logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Fotbal: Mihai Iosif (Rapid) - Nu avem un complex cu Mioveni, dar sper ca mâine să spargem gheaţa

Imagine din galeria Agerpres

Antrenorul echipei de fotbal FC Rapid Bucureşti, Mihai Iosif, a declarat, joi, într-o conferinţă de presă, că formaţia sa nu are un complex în întâlnirile cu CS Mioveni, grupare pe care nu a reuşit să o învingă în cele trei partide disputate sezonul trecut, precizând că speră ca jucătorii săi să spargă gheaţa în partida de vineri seara.

"Întâlnim o echipă bună, o echipă pe care am întâlnit-o de trei ori în ultimul an şi pe care nu am reuşit s-o învingem în niciun meci oficial, doar acum, într-un amical disputat la Braşov. Sper totuşi ca mâine să spargem gheaţa. Nu s-a întâmplat nimic în acele trei meciuri cu ei. În primul eu venisem abia de o zi la echipă. În al doilea, a fost 1-1, deşi atunci cred că noi am avut o primă repriză foarte bună şi puteam să avem 2, 3-0 la pauză. Iar în al treilea meci, a fost 1-0 pentru ei, dar noi am avut în teren în şapte copii născuţi în 2002. Asta s-a întâmplat, nu e vorba de un complex. Noi nu suntem complexaţi în faţa nimănui. Pentru noi meciul de mâine nu este o revanşă este doar un meci de campionat ca oricare altul cu un adversar pe care îl tratăm cu respect, mai ales că antrenorul lor este şi prietenul meu (n.r. - Alexandru Pelici)", a afirmat tehnicianul rapidist.

"Nu poţi spune că s-a rezolvat problema omogenităţii după o săptămână. Stai cu nevasta 20 de ani şi tot nu eşti omogen. Mai durează, o luăm pas cu pas şi sper să ne omogenizăm cât mai repede. Omogenitatea este un factor important la fotbal. Noi suntem o echipă nou-promovată, nu trebuie să uităm acest lucru. Trebuie să rămânem picioarele pe pământ pentru că această victorie (n.r. - cu Chindia Târgovişte din prima etapă) a apărut mare datorită unor circumstanţe, precum omogenitatea care ne-a lipsit, faptul că nu jucasem niciun meci în această formulă plus complexul de prim meci în Liga I după şase ani. Emoţiile au fost pentru toţi la fel, indiferent de nume sau valoare", a adăugat el.

 


Foto: (c) SIMION MECHNO / AGERPRES FOTO


Mihai Iosif a menţionat că fundaşul Cristian Săpunaru este antrenorul său din teren: "Săpunaru este căpitanul acestui echipe, este un jucător emblemă al clubului nostru şi în afară de aceste lucruri este şi prietenul meu. Ne ştim de peste 15 ani. Categoric Săpunaru este, ca orice căpitan, antrenorul din teren. Mă sfătuiesc cu el şi împreună facem lucrurile să meargă bine pentru Rapid".

Antrenorul a menţionat că atacantul marocan Younes Bnou Marzouk nu este ultima achiziţie a FC Rapid din această vară. "Nu cred că Marzouk este ultimul transfer. Cred că el este penultimul. Pe Marzouk încă nu l-am văzut, o să îl văd astăzi la antrenament. Sper să se integreze cât mai repede în familia noastră", a precizat Iosif.

Prezent la conferinţa de presă, fotbalistul Cătălin Hlistei a declarat că echipa este în creştere după cum s-a văzut în prima etapă şi speră într-o victorie la Mioveni.

"CS Mioveni este o echipă bună, o echipă pe care o cunoaştem. Am jucat de trei ori în ultimul an împotriva lor şi nu am reuşit să învingem. Sperăm totuşi să câştigăm mâine. E o echipă organizată, care a adus şi câţiva jucători cu experienţă şi din punctul meu de vedere cred că s-a întărit. Dar noi suntem în creştere şi sperăm să luăm mâine cele trei puncte", a spus el.

