logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

România a învins Rusia cu 34-25, în Rugby Europe Championship 2022 (GALERIE FOTO)

Imagine din galeria Agerpres

Naţionala României a învins sâmbătă, cu scorul de 34-25 (24-7), reprezentativa Rusiei, în primul meci din acest an al competiţiei Rugby Europe Championship (REC), partida disputându-se pe Stadionul Naţional de Rugby "Arcul de Triumf" din Capitală.

Cu acest succes, România a intrat şi în posesia Cupei Kiseleff, pusă în joc între cele două naţiuni anul trecut, atunci când Rusia a şi câştigat-o.
 

Foto: (c) GRIGORE POPESCU / AGERPRES FOTO


Încurajaţi permanent din tribune de câteva sute de suporteri, tricolorii au făcut un meci foarte bun în special în prima repriză, mai puţin în partea a doua a confruntării, dominându-şi adversarul care, anul trecut, reuşise să obţină victoria, la Soci, cu 18-13.

Meciul nu a început prea bine pentru ''Stejari", care s-au văzut conduşi din minutul 5 când oaspeţii au beneficiat de un eseu de penalizare după o infracţiune în joc a apărării noastre chiar în faţa buturilor, la o fază de atac a ruşilor care au culcat balonul în terenul de ţintă. Tot atunci tricolorii au rămas temporar şi cu un om mai puţin, Dragoş Ser, cel care a comis infracţiunea, văzând cartonaşul galben şi părăsind terenul pentru zece minute.

 

Foto: (c) GRIGORE POPESCU / AGERPRES FOTO


Cu toate acestea, românii s-au aruncat în atac şi făcând un joc foarte bun atât în grămezile ordonate, dar şi în jocul "la mână", au reuşit egalarea în minutul 10 după eseul lui Ovidiu Cojocaru, transformat de Tudor Boldor.

Au urmat zece minute cu faze ofensive de o parte şi de alta, ambele echipe ratând câte o lovitură de pedeapsă, tricolorii prin Boldor, în minutul 13, ruşii prin Ramil Gaisin, în minutul 16.

 

Foto: (c) GRIGORE POPESCU / AGERPRES FOTO


Naţionala s-a desprins pe tabela de marcaj în minutul 21, printr-o încercare semnată de acelaşi Cojocaru, transformată de Boldor, acesta din urmă fructificând şi o lovitură de pedeapsă în minutul 32, pentru ca în minutul 36 să se stabilească şi scorul pauzei, după ce căpitanul Mihai Macovei a izbutit un eseu, transformat de jucătorul Stelei, scor 24-7.

În partea a doua a meciului, ruşii au redus din diferenţă prin Gaisin, care în minutul 44 a dus încă 3 puncte în dreptul echipei sale după concretizarea unei lovituri de pedeapsă, tot el marcând din acelaşi procedeu în minutul 48.

 

Foto: (c) GRIGORE POPESCU / AGERPRES FOTO


''Urşii" s-au apropiat apoi periculos pe tabela de marcaj după ce în minutul 60, Viktor Arhip a culcat balonul în terenul de ţintă al tricolorilor, Gaisin transformând eseul, însă "stejarii" au revenit în joc izbutind, la rândul lor, un nou eseu, prin Gabriel Rupanu, transformat de Daniel Plai, în minutul 70.
 

Foto: (c) GRIGORE POPESCU / AGERPRES FOTO


Imediat însă oaspeţii au pus presiune pe defensiva noastră, astfel încât, în minutul 73, Dmitri Parhomenko a reuşit o încercare, însă Gaisin a ratat transformarea, scorul ajungând 31-25.

Cu doar două minute înainte de fluierul de final de meci al arbitrului englez Adam Leal, tricolorii au închis tabela de marcaj prin Daniel Plai care a fructificat o lovitură de pedeapsă, rezultatul fiind 34-25.

Sâmbăta viitoare, tot la Bucureşti, România va primi replica Portugaliei.

Meciurile din REC contează pentru calificarea la Cupa Mondială din 2023 care va avea loc în Franţa.

 

Foto: (c) GRIGORE POPESCU / AGERPRES FOTO



Sâmbătă, la Bucureşti, au evoluat echipele:

România: 1. Vasile Bălan, 2. Ovidiu Cojocaru, 3. Alexandru Gordaş, 4. Marius Antonescu, 5. Adrian Moţoc, 6. Cristi-Marian Chirica, 7. Dragoş Ser, 8. Mihai Macovei (căpitan), 9. Gabriel Rupanu, 10. Tudor-Andrei Boldor, 11. Nicolas Onuţu, 12. Jason Tomane, 13. Hinckley Vaovasa, 14. Ionuţ Dumitru, 15. Marius Simionescu. Selecţioner: Andrew Robinson.
Rezerve: 16. Tudor-Gabriel Butnariu, 17. Constantin Pristăviţa, 18. Alexandru Ţăruş, 19. Marius Iftimiciuc, 20. Andre Gorin, 21. Alexandru Bucur, 22. Daniel Plai, 23. Paul Popoaia.

