RETROSPECTIVĂ 2021 Adin Cojocaru (volei): Anul 2021 a avut şi lucruri frumoase, dar şi lucruri neplăcute

Preşedintele Federaţiei Române de Volei, Adin Cojocaru, a declarat, pentru AGERPRES, că anul 2021 a avut lucruri frumoase, precum organizarea la Cluj-Napoca a unei grupe a Campionatului European de volei feminin, dar şi lucruri neplăcute, cum ar fi ratarea calificării la CE a echipei naţionale masculine.
"Anul 2021 a avut şi lucruri frumoase şi bune, experienţe noi, mă refer la organizarea meciurilor din cadrul Campionatului European, dar şi lucruri neplăcute, cum ar fi ratarea calificării seniorilor la turneul final al Campionatului European. Mă bucură acumularea de experienţă de la organizarea Campionatului European la Cluj-Napoca. Confederaţia europeană ne-a lăudat şi a apreciat munca depusă, noi fiind una dintre ţările organizatoare care a îndeplinit absolut toate condiţiile impuse la un standard ridicat. Din punct de vedere al participării naţionalei feminine la Campionatul European de la Cluj, într-adevăr, obiectivul federaţiei a fost să ieşim din faza grupelor şi nu am reuşit. Însă încercăm să creăm o echipă naţională de viitor, care să aibă un traseu mai îndelungat, ca atare şi performanţele o să apară cu răbdare într-un interval de timp mediu sau lung. Asta pentru că şi lotul pe care l-am avut la Campionatul European avut o medie de vârstă de 22,6 ani. Aşadar încercăm să construim", a afirmat el.
"Cu naţionala Under-18 feminină am participat la Campionatul Mondial din Mexic de unde ne-am întors cu un loc 6. Nu este o medalie, este adevărat, dar pentru dezvoltarea voleiului românesc juvenil un loc 6, dublat şi de cel din 2019, reprezintă o performanţă deosebită. Asta înseamnă că la nivel de echipă de juniori avem o masă calitativă care ne dă speranţe pentru creionarea unei viitoare echipei naţionale la senioare. La Europenele Under-16 ne-am calificat la turneul final numai cu fetele, nu şi cu băieţii. Cu fetele nu am ieşit din faza grupelor, am încheiat pe un loc 12. Dar ţin să menţionez că este a patra generaţie Under-16 într-o perioadă de 4-6 ani care se califică la turneul final al Campionatului European. Au fost rezultate mai bune sau mai puţin bune, dar totuşi România este acolo în primele să spunem 12 echipe ale Europei. Ceea ce reprezintă un lucru important la vârsta de 16 ani. Per total consider că a fost un an reuşit, federaţia şi-a îndeplinit toate acţiunile pe care şi le-a propus", a adăugat Cojocaru.
Preşedintele a menţionat că în continuare există probleme de ordin juridic, conducerea FRV aleasă în 2020 nefiind nici acum înscrisă în Registrul Federaţiilor din cauza unui proces aflat pe rol.
"Problemele noastre de anul acesta au fost aceleaşi de după alegerile din 2020... În sensul în care conducerea Federaţiei Române de Volei nu a ajuns încă să fie înscrisă în Registrul fundaţiilor şi federaţiilor din cauza unor lucruri pe care noi nu le putem înţelege. În primăvară am avut o hotărâre judecătorească prin care eu am fost recunoscut ca preşedinte, la fel cei doi vicepreşedinţi, deci trei dintre membrii Consiliului Director. Însă ceilalţi cinci membri ai Consiliului Director nu. Noi am atacat această decizie cu apel şi acum aşteptăm decizia finală... Dar se tot amână. Statutul federaţiei prevede ca alegerea membrilor Consiliului Director să se facă în funcţie de numărul de voturi pe care îl obţin în Adunarea Generală, iar noi aşa am făcut, dar instanţa a interpretat greşit şi a spus că fiecare membru al Consiliului Director trebuie să fie votat de 50 plus 1 dintre membrii AG, lucru care este cu totul şi cu totul diferit. Aşa că aşteptăm o decizie în acest proces pentru a putea înregistra conducerea federaţiei în Registrul federaţiilor", a explicat oficialul FRV.
În 2022, Federaţia Română de Volei îşi propune atragerea unui număr cât mai mare de copii către această disciplină, precum şi calificarea echipelor naţionale la Campionatele Europene.
"Sperăm ca anul care vine să fie şi mai bun poate şi din punct de vedere al bugetului primit de la Ministerul Sportului, pentru a putea face şi mai multe lucruri. Pentru că ne dorim să dezvoltăm federaţia, să creăm o imagine mai bună voleiului românesc şi să atragem mai mulţi copii la sală. Obiectivele noastre, cronologic vorbind, încep cu calificările la Campionatul European de juniori Under-16 fete şi Under-17 băieţi. Apoi avem calificări la Campionatul European cu fetele care au fost la Campionatul Mondial de anul acesta, adică Under-18... Iar cu ele avem obiectiv să intrăm la Campionatul European în primele şase locuri. Cu aceeaşi echipă vom participa la FOTE, ediţie care ar fi trebuit să aibă anul trecut, dar s-a amânat pentru 2022. Iar cu echipele de seniori feminin şi masculin avem programate în 2022 calificările pentru Campionatul European", a afirmat el.
