Înot: David Popovici - Mondialele sunt un prilej de a concura în bazin scurt la cel mai înalt nivel
Dublul campion mondial de seniori David Popovici încheie anul 2022 cu o participare la Campionatele Mondialele de înot în bazin scurt de la Melbourne (13-18 decembrie), competiţie în care nu şi-a fixat obiective de medalie, ci să înveţe cât mai mult din această experienţă în bazinul de 25 m, conform unui comunicat remis AGERPRES.
"Nu este cea mai importantă competiţie pentru mine, este un prilej de a învăţa să concurez în bazin de 25 metri la cel mai înalt nivel şi, deşi nu mă duc cu obiective extrem de puternice acolo, atâta timp cât am un culoar, am şi o şansă, orice se poate întâmpla. Abia aştept să ajung acolo, vreau şi să văd Australia, vreau să concurez în Australia şi să reintru într-o forma de competiţie. Ar fi greu de gestionat un Campionat Mondial la finalul anului, dacă ar fi fost o competiţie de obiectiv mare, pentru că, deşi este un concurs important pentru mulţi, eu încă trebuie să câştig experienţă. Eu acum învăţ, mai am foarte multe de învăţat de la adversarii mei mai buni decât mine în bazin de 25 metri, aşa că pentru mine acest Mondial este ca o călătorie în care învăţ" a spus înotătorul legitimat la CS Dinamo.
David Popovici, multiplu campion mondial şi european în acest an, are o experienţă în bazinul scurt la Europenele de anul trecut de la Kazan, unde a cucerit aurul la 200 m liber, primul titlu european pentru România în bazinul de 25 m.
La Melbourne, David Popovici va lua startul în probele de 100, 200 şi 400 m liber, iar din delegaţia României vor mai face parte Robert Glinţă (50/100, 200 m spate şi 100 m liber) şi Andrei Mircea Anghel (50 m spate, 50 m fluture). Ei vor fi însoţiţi de antrenorii Andrei Rădulescu, Luka Gabrillo, Marius Grigore şi Silviu Anastase.
Robert Glinţă, clasat pe locul cinci în proba de 50 m la Mondialele în bazin olimpic, nu a mai concurat de atunci şi nu a fost prezent nici la Naţionalele de la Otopeni. În bazin scurt, Glinţă are o medalie de argint la 100 m spate (Kazan 2021) şi trei de bronz: 50 m spate (Kazan 2021), 100 m spate (Glasgow 2019) şi 100 m spate (Copenhaga 2017), toate la Europene. De asemenea, are o medalie de bronz la Mondiale în bazin scurt de anul trecut, de la Abu Dhabi, 100 m spate.
Recent, David Popovici a participat la Naţionalele în bazin scurt de la Otopeni 10-13 noiembrie), unde a cucerit medalii de aur la 100 m, 200 m, 400 m la stilul liber şi argintul la 100 m mixt, dar s-a acomodat şi cu condiţiile specifice competiţiei în bazin de 25 m.
''A fost prima competiţie într-un an în care am reuşit să iau startul la 25 metri şi este foarte important să mă acomodez, pentru că este extrem de diferit pentru mine ... unora le place mult, mie îmi place mult mai mult în bazin lung, pentru că am suficienţi metri să prind viteză. Mi-ar fi fost greu la Mondiale, dacă nu aş fi concurat la Naţionalele în bazin scurt. M-a ajutat mult concursul de la Otopeni", a adăugat David Popovici, pregătit de antrenorul Adrian Rădulescu.
Pentru 2023, David Popovici vrea să repete performanţele de la Budapesta la Mondialele în bazin olimpic care vor avea loc în Japonia: ''Vreau să obţin rezultate foarte bune în 2023 la Mondialele în bazin lung, din Japonia, şi sper să pot adăuga câteva clasări bune şi poate şi recorduri ... nu este grabă, dar niciodată nu mă supăr dacă reuşesc să mă autodepăşesc. Pentru mine, 2022 a fost un an glorios, aşa m-am simţit".
În 2022, David Popovici a dominat probele de 100 m şi 200 m liber, cucerind aurul mondial şi european atât la seniori cât şi la juniori, la cele patru competiţii majore, la care s-au adăugat alte titluri în probele de 50 m şi ştafetă 4x100 m liber la juniori.
AGERPRES/(AS/autor: Teodor Ciobanu, editor: Mihai Ţenea, editor online: Ady Ivaşcu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Fotbal: FRF a pierdut litigiul cu U Craiova și Rapid la TAS, regula '5+6' din Superligă nu se mai aplică
Federația Română de Fotbal (FRF) a pierdut litigiul cu cluburile Universitatea Craiova și FC Rapid la Tribunalul de Arbitraj Sportiv de la Lausanne în ceea ce privește regula '5+6', cea care obligă grupările să folosească cinci jucători formați la nivel național sau eligibili pentru echipele naționale în peste 75% din meciuri.