Rusia: 1. Nikolai Kazalikaşvili, 2. Şamil Magomedov, 3. Kiril Gotovţev (căpitan), 4. Gherman Silenko, 5. Maksim Gargalîk, 6.
Artemi Gallo, 7. Nikita Vavilin, 8. Viktor Arhip, 9. Alexei Şcerban, 10. Ramil Gaisin, 11. Vasili Artemiev, 12. Gherman Davîdov, 13. Daniil Potihanov, 14. Andrei Karzanov, 15. Dmitri Suhin. Selecţioner: Dick Muir.
Rezerve: 16. Dmitri Parhomenko, 17. Azamat Bitiev, 18. Vladimir Podrezov, 19. Anton Makarenko, 20. Mikita Bekov, 21. Efim Riabisciuk, 22. Daniil Semenov, 23. Viktor Kononov.  AGERPRES/(AS- editor: Adrian Drăguţ, editor online: Irina Giurgiu)

 



* Mai multe imagini pe AGERPRES FOTO 
 

Afisari: 8

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Sport Intern 15-06-2025 22:15

Vasile Gliga, reales vicepreședinte al Federației Mondiale de Dans Sportiv

Președintele Federației Române de Dans Sportiv, Vasile Gliga, a fost reales duminică, la București, în Prezidiul Federației Mondiale de Dans Sportiv (WDSF), ocupând funcția de vicepreședinte pentru marketing. 'Domnul Vasile Gliga, președinte al Federației Române de Dans Sportiv, a fost reales în prezidiul Fede

Sport Intern 15-06-2025 20:46

Fotbal: UTA l-a transferat pe fundașul Din Alomerovic

Echipa de fotbal UTA Arad l-a transferat pe fundașul stânga nord-macedonean Din Alomerovic, a anunțat clubul, duminică, pe pagina sa de Facebook. Cele două părți au ajuns la un acord pentru următorul sezon, cu opțiune de prelungire pe încă unul. Alomerovic (27 ani) vine de la FK Rabotnicki Skopje, unde a fost un om d

Sport Intern 15-06-2025 00:02

Fotbal: Olanda a învins clar Germania la Europeanul U19 din România

Selecționata Olandei a învins Germania la scor de forfait, 3-0, sâmbătă, la Voluntari, în Grupa B a Campionatului European de fotbal Under-19 din România. Jocul a fost totuși destul de echilibrat, două dintre goluri fiind înscrise în minutele adiționale. Ayoub Oufkir a reușit o dublă (43, 90+1), celălalt gol

Sport Intern 14-06-2025 23:48

Fotbal: Daniel Pancu (U21) - Echipa m-a făcut să fiu mândru că sunt român

Selecționerul naționalei de tineret a României, Daniel Pancu, a declarat, sâmbătă seara, după înfrângerea cu Spania, de la Campionatul European de fotbal Under-21, că echipa l-a făcut mândru că e român. ''O echipă care m-a făcut mândru că sunt român, cred că și pe cei din tribune, cărora

Sport Intern 14-06-2025 22:05

Simona Halep a anunțat că meciul său de retragere va avea loc la Cluj în 2026

Jucătoarea de tenis Simona Halep a anunțat, sâmbătă, că anul viitor, pe 13 iunie, va avea loc meciul său de retragere, în Sala Polivalentă BT Arena din Cluj-Napoca. 'Vă mulțumesc pentru toată susținerea voastră în toată cariera mea', a declarat Simona Halep, la finalul meciului demonstrativ de fotbal din BT Arena din

Sport Intern 14-06-2025 16:19

Ronaldinho, la Sports Festival Cluj: Pele și Maradona au fost inegalabili

Marele fost fotbalist Brazilian Ronaldinho a declarat, sâmbătă, la Cluj, că dacă ar fi să aleagă cel mai mare fotbalist al tuturor timpurilor dintre Pele și Maradona, i-ar alege pe amândoi, dar că, totuși, fiind și el brazilian, ar opta pentru Pele. 'Amândoi sunt mari idoli, fiind inegalabili. Evident, brazilian fiind, tind să spun că Pel

Sport Intern 14-06-2025 00:31

Fotbal: Ion Marin, după victoria naționalei U19 - Pe viitor trebuie să fim mai concentrați la finalizare