Foto: (c) GRIGORE POPESCU / AGERPRES FOTO
Alexia Căruţaşu (Galatasaray Istanbul) şi Marian Bala (CSM Arcada Galaţi) sunt cei mai buni voleibalişti români ai anului, în timp ce, în opinia lui Adin Cojocaru, titlul de sportivul anului ar trebui împărţit de echipajul de canotaj Simona Radiş/Ancuţa Bodnar şi spadasina Ana-Maria Popescu.
"Sportivii anului în cadrul Federaţiei Române de Volei au fost aleşi de Consiliul Director. La feminin o avem pe Alexia Căruţaşu, iar la băieţi pe Marian Bala. Iar cel mai bun antrenor a fost ales Marius Macarie, antrenorul care s-a clasat pe locul 6 cu naţionala Under-18 la Campionatul Mondial. Într-un clasament al tuturor disciplinelor eu văd două direcţii. Mai întâi, Ana-Maria Brânză, care a disputat o finală individuală la Jocurile Olimpice, ceea ce reprezintă un lucru extraordinar. Iar apoi le-aş premia şi pe cele două sportive de la canotaj, Radiş şi Bodnar, care au câştigat medalia de aur la Tokyo", a precizat Adin Cojocaru.
România a organizat pentru prima oară după 1963 o grupă a Campionatului European de volei feminin la Cluj-Napoca în perioada 18-25 august. Echipa naţională a României, care avea ca obiectiv calificarea în optimile de finală, nu a reuşit să treacă de faza grupelor, înregistrând cinci înfrângeri: 1-3 cu Turcia, 0-3 cu Suedia, 1-3 cu Olanda, 1-3 cu Finlanda şi 0-3 cu Ucraina.
Foto: (c) GRIGORE POPESCU / AGERPRES FOTO
Echipa naţională masculină a României a ratat calificarea la turneul final al Campionatului European, ocupând doar locul 3 în clasamentul Grupei E a preliminariilor, cu 10 puncte. În urma eşecului, antrenorul Dănuţ Pascu a fost înlocuit în funcţia de selecţioner cu Sergiu Stancu.
Reprezentativa feminină Under-18 a României s-a clasat pe locul 6 la Campionatul Mondial de la Durango (Mexic). La această ediţie a CM U18, România a întregistrat următoarele rezultate: 3-0 cu Porto Rico, 3-0 cu Nigeria (la ''masa verde''), 1-3 cu SUA şi 3-2 cu Thailanda, toate în grupă, 3-2 cu Slovacia în optimi, 0-3 cu Italia în sferturi, 3-1 cu Turcia în primul meci din turneul pentru locurile 5-8 şi 0-3 cu Brazilia în partida pentru locul 5.
CSM Volei Alba Blaj a pierdut finala Cupei Challenge, fiind învinsă de echipa turcă Sistem9 Yeşilyurt Istanbul cu 3-0 în ambele manşe.
AGERPRES (A, AS-autor: Marius Ţone, editor: Mihai Ţenea, editor online: Andreea Lăzăroiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
Fotbal: Ion Marin (U19) - Când ți se anulează două posibilități de a înscrie, e dificil contra Spaniei
Antrenorul echipei naționale U19 a României, Ion Marin, a afirmat, după înfrângerea suferită în fața Spaniei, cu 1-3, luni seara, la Voluntari, într-un meci din Grupa A a Campionatului European de fotbal Under-19, că e greu să te impui în fața unui astfel de adversar când arbitrul îți anulează două posibilități de a &ic
Fotbal: România, învinsă de Spania cu 3-1, la Campionatul European Under-19 din România
Selecționata României a fost învinsă de formația Spaniei, deținătoarea titlului, cu scorul de 3-1 (1-0), luni seara, la Voluntari, într-un meci din Grupa A a Campionatului European de fotbal Under-19, găzduit de România. Spania a câștigat fără drept de apel, prin golurile marcate de Antonio Cordero (3), Jon Martin
Cluj: Peste 150.000 de participanți la Sports Festival 2025
Peste 150.000 de persoane au participat la ediția Sports Festival, în perioada 12-15 iunie, anunță organizatorii. 'De la eveniment la fenomen. Peste 150.000 de participanți la cea mai amplă ediție de până acum! Simona Halep: meci de gală la Sports Festival 2026. Cea de-a șasea ediție a Sports Festival a transformat Cluj-Napoca,
Fotbal: Oțelul Galați s-a despărțit de portughezul Frederic Maciel
Echipa de fotbal Oțelul Galați s-a despărțit de jucătorul portughez Frederic Maciel, care a ajuns la final de contract și își va continua activitatea în afara României, potrivit site-ului oficial al clubului. Frederic Ferreira Maciel, jucător de atac în vârstă de 31 de ani, a venit la Galați în vara anului 2023, când s
Fotbal: Rapid va susține patru meciuri de pregătire în cantonamentul din Slovenia
Echipa de fotbal Rapid București va susține patru meciuri de pregătire în cantonamentul din Slovenia, programat în perioada 17-30 iunie, au anunțat, luni, reprezentanții formației giuleștene, prin intermediul site-ului oficial. După o săptămână de antrenamente desfășurate la Baza Constructorul Mobexpert, lotul pregătit de Costel Gâlcă a
Fotbal: Alexandru Crețu a revenit la Universitatea Craiova
Mijlocașul Alexandru Crețu a revenit la echipa de fotbal Universitatea Craiova, cu care a semnat un contract pe trei ani, a anunțat clubul, luni, pe pagina sa de Facebook. 'MoldOlteanul', cum este alintat de club, a îmbrăcat tricoul alb-albastru de 123 de ori în prima sa aventură în Cetatea Băniei, a marcat de 16 ori și a oferit 10 pa
Fotbal: Victor Angelescu va ocupa funcția de președinte la Rapid; Săpunaru, posibil în echipa lui Pederzoli
Acționarul minoritar al FC Rapid, Victor Angelescu, va ocupa funcția de președinte al clubului în locul lui Viorel Moldovan, iar fostul căpitan al giuleștenilor, Cristian Săpunaru, ar putea face parte din echipa coordonată de noul director sportiv, italianul Mauro Pederzoli, a anunțat, luni, într-o conferință de presă, acționarul majoritar Dan Șucu.
