VIDEO Puică: Acest colan de aur valorează mai mult decât oferta de 2 milioane de dolari din SUA

Fosta atletă Maricica Puică a declarat, joi, la finalul festivităţii în cadrul căreia a primit Colanul de Aur al Comitetului Olimpic şi Sportiv Român, că distincţia primită valorează mai mult decât oferta de 2 milioane de dolari pe care a primit-o şi a refuzat-o după Jocurile Olimpice din 1984, de a rămâne în Statele Unite ale Americii.
"A fost un film numit 16 zile de glorii, cât a ţinut Olimpiada şi această peliculă a fost dedicată pentru şapte sportivi aleşi din toate ţările. Nu ştiu cum am fost şi eu selectată pentru acel film, vă daţi seama că pentru mine a fost ceva deosebit. Chiar dacă viaţa era foarte grea, pe noi nu ne-au interesat banii, a fost o ofertă într-adevăr de două milioane de dolari, pe care am primit-o după Olimpiadă, dar pe mine şi pe soţul meu nu ne-au interesat banii. Dar acum această distincţie valorează mai mult decât două milioane de dolari. Singurul lucru de care îmi pare rău este că nu se află şi soţul meu printre noi, s-ar fi bucurat şi el pentru această situaţie", a afirmat Maricica Puică la Izvorani.
Decernarea Colanului de Aur a fost o surpriză pentru fosta atletă, care a fost vizibil emoţionată în timpul şi la finalul ceremoniei.
Foto: (c) CRISTIAN NISTOR / AGERPRES FOTO
"Pentru mine a fost mult mai emoţionantă clipa asta, nu mă aşteptam. Sinceră să fiu nici nu am cuvinte să vorbesc în aceste momente, pur şi simplu îţi trece prin faţa ochilor toată viaţa. Şi mai ales activitatea sportivă. Au fost câţiva ani buni, 24 de ani, a fost greu, dar a fost frumos şi în momentele astea îţi aduci aminte de toată viaţa sportivă. Am văzut Jocurile Olimpice în faţa ochilor când s-a ridicat tribuna şi a început să cânte imnul. Sincer nu mă aşteptam, nu am ştiut, am fost o surpriză pentru mine şi mă bucur din suflet că suntem apreciaţi. Eu sper din tot sufletul ca atletismul românesc să revină la momentele acelea, pentru că noi avem sportivi, oameni talentaţi şi sunt convinsă că dacă se va lucra serios şi se va ţine lumea cu adevărat de treabă se vor lua multe medalii", a mai spus fosta atletă.
Fosta atletă Maricica Puică, dublă medaliată olimpică la JO de la Los Angeles, în 1984, a primit, joi, Colanul de Aur, cea mai înaltă distincţie a Comitetului Olimpic şi Sportiv Român, în cadrul unei festivităţi organizate la Izvorani, înaintea Adunării Generale a COSR.
Distincţia i-a fost oferită de preşedintele COSR, Mihai Covaliu, fosta sportivă fiind aplaudată de membrii COSR, care s-au ridicat în picioare.
Foto: (c) CRISTIAN NISTOR / AGERPRES FOTO
Născută la 29 iulie 1950, la Iaşi, Maricica Puică, este una dintre cele mai reprezentative atlete ale sportului românesc, fiind dublă medaliată la Jocurile Olimpice din 1984 de la Los Angeles, când a cucerit două medalii (aur la 3.000 m şi bronz la 1.500 m). La Campionatele Mondiale de sală din 1987 (Indianapolis) a cucerit medalia de bronz la 3.000 m, la Campionatele Europene din 1982 (Atena), la cel din 1982 de sală (Milano) şi la cel din 1986 (Stuttgart) - medalii de argint la 3.000 m; la Jocurile Mondiale Universitare de la Sofia - medalie de argint la 1.500 m.
Ea a câştigat în carieră 25 de medalii de aur, 21 de argint şi una de bronz la Campionate Naţionale, Balcaniade, Jocuri Mondiale Universitare, Jocuri Olimpice, Campionate Mondiale (de cros) şi la Cupa Europei. A avut 55 de selecţii în echipa naţională şi de trei ori în reprezentativa Europei la Cupa Mondială.
A fost Ambasador naţional pentru sport, toleranţă şi fair play la Consiliul Europei (1999-2004) şi membră a Comitetului Olimpic Român (1984-2004). Între distincţiile primite se numără Ordinul "Meritul Sportiv" clasa a III-a (1977), Ordinul Naţional "Serviciul Credincios" în grad de Cavaler (2000) şi Ordinul "Meritul Sportiv" clasa I (2004).
AGERPRES (A, AS-autor: Adrian Ţone, editor: Mihai Ţenea, imagine: Catalin Soci, editor video: Sergiu Olteanu, montaj: Traian Arsenescu, editori online: Adrian Dãdârlat, Irina Giurgiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
Vasile Gliga, reales vicepreședinte al Federației Mondiale de Dans Sportiv
Președintele Federației Române de Dans Sportiv, Vasile Gliga, a fost reales duminică, la București, în Prezidiul Federației Mondiale de Dans Sportiv (WDSF), ocupând funcția de vicepreședinte pentru marketing. 'Domnul Vasile Gliga, președinte al Federației Române de Dans Sportiv, a fost reales în prezidiul Fede
Fotbal: UTA l-a transferat pe fundașul Din Alomerovic
Echipa de fotbal UTA Arad l-a transferat pe fundașul stânga nord-macedonean Din Alomerovic, a anunțat clubul, duminică, pe pagina sa de Facebook. Cele două părți au ajuns la un acord pentru următorul sezon, cu opțiune de prelungire pe încă unul. Alomerovic (27 ani) vine de la FK Rabotnicki Skopje, unde a fost un om d
Fotbal: Olanda a învins clar Germania la Europeanul U19 din România
Selecționata Olandei a învins Germania la scor de forfait, 3-0, sâmbătă, la Voluntari, în Grupa B a Campionatului European de fotbal Under-19 din România. Jocul a fost totuși destul de echilibrat, două dintre goluri fiind înscrise în minutele adiționale. Ayoub Oufkir a reușit o dublă (43, 90+1), celălalt gol
Fotbal: Daniel Pancu (U21) - Echipa m-a făcut să fiu mândru că sunt român
Selecționerul naționalei de tineret a României, Daniel Pancu, a declarat, sâmbătă seara, după înfrângerea cu Spania, de la Campionatul European de fotbal Under-21, că echipa l-a făcut mândru că e român. ''O echipă care m-a făcut mândru că sunt român, cred că și pe cei din tribune, cărora
Simona Halep a anunțat că meciul său de retragere va avea loc la Cluj în 2026
Jucătoarea de tenis Simona Halep a anunțat, sâmbătă, că anul viitor, pe 13 iunie, va avea loc meciul său de retragere, în Sala Polivalentă BT Arena din Cluj-Napoca. 'Vă mulțumesc pentru toată susținerea voastră în toată cariera mea', a declarat Simona Halep, la finalul meciului demonstrativ de fotbal din BT Arena din
Ronaldinho, la Sports Festival Cluj: Pele și Maradona au fost inegalabili
Marele fost fotbalist Brazilian Ronaldinho a declarat, sâmbătă, la Cluj, că dacă ar fi să aleagă cel mai mare fotbalist al tuturor timpurilor dintre Pele și Maradona, i-ar alege pe amândoi, dar că, totuși, fiind și el brazilian, ar opta pentru Pele. 'Amândoi sunt mari idoli, fiind inegalabili. Evident, brazilian fiind, tind să spun că Pel
Fotbal: Ion Marin, după victoria naționalei U19 - Pe viitor trebuie să fim mai concentrați la finalizare
Selecționerul echipei naționale Under-19 a României, Ion Marin, a declarat, vineri seara, după victoria cu 2-1 în fața Muntenegrului, în meciul de debut la Campionatul European U19, că jucătorii săi trebuie să fie mai concentrați la finalizare în meciurile următoare. 'Sigur că au fost emoții, dar consider că am făcu
Fotbal: România a câștigat cu emoții, 2-1 cu Muntenegru, la debutul în Campionatul European Under-19
Selecționata României a învins cu emoții echipa Muntenegrului, cu scorul de 2-1 (0-1), vineri seara, pe Stadionul Arcul de Triumf din Capitală, la debutul în Grupa A a Campionatului European de fotbal Under-19, găzduit de România. Oaspeții au reușit să deschidă scorul contrar cursului jocului, prin Vuk Vlahovic (13), da
Baschet masculin: U-BT Cluj-Napoca a câștigat dramatic titlul în Liga Națională
U-BT Cluj-Napoca a câștigat dramatic titlul în Liga Națională de baschet masculin, după ce a învins-o pe CSM CSU Oradea cu scorul de 68-67 (16-19, 21-20, 12-12, 19-16), vineri seara, în deplasare, în meciul decisiv al finalei. ''U'' a obținut astfel al cincilea titlu consecutiv și al zecelea din pa
Fotbal: Ianis Stoica (U21) - Cred că putem obține 6 puncte în meciurile cu Spania și Slovacia
Jucătorul Ianis Stoica a declarat, vineri, într-o conferință de presă, că echipa națională de tineret a României poate câștiga meciurile cu Spania și Slovacia din grupa de la Campionatul European de fotbal U21, în afară de încredere, 'tricolorii' având și motivația necesară depășirii acestei faze a competiției.
Fotbal: Daniel Pancu (U21) - Cu Spania nu avem altă șansă decât să marcăm mai multe goluri
Selecționerul echipei naționale de tineret a României, Daniel Pancu, a afirmat că singura șansă a 'tricolorilor' de a câștiga partida cu Spania, de la Campionatul European de fotbal U21 din Slovacia, este să marcheze mai mult de un gol și că există posibilitatea de a schimba și sistemul de joc în acest al doilea meci.
Fotbal: Fundașul francez Lucas Pellegrini a semnat pe doi ani cu Farul Constanța
Fundașul francez Lucas Pellegrini a semnat un contract valabil pentru următorii doi ani cu echipa de fotbal Farul Constanța, a anunțat, vineri, clubul de la malul Mării Negre pe site-ul său oficial. Născut pe 17 aprilie 2000, la Ajaccio (Franța), Lucas Pellegrini (1,88 m) evoluează pe postul de fundaș central, iar în ultimii trei ani a f
Fotbal: FC Rapid anunță încheierea colaborării cu președintele Viorel Moldovan
Clubul de fotbal FC Rapid București a anunțat, vineri, într-un comunicat de presă publicat pe site-ul său oficial, încetarea relațiilor contractuale cu Viorel Moldovan, cel care a ocupat în ultimul sezon funcția de președinte. Decizia încheierii colaborării dintre Moldovan și FC Rapid a fost luată de comun acord.
Fotbal: Dan Petrescu (CFR Cluj) - Îmi doresc să câștigăm cel puțin un trofeu în sezonul viitor
Antrenorul echipei de fotbal CFR Cluj, Dan Petrescu, a declarat, vineri, într-o conferință de presă, că și-a propus ca în viitorul sezon să câștige cel puțin un trofeu, după ce anul trecut a fost cel mai bun al carierei sale la formația clujeană. 'Sunt pregătit de un sezon lung și greu, și sper să avem rezultate foarte bu
Fotbal: Portarul Luka Kukic și-a prelungit contractul cu FC Botoșani
Portarul bosniac Luka Kukic și-a prelungit contractul cu echipa de fotbal FC Botoșani cu încă un sezon, a anunțat, vineri, pe site-ul oficial, gruparea moldoveană. 'Portarul Luka Kukic și-a prelungit contractul cu FC Botoșani. Goalkeeperul a semnat un nou acord cu gruparea roș-alb-albastră, valabil pentru încă un an. Mult succes, Luka Kukic, și