doresc ca gestul lor să fie un model şi pentru alţi sportivi, pentru că, nu-i aşa, cine poate să aibă sângele mai bun şi mai curat decât tinerii noştri sportivi. Cel mai de preţ lucru este sănătatea, iar când poţi ajuta un om să îi salvezi viaţa, de ce să nu o faci? De aceea noi vom continua campania aceasta de donare de sânge şi cu alţi canotori, în funcţie şi de disponibilitatea fiecărui lot. Se donează 'sânge de aur' azi, toţi aceşti sportivi au un pedigree frumos să spun aşa, sunt campioni mondiali şi europeni, viitori campioni olimpici, pentru că aceasta este generaţia care îi va înlocui pe cei care se retrag după Jocurile de la Paris", a afirmat Lipă.
Ea a menţionat că acţiunea poate fi de ajutor şi în cazul în care va fi nevoie de sânge în Turcia, ţară care se confruntă cu urmările seismelor de luni.
Foto: (c) RADU TUŢĂ / AGERPRES FOTO
"Ce s-a întâmplat în Turcia este ceva greu de înţeles şi greu de explicat... am prieteni care şi-au pierdut familiile acolo. Este o dramă cumplită. Aşa că vă daţi seama câtă nevoie este de sânge acum în Turcia. De aceea sper să se găsească un număr mare de sportivi, oameni sănătoşi care să vină în sprijinul celor care au nevoie de ajutor acolo. Este cel mai frumos lucru să îţi ajuţi aproapele", a precizat preşedinta.
Întrebată dacă îi aşteaptă şi pe oficialii Ministerului Sportului să doneze sânge, Elisabeta Lipă a răspuns: "De ce nu? Se poate merge cu această campanie de donare şi către instituţii. Nu ştiu care sunt paşii, dar de ce nu? Vorbim aici de donare de sânge de la orice persoană sănătoasă care doreşte să facă un bine. Aşa că nu contează ce nume poartă, important e să facă un gest".
Foto: (c) RADU TUŢĂ / AGERPRES FOTO
Foto: (c) RADU TUŢĂ / AGERPRES FOTO
Foto: (c) RADU TUŢĂ / AGERPRES FOTO
Cristian Pîrghie, unul dintre canotorii care au participat la campanie, a afirmat că de acum înainte va dona de fiecare dată când va fi nevoie.
"Este un gest prin care putem ajuta alte persoane să spere la o viaţă mai frumoasă. Pentru mine este prima oară când donez sânge, dar cu siguranţă o voi mai face de câte ori voi avea ocazia", a spus Pîrghie.
Georgelia Stoica, o altă componentă a lotului naţional de tineret, a afirmat la rândul ei: "Cred că prin această campanie de donare de sânge putem ajuta mulţi oameni care chiar au nevoie. Nu sunt stresată chiar dacă e prima oară când donez. În viitor voi mai veni aici să donez pentru că îmi place să ajut oamenii".
Foto: (c) RADU TUŢĂ / AGERPRES FOTO
Doina Goşa, director al Centrului de Transfuzie Sanguină Bucureşti, a declarat că oamenii trebuie să înţeleagă din gestul canotorilor că sângele nu poate fi cumpărat de la farmacie şi că este permanent nevoie de donatori.
"Astăzi la Centrului de Transfuzie Sanguină Bucureşti are loc un eveniment deosebit, au sosit să doneze sânge canotorii români. Aşa că putem spune că în zilele următoare pacienţii din spitale primesc 'sânge de aur'. Venirea canotorilor este un semnal pentru populaţiei din Bucureşti şi nu numai că este mare nevoie de sânge. Oamenii trebuie să vină să doneze, pentru că sângele nu îl putem cumpăra de la farmacie. Aşa că este nevoie de sprijinul tuturor. De asemenea, ţinând cont de tragedia din Turcia, noi încercăm să ne pregătim şi să facem stocuri de sânge în eventualitatea în care vom fi solicitaţi. Asta pentru că de regulă, noi abia facem faţă cererii spitalelor de pe o zi pe alta. De aceea trebuie să conştientizăm că donarea de sânge este atât de importantă cât este şi viaţa, pentru că de cele mai multe ori o transfuzie salvează pacientul", a explicat Doina Goşa.