"Mă simt bine că am revenit şi eu după patru ani în Liga I, mi-am dorit mult acest lucru cu atât mai mult cu cât reprezint o echipă de tradiţie, iar asta mă face cel mai fericit. Vreau să dau totul mai ales cu aşa public în spate. În prima etapă a fost o atmosfera unică, nu cred că am mai întâlnit până acum aşa ceva. Mă bucur că am reuşit să îi facem fericiţi pe aceşti suporteri minunaţi şi sperăm să le aducem cât mai multe bucurii şi după meciurile care urmează", a mai afirmat Cătălin Hlistei.

Echipa de fotbal FC Rapid întâlneşte, vineri, de la ora 21:30, în deplasare, formaţia CS Mioveni, într-o partidă contând pentru etapa a 2-a a Ligii I.
AGERPRES (A-autor: Marius Ţone, editor: Mihai Ţenea, editor online: Adrian Dădârlat)

Afisari: 36

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Sport Intern 24-06-2026 18:22

Rugby: David Gerard - Sper că dorința de revanșă va fi foarte puternică în rândul jucătorilor

Selecționerul echipei naționale de rugby a României, David Gerard, a declarat, miercuri, că speră ca dorința de revanșă a elevilor săi să fie puternică în meciurile cu Chile, Uruguay și Samoa din World Rugby Nations Cup, după înfrângerile suferite anul trecut în turneul amical desfășurat tot în America de Sud.

Sport Intern 24-06-2026 17:54

Fotbal: Rapid a adus un preparator fizic de la Genoa

Echipa de fotbal Rapid a anunțat, miercuri, prin intermediul paginii oficiale de Facebook, cooptarea în stafful tehnic a preparatorului fizic italian Eros Giglia, care a activat anul trecut la formația de Genoa, patronată de acționarul rapidist Dan Șucu. 'Eros Giglia se alătură staffului tehnic! Deținător al licențelor FIGC și UEFA B

Sport Intern 24-06-2026 16:33

Fotbal: FRF a stabilit perioadele de transfer pentru sezonul 2027 / 2028

Comitetul Executiv al Federației Române de Fotbal a aprobat, miercuri, cu unanimitate de voturi perioadele de transfer pentru sezonul 2027-2028, respectiv 15 iunie - 6 septembrie 2027 și 11 ianuarie - 7 februarie 2028, informează FRF într-un comunicat publicat pe site-ul oficial. FRF precizează că pentru fotbal în sală, perio

Sport Intern 24-06-2026 14:55

Fotbal: FCSB s-a despărțit de Alhassan, Kiki, Thiam și Graovac

Clubul de fotbal FCSB a anunțat, miercuri, că jucătorii Baba Alhassan, David Kiki, Mamadou Thiam și Daniel Graovac nu vor continua în tricoul roș-albastru în sezonul 2026-2027. Mijlocașul Baba Alhassan a disputat 26 de jocuri în sezonul recent încheiat. Fundașul David Kiki a adunat doar 4 partide în

Sport Intern 24-06-2026 01:21

Tenis: Sebastian Gima s-a calificat în optimi la Intaro Open (challenger) de la Târgu Mureș

Tenismanul român Sebastian Gima, un ''lucky loser'', s-a calificat, marți, în optimile de finală ale turneului challenger Intaro Open, de la Târgu Mureș, dotat cu premii totale de 97.640 de euro, după ce a dispus de kazahul Denis Evseev, cu 7-6 (7/4), 6-3. Gima (24 ani, 537 ATP) s-a impus după o oră și 36 de m

Sport Intern 23-06-2026 18:23

Fotbal: Clubul CFR Cluj s-a despărțit de portarul Mihai Popa

Clubul de fotbal CFR Cluj a anuțat, marți, pe site-ul său oficial, despărțirea de portarul Mihai Popa, transferat în luna ianuarie a acestui an de la gruparea italiană Torino. 'Clubul CFR 1907 Cluj și portarul Mihai Popa nu vor mai colabora în noul sezon competițional, contractul dintre cele două părți fiind încetat amiab

Sport Intern 23-06-2026 17:29

Fotbal: Clubul Unirea Slobozia anunță intrarea în insolvență

Clubul de fotbal Unirea Slobozia, care a retrogradat la finalul sezonului recent încheiat în Liga a II-a, a anunțat, marți, pe un site de socializare, că în urma problemelor financiare a intrat în insolvență. 'Asociația Fotbal Club Unirea 04 Slobozia anunță suporterii echipei că Tribunalul Ialomita a admis în