Mauro Pederzoli (Rapid): Mentalitatea italiană în fotbal este apropiată de cea românească
Noul director sportiv al FC Rapid, Mauro Pederzoli, a declarat, luni, într-o conferință de presă, că mentalitatea italiană și cea românească în fotbal se aseamănă, arătându-se încrezător că va reuși să colaboreze foarte bine cu antrenorul Costel Gâlcă. 'Între directorul sportiv și antrenorul principal există un dia
Vasile Gliga, reales vicepreședinte al Federației Mondiale de Dans Sportiv
Președintele Federației Române de Dans Sportiv, Vasile Gliga, a fost reales duminică, la București, în Prezidiul Federației Mondiale de Dans Sportiv (WDSF), ocupând funcția de vicepreședinte pentru marketing. 'Domnul Vasile Gliga, președinte al Federației Române de Dans Sportiv, a fost reales în prezidiul Fede
Fotbal: UTA l-a transferat pe fundașul Din Alomerovic
Echipa de fotbal UTA Arad l-a transferat pe fundașul stânga nord-macedonean Din Alomerovic, a anunțat clubul, duminică, pe pagina sa de Facebook. Cele două părți au ajuns la un acord pentru următorul sezon, cu opțiune de prelungire pe încă unul. Alomerovic (27 ani) vine de la FK Rabotnicki Skopje, unde a fost un om d
Fotbal: Olanda a învins clar Germania la Europeanul U19 din România
Selecționata Olandei a învins Germania la scor de forfait, 3-0, sâmbătă, la Voluntari, în Grupa B a Campionatului European de fotbal Under-19 din România. Jocul a fost totuși destul de echilibrat, două dintre goluri fiind înscrise în minutele adiționale. Ayoub Oufkir a reușit o dublă (43, 90+1), celălalt gol
Fotbal: Daniel Pancu (U21) - Echipa m-a făcut să fiu mândru că sunt român
Selecționerul naționalei de tineret a României, Daniel Pancu, a declarat, sâmbătă seara, după înfrângerea cu Spania, de la Campionatul European de fotbal Under-21, că echipa l-a făcut mândru că e român. ''O echipă care m-a făcut mândru că sunt român, cred că și pe cei din tribune, cărora
Simona Halep a anunțat că meciul său de retragere va avea loc la Cluj în 2026
Jucătoarea de tenis Simona Halep a anunțat, sâmbătă, că anul viitor, pe 13 iunie, va avea loc meciul său de retragere, în Sala Polivalentă BT Arena din Cluj-Napoca. 'Vă mulțumesc pentru toată susținerea voastră în toată cariera mea', a declarat Simona Halep, la finalul meciului demonstrativ de fotbal din BT Arena din
Ronaldinho, la Sports Festival Cluj: Pele și Maradona au fost inegalabili
Marele fost fotbalist Brazilian Ronaldinho a declarat, sâmbătă, la Cluj, că dacă ar fi să aleagă cel mai mare fotbalist al tuturor timpurilor dintre Pele și Maradona, i-ar alege pe amândoi, dar că, totuși, fiind și el brazilian, ar opta pentru Pele. 'Amândoi sunt mari idoli, fiind inegalabili. Evident, brazilian fiind, tind să spun că Pel
Fotbal: Ion Marin, după victoria naționalei U19 - Pe viitor trebuie să fim mai concentrați la finalizare
Selecționerul echipei naționale Under-19 a României, Ion Marin, a declarat, vineri seara, după victoria cu 2-1 în fața Muntenegrului, în meciul de debut la Campionatul European U19, că jucătorii săi trebuie să fie mai concentrați la finalizare în meciurile următoare. 'Sigur că au fost emoții, dar consider că am făcu