Foto: (c) RADU TUŢĂ / AGERPRES FOTO
Preşedinta Comisia de Transfuzie a Ministerului Sănătăţii, Alina Mirella Dobrotă, care este în acelaşi timp şi director al Centrului Regional de Transfuzie Sanguină Constanţa, speră ca oamenii sănătoşi din România să urmeze gestul canotorilor.
"Contribuţia canotorilor este una deosebită pentru că, iată, în ultimii 30 de ani cu greu am reuşit să coalizăm reprezentanţi de valoare pentru a prelua rolul de ambasadori de promovare a ideii de a dona sânge. De aceea, eu îi rog pe oamenii sănătoşi din România ca ori de câte ori pot să urmeze exemplul canotorilor şi să accepte ideea să doneze sânge. De asemenea, ne dorim ca gestul canotorilor să fie urmat şi de al altor sportivi de la alte discipline, astfel încât să avem o comunitate a ambasadorilor", a precizat Alina Mirella Dobrotă.
AGERPRES (A-autor: Marius Ţone, editor: Mihai Ţenea, editor online: Gabriela Badea)
* Mai multe imagini pe AGERPRES FOTO
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Filipe Coelho (U Craiova) - Am fost echipa mai bună, dar fotbalul este nedrept uneori
Antrenorul echipei Universitatea Craiova, Filipe Coelho, a declarat, joi seara, în conferința de presă de după înfrângerea cu 1-0 din meciul cu Ararat-Armenia și eliminarea din Europa League, că formația sa a fost mai bună și că uneori fotbalul este nedrept. 'Am fost echipa mai bună pe teren, ne-am creat multe ocazii de a
Fotbal: FCSB anunță împrumutul atacantului Daniel Bîrligea la gruparea italiană Frosinone
Clubul de fotbal FCSB a anunțat, joi seara, împrumutul atacantului Daniel Bîrligea la Frosinone, gruparea italiană având la finalul sezonului 2026-2027 opțiune de transfer definitiv. 'Daniel Bîrligea va evolua, până la finalul actualului sezon, pentru Frosinone Calcio, din Serie A. Atacantul în vârstă de 26 de ani
Fotbal: CSA Steaua contestă decizia FRF de a interzice cluburilor de drept public participarea în play-off-ul Ligii a II a
Clubul Sportiv al Armatei Steaua a anunțat, joi, într-un comunicat de presă publicat pe un site de socializare, că își exprimă 'dezacordul categoric' față de decizia Comitetului Executiv al Federației Române de Fotbal (FRF), adoptată în ședința de miercuri, prin care grupările de drept public din Liga a II-a nu vor mai putea participa în
Fotbal: Alexandru Cicâldău (U Craiova) - Nu trebuie să repetăm lucrurile mai puțin bune din meciul tur
Fotbalistul formației Universitatea Craiova, Alexandru Cicâldău, a declarat, miercuri seara, într-o conferință de presă, că în partida din deplasare cu Ararat-Armenia, din manșa secundă a play-off-ului Europa League, echipa sa nu trebuie să repete lucrurile mai puțin bune din meciul tur încheiat la egalitate, scor 1-1. 'Ne așteaptă
Fotbal: Filipe Coelho (U Craiova) - Trebuie să jucăm mai bine decât adversarii noștri
Antrenorul echipei de fotbal Universitatea Craiova, Filipe Coelho, a declarat, miercuri seara, într-o conferință de presă, că jucătorii săi trebuie să joace mai bine decât Ararat-Armenia, în manșa secundă a play-off-ului Europa League programată la Erevan, pentru a putea obține calificarea în faza următoare a competiției. 'Ne bucură
Fotbal: Gino Iorgulescu - Voi candida din nou la președinția LPF
Președintele Ligii Profesioniste de Fotbal, Gino Iorgulescu, a anunțat, miercuri, într-o conferință de presă, că va candida pentru un nou mandat la conducerea LPF în cadrul alegerilor care vor avea loc în 2027. 'Cel mai important lucru este valoarea contractului drepturilor TV cu EAD. Eu voi candida din nou (n.r. - la președinția LPF). Am
Fotbal: Burleanu, despre criza financiară de la CFR Cluj - Jucătorii să nu mai fie de acord cu eșalonarea salariilor