Fotbal: Universitatea Cluj l-a transferat pe atacantul Alibek Aliev
Clubul de fotbal Universitatea Cluj a anunțat, marți, pe site-ul său oficial, transferul lui Alibek Aliev, atacant liber de contract care a evoluat în partea a doua a sezonului precedent la rivala CFR Cluj. ''Echipa noastră a ajuns la un acord cu atacantul central Alibek Aliev (29 de ani), care a semnat, marți, cu FC Universitate
Fotbal: Dinamo a anunțat despărțirea de mijlocașul francez Eddy Gnahore
Echipa de fotbal Dinamo a anunțat, marți, prin intermediul paginii oficiale de Facebook, despărțirea de mijlocașul francez Eddy Gnahore, după două sezoane și jumătate de colaborare. ''Mulțumim, Eddy Gnahore! Sosit la Dinamo &ic
Fotbal: Fundașul Mark Țuțu va evolua la Petrolul Ploiești
Fundașul dreapta Mark Țuțu va evolua începând cu sezonul următor la Petrolul Ploiești, a anunțat, marți, gruparea prahoveană pe site-ul său oficial. ''Internaționalul U21 român Mark Țuțu este noul jucător al echipei noastre, el semnând cu P
Fotbal: Portughezul Leo Teixeira a semnat pentru Petrolul Ploiești
Petrolul Ploiești a ajuns la un acord cu fotbalistul portughez Leonardo Jose dos Santos Teixeira, cel care va fi jucătorul 'lupilor' în următoarele două sezoane, a anunțat clubul, luni seara, pe site-ul său oficial. Mijlocaș stânga, care poate evolua și în banda dreaptă, Leo Teixeira (26 ani, 1,77 m) provine de la for
Fotbal: Ioan Ovidiu Sabău promite reconstrucție la Farul Constanța, 'un club impecabil'
Noul antrenor al echipei de fotbal Farul Constanța, Ioan Ovidiu Sabău, a fost prezentat oficial, luni, în cadrul unei conferințe de presă, tehnicianul afirmând că își dorește o reconstrucție la formația dobrogeană. El a avut cuvinte de laudă la adresa clubului, unul dintre puținele din România care oferă astfel de condiții.
Fotbal: Pancu (Rapid) - Sperăm să avem un campionat mai bun decât precedentul; am mare încredere în jucători
Noul antrenor al echipei de fotbal FC Rapid, Daniel Pancu, a declarat, luni seara, cu ocazia startului pregătirilor pentru noul sezon competițional, că speră într-un campionat mai bun decât precedentul și că are mare încredere în jucătorii săi. 'Jucătorii vin după o nerealizare în sezonul trecut și nu e ușor. Dar sper ca &icir
Fotbal: Douăzeci și șapte de jucători, prezenți la reunirea lotului echipei FC Rapid
Douăzeci și șapte de jucători au fost prezenți, luni, la reunirea echipei Rapid care a avut loc la baza sportivă a grupării giuleștene din localitatea ilfoveană Ștefănești. La antrenamentul desfășurat sub comanda noului antrenor Daniel Pancu s-au aflat și primii doi jucători transferați în vederea noului sezon competițional, mijlocașul muntenegreanul Vla
Fotbal: FC Rapid s-a despărțit de jucătorii Elvir Koljic și Diogo Mendes
Clubul de fotbal FC Rapid s-a despărțit, luni, de jucătorii Elvir Koljic și Diogo Mendes, ale căror contracte scadente în această vară nu au mai fost prelungite. 'La final de contract, îi mulțumim atacantului Elvir Koljic care a îmbrăcat tricoul clubului nostru de 45 de ori și a marcat 7 goluri pentru Rapid. Profesionalismul și dedicarea
Fotbal: Claudiu Tudor (Petrolul) - Împreună cu noul antrenor să facem o echipă mai bună decât anul trecut
Președintele clubului de fotbal Petrolul Ploiești, Claudiu Tudor, a spus luni, într-o conferință de presă, că acest sezon este unul cu schimbări majore pentru clubul prahovean, dar speră ca împreună cu noul antrenor, toți cei din club și cu suporterii să facă o echipă mai bună decât a fost anul trecut. ''Vreau să mulțumesc pentru &ici
Competițiile de tenis Intaro Open ATP Challenger 75 și Axeria Open WTA 125, în premieră la Târgu Mureș
Două dintre cele mai importante competiții de tenis profesionist din România, Intaro Open ATP Challenger 75 și Axeria Open WTA 125, vor fi găzduite în premieră de municipiul Târgu Mureș în acest an, o performanță pe care în 2026 mai puțin de 20 de orașe din Europa o reușesc. 'Asociația Club Sportiv Intaro, cu sprijinul partene
Fotbal: Portughezul Antonio Folha este noul antrenor al formației CFR Cluj
Clubul de fotbal CFR Cluj l-a instalat, luni, pe portughezul Antonio Folha (55 de ani) în funcția de antrenor principal, rămasă vacantă după despărțirea de tehnicianul Daniel Pancu. 'Ceferiști, suntem bucuroși să vă anunțăm că Antonio Folha este noul nostru antrenor! Pe această cale îi urăm un călduros 'Bun venit' în familia CFR ș
Fotbal: Rapid l-a achiziționat pe atacantul liberian Mohammed Kamara
Atacantul liberian Mohammed Kamara, care a evoluat în ultimele două sezoane la CFR Cluj, a semnat un contract cu echipa de fotbal Rapid, a anunțat, luni, gruparea giuleșteană, prin intermediul site-ului oficial. 'Mohammed Kamara este rapidist! Internaționalul liberian Mohammed Kamara a semnat un contract valabil pe două sezoane cu cl
Fotbal: Mijlocașul muntenegrean Vladan Bubanja va evolua la FC Rapid
Clubul de fotbal FC Rapid a anunțat, luni, pe site-ul oficial, primul său transfer din pauza competițională de vară, mijlocașul muntenegrean Vladan Bubanja urmând să evolueze în tricoul alb-vișiniu sub formă de împrumut până în vara anului viitor. Bubanja va fi putea fi achiziționat definitiv de FC Rapid în
Fotbal: Andrei Dorobanțu a fost transferat la UTA
Fundașul Andrei Dorobanțu a fost transferat de echipa de fotbal UTA Arad sub formă de împrumut de la Unirea Slobozia, până la finalul sezonului 2026-2027, a anunțat, duminică, gruparea din Superligă, pe site-ul său oficial. La 21 de ani, fundașul dreapta are deja 104 apariții pentru formația ialomițeană, dintre care 31 în sez