Sport Intern 23-06-2026 17:10

Fotbal: Portarul Ionuț Gurău, transferat la FC Botoșani

Clubul de fotbal FC Botoșani a anunțat, marți, că a semnat un contract valabil pentru următorul sezon al Superligii, cu portarul Ionuț Gurău, care a evoluat ultima oară pentru echipa albaneză FK Bylis. 'FC Botoșani anunță transferul jucătorului Ionuț Gurău. Născut pe 27.03. 1999, la Brăila, Ionuț Gurău (1,98 m), evoluează ca portar și a se

Sport Intern 23-06-2026 17:06

Fotbal: Mijlocașul Zsolt Magyar va evolua la FK Csikszereda

Clubul de fotbal FK Csikszereda Miercurea Ciuc a anunțat, marți, transferul lui Zsolt Magyar, mijlocaș ofensiv care va evolua sub formă de împrumut de la gruparea ungară Puskas Akademia. 'O nouă întărire la mijlocul terenului. Am semnat un contract cu Magyar Zsolt, mijlocaș ofensiv în vârstă de 24 de ani și 169 cm,

Sport Intern 23-06-2026 15:25

Fotbal: Farul Constanța l-a transferat pe Tony Njike din liga a treia franceză

Echipa de fotbal Farul Constanța a anunțat, marți, prin intermediul site-ului oficial, transferul mijlocașului francez de origine cameruneză Tony Njike, care a evoluat ultima oară pentru formația Quevilly - Rouen Metropole. 'Farul Constanța a ajuns la un acord cu mijlocașul defensiv francez Tony Njike, care a semnat un contract valabil pen

Sport Intern 23-06-2026 14:21

Tenis: Turneul Ion Țiriac Challenger de la Brașov se va desfășura în perioada 29 iunie - 5 iulie

Turneul Ion Țiriac Challenger, competiție inclusă în circuitul ATP Challenger Tour 75 și ajunsă la cea de-a treia ediție, se va desfășura în perioada 29 iunie - 5 iulie la Baza Sportivă Olimpia din Brașov, se arată într-un comunicat de presă remis AGERPRES. La turneul organizat de Fundația Țiriac în parteneriat cu Feder

Sport Intern 23-06-2026 14:11

Federația Română de Handbal a stabilit programul ediției 2026-2027 a ligilor naționale la feminin și masculin

Federația Română de Handbal (FRH) a stabilit, marți, prin tragere la sorți, programul ediției 2026-2027 a ligii naționale la feminin și masculin. Tragerea la sorți a fost efectuată de noul președinte al FRH, Bogdan Voina, în prezența câtorva reprezentanți ai cluburilor din cele două ligi. În ediția 2026-2

Sport Intern 23-06-2026 12:25

Fotbal: Fundașul Paul Iacob și-a prelungit contractul cu Oțelul Galați

Echipa de fotbal Oțelul Galați a anunțat, marți, prin intermediul site-ului oficial, că a ajuns la un acord cu fundașul Paul Iacob, pentru prelungirea contractului pentru sezonul 2026-2027 al Superligii. 'Unele vești nu sunt despre transferuri. Unele sunt despre continuitate și încredere. SC Oțelul Galați anunță că fundașul central Paul Iacob și-a pr

Sport Intern 23-06-2026 00:59

Tenis: Cezar Crețu s-a calificat în optimile turneului challenger Intaro Open de la Târgu Mureș

Tenismanul român Cezar Crețu s-a calificat, luni, în optimile de finală ale turneului challenger Intaro Open, de la Târgu Mureș, dotat cu premii totale de 97.640 de euro, după ce l-a învins pe japonezul Akira Santillan, cu 6-4, 6-3. Crețu (25 ani, 287 ATP) s-a impus după o oră și 25 de minute, la prima sa confruntare cu

Sport Intern 22-06-2026 19:11

Fotbal: Ronny Labonne (FCSB) - Sunt foarte fericit că am ajuns aici, e un club uriaș în Europa

Fotbalistul Ronny Labonne, prima achiziție realizată de FCSB în actuala pauză competițională, a declarat, luni, într-o conferință de presă, că este foarte fericit pentru transfer, subliniind că noul său club este unul uriaș în Europa. 'Eram în vacanță când m-a contactat agentul meu și mi-a spus de interesul cl