Președintele Federației Române de Fotbal, Răzvan Burleanu, a declarat, miercuri, comentând criza financiară a clubului CFR Cluj, că ar fi bine ca jucătorii să nu mai fie de acord cu eșalonarea salariilor restante. 'Ceea ce avem nevoie de la jucători este să nu mai fie întotdeauna de acord cu eșalonarea salariilor. Pentru că situația de la
Burleanu (FRF) - Ne dorim să câștigăm grupa în Liga Națiunilor, dacă vrei locul 2 mai bine nu te apuci de fotbal
Președintele Federației Române de Fotbal, Răzvan Burleanu, a declarat, miercuri, că își dorește ca echipa națională a României să câștige grupa în Liga Națiunilor, el subliniind că mai bine nu te apuci de fotbal dacă îți propui să termini pe locul 2. 'Și noi ne dorim să câștigăm grupa, nu doar selecționerul. Nu poț
Handbal feminin: Obiectivul CSM Slatina pentru noul sezon, clasarea pe unul dintre primele 8 locuri
Obiectivul echipei feminine de handbal CSM Slatina pentru noul sezon este clasarea pe unul dintre primele locuri din campionat, după ce a încheiat sezonul precedent pe locul al șaselea, a declarat marți, într-o conferință de presă, antrenorul principal Andrei Popescu. 'Obiectivul rămâne același pe care l-am stabilit la începutul pre
Fotbal: Farul Constanța anunță transferul lui Iustin Doicaru la gruparea turcă Rizespor
Clubul de fotbal Farul Constanța a anunțat, marți seara, pe site-ul oficial, transferul atacantului Iustin Doicaru la Rizespor, grupare din primul eșalon al Turciei la care va fi coleg cu internaționalul român Valentin Mihăilă. 'Farul Constanța și Rizespor au ajuns la un acord privind transferul atacantului Iustin Doicaru la formația
Fotbal: Fundașul Ebenezer Annan va juca la FC Rapid sub formă de împrumut de la AS Saint-Etienne
Clubul de fotbal FC Rapid a anunțat, marți, pe site-ul său oficial, transferul lui Ebenezer Annan, fundaș stânga ghanez în vârstă de 24 de ani care va juca la echipa bucureșteană sub formă de împrumut de la gruparea franceză AS Saint-Etienne. 'Ebenezer Annan este noul fundaș stânga al Rapidului. El se alătură
Fotbal: Vlad Chiricheș - Derby-ul Dinamo - FCSB avea nevoie de Arena Națională
Fotbalistul Vlad Chiricheș a declarat, marți, că derby-ul Dinamo - FCSB, programat în etapa a 8-a a Superligii pe Stadionul 'Arcul de Triumf' din Capitală, avea nevoie de Arena Națională. 'Un astfel de meci avea nevoie de Arena Națională. De câte ori am jucat acolo, au fost peste 40.000 de spectatori. Ar fi fost mult mai frumos pe un st
Fotbal: Oțelul Galați - FC Argeș 1-0, în Superligă
Echipa de fotbal Oțelul Galați a învins-o pe FC Argeș cu scorul de 1-0 (0-0), luni seara, pe teren propriu, în ultimul meci din etapa a șasea a Superligii de fotbal. Unicul gol al partidei a fost înscris de mijlocașul portughez Joao Lameira (51), cu capul, din centrarea lui Andrei Ciobanu. Cele două echipe s-au
Fotbal: FC Botoșani, la prima victorie din acest sezon al Superligii, 1-0 cu FK Csikszereda
FC Botoșani a obținut prima sa victorie în acest sezon al Superligii de fotbal, 1-0 cu FK Csikszereda, luni seara, pe teren propriu, în etapa a șasea. Unicul gol al partidei a fost marcat de Andrei Dumiter (69), golgheterul la zi al Superligii, cu 5 goluri. Ciucanii au jucat cea mai mare parte a timpului în zece oameni, după ce
Baschet masculin: Jonah Herscu - Ca antrenor al României îmi doresc succesul pe termen lung
Tehnicianul Jonah Herscu, noul antrenor principal al echipei naționale de baschet masculin a României, a declarat, luni, într-o conferință de presă, că în noua sa postură lucrul pe care și-l dorește cel mai mult este succesul pe termen lung. Herscu, totodată antrenor secund al echipei Chicago Bulls din NBA, a explicat că progresul se obține n