Selecționerul echipei naționale Under-19 a României, Ion Marin, a declarat, vineri seara, după victoria cu 2-1 în fața Muntenegrului, în meciul de debut la Campionatul European U19, că jucătorii săi trebuie să fie mai concentrați la finalizare în meciurile următoare. 'Sigur că au fost emoții, dar consider că am făcu

Sport Intern 13-06-2025 22:55

Fotbal: România a câștigat cu emoții, 2-1 cu Muntenegru, la debutul în Campionatul European Under-19

Selecționata României a învins cu emoții echipa Muntenegrului, cu scorul de 2-1 (0-1), vineri seara, pe Stadionul Arcul de Triumf din Capitală, la debutul în Grupa A a Campionatului European de fotbal Under-19, găzduit de România. Oaspeții au reușit să deschidă scorul contrar cursului jocului, prin Vuk Vlahovic (13), da

Sport Intern 13-06-2025 22:42

Baschet masculin: U-BT Cluj-Napoca a câștigat dramatic titlul în Liga Națională

U-BT Cluj-Napoca a câștigat dramatic titlul în Liga Națională de baschet masculin, după ce a învins-o pe CSM CSU Oradea cu scorul de 68-67 (16-19, 21-20, 12-12, 19-16), vineri seara, în deplasare, în meciul decisiv al finalei. ''U'' a obținut astfel al cincilea titlu consecutiv și al zecelea din pa

Sport Intern 13-06-2025 20:17

Fotbal: Ianis Stoica (U21) - Cred că putem obține 6 puncte în meciurile cu Spania și Slovacia

Jucătorul Ianis Stoica a declarat, vineri, într-o conferință de presă, că echipa națională de tineret a României poate câștiga meciurile cu Spania și Slovacia din grupa de la Campionatul European de fotbal U21, în afară de încredere, 'tricolorii' având și motivația necesară depășirii acestei faze a competiției.

Sport Intern 13-06-2025 20:08

Fotbal: Daniel Pancu (U21) - Cu Spania nu avem altă șansă decât să marcăm mai multe goluri

Selecționerul echipei naționale de tineret a României, Daniel Pancu, a afirmat că singura șansă a 'tricolorilor' de a câștiga partida cu Spania, de la Campionatul European de fotbal U21 din Slovacia, este să marcheze mai mult de un gol și că există posibilitatea de a schimba și sistemul de joc în acest al doilea meci.

Sport Intern 13-06-2025 16:21

Fotbal: Fundașul francez Lucas Pellegrini a semnat pe doi ani cu Farul Constanța

Fundașul francez Lucas Pellegrini a semnat un contract valabil pentru următorii doi ani cu echipa de fotbal Farul Constanța, a anunțat, vineri, clubul de la malul Mării Negre pe site-ul său oficial. Născut pe 17 aprilie 2000, la Ajaccio (Franța), Lucas Pellegrini (1,88 m) evoluează pe postul de fundaș central, iar în ultimii trei ani a f

Sport Intern 13-06-2025 14:40

Fotbal: FC Rapid anunță încheierea colaborării cu președintele Viorel Moldovan

Clubul de fotbal FC Rapid București a anunțat, vineri, într-un comunicat de presă publicat pe site-ul său oficial, încetarea relațiilor contractuale cu Viorel Moldovan, cel care a ocupat în ultimul sezon funcția de președinte. Decizia încheierii colaborării dintre Moldovan și FC Rapid a fost luată de comun acord.

Sport Intern 13-06-2025 14:39

Fotbal: Dan Petrescu (CFR Cluj) - Îmi doresc să câștigăm cel puțin un trofeu în sezonul viitor

Antrenorul echipei de fotbal CFR Cluj, Dan Petrescu, a declarat, vineri, într-o conferință de presă, că și-a propus ca în viitorul sezon să câștige cel puțin un trofeu, după ce anul trecut a fost cel mai bun al carierei sale la formația clujeană. 'Sunt pregătit de un sezon lung și greu, și sper să avem rezultate foarte bu

Sport Intern 13-06-2025 13:02

Fotbal: Portarul Luka Kukic și-a prelungit contractul cu FC Botoșani

Portarul bosniac Luka Kukic și-a prelungit contractul cu echipa de fotbal FC Botoșani cu încă un sezon, a anunțat, vineri, pe site-ul oficial, gruparea moldoveană. 'Portarul Luka Kukic și-a prelungit contractul cu FC Botoșani. Goalkeeperul a semnat un nou acord cu gruparea roș-alb-albastră, valabil pentru încă un an. Mult succes, Luka Kukic